روش هایی برای تميز كردن و برق انداختن وسایل چوبی

تمام کارهای چوبی که در اطراف ما دیده می‌شوند با استفاده از ماده‌ای مخصوص پرداخت شده‌اند و با نمایان کردن بافت چوب به آن زیبایی و جلوه خاصی بخشیده‌اند. همانطور که استفاده از وسایل چوبی در خانه تاثیر به سزایی در زیبایی آن داشته و به محیط اطراف ما گرما می‌بخشد، نگهداری آن هم نیاز به دقت و روش‌ های خاصی دارد و باید با استفاده از تکنیک‌ های خاص آن را تمیز کرد تا دچار آسیب نشوند. گاهی با تمیز کردن یک وسیله چوبی باعث نو شدن آن وسیله می شوید . ما در این مقاله قصد داریم تا به شما بگوییم چگونه چگونه وسایل چوبی را نو کنیم و همچنین از چه روش هایی برای تمیز کردن وسایل چوبی استفاده کنیم ! در ادامه با ما همراه باشید تا با هر آنچه باید درباره نحوه پاک کردن وسایل چوبی بدانید آشنا شوید.

نحوه پاک کردن وسایل چوبی

نکته: بسیاری از محصولاتی که برای تمیز کردن محصولات چوبی به کار می‌رود را می‌توانید در سوپرمارکت‌ ها پیدا کنید یا از محصولاتی مانند سرکه که در خانه دارید استفاده کنید.

راه حل های تميز كردن وسايل چوبي

برای تمیز کردن وسایل چوبی راه های متفاوتی وجود دارد که ما در این بخش به آنها پرداخته ایم :

استفاده از پاک‌کننده‌های صنعتی

برای تمیز کردن وسایل چوبی شما می توانید از پاک کننده های صنعتی استفاده کنید تا وسایل چوبی نو و تمیز شوند.

گردگیری محصولات چوبی

با استفاده از دستمال مخصوص گردگیری، گرد و خاک محصولات چوبی را تمیز کنید. گرد و خاک شیارهای کارهای چوبی را با استفاده از جاروبرقی تمیز کنید. دقت داشته باشید که گردگیری را باید در جهت بافت چوب انجام دهید. گردگیری پیش از تمیز کردن محصولات چوبی این تضمین را به شما می‌دهد که سطح محصول کاملا تمیز است و کثیفی از جایی به جای دیگر پراکنده نمی‌شود.

گردگیری محصولات چوبی

نکته: برای گردگیری می‌توانید از هر نوع دستمالی استفاده کنید اما دستمال مایکروفایبر گرد و خاک را به خوبی جذب می‌کند.

انتخاب تمیز کننده مناسب

بسیاری ترجیح می‌دهند از محصولات آماده برای تمیز کردن محصولات چوبی استفاده کنند؛ زیرا فکر می‌کنند استفاده از محلول‌ های دست ساز ممکن است سبب آسیب وسایل چوبی شود. اگر شما هم به جای درست کردن محلول مناسب برای تمیز کردن محصولات چوبی ترجیح می‌دهید از محصولات آماده استفاده کنید، می‌توانید محصولات تمیز کننده مخصوص چوب را که در بسیاری از مغازه‌ها وجود دارد، خریداری کنید.

انتخاب تمیز کننده مناسب

نکته‌ای که باید مدنظر داشته باشید این است که بهتر است محصولاتی که به صورت مایع هستند یا می‌ توان آن را روی سطح کار اسپری کرد انتخاب کنید.

ماده تمیز کننده را روی دستمال بزنید

می‌توانید ماده پاک کننده را روی پارچه‌ اسپری کنید یا اینکه آن را مستقیما روی محصولات چوبی اسپری کنید. تنها چند قطره از محلول برای تمیز کردن سطح چوب کافی است اما نکته‌ای که باید بدانید این است که حتما قبل از استفاده از آن دستورالعمل روی آن را به دقت بخوانید. برای این کار می‌توانید از دستمال میکروفایبر، پارچه، دستمال کاغذی یا اسفنج استفاده کنید.

ماده تمیز کننده چوب را روی دستمال بریزید

نکته: برای اطمینان بیشتر ابتدا محلول را روی قسمت کوچکی امتحان کنید.

محصولات چوبی را تمیز کنید

پیش از هر کاری برای جلوگیری از ایجاد حساسیت برای پوست حتما از دستکش استفاده کنید. پس از زدن محلول پاک کننده روی چوب دستمال را به آرامی در جهت بافت چوب و به شکل حرکات دوار روی آن بکشید. هنگام تمیز کردن کار دقت داشته باشید که لبه و تمام قسمت‌ های آن به خوبی تمیز شود. این کار را تا زمانی که سطح مورد نظر کاملا تمیز شود ادامه دهید و در صورت نیاز از مقدار بیشتری محلول تمیز کننده استفاده کنید.

نکته: اگر درب یا کابینت چوبی را تمیز می‌کنید حتما دقت کنید که تمامی قسمت‌ها به خوبی تمیز شود.

در صورت نیاز با استفاده از  مسواک نقاطی که با دستمال تمیز نشده را با محلول تمیز کنید و این کار را تا زمانی که هیچ لکه‌ای روی کار باقی نماند ادامه دهید. پس از استفاده از محلول نیازی به شستن سطح کار با آب نیست فقط کافی است صبر کنید تا محلول تمیز کننده به خوبی خشک شود.

استفاده از سرکه سفید

نصف لیوان سرکه سفید را در سطل ریخته و یک گالن آب گرم به آن اضافه کنید. سرکه می‌تواند تا مدتی بوی شدیدی از خود باقی بگذارد به همین دلیل بهتر است از روغن‌های اسانس استفاده کنید. هم چنین می‌توانید 2 قاشق غذا خوری روغن بادام یا نارگیل و 10 قطره آب لیمو یا نارنج را به محلول اضافه کنید و آن را درون ظرف اسپری بریزید. دقت داشته باشید که باید از سرکه مناسب استفاده کنید، سرکه‌های دیگر مانند سرکه سیب ممکن است به محصولات چوبی آسیب بزند.

استفاده از سرکه سفید

پارچه‌ای را به محلول آغشته کنید یا با استفاده از اسپری محلول را روی پارچه یا سطح کار بزنید. اگر محلول درون سطل قرار دارد، دستمال را درون سطل قرار داده تا به محلول آغشته شود. دقت داشته باشید که قبل از تمیز کردن کار با استفاده از دستمال آغشته به محلول ابتدا باید دستمال را به خوبی بچلانید؛ زیرا در صورت نفوذ آب به درون بافت چوب ممکن است آسیب ببیند.

نکته: اسفنج مقداری آب درون خود نگه می‌دارد به همین دلیل برای تمیز کردن سطح چوب از پارچه یا دستمال استفاده کنید.

سطح را تمیز کنید

سطح کار را به صورت دورانی با استفاده از پارچه تمیز کنید. تمام سطح، گوشه‌ها و لبه‌ها را به خوبی تمیز کنید. هربار دستمال کثیف شد آن را درون سطل قرار داده و بشویید. این کار را تا زمانی که محصولات چوبی به خوبی تمیز شود ادامه دهید.

سطح را جلا داده و براق کنید

با استفاده از پارچه‌ای تمیز سطح چوب را با حرکات دایره‌ای تمیز و براق کنید. با این کار هرگونه رطوبت اضافی که باعث آسیب به سطح کار می‌شود را خشک کنید.

استفاده از مواد شوینده

استفاده از مایع ظرفشویی

مایع ظرفشویی از شوینده‎‌هایی است که در هر خانه‌ای پیدا می‌شود. بهتر است از شوینده‌ای با فرمولاسیون نسبتا ملایم استفاده کنید و به ازای هر یک فنجان مایع ظرفشویی دو فنجان آب را با آن ترکیب کنید. این محلول برای کارهای چوبی رنگ آمیزی شده، پرداخت شده یا وارنیش شده ایده آل است.

نکته: دقت داشته باشید که اگر پرداخت سطح چوب از لاک الکل یا شلاک باشد ممکن است به رنگ سفید تغییر رنگ دهد ؛ زیرا این مواد آب را جذب می‌کنند.

دستمال را به محلول مایع ظرفشویی و آب آغشته کنید

پارچه‌ای را به محلول آغشته کرده و خوب آن را بچلانید سپس سطح کار را به خوبی با آن تمیز کنید. بهتر است ابتدا آن را روی قسمت کوچکی امتحان کنید تا اگر این روش برای شما مناسب نبود از روشی دیگر استفاده کنید. محلول را به خوبی روی تمام کار زده و دستمال را به صورت چرخشی با حرکات دورانی روی کار بمالید. دقت داشته باشید که محلول مایع ظرفشویی برای تمیز کردن چربی نیاز به زمان دارد پس فرصت کافی به آن دهید.

نکته: اگر محلول مایع ظرفشویی مدت زمان طولانی روی سطح کار باقی بماند ممکن است آب اضافی به درون چوب نفوذ کرده و به آن آسیب بزند.

با استفاده از پارچه‌ای تمیز سطح کار را تمیز کنید

دستمال تمیزی را با مقداری آب مرطوب کرده و روی سطح کار بزنید تا زمانی که محلول مایع ظرفشویی کاملا از روی کار پاک شود و در آخر با استفاده از حوله تمیز یا دستمال کاغذی به خوبی سطح چوب را خشک کنید.

امیدواریم با استفاده از روش‌های بالا بتوانید به راحتی هر محصول چوبی، کف پوش یا … را تمیز کنید.

فهرست مطالب