آیا چوب افرا برای مبلمان سازی مناسب است؟

آیا چوب افرا برای مبلمان سازی مناسب است؟

30 آگوست 2022

مواد مختلفی برای مبلمان سازی وجود دارد اما انتخاب چوب مناسب از میان انواع مختلف چوب کار آسانی نیست. وقتی در ذهن خود به دنبال چوبی محکم و بادوام در عین حال با جلوه‌ای خاص هستید چوب افرا گزینه‌ای بسیار مناسب است. چوب افرا در دو نوع الوار متفاوت یعنی الوار نرم و سخت وجود دارد.

چوب افرا

این تنوع باعث شده تا تمامی وسایل از تخت خواب تا قاب عکس و حتی میزهای بسیار لوکس ناهارخوری را در برگیرد. ولی چه تفاوتی بین چوب افرا نرم و سخت وجود دارد؟ چوب افرا نرم برای مبل سازی مناسب است یا چوب سخت؟ در ادامه با ما همراه باشید تا جواب سوالات خود را پیدا کنید.

تفاوت چوب افرا نرم و سخت

چوب افرا در کنار چوب‌ های گیلاس , گردو و بلوط از محبوب‌ ترین چوب‌ های سخت در ساخت مبلمان و وسایل خانه است. چوب افرا درصورت پرداخت صحیح عموماً به‌ عنوان چوبی قوی، بادوام و زیبا شناخته می‌شود. این چوب معایب خاص خودش را دارد. برای مثال افرا خیلی ثبات ندارد و مخصوصاً هنگام جلا و پرداخت بسیار مستعد آب رفتن است. اگر افرا کاملاً خشک و به‌خوبی با محیط سازگار شده باشد، تاثیر بزرگی در روند نجاری و نگهداری آن‌ در طول زمان خواهد داشت.

افرا یکی دیگر از چوب‌ های معروفی است که در ساخت مبلمان به کار برده می‌شود. این چوب بسیار مقاوم و سنگین بوده و دربرابر رطوبت و فرسودگی مقاومت خوبی دارد. چوب افرا طرح دایره‌ای داشته و با رنگ سفید متمایل به گرم ظاهر زیبایی دارد. افرا چوب بادوامی است که اگر با تکنیک‌های مناسب پرداخت شود ظاهر منحصربه‌فردی خواهد داشت. کار کردن با چوب افرا کمی دشوار است مخصوصا هنگام پرداخت و جلا زدن.

 

چوب سفت و سخت افرا

انتخاب الوار مناسب برای ساخت مبلمان همیشه دو گزینه‌ی افرای نرم و سخت پیش رو است. با این‌که این دو گونه هر کدام از دو درخت مختلف نشأت گرفته‌اند ولی هر دو چوب سخت هستند و قابلیت استفاده در مبلمان سازی با عمر طولانی را دارند.

اگرچه هر دو چوب سخت هستند پس چرا به این صورت نام گذاری شده‌اند؟ نام‌ها برای تعیین کیفیت چوب گذاشته نشده‌اند یعنی شما با خرید چوب نرم قرار نیست چوبی با کیفیت کمتر تحویل بگیرید. انتخاب چوب افرا نرم به دلیل مقایسه‌ی آن با چوب افرا سخت است که در مقابل آن نرم‌تر است. این چوب از خیلی از چو‌ب‌های موجود سخت‌تر و در عین حال انعطاف بیشتری در مقابل افرا سخت دارد.

قسمت عمده‌ی زیبایی مبلمان افرا مدیون تناسب و هماهنگی بافت تخته‌های افراست. در ساخت وسایل چوبی با افرا سعی کنید تا حد ممکن رنگ و طرح بافت تخته‌های کنار هم، شبیه باشند. برخی نجاران کنده‌های بزرگ افرا را خریداری کرده، سپس با اره نواری آن را برش داده و تخته‌های بریده‌ شده را در کنار هم، در ساخت وسایل چوبی استفاده می‌کنند تا از زیبایی یکدستی بافت افرا بهره ببرند. این تکنیک با چوب افرای ببری در ساخت درب کابینت و قسمت جلویی کشو موثر است. ازآنجاکه چوب افرا از نوع چوب‌های سخت محسوب می‌شود هنگام کار با آن مطمئن شوید که ابزار، تیغه و مته‌هایتان به‌خوبی تیز و تمیز هستند.

مزیت‌های چوب افرا نرم

چوب افرا نرم به دلیل مزایای مختلف برای هر دو طرف سازنده و خریدار سال‌ها است که موردعلاقه‌ی نجاران است. در این جا به بعضی مزیت‌های این چوب اشاره می‌کنیم:

چوب افرا نرم تحمل و دوام بالایی دارد

چوب افرا نرم از تعدادی درخت افرا به وجود می‌آید که این باعث می‌شود چوبی پایدار با تحمل‌پذیری و دوام بالا و قابل دسترس شود. از آنجا که منبع این چوب از درختان کتفاوتی است باعث می‌شود تا بیشتر از چوب افرا سخت در دسترس باشد. ‌علاوه‌ بر این رشد درخت افرا نرم دو برابر رشد درخت افرا سخت است. این درخت در نصف زمان ممکن رشد کرده و سریع‌تر سخت می‌شود که این برای کارخانه‌هایی که از این چوب به عنوان اولین منبع استفاده می‌کنند مزیتی بسیار مهم است.

مزیت‌های چوب افرا نرم

تطابق ‌پذیری این چوب نرم به معنای آن است که خریداران می‌توانند مبلمانی سفارش دهند که به راحتی با دیگر وسایل جور می‌شود و ظاهری سازگار با بقیه میز‌ها و صندلی‌ها از گونه‌های دیگر افرا یا دیگر درختان داشته باشد.

پرداخت چوب افرا

همانند دیگر چوب‌های سخت مثل چوب گیلاس، افرا می‌تواند در مرحله پرداخت، به‌ویژه هنگام رنگ‌آمیزی شفاف کمی مشکل‌ساز باشد. در شروع رنگ‌آمیزی، حتما از آستر رنگ شفاف استفاده کنید و لکه‌هایی که پدیدار می‌شوند را مسطح کنید. بااین‌حال مشکل شما تماماً حل نمی‌شود. رنگ شفاف چوب در منافذ چوب فرو می‌رود و درصورت پیدا نکردن منفذ، در زمان پاک کردن، رنگ شفاف از روی کار پاک خواهد شد.

سمباده‌زنی صحیح، رمز یکدست شدن رنگ بر روی چوب است. برای سنباده‌زنی باید به‌تدریج از سمباده‌های نرم‌تر استفاده کنید. از سمباده 120 شروع کرده، سپس از 180 و نهایتاً کار را با 220 به پایان برسانید. سعی کنید در سمباده‌زنی نهایی سطح کار را به‌طور کامل یکدست کنید. سپس بافت انتهای چوب که به‌طور معمول رنگ بیشتری به خود می‌گیرد را با استفاده از ورقه 320 سمباده بزنید. سمباده‌زنی بافت انتهایی کار با سنباده نرم‌تر، حفره‌های پایانی بافت را بیشتر پر خواهد کرد و بدین شکل رنگ بیش‌ازاندازه نخواهد گرفت. قبل از اعمال آستر، رنگ سطح کلی کار را با ملایمت تمیز کنید. پس از مدت کوتاهی، رنگ چوب (شفاف) موردنظر خود را به کار بزنید. یکی دیگر از تکنیک‌های متداول برای پرداخت چوب افرا اعمال روغن تانگ یا روغن بزرک بعد از سمباده‌زنی پایانی است. این روغن‌ها به چوب افرا ظاهری ببر مانند و یا فردار می‌بخشند. کار را با اعمال یک‌لایه شلاک دنبال کنید. برای پرداختی بادوام، شلاک را با لاک‌الکل یا پلی‌اوراتان پوشش دهید.

قیمت مقرون به صرفه

چوب افرا نرم به غیر از سختی و پایداری بسیار ارزان‌تر از دیگر گونه‌ها برای مبلمان‌ سفارشی است. البته نباید با توجه به قیمت ارزان‌تر آن را بی کیفیت‌ قلمداد کرد. دلیل این ارزانی هم سرعت در دسترس بودن آن است اما بادوام بودن این چوب یکی دیگر از دلایل قیمت مناسب آن است. از دید متخصصین این حوزه دلیل متمایز بودن آن است.

مناسب برای پروژه‌ های مختلف

می‌توان گفت که چوب افرا نرم همه کاره است و می‌توان در طیف گسترده‌ای از مبلمان آن را استفاده کرد. این چوب قابلیت بالایی برای راضی کردن مشتریان با محصولات سفارشی دارد. زمانی که چوب توسط کوره خشک می‌شود تحمل بالایی در مقابل مشکلاتی چون شکل پذیری، ترک خوردن، کج شدن حتی در معرض رطوبت‌های مختلف دارد. این نوع چوب با انواع وارنیش‌ قابل استفاده است. بسیاری از خریداران با توجه به طراحی‌های خاصی که مدنظر دارند افرا نرم را به دلیل استفاده‌ی راحت به افرا سخت ترجیح می‌دهند.

چوب افرا مناسب برای پروژه‌های مختلفچوب افرا نرم انتخاب بسیار مناسبی برای ساخت مبلمان دفتر و منزل هستند. این الوار کیفیت بسیار نزدیکی به افرا سخت دارد ولی با تراکم آن کمتر است که این کار را برای نجاران بسیار راحت می‌کند. بیشتر آن‌ها چوب افرا نرم را ترجیح می‌دهند زیرا نتیجه‌ی زیبا با زمان کم‌تر برای آن‌ها در پی دارد و برای خریداران مقرون به‌صرفه‌تر است. وقتی زمان انتخاب یک چیز بادوام به اندازه کافی زیبا با تحمل پذیری بالا برای مبلمان سفارشی جدیدتان در میان است چوب افرا نرم بهترین گزینه است.

امیدواریم با خواندن مقاله بالا اطلاعات کلی و مهمی درباره چوب افرا به دست آورده باشید و با توجه به مزایا و معایب آن از این چوب در کارهای نجاری مختلف، خراطی و مبلمان سازی استفاده کنید.