هر آنچه باید درباره اره رادیال ( اره بازویی ) بدانید!

با دقت به تعداد کارهایی که می‌توانید با اره میزی بازویی یا اره رادیال انجام دهید متوجه می‌شود که تعداد ماشین آلات نجاری که مانند این وسیله بسیار پرکاربرد یا به‌اصطلاح چندکاره نجاری هستند بسیار محدود است. وقتی اره میزی بازویی می‌خرید و آن را در کارگاه خود استفاده می‌کنید متوجه می‌شوید که در بیشتر کارهای نجاری می‌توانید از این وسیله استفاده کنید. این وسیله با عملکردهای بسیار خود برای کارگاه‌هایی که کوچک هستند و محدودیت فضا دارند بسیار ایده آل است.

طراحی این دستگاه با دستگاه‌های نجاری دیگر کاملاً متفاوت است. در اکثر دستگاه‌های نجاری آن‌ها در جای خود ثابت هستند و قطعه کار به داخل یا به سمت تیغه‌ها هدایت می‌شود و عملیات برش انجام می‌شود اما در کار با اره میزی بازویی، قطعه کار ثابت است و تیغه‌ها درون قطعه فرو می‌روند تا برش لازم را ایجاد کنند.

اره رادیال

طرز کارکرد این دستگاه برای ایجاد برش طولی و برخی دیگر از عملکردها بسیار شبیه اره میزی است به این صورت که قطعه کار به زیر یک تیغه ثابت هدایت می‌شود و برش لازم را ایجاد می‌کند.

کاربردهای اره میزی بازویی

اره میزی بازویی دستگاهی بسیار سنگین و بزرگ است که معمولاً قابل حمل نیست. آن‌ها نسبتاً سنگین و بزرگ هستند و گاهی تراز بندی و تنظیمات نسبتاً سخت‌تری دارند البته باید گفت که این مشکلات در کارگاه‌های نجاری پیش نمی‌آید، زیرا اگر این دستگاه در کارگاه نجاری قرار داده شود دیگر نیازی به جابجایی ندارد و تنظیمات آن توسط نجاران به‌راحتی صورت می‌گیرد. اگرچه این دستگاه برای برش عرضی مناسب است اما می‌تواند روی چوب برش طولی، فارسی یا برش‌های اریب، برش لازم برای اتصالات فاق پله‌ای، شیار و زبانه و ایجاد شیار روی لبه‌ها استفاده شود. همچنین در برخی موارد از این دستگاه به‌عنوان راهنمای اور فرز نجاری یا ( فرز نجاری ) استفاده می‌شود.

با توجه به نوع کاری که می‌خواهید انجام دهید می‌توانید تنظیمات دستگاه را تغییر دهید و از آن استفاده کنید. یکی از نکاتی که درباره این دستگاه مطرح می‌شود تنظیمات نسبتاً سخت است. برای مثال بعضی‌ها معتقدند تنظیم کردن اره فارسی سریع‌تر از تنظیم این دستگاه انجام می‌شود یا تنظیم اره میزی برای برش طولی سریع‌تر از اره میزی بازویی است؛ اما اره میزی بازویی تمام این کارها را با سرعت بسیار بیشتری انجام می‌دهد و تا حدی هزینه زیاد این دستگاه را جبران می‌کند.

نحوه استفاده از اره میزی بازویی

قبل از کار کردن با هر دستگاهی ابتدا راهنمای محصول را بخوانید و مطمئن شوید که آن‌ها را به‌درستی متوجه شده‌اید و سپس تنظیمات دستگاه را بررسی کنید و اگر نیازی به اصلاح داشت آن را انجام دهید. در راهنمای محصول علاوه بر مشخصات و اطلاعات کلی نحوه استفاده از محصول به طور کامل توضیح داده شده است؛ زیرا هر کاربرد نیاز به تکنیک و دانش خاصی دارد.

برش عرضی با اره میزی بازویی

کنترل سرعت برش اره از نکاتی است که نجار باید به آن دقت کند. از آنجا که جهت چرخش تیغ اره رادیال با جهت برش یکسان است، برش عرضی با اره رومیزی نسبتاً سخت است. نجار باید با کشیدن اره به سمت خود و اعمال فشار لازم سرعت را کنترل کند. این تکنیک تنها با تمرین زیاد حاصل می‌شود. برش عرضی با تیغ اره کند یا مجموعه تیغ اره شیار زن متراکم به مراتب سخت‌تر است.

هنگام برش عرضی با اره میزی بازویی، عمق تیغه‌ها را تنظیم کنید. اگر برای اولین بار است که از اره میزی بازویی استفاده می‌کنید بهتر است چند شیار روی سطح ایجاد کنید تا از آن به‌عنوان راهنما استفاده کنید. پس از آن‌که سرعت موتور به بیشترین حد خود رسید قطعه کار را ببرید. هیچ‌گاه هنگام کار نجاری و استفاده از اره میزی بازویی، قطعه کار را رها نکنید. همیشه قطعه کار را محکم در مقابل فنس نگه دارید.

برش عرضی با اره میزی بازویی

با کشیدن اره به سمت خودتان و بردن آن درون قطعه کار، تیغه با حرکت خود بدنه چوب را می‌برد. با این کار گرد و خاک به سمت عقب و دور از شما پراکنده می‌شود اما ممکن است تیغ اره کج شود یا بالا و پایین برود. با در نظر گرفتن این نکته همیشه فشار کافی از طریق دسته به اره میزی بازویی وارد کنید تا بتوانید اره را به‌خوبی کنترل کنید. بعضی از نجاران برای اطمینان از برش دقیق و بدون خطا پس از آن‌که اره را به سمت خود و درون چوب کشیدند دوباره آن را به سمت فنس هل می‌دهند.

ایجاد برش شیار و زبانه و فاق پله‌ای با اره رومیزی بازویی

اره میزی بازویی وسیله‌ای ایده آل برای ایجاد برش عرضی روی چوب برای درست کردن اتصال شیار و زبانه و فاق پله‌ای است. این اره برای ایجاد زبانه یا درز برای قرارگیری طبقات کتابخانه بسیار مناسب است. اره میزی بازویی را بلند کنید و مجموعه تیغ اتصال شیار و زبانه را به‌درستی و در جهت درست چرخش آن‌ها روی اره وصل کنید.

پس از وصل کردن تیغ اتصال شیار و زبانه و محافظ تیغه، با استفاده از تکه چوب اضافی میزان عمق برش را تخمین بزنید. پس از نصب تیغه و تنظیم آن‌ها چوب‌ها را مانند برش طولی ببرید. با استفاده از تیغ اتصال شیار و زبانه می‌توانید زبانه یا شیار طبقات کتابخانه را نیز ببرید.

برش فارسی و اریب با اره میزی بازویی

معمولاً اره میزی بازویی می‌تواند برش فارسی تا زاویه 60 درجه در جهت راست یا چپ ایجاد کند و برش‌هایی اریب تا 90 درجه در یک جهت را ببرد. اگرچه اره میزی بازویی می‌تواند برش‌هایی با زوایای متفاوت بیشتری را ببرد اما تنظیم کردن دقیق زاویه‌ها می‌تواند کمی مشکل باشد. قبل از شروع کار از بسته بودن اهرم اره، درست بودن زاویه‌ها و محکم بودن قطعه کار زیر تیغ اره در محل درست مطمئن شوید.

برش طولی با اره میزی بازویی

ایجاد برش طولی با اره میزی بازویی نسبتاً کم کاربردتر است اما این به آن معنا نیست که این دستگاه برای این برش قابل استفاده نیست. اگرچه در اندازه عرض برشی که با اره میزی در راستای بافت چوب می‌برد محدودیت‌هایی وجود دارد اما با یک‌بار تنظیم کردن دستگاه می‌توانید به همان آسانی که از اره میزی استفاده می‌کنید از اره میزی بازویی برای برش طولی استفاده کنید.

اکثر اره‌های رادیال می‌توانند برش طولی بزنند. این قابلیت با چرخش 90 درجه اره و قرار گیری آن موازی فنس ایجاد می‌شود. این اره‌ها حفاظ و گیره‌های نگه‌دارنده بیشتری دارند تا برش طولی را امن‌تر انجام دهد. بهتر است نکات ایمنی لازم، نحوه کار و تنظیمات دستگاه را از افراد متخصص بپرسید تا از هرگونه آسیب احتمالی جلوگیری شود.

برش طولی با اره میزی بازویی

هنگام برش طولی با اره رادیال حتماً از اهرم نگه‌دارنده قطعه استفاده کنید تا از برگشت چوب به سمت عقب پیشگیری کنید. این اهرم از گیره و قطعه ایمنی پشت تیغه تشکیل شده است. قطعه ایمنی پشت تیغه کاری مشابه چاقو داشته و با ایجاد فاصله بین دو تکه بریده شده، از چسبیدن دوباره چوب پس از برش جلوگیری می‌کند.

اگر تیغه هنگام برش گیر کرد، گیره با نگه داشتن قطعه کار از برگشت کار و پس زدن قطعه چوب جلوگیری می‌کند. بهتر است همیشه اندازه گیره و قطعه ایمنی پشت تیغه با اندازه قطعه کار مطابقت داشته باشد برای این کار با توجه به دفترچه راهنمای اره، اندازه گیره و قطعه ایمنی مناسب را انتخاب کنید. روی تیغ اره محافظی دارد که هنگام برش چوب به عقب برمی‌گردد و پس از اتمام برش به‌سرعت به‌جای اولیه خود (یعنی روی تیغه‌ها) بازمی‌گردد. محافظ تیغ اره، گیره و قطعه ایمنی باید به‌درستی در جای خود باشد. برای برش طولی با استفاده از اره رادیال، همیشه قطعه کار را محکم در مقابل فنس نگه دارید.

توجه داشته باشید که هنگام کار با ملامین یا لمینت‌های پلاستیکی ممکن است گیره نتواند آن‌ها را به‌خوبی نگه دارد و قطعه کار پس زده شود.

هنگام کار با اره رادیال مراقب انگشت‌های خود باشید، به این منظور از دستگیره مخصوص برای فشار دادن قطعه اصلی استفاده کنید تا از آسیب احتمالی به انگشتانتان جلوگیری کنید. طول دستگیره باید از قطر تیغ اره بیشتر باشد تا همیشه دستتان از آن دور باشد. استفاده از شاسی اره میزی برای اعمال فشار روی چوب بسیار مناسب است. با این کار دست در برش و هدایت چوب دخیل نمی‌شود و قطعه کار محکم مقابل فنس و روی میز قرار می‌گیرد. ممکن است قطعه کار هنگام برش طولی به عقب برگردد. به همین دلیل علاوه بر استفاده از گیره، باید از ایستادن پشت قطعه کار اجتناب کنید. بهتر است همیشه در کنار قطعه کار بایستید. (ایستادن سمت چپ یا راست به راست یا چپ دست بودن شما بستگی دارد). اگر قطعه کار پس زده شود و شما پشت آن ایستاده باشد، باعث بروز صدمه جدی می‌شود. به همین جهت توصیه می‌شود در کنار قطعه کار بایستید و در صورت پرتاب شدن چوب به عقب از کنار شما عبور کند.

نکات کلی که در کارکردن با اره میزی بازویی باید به آن‌ها توجه کرد!

 • به محافظ تیغه اره میزی بازویی توجه کنید. از کارکرد با اره‌هایی که محافظ تیغه ندارند یا به‌درستی در محل خود قرار ندارند، جدا بپرهیزید. همچنین قسمت پایینی محافظ تیغه نباید تغییر داده شود تا بتواند همیشه به‌درستی روی پایه میز قرار بگیرد.
 • محافظ تیغه هنگام برش چوب باید به عقب برگردد و پس از اتمام برش به‌سرعت به‌جای اولیه خود یعنی روی تیغه‌ها بازگردد.
 • هنگام نصب و تنظیم اره میزی بازویی تمام قسمت‌ها را با شیب نسبی به سمت عقب نصب کنید، به‌این‌ترتیب دستگاه به خاطر وزن خود به سمت جلو سر نمی‌خورد.
 • هرگز تا زمانی که سرعت تیغ ‌اره به حداکثر نرسیده است چوب را نبرید.
 • سرعت اره را کنترل کنید. با این کار نه‌تنها عملیات برش به‌صورت ایمن انجام می‌شود بلکه برشی که ایجاد می‌شود تمیزتر خواهد بود.
 • قبل کار و در حین کار دقت کنید که انگشتتان از محل برش و تیغه‌ها دور باشد. بهتر است برای رعایت ایمنی بیشتر در این موارد از دستگیره مخصوص یا قطعه چوبی برای فشار دادن قطعه اصلی استفاده کنید تا از آسیب احتمالی به انگشتانتان جلوگیری کنید. استفاده از شاسی اره میزی برای اعمال فشار روی چوب بسیار مناسب است. با این کار دست در برش و هدایت چوب دخیل نمی‌شود و قطعه کار محکم مقابل فنس و روی میز قرار می‌گیرد.

نکاتی که باید درباره نگهداری و تنظیمات اره رادیال بدانید!

اره رادیال از ابزارهای مفید در کارگاه‌های نجاری است و برای این که همیشه قابل استفاده باشد باید به خوبی نگهداری و تنظیم شده باشد. اره ای که به خوبی تنظیم نشده باشد نه تنها درست کار نمی‌کند بلکه برای فرد استفاده کننده نیز خطراتی به همراه دارد. خوشبختانه قدم‌های بسیار ساده‌ای برای تنظیم کردن اره میزی وجود دارد به طوری که به نرمی کار کند، برش‌های تمیزی ارائه دهد و امنیت کار را تا جای ممکن بالا ببرد.

چگونه تشخیص دهیم که اره نیاز به تنظیم دارد؟

برای تشخیص این که آیا اره به تنظیمات نیاز دارد یا خیر فقط کافی است به آن با دقت نگاهی بیندازید. به عنوان مثال تیغه اره باید دقیقا به موازات گونیا قرار بگیرد. اگر تیغه با گونیا هم تراز نباشد متوجه علائم سوختگی روی چوب خواهید شد. (البته برش بیش از حد آهسته یا بسته شدن شکاف بعد از عبور از تیغه نیز باعث سوختگی چوب می‌شوند.) گاهی اوقات تیغه تمایل دارد تا انتهای قطعه را بیشتر از حد انتظار برش دهد که این برش اضافی با نوعی صدای زنگ از تیغه همراه است.

چگونه تشخیص دهیم که اره نیاز به تنظیم دارد؟از تیغه شروع کنید

اولین گامی که باید در جهت تنظیمات اره رادیال بردارید این است که نگاهی به تیغه اره بیندازید. تیغه باید تیز و صاف باشد و نسبتا بدون صدا باشد. با نگاه کردن به تیغه هنگامی که حرکت آن آهسته می‌شود به راحتی می‌توانید تشخیص دهید که آیا تیغه صاف است یا خیر زیرا متوجه تکان و لرزش‌های اره خواهید شد.

تیغه را تراز کنید

بعد از این که از تیز و تمیز بودن و نصب درست تیغه مطمئن شدید گام بعدی اطمینان از هم‌تراز بودن تیغه با ریل است. برای چک کردن هم تراز بودن تیغه تا جای ممکن تیغه را بلند کنید یکی از دندانه‌های کارباید تیغه را بگیرید و تیغه را بچرخانید تا زمانی که کارباید در قسمت کناره‌های جلوی تیغه با میز هم‌سطح شود سپس فاصله تیغه تا ریل را اندازه گیری کرده و یادداشت کنید. دوباره تیغه را بچرخانید تا زمانی که کارباید انتخابی در قسمت پشت تیغه همسطح با میز باشد و دوباره اندازه گیری کنید. اگر فاصله‌های اندازه گیری شده یکسان نباشد باید موتور را به صورت دستی تنظیم کنید.

ابعاد و زوایای قطعات میز را بررسی کنید

متناسب بودن ابعاد و زوایای تیغه با میز را بررسی کنید. زاویه محور تیغه را روی توقف 0 درجه تنظیم کنید. با استفاده از گونیای سه ضلعی نجاری چک کنید که تیغه در زاویه 90 درجه نسبت به میز قرار داشته باشد. اگر تراز نبود مطابق دفترچه راهنمای دستگاه تیغه را روی زاویه 90 درجه تنظیم کرده و مجددا آن را چک کنید.

صفحه مونتاژ (صفحه زیر کار) را بررسی کنید

پس از تنظیم زاویه، تیغه را کاملا پایین بیاورید. یک عدد خط کش صاف یا گونیای سه ضلعی را روی لبه تیغه روی صفحه زیر کار بکشید. صفحه باید یا همسطح و یا کمی پایین تر از سطح میز باشد. اگر صفحه بالاتر از سطح میز قرار داشته باشد مانع از فشار دادن قطعه چوب روی تیغه میشود. با استفاده از پیچ تنظیم روی صفحه  ارتفاع آن را تنظیم کنید. به علاوه براده‌هایی که مانع از جا افتادن درست صفحه می‌شوند را تمیز کنید.

تنظیمات نهایی

اگر اره شما دارای تیغه شکاف دهنده است باید هم‌تراز بودن شکاف دهنده و تیغه را تنظیم کنید. خط کش راهنمای موازی را به طور همزمان کنار تیغه و شکاف دهده قرارداده و هر دو طرف را بررسی کنید. اگر تیغه نیاز به تنظیم کردن داشته باشد بر اساس دفترچه راهنمای دستگاه این کار را انجام دهید. سپس داخل میز را نگاه کنید و مطمئن شوید که سیستم مکنده غبار به درستی کار میکند و مکانیزم تنظیمات داخل میز از گردوغبار پوشیده نشده است و تا جای ممکن آن را تمیز کنید.

نکات ایمنی در کار با اره میزی بازویی (رادیال)

اره رومیزی بازویی یا اره رادیال از ابزارهای پرکاربرد در کارگاه‌های نجاری است. اره بازویی برای برش عرضی، طولی، فارسی، اریب، برش لازم برای اتصالات فاق پله‌ای و ایجاد شیار استفاده می‌شود.

اره رادیال را می‌توان در زمره خطرناک‌ترین ابزار نجاری برقی دانست اما با دانستن و رعایت نکات ایمنی جای نگرانی نیست.

پوشیدن لباس کار مناسب

اولین قدم برای رعایت ایمنی در کار با اره رادیال، پوشیدن لباس مناسب است. از پوشیدن لباس‌های گشاد حین کار اجتناب کنید تا از بروز هرگونه آسیب جدی جلوگیری کنید. علاوه بر لباس حین کار باید از عینک محافظ استفاده کنید تا از پرتاب خاک اره و ذره چوب به چشمتان محافظت کنید.

برای جلوگیری از آسیب شنوایی، حتماً از گوش‌گیر محافظ استفاده کنید.

کنترل موارد ایمنی قبل از برش چوب

همان‌طور که خلبان قبل از پرواز باید تمام نکات ایمنی را چک کند، نجار هم باید تمام نکات ایمنی را پیش از کار با دستگاه بررسی کند. برای این کار ابتدا باید دفترچه راهنمای محصول را به‌دقت بخوانید. این دفترچه شامل اطلاعات کلی درباره ایمنی و تنظیمات دستگاه است.

کنترل موارد ایمنی قبل از برش چوبسپس از آن نوبت به بررسی تیغ اره می‌رسد. تیغ اره باید در محل خود به‌درستی قرار گرفته باشد. اصطکاک دشمن اصلی پروژه‌های چوبی است و باعث خراب شدن نتیجه نهایی کار می‌شود. به این منظور باید تیغه دستگاه همیشه تمیز باشد.

هم‌چنین حفاظ‌های تیغ اره در ایمنی شما هنگام کار مهم است، پس از سالم بودن آن اطمینان حاصل کنید.

توجه:

 • پیش از رسیدن سرعت اره به بیشترین حد خود از شروع برشکاری بپرهیزید. هم‌چنین بعد از تمام شدن کار برش، دستگاه را خاموش کرده و پس از توقف کامل موتور اره را تکان دهید.
 • هیچ‌گاه با دست آزاد نجاری نکنید و همیشه قطعه کار را محکم روی میز و در مقابل فنس نگه دارید.
 • خاک اره یا ذرات چوب باقی مانده روی تیغه ممکن است نتیجه کار را خراب کند، به همین دلیل تیغ اره دستگاه باید تمیز باشد.

نکات کلی

 • در برش قطعه چوب‌های بلند باید فشار روی قسمت بریده شده و بریده نشده در دو طرف کار یکسان باشد.
 • هنگام برش طولی روی قطعه کارهای طویل از هل دادن چوب به سمت تیغ اره و کشیدن آن از زیر تیغ اره اجتناب کنید.

فهرست مطالب