شلاک چیست؟ تمام آنچه که باید در مورد شلاک بدانید !

شلاک یک فینیشینگ رنگ گرم برای چوب است که بسیار ساده با کمک یک پارچه یا قلمو قابل اجرا است. این فینیشینگ خیلی سریع خشک می‌شود بنابراین در یک روز می‌توان چندبار این فینیشینگ را اجرا کرد.

شلاک چیست؟

شلاک یک فینیشینگ طبیعی است که از سال‌های بسیار دور استفاده می‌شود و زیبایی طبیعی چوب را افزایش می‌دهد. شلاک یک فینیشینگ تبخیری است. در واقع شلاک خشک می‌شود به خاطر اینکه الکل آن در هوا تبخیر می‌شود.

شلاک چگونه ساخته شده است؟

همان‌طور که پیش از این گفتیم شلاک یک فینیشینگ طبیعی است. شلاک از ماده‌ای به اسم cocoon ساخته شده است که از یک نوع خاص سوسک گرفته می‌شود. کوکون با دست تراشیده می‌شود، پخته می‌شود و به شکل صفحه‌ای پهن می‌شود تا خشک شود. وقتی که صفحات خشک می‌شوند، به تکه‌های کوچک می‌شکنند. بعد این تکه‌های کوچک با الکل غیر طبیعی ترکیب می‌شوند و این ترکیب همان چیزی‌ست که ما برای فینیشینگ استفاده می‌کنیم.
شلاک به دو صورت قابل خرید است. یکی به صورت ترکیب‌شده با الکل و یکی به صورت خرد‌شده جامد.

شلاک چه رنگی است؟

شلاک رنگ گرمی دارد و زیبایی طبیعی چوب را افزایش می‌دهد. شلاک در رنگ‌های کهربایی، گارنت (بیشتر از بنفش تا قرمز نارنجی) و شفاف وجود دارد.

آیا می‌توان شلاک را به رنگ‌ های دیگر درآورد ؟

خبر خوب اینکه اگر با رنگ‌ های اصلی شلاک که پیش‌تر گفته شد مشکل دارید، شلاک رنگ‌ پذیر است و می‌توان به رنگ دلخواه برای استفاده در پروژه‌های خود برسید.

عمر محصول شلاک چقدر است؟

اگر شلاک را به صورت تکه‌ های خردشده خریداری کنید و خودتان آن را با الکل غیر طبیعی ترکیب کنید، تا ۶ هفته قابل استفاده است. اما شلاک‌های از پیش میکس‌ شده با الکل که خریداری می‌کنید با توجه به تاریخی که روی قوطی آنها درج می‌شود، حدودا تا ۳ سال قابل استفاده می‌باشند.

مزایا و معایب فینیشینگ چوب با استفاده از شلاک چیست؟

فینیشینگ چوب با استفاده از شلاگ مزایا و معایبی دارد که ما در این بخش به این مزایا و معایب پرداخته ایم :

مزایا

  • زیبایی طبیعی چوب را افزایش می‌دهد
  • اجرای آن راحت است
  • به سرعت خشک می‌شود و می‌توان در یک روز چندبار آن را اجرا کرد

معایب

  • بسیار براق است
  • الکل، شلاک را از بین می‌برد (در واقع سطحی که فینیشینگ شلاک روی آن اجرا شده نباید الکل روی آن بخورد)
  • نسبت به دیگر گزینه‌های فینیشینگ دوام کمتری دارد، اما اصلاح و مرمت آن آسان است

در کجا می‌توان از شلاک استفاده کرد؟

شلاک می‌تواند یک فینیشینگ خوب برای جعبه جواهرآلات و محصولات مشابه باشد. با توجه به اینکه الکل، تاثیر این فینیشینگ را از بین می‌برد باید در مورد استفاده آن برای محصولات خاص دقت داشته باشید.

چگونه فینیشینگ شلاک را اجرا کنیم؟

شلاک به راحتی با یک پارچه یا قلمو و یا حتی یک آب‌پاش قابل اجرا است. این فینیشنگ با تبخیر الکل موجود در آن به سرعت خشک می‌شود. وقتی که شلاک را چند بار پشت سر هم و هر بار بعد از خشک شدن دفعه قبل اعمال می‌کنید، در بین هر اجرا نیازی به سنباده‌ زنی نیست. چرا که هر دفعه شلاک در اجرای دفعه قبل خورده می‌شود. (توجه داشته باشید که ممکن است روی قوطی شلاک میکس‌شده نوشته باشد که بین هر دو اجرا سنباده‌ زنی فراموش نشود. یکی از دلایلی که برای سنباده‌ زدن بین دو اجرای شلاک روی سطوح وجود دارد چسبیدن خاک یا لک شدن اجرا و مواردی از این دست است)

بین هر دو اجرای شلاک چقدر باید صبر کنیم؟

شلاک به سرعت خشک می‌شود و فقط نیاز است بین هر دو اجرای آن حدودا ۱ ساعت صبر کنید. بیشتر مواقع حتی در کمتر از ۱ ساعت هم خشک می‌شود.

برای نتیجه خوب چند بار باید فینیشینگ شلاک را روی یک سطح اجرا کرد؟

معمولا ۲ تا ۳ بار اجرای این فینیشینگ نتیجه دلخواه را برای پروژه‌ها به ما می‌دهد.

آیا می‌توان شلاک را روی رنگ چوب یا اِستِین اعمال کرد؟

شلاک هم روی چوب ساده و هم روی چوبی که با استفاده از رنگ چوب رنگ شده قابل اجرا است. برای اعمال روی چوب رنگ‌شده باید ۲۴ تا ۴۸ ساعت به منظور خشک شدن رنگ صبر کنید و بعد از آن شلاک را اعمال کنید.

شلاک چگونه پاک می‌شود؟

و اما به عنوان آخرین مورد، همان‌طور که پیش از این در همین مقاله گفتیم با توجه به اینکه شلاک با الکل غیر طبیعی میکس و اعمال می‌شود و بعد از تبخیر الکل روی سطح قطعه کار خشک می‌شود، بنابراین با اضافه شدن مجدد الکل پاک می‌شود.

منبع:
شلاک چیست؟

Table of Contents

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *