راهنمای خرید کف رنده + نکات و توصیه هایی که باید بدانید !

کف رنده چیست ؟ ماشین کف رنده یکی از ماشین آلات صنایع چوب است که در فرآیندهای اولیه پردازش الوار بسیار کاربرد دارد. وظیفه این ماشین همانطور که از اسمش مشخص است صاف کردن سطح و لبه الوار از کف است. این ماشین دارای دو میز ورودی و خروجی است. در بین این دو میز کاتر هِد و تیغه‌های اره قرار دارند. کاتر هِد ممکن است ۲ یا تعداد بیشتری تیغ اره داشته باشد.

دایره برش کاتر هِد (بالای تیغ اره) دقیقا باید با سطح میز خروجی در یک ارتفاع باشد. میز ورودی در ارتفاع پایین‌تری از کاتر هِد و میز خروجی قرار می‌گیرد. دقیقا به همان اندازه‌ای که قصد داریم از کف قطعه کار رنده کنیم. اکثر مدل‌های این دستگاه دارای یک فنس روی میز کار هم هستند که به استفاده بهتر و کاربرد بیشتر دستگاه کمک می‌کند. بعضا در برخی مدل‌ها زاویه این فنس هم قابل تنظیم است. پس از تنظیم میز ورودی، قطعه کار را روی آن می‌گذاریم و در امتداد کف رنده روشن عبور می‌دهیم. حاصل کار پس از صاف و یکدست شدن کف، روی میز خروجی قرار می‌گیرد.

کف رنده چیست ؟

چه اولین بار است که از کف رنده استفاده می‌کنید و یا تازه شروع به فعالیت در حرفه نجاری کرده‌اید، یادگیری طرز استفاده ماشین‌ ها برای شما مزایای زیادی دارد. از بابت پروژه‌ای که در دست ساخت دارید و همچنین امنیت کار خیالتان راحت است. فراموش نکنید که خروجی یک کار فقط به مهارت و صبر شما بستگی ندارد بلکه دانش استفاده از ابزارهای نجاری نیز بسیار مهم است. بنابراین سعی کنید سطح دانش خود را در استفاده از ماشین آلات نجاری بالا ببرید.

مهم‌ترین مشخصاتی که برای خرید دستگاه کف رنده باید بدانید !

این دستگاه سطح چوب را برای پیوستن به چوب‌ های دیگر صاف و آماده می‌کند. اما برای خرید کف رنده‌ ی مناسب احتیاج به دانستن مشخصاتی دارید که در  این بخش به راهنمای خرید کف رنده اشاه کرده ایم با ما همراه باشید :

کف رنده میزی، کف رنده با موتو باز و موتور بسته

کف رنده ها در سه دسته ی بالا  قرار می‌گیرند. دستگاه  کف رنده با موتور بسته کارایی بیشتری برای نجاران دارد. زیرا این نوع از دستگاه به‌گونه‌ ای طراحی شده که گرد و خاک اره را قبل از ورود به موتور از بین برده و طول عمر دستگاه را بالا می‌برد این دستگاه سطح عملکرد خاصی را به شما عرضه می‌کنند.

عرض صفحه و طول برش

عرض صفحه عاملی مهم برای تعیین قیمت و توانایی دستگاه برای انجام کار شماست. ارزش‌ گذاری مبلغ در این دستگاه ها به این صورت است که صفحه با عرض 15 سانتی‌متر ارزان‌تر از صفحه با عرض 20 سانتی‌متر است البته صفحه برش بین عرض 15 تا 20 سانتی‌متر برای نیازهای عادی مردم کافی است.

کف رندهمیزان اهمیت عمق برش به تعداد دفعات تغذیه قطعه چوب بستگی دارد. در کل عمق برش بین 3 تا  8 سانتی‌متر برای مصارف کلی کفایت می‌کند. هر بار چوب را به تیغه می‌سپاریم تا مقدار کمی از تاب دیدگی آن را از بین ببرد و در آخر نتیجه‌ای صیقلی‌تر به چوب ‌دهد.

اگر در استفاده از این دستگاه تازه کار هستید و برای صاف کردن کامل تخته مورد نظر به بیش از یک‌بار حرکت دادن قطعه کار احتیاج دارید؛ برای مثال چون با کف رنده‌ای با عمق برش حدود 15 سانتی‌متر نمی‌توان در حرکت اول به برش دلخواه رسید احتیاج به حرکت دادن چند باره‌ی قطعه کار هست.

فنس با قابلیت تنظیم توقف دستگاه

این فنس با ثابت نگه داشتن زاویه می‌تواند باعث برش‌های دقیق‌تر در این دستگاه شود زیرا بعضی از قطعه کارها برای ثابت ماندن احتیاج به یک نگه دارنده با زاویه‌ی خاص دارند که اگر بر روی دستگاه نصب شده باشد نتیجه‌ی دلخواه را به شما می‌دهد.

اسب بخار موتور

قدرت 1 اسب بخار برای یک کف رنده‌ی معمولی کفایت می‌کند و برای استفاده از چوب سخت، نرم و غیر معمول می‌توان از آن استفاده کرد.

درگاه جمع آوری گرد و خاک

استفاده از این دستگاه باعث تولید خاک اره و خرده های چوب می‌شود به همین دلیل به هنگام خرید از داشتن درگاه مخصوص این کار، در دستگاه مطمئن شوید زیرا می‌توانید راندمان کار را بالا و در طول زمان کمتر، کار بیشتری انجام دهید هم‌چنین کارگاه شما همواره تمیز و امکان ابتلا به اتفاقات کم است.

و در آخر باید ذکر کرد که معتبر بودن برند، داشتن گارانتی و خدمات پس از فروش همگی از مواردی است که باید در انتخاب و خرید دستگاه مدنظر قرار دهید.

نکات کلی درباره کف رنده‌

  • با این دستگاه می‌توان انواع چوب‌ را رنده کرد اما این وسیله برای رنده کردن MDF، تخته‌های چندلایی یا هر نوع چوب مصنوعی مناسب نیست؛ زیرا ممکن است باعث تکه‌تکه شدن و پریدن لبه تیغه‌های کاتر شود.
  • قبل از هر بار رنده باید تیغه‌ها را به‌ خوبی چک کنید تا از سالم بودن آن‌ها مطمئن شوید.
  • بهتر است همیشه تعدادی تیغه کاتر داشته باشید تا در مواقع ضروری و لب پر یا تکه‌تکه شدن تیغه از آن استفاده کنید. استفاده از تیغه خراب برای رنده کردن ممکن است خطی برجسته روی سطح کار باقی بگذارد که برای برطرف کردن و هم‌سطح کردن آن باید از سنباده کمک گرفت. استفاده از دستگاه سنباده زن برای هم‌سطح کردن و صاف کردن چوب ممکن است اثر کف رنده را از بین ببرد یا به‌اندازه آن مؤثر نباشد.
  • همیشه قبل از استفاده از کف رنده، سطح چوب و زوایای آن را به‌خوبی بررسی کنید تا مطمئن شوید هیچ جسم فلزی روی آن وجود ندارد زیرا هر جسم فلزی می‌تواند موجب آسیب و شکستن تیغه‌ها شود.
  • اگر از تکه چوب‌های اضافی یا بازیافتی استفاده می‌کنید، می‌توانید قبل از رنده کردن سطح کار، با استفاده از فلزیاب، تکه‌های فلزی را جدا کنید.
  • در این مقاله به راهنمای خرید کف رنده اشاره کردیم تا اگر شما نیاز به خرید کف رنده داشتید بتوانید به راحتی برای خرید این دست تصمیم بگیرید که کدام

نوین چوب فروشنده انواع کف رنده

نوین چوب فروشنده انواع دستگاه کف رنده در تهران و شهرستان ها می باشد. توجه داشته باشید آموزش اپراتور برای استفاده درست از دستگاه، تأمین قطعات و خدمات پشتیبانی یک محصول از مواردی است که قبل از خرید این ماشین باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشید.

تمامی محصولات ارائه شده توسط شرکت نوین چوب دارای یک سال گارانتی و 10 سال خدمات پس از فروش است. آموزش اپراتور در محل کارگاه مشتری و توسط کارشناسان مجرب شرکت نوین چوب و به‌صورت حضوری انجام می‌پذیرد که این آموزش‌ها تا حصول اطمینان از فراگیری مشتری نسبت به عملکرد این ماشین در زمان استاندارد ادامه خواهد داشت. از دیگر محصولات نوین چوب می توان به گندگی ، میز برش ، تیغ تیز کن ، خراطی ، کف رنده و گندگی  و … اشاره کرد .
در صورت نیاز به مشاور جهت خرید این محصول با شماره 02191001018 تماس حاصل نمایید.

فهرست مطالب