پانل بر و تمام چیزی که باید از آن بدانید

پانل بر و تمام چیزی که باید از آن بدانید

24 آگوست 2019

پانل بر سال‌های سال است که یکی از اعضای با ارزش خانواده ماشین‌های صنایع چوب محسوب می‌شود. این دستگاه به شما کمک می‌کند که بدون دردسر و با دقت بسیار بالا کار برش قطعات را انجام دهید. بدون در نظر گرفتن اینکه نوع بیزینس شما در کار با چوب چیست، این ماشین یک محصول عالی برای شماست. در این مقاله قصد داریم تمام جزئیات آن را بررسی کنیم. اگر که به دنبال خرید این دستگاه هستید و یا فقط قصد دارید اطلاعات بیشتری از انواع پانل برهای افقی و عمودی و یا پانل بر دستی و قیمت و کارایی هرکدام بدست آورید، در ادامه با ما همراه باشید.

پانل بر چیست؟

 این ماشین‌ ها دارای تیغ اره بزرگی هستند که برای برش اندازه‌های مختلف پانل ها به قطعات کوچکتر برای استفاده در پروژه‌های چوب استفاده می‌شود. استفاده از تیغه‌ اره‌های معمولا گردبر که در انواع و اقسام مختلفی وجود دارند، موجب استفاده پانل بر ها در طیف گسترده‌ای از کارها می‌شود. پانل بر ها موثرترین روش در برش با دقت بالای پانل ها با نرم‌افزارهای مدرن هستند که به کاربر اجازه رسیدن به بیشترین میزان بازدهی و استفاده از مواد اولیه را می‌دهند.

قاعده کلی کار پانل بر ها به این صورت است که صفحات مواد اولیه به صورت ثابت روی میز این دستگاه قرار می‌گیرند و توسط یک اهرم فشار ایمن می‌شوند و سپس یک تیغه اره روی یک حمال در سرتاسر صفحات مواد اولیه جابجا می‌شود و عملیات برش را با توجه به برنامه کامپیوتر انجام می‌دهد. پیش از اینکه سراغ پانل بر های افقی و عمودی برویم، این ماشین‌ها از نظر نوع بارگیری به دو دسته اصلی تقسیم می‌شوند: پانل بر هایی که بارگیری آن‌ها از جلوی ماشین انجام می‌شود و صفحات مواد اولیه از جلوی ماشین به داخل کشیده می‌شوند، و پانل بر هایی که بارگیری آن‌ها از عقب و از پشته ماشین انجام می‌شود. با کمک اهرم‌های حامل تیغه اره که در پانل بر استفاده می‌شود، می‌توان محصولات مختلف و متنوعی مثل کالبد کابینت‌های آشپزخانه و چارچوب ساختمانی و مواردی از این دست تولید کرد. با تنظیمات نیمه اتوماتیک، تیغ اره می‌تواند برای کار با طیف گسترده‌ای از وظایف مختلف در یک روز استفاده شود، اگرچه که بعضی از آن‌ها نیازمند بکارگیری تنظیمات دستی هستند.

پانل بر افقی و  عمودی (ایستاده)

یکی از فاکتورهایی که در حین انتخاب پانل بر مناسب با نیازهای شما باید به آن توجه داشته باشید افقی و عمودی بودن آن است. پانل بر های ایستاده یا عمودی معمولاً فضای کمتری را آشغال می‌کنند. همچنین برای برش پانل‌های سایز بسیار بزرگ، عموما مدل عمودی تنها به یک اوپراتور نیاز دارند حال آنکه در مدل افقی برای پانل‌های سایز بزرگ یک اوپراتور هم برای جابجا کردن و جایگذاری پانل‌ها نیاز است. ظرفیت کارگیر، نرخ تولید و هزینه‌هایی مثل هزینه چکاپ سالانه و مواردی از این دست جزو فاکتورهایی‌ست که باید آن‌ها را مد نظر داشت. برای آشنایی بیشتر با این دو نوع پانل‌بر کمی بیشتر درباره هرکدام توضیح می‌دهیم.

پانل بر افقی

یکی از انواع مختلف پانل برها، افقی است. همان طور که از نام این دستگاه مشخص است این ماشین به صورت افقی در جای خود قرار می‌گیرد و تیغه آن هم در همین حالت است. یکی از معیارهایی که انواع این پانل بر را از هم متمایز می‌کند حداکثر طول صفحه‌ای است که می‌تواند برش دهد.

پانل بر افقی

پانل برهای افقی از نظر سیستم برشکاری به دو نوع مجزا تقسیم می‌شوند. این دو دسته عبارت هستند از ریل هادی استوانه‌ای و ریل خطی مستقیم. اگر بخواهیم بین این دو یک مقایسه جزئی انجام دهیم می‌توان گفت که در مدل هدایت‌گر استوانه‌ای شاهد سطوح صاف‌تری هستیم. همچنین از نظر طول عمر و دوام دستگاه، مدل استوانه‌ای مقاومت بیشتری دارد. اجزای افقی در تمامی مدل‌ها ثابت و یکسان است. اجزای اصلی این دستگاه عبارت هستند از:

  • میز
  • تخت برش
  • راهنمای برش طولی
  • تیغه اصلی
  • تیغه شیارزنی

این اجزا در اغلب مدل‌های پانل بر افقی دیده می‌شوند. البته که دستگاه‌های مدرن‌تر و امروزی قطعات اضافه و قابلیت‌های بیشتری به همراه دارند.

اجزای اصلی دستگاه پانل بر

تیغه‌ها در این دستگاه حکم قلب دستگاه را دارند. بدون این تیغه‌ها خبری از برش‌های دقیق نیست. همان طور که واضح است این تیغه‌ها هستند که انواع کلاس بندی پانل بر را تعیین می‌کنند. در مدل افقی تیغه اصلی و شیارزنی هر دو در یک راستا هستند. در ابتدا شاهد تیغه شیارزنی(با قطر کمتر) هستیم. این تیغه به دلیل ظرافت، برش‌های سطحی و کم عمق در صفحات ایجاد می‌کند.

تیغه بعدی که در دستگاه می‌بینید تیغه اصلی است. این تیغه نسبت به تیغه اول یعنی شیارزنی قطر بیشتری دارد. واضح است که وظیفه این تیغه انجام برش‌های اصلی است.

تیغ دستگاه پانل بر

میز برش در این دستگاه نقش اساسی در هدایت صفحات ایفا می‌کند. میزهای برش در اکثر پانل‌ برهای افقی از جنس فولاد هستند. دلیل استفاده از فولاد، جلوگیری از لغزیدن و جابجایی صفحات در حین برش است. به طور کلی این دستگاه نیاز به جایگاه مخصوصی ندارد. تنها نکته‌ای که باید به آن توجه کنید صافی سطحی است که روی آن قرار می‌گیرد.

پانل بر ایستاده

مدل عمودی یکی دیگر از انواع مختلف پانل برها می‌باشد. این دستگاه در بسیاری از جهات شبیه به همتای خود – مدل افقی – است. تفاوت اصلی این دو مدل در جهت قرارگیری میز برش است. در عمودی همان طور که از نام آن مشخص است میز اصلی آن به صورت عمودی قرار گرفته است.

این دستگاه – پانل بر عمودی دارای دو مولفه اصلی است:

  • قالب اره‌ای: این قالب توسط قطعه کار – workpiece پشتیبانی می‌شود که عموما به شکل یک قاب تخته‌ای از جنس چوب یا پلاستیک است. هدف از این قطعه جلوگیری از پیچ خوردگی و جابجا شدن صفحات در حین کار و برش است.
  • حامل تیغ اره: تیر عمودی به همراه تیغه اره.

از موارد استفاده عمودی می‌توان به برش پانل‌های کامپوزیت آلومینیومی، چوب و مشتقات آن، سرامیک، پلاستیک و … اشاره کرد.پانل بر عمودی

تا به اینجا به طور نسبی با هردوی این دستگاه‌ها آشنا شده‌اید. برمی‌گردیم به سوالی که کمی پیش‌تر مطرح کردیم. پانل بر افقی یا عمودی؟ مدل افقی از نظر جا محیط بیشتری را اشغال می‌کنند. برعکس مدل های عمودی به جای کمتری احتیاج دارند. از طرفی دخالت نیروی انسانی در فرایند آن کمتر است. پس اگر که به فضا و نیروی انسانی کافی دسترسی ندارید باید به سراغ پانل برهای عمودی بروید. همچنین این دستگاه از نظر سرعت، دقت و ایمنی نسبت به افقی ارجحیت دارند. اما اگر صاحب کارگاه‌های بزرگ با تولید گسترده‌تر هستید مدل افقی گزینه مناسب‌تری است. زیرا این دستگاه به دلیل ظرفیت بالا در برش می‌تواند به طور همزمان چندین صفحه را برش دهد. این یعنی سرعت عمل در کار و تولید بیشتر.

مونتاژ دستی و مونتاژ کارخانه‌ای

این دستگاه‌ها در دو حالت مونتاژ دستی و کارخانه‌ای قابل خرید هستند. در مونتاژ کارخانه‌ای این دستگاه آماده به کار است. یعنی تمام قطعات توسط کارخانه سرهم شده‌اند. فقط باید آن را به کارگاه خود بیاورید و روشن کنید. اما در مونتاژ دستی این دستگاه توسط خود کاربر و خریدار سرهم می‌شود. در صورتی که تجربه‌ای در این کار ندارید پیشنهاد می‌کنیم به سراغ مونتاژ کارخانه بروید. البته که قیمت دستگاه در این حالت بیشتر است و باید هزینه‌ای جهت سرهم کردن آن هم پرداخت کنید.

سیستم راهنمای دقیق

تجهیزات راهنما یکی از فاکتورهای اساسی در پانل برهای دستی برای رقابت با نمونه‌های تماما اتوماتیک است. این تجهیزات در مدل افقی و عمودی کمی با هم متفاوت هستند. در پانل بر عمودی شاهد لوله راهنما هستیم. در صورتی که در مدل افقی از ریل راهنما استفاده شده است. نکته مهم در اینجا این است که این قطعات به درستی به دستگاه متصل شده باشند تا دقیق‌ترین خروجی از دستگاه گرفته شود.

انتخاب برند تولید کننده

بدون شک کمپانی تولید کننده در کیفیت و عملکرد دستگاه نقش اساسی دارد. البته اکثر دستگاه‌های پانل بر موجود در کشورمان وارداتی هستند. به همین خاطر در حین خرید آشنایی با این کمپانی‌ها به شما کمک بسیاری می‌کند.

همان‌طور که تا به اینجا خواندید، برای انتخاب پانل بری که دقیقاً متناسب با نیازهای شما باشد، باید نکات مختلفی را مد نظر داشته باشید. بهترین کار این است که پیش از خرید پانل بر با کارشناسان خبره در این زمینه مشورت کنید. گروه صنعتی نوین چوب همواره برای ارائه مشاوره در زمینه خرید و فروش ماشین آلات صفحه‌ای و نجاری در خدمت شماست. برای دریافت مشاوره و خرید رضایت‌بخش با تضمین خدمات حتماً با کارشناسان مجموعه نوین چوب در تماس باشید.

پانل بر دستی چیست؟

از پانل بر های اتوماتیک که بگذریم، مدل دستی آن یکی دیگر از انواع دستگاه پانل بر است. برخی از مدل‌های پانل بر برای کارایی، به دخالت انسان و دست نیازمند هستند. به طور کلی این مدل‌ها در خانواده پانل بر دستی قرار می‌گیرند. از این مدل‌ها می‌توان به مدل افقی، عمودی و شیاری اشاره کرد. برخلاف این دسته گروهی دیگر از آنها هستند که تمام فرآیند کاری آن‌ها به صورت تماما خودکار انجام می‌شود. نقش انسان در این مدل از دستگاه‌ها فقط تنظیم برنامه‌های مربوط به کامپیوتر می‌شود و هیچ دخالت فیزیکی دیگری در این روند ندارد.

پانل برهای دستی هم مانند دیگر مدل‌ها از ابزارهای کارآمد و مفید محسوب می‌شوند. به همین خاطر دقت در انتخاب امری حیاتی است. نباید این موضوع را نادیده گرفت که ابزارهای اتوماتیک و هوشمند برتری بیشتری نسبت به ابزارهای دستی دارند. اما اغلب افراد به دلیل کمبود بودجه و یا نداشتن دانش مناسب برای کار با نرم‌افزارهای کامپیوتری مجبور به انتخاب نمونه‌های دستی می‌شوند. به همین خاطر بهتر است که بهترین انتخاب را از بین گزینه‌های موجود داشته باشند.

قیمت دستگاه پانل بر MDF

قیمت دستگاه پانل بر به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد که در مورد چندتا از این فاکتورها پیش از این صحبت کردیم. یکی از این فاکتورها عمودی یا افقی بودن آن است. پانل بر های افقی با توجه به اینکه عموما ظرفیت تولید بالاتری نسبت به مدل‌های ایستاده دارند، قیمت‌شان نیز متفاوت از آن‌ها است. این دستگاه ها ممکن است به نسبت همدیگر قابلیت‌های متفاوتی برای سهولت در عملیات برش و افزایش بازدهی و استفاده بهینه از صفحات مواد اولیه ارائه دهند که در قیمت ماشین تاثیرگذار خواهد بود.

از دیگر فاکتورهای تاثیرگذار در قیمت آنها می‌توان به کیفیت ساخت اشاره کرد. مسلماً پانل بر های ساخت اروپا و خصوصا  ایتالیایی و آلمانی به نسبت آسیای شرق با توجه به کیفیت ساخت بهتر به نسبت ارزش نیروی کار، دارای قیمت بالاتری هستند. از محبوب‌ترین پانل بر های سراسر دنیا در میان کمپانی‌های بزرگ صنایع چوب، پانل بر های افقی کمپانی ایتالیایی Biesse، تبلور تکنولوژی‌های مدرن در کنار ساختار فوق قدرتمند است. اما در میان برندهای آسیایی نیز نام برند KDT با پانل بر معروف KS838 به چشم می‌خورد که دست کمی از برترین پانل بر های حال حاضر ندارد و به خوبی در بازار رقابت می‌کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر پیرامون ویژگی‌های این پانل‌برها و استعلام قیمت با کارشناسان چوب صفحه‌ای در گروه صنعتی نوین چوب تماس بگیرید.

دستگاه پانل بر دست دوم و راهنمای خرید آن

از آن جایی که قیمت این ماشین آلات بالاست، خرید دستگاه دست دوم از دیگر گزینه‌هایی است که پیش رو دارید. البته در خرید پانل بر دست دوم باید وسواس بیشتری به خرج دهید. برای مثال یکی از مواردی که در حین خرید دستگاه پانل بر دست دوم باید به آن توجه کنید سالم بودن میز است. در حین خرید حتما صاف بودن میز برش را بررسی کنید. این میز نباید تغییر شکل داده باشد. در غیر این صورت این دستگاه نتیجه دقیق و قابل قبولی نخواهد داشت. همچنین فراموش نکنید که در تجهیزات مدرن امروزی میزهای برش حتما باید راهنمای طولی داشته باشند‌.موارد دیگری که در حین خرید دستگاه پانل بر دست دوم باید به آن دقت کنید سالم بودن نگهدارنده‌ها و تیغه‌هاست.

خلاصه و چکیده 

انتخاب یک پانل بر علاوه بر اینکه باعث می‌شود زمان کمتری صرف برش‌های دقیق صفحات کنید، موجب صرفه‌جویی در هزینه و بودجه قابل توجهی در پایان سال برای‌ شما می‌شود. از آن جایی که ماشین آلات صنایع چوب هر روز در حال پیشرفت و تغییر هستند، انتخاب یک دستگاه از این طیف گسترده کمی سخت و دشوار است. در اینجا با معرفی دقیق این دستگاه و انواع آن سعی کردیم کمی این مسیر را برای شما هموار کنیم.

منابع:

Understanding How A Beam Saw Works

https://www.renaissancewoodworker.com/sizing-parts-by-hand/

https://www.weinig.com/en/panel-processing/horizontal-panel-cutting-saws.html

https://wtp.hoechsmann.com/en/lexikon/22831/vertical_panel_saw

http://www.woodweb.com/knowledge_base/Buying_a_Used_Beamsaw.html