راهنمای جامع آموزش تعویض رویه میز اره رادیال یا بازویی

راهنمای جامع آموزش تعویض رویه میز اره رادیال یا بازویی

11 سپتامبر 2022

تمام اره‌های رادیال (اره میزی بازویی) صفحه‌ای فلزی داشته که روی آن صفحه‌ای چوبی قابل تعویض قرار می‌گیرد. طراحی اره رادیال مانند دیگر اره‌های ایستاده بوده و صفحه‌ای قابل تعویض دارند اما رویه اره رادیال نیاز به تعویض بیشتری دارد. اره رادیال دارای موتور و تیغ اره است که چوب را از جهت بالا می‌برد.

راهنمای جامع آموزش تعویض رویه میز اره رادیال یا بازویی

این به این معنا است که تیغ اره در هر برش داخل چوب فرو رفته و به مرور زمان رویه میز پر از شیار می‌شود. خوشبختانه اره رادیال به‌ گونه‌ ای طراحی شده که صفحه رویه میز آسیب دیده به آسانی جایگزین می‌شود.

ساختمان رویه میز

اگر به ساختمان اره رادیال با دقت نگاه کنید، متوجه می‌شوید که ساختمان این اره از سه قسمت مختلف تشکیل شده است:

  • قسمت بزرگ رویه که قطعه کار حین برش روی آن قرار می‌گیرد.
  • فنس کوچکی که به‌صورت عمودی پشت قسمت اصلی قرار می‌گیرد.
  • قسمت باریکی که به پشت فنس وصل می‌شود و فنس را بین دو قسمت افقی رویه میز محکم نگه می‌دارد که اصطلاحا به آن ساندویچ می‌گویند.

مهره‌هایی که صفحه رویه میز را به قسمت فلزی روی میز اره وصل می‌کند معمولاً پیچ ماشینی است که کاملاً درون سوراخ قرار می‌گیرد. پیچ‌ها به نحوی درون سوراخ قرار می‌گیرند که در پایین ترین قسمت ممکن و دور از سطح رویه میز باشند تا تیغ اره‌ها هنگام بریدن با آن تماس نداشته باشند.

بهترین جنس برای رویه میز اره رادیال

اگرچه هر صفحه چوب با کیفیت می‌تواند برای استفاده به عنوان صفحه اره رومیزی استفاده شود اما بهترین ماده برای این کار تخته چوب ام دی اف است. ام دی اف ارزان قیمت و با دوام است البته تا زمانی که با آب در تماس نباشد. هم چنین هنگام برش چوب با اره رادیال تکه‌ تکه نشده و تراشه‌ های آن به اطراف پرت نمی‌شود.

برای مثال تخته سه لا که از چند لایه چوب تشکیل شده هنگام بریدن چوب تکه‌ تکه می‌شود؛ به همین جهت انتخاب آن برای استفاده به عنوان صفحه روی میز اره رادیال اصلاً توصیه نمی‌شود.

چگونه رویه میز اره رادیال را تعویض کنیم؟

آسان‌ ترین راه برای تعویض رویه میز، جدا کردن رویه قبلی و اندازه گرفتن قسمت‌های مختلف آن است. سپس قطعه‌هایی دقیقاً مطابق همان اندازه‌ها روی تخته ام دی اف ببرید. پس از برش باید سوراخ‌ هایی که درون آن پیچ قرار می‌گیرد را درون تکه چوب‌های افقی روی میز دریل کنید و در آخر رویه میز جدید را با پیچ به میز اره رادیال متصل کنید.

دو نکته کلیدی و مهم هنگام نصب رویه جدید وجود دارد که همواره باید آن را مدنظر قرار داد:

  • تمام سطح رویه میز باید با قسمت پایین تیغ اره در تمام نقاط کاملاً موازی باشد.
  • فنس باید دقیقاً عمود بر رنده عمودی که هنگام برش عرضی استفاده می‌شود، قرار بگیرد.

امتحان موازی بودن رویه میز

هنگام نصب صفحه جدید برای اره رادیال باید از موازی بودن اره با سطح میز در هر حالت و وضعیتی مطمئن شوید. برای این کار زاویه اره را روی 90 درجه تنظیم کنید و سپس اره را در حالت برش عرضی قرار دهید. اره را به آرامی تا نزدیکی سطح رویه میز و تا جایی که اره صفحه ام دی اف را به آرامی خراش دهد، پایین بیاورید. سپس اره را در امتداد مسیر حرکت دهید. می‌توانید اره را درون میز فرو ببرید یا آن را در امتداد مسیر حرکت دهید. اگر اره در مسیر حرکت خود بالا یا پایین‌تر قرار گرفت باید تنظیمات میز اره را دوباره اصلاح کنید.

اره رادیال

بیشتر اره‌ها ریل‌های قابل تنظیم دارند که می‌توانند بالا یا پایین بروند تا زاویه تیغ اره نسبت به صفحه روی میز کاملاً گونیا باشد. هم چنین می‌توانید زیر تخته ام دی اف گوه‌ای قرار داده و ریل را تنظیم کرده و سپس آن‌ها را با پیچ محکم ببندید.

نصب کردن فنس

پس از افقی بودن سطح رویه میز تنها کاری که باقی می‌ماند نصب کردن فنس است. فنس پیشنهادی ما تکه چوب ام دی اف با عرض 35.5 سانتی‌متر است. فنس می‌تواند با پیچ به قسمت جلو لبه تخته چوب افقی وصل شود. پیچ باید از درون فنس و لبه چوب عبور کند. فضای پشت فنس با تکه‌ای از رویه میز پر می‌شود و با پیچ محکم می‌شود.

فنس باید کاملاً عمود (گونیا) بر تیغ اره نصب شود. این کار معمولاً با تنظیم پایه اره که در برش عرضی کاملاً به‌صورت عمود بر فنس قرار می‌گیرد، انجام می‌شود. اگر قسمت‌های رویه میز را به درستی بریده و تنظیم کرده باشید، تنظیم کردن فنس بسیار آسان خواهد بود.

با رعایت نکات بالا و انجام مراحل به صورت دقیق می‌توانید به راحتی از پس تعویض رویه میز اره رادیال یا بازویی برآیید.