معرفی مواد مناسب برای ساخت بدنه کابینت آشپزخانه

شما تنها کسی نیستید که از جنس بدنه کابینت اطلاعی ندارید اما اگر قصد بازسازی یا تغییر مدل کابینت آشپزخانه‌تان را دارید باید در مورد طبقه بندی‌های مختلف کابینت اطلاعات کافی داشته باشید.

لوازم مورد نیاز برای ساخت کابینت آشپزخانه

بدون در نظر گرفتن موارد استثنا، سیستم ساخت اغلب کابینت‌ها به دو روش زیر است:

بدنه کابینت یا کابینت زمینی

این قسمت روی زمین قرار گرفته و علاوه بر این که از آن برای نگهداری اقلام مختلف استفاده می‌شود، پایه‌ای برای قرارگیری رویه کانتر آشپزخانه نیز هست؛ به همین جهت کابینت زمینی قسمتی از آشپزخانه است که وزن زیادی را تحمل می‌کند.

 

علاوه بر این کابینت زمینی نقشه آشپزخانه را مشخص می‌کند. این کابینت به صورت ثابت در نظر گرفته شده و قسمت پشت آن‌ ها را به دیوار آشپزخانه متصل می‌کنند. پایه‌ های کابینت آشپزخانه می‌تواند دیده شود یا با تکه چوبی که اصطلاحا به آن پاخور گفته می‌شود، پوشانده شود.

کابینت دیواری

کابینت دیواری فضای بیشتری برای نگهداری اقلام آشپزخانه فراهم می‌کند و به همین جهت کمکی برای آشپزخانه محسوب می‌شود. کابینت دیواری با پیچ به دیوار متصل می‌شود. کابینت دیواری می‌تواند قفسه باز (بدون در)، با در شیشه‌ای یا چوبی باشد. کابینت دیواری معمولا به صورت آینه‌ای در قسمت بالای کابینت زمینی قرار می‌گیرد و بدون کابینت زمینی نصب نمی‌شود.

 

کابینت سفارشی در هر سایزی قابل سفارش و ساخت است اما کابینت نیمه سفارشی و آماده سایز مشخص و ثابتی دارد.

کابینت زمینی پایه‌ ای برای اقلام آشپزخانه

از آنجا که از کابینت زمینی به عنوان پایه استفاده می‌شود به آن کابینت پایه یا بدنه هم گفته می‌شود. کابینت زمینی بخش مهمی است که بیشترین بار آشپزخانه را به دوش می‌کشد.

 

  • نگهدارنده رویه کانتر
  • نگهدارنده سینک ظرفشویی
  • پایه‌ای برای نگهداری اجاق گاز
  • ساخت کابینت جزیره‌ای

نکته: رویه کانتر آشپزخانه با توجه به پایه کابینت و متناسب با کابینت زمینی طراحی و ساخته می‌شود.

مشخص کردن نقشه آشپزخانه

نقشه و طرح بندی آشپزخانه بسیار ساده است. بیشتر آشپزخانه‌ ها به شکل L ،U، گالی یا دو حرف L هستند. در هر صورت، بیشتر آشپزخانه‌ ها به شکل اشکال از پیش تعیین شده هستند.

اگرچه برای تشخیص نقشه آشپزخانه از کابینت زمینی استفاده می‌شود اما در طراحی آشپزخانه از کابینت ایستاده که کار انباری را انجام می دهند استفاده می‌شود. هم چنین یخچال و فریز از بلوک‌ های اصلی ساختمان آشپزخانه به شمار می‌رود که در طراحی آشپزخانه باید مد نظر قرار گرفته شود. خواه ناخواه کابینت زمینی تنها عامل تعیین کننده جریان ترافیک، فضای باز و حتی دکوراسیون و چیدمان است.

جز اصلی کابینت جزیره‌ ای

کابینت جزیره‌ ای آشپزخانه اغلب به سفارش صاحب خانه یا طراحان دکوراسیون داخلی ساخته می‌شود و بدنه اصلی آن از کابینت‌ های زمینی است. برای ساخت کابینت جزیره‌ای دو یا سه کابینت را از قسمت داخل و به صورتی که دیده نشود، وصل می‌کنند و رو یه آن را با کانتر یکپارچه می‌کنند. اتصالات بین پایه را اغلب تزیین می‌کنند تا یکدست به نظر برسد اما در برخی موارد نیاز به تزیین هم ندارد.

 

برای کاهش هزینه‌ ها می‌توان از کابینت زمینی ارزان و رویه لمینتی از پیش ساخته استفاده کرد.

فضایی بزرگ برای نگهداری وسایل آشپزخانه

از کابینت زمینی اغلب برای نگهداری قابلمه، ماهی تابه، وسایل شست و شو، قوطی کنسرو و چیزهای مشابه استفاده می‌شود.

اگر می‌خواهید از کابینت‌ های بزرگ به بهترین نحو استفاده کنید، بهتر است داخل آن را با ارگانایزر یا قفسه‌ های ریلی طبقه بندی کنید. برای مثال فضای زیر سینک ظرفشویی بسیار بزرگ بوده و با طبقه بندی درست می‌توانید از آن به بهترین نحو استفاده کنید.

کابینت زمینی تنها گزینه برای نگهداری وسایل آشپزخانه نیستند. کابینت ایستاده برای نگهداری مواد غذایی که کمتر از آن استفاده می‌شود و کابینت دیواری برای نگهداری مواد غذایی که به طور معمول به آن نیاز دارید، بسیار ایده آل است.

کابینت زمینی بزرگ با ابعاد ۴۸ اینچ برای نگهداری ماهی تابه و قابلمه و کابینت ۱۲ اینچی برای قالب کیک و صفحات پخت و پز (سینی فر) و دیگر وسایل آشپزی عریض و تخت مناسب است.

نکات مهمی که در نصب کابینت باید به آن توجه کرد

اغلب انواع کابینت زمینی توسط افراد حرفه‌ای و متخصص نصب می‌شود. اما انواعی از کابینت‌های آماده وجود دارد که آماده نصب هستند و توسط خود کاربر قابل نصب است. اگر می‌خواهید خودتان کابینت‌ها را نصب کنید بهتر است موارد زیر را مد نظر قرار دهید:

  • قبل از وصل کردن کابینت به دیوار باید آن را تنظیم کرده و از تراز و قرینه بودن آن مطمئن شوید.
  • پایه‌های کابینت ایستاده که به صورت مجزا از دیگر کابینت‌ها است، می‌تواند به صورت جداگانه وصل شده و با آن تراز شود.
  • بدنه کابینت با کیفیت از تخته سه لا ½ اینچی که برای مبلمان استفاده می‌شود ساخته می‌شود اما بدنه کابینت ارزان از ام دی اف که جنسی با مقاومت کمتر است، ساخته می شود.
  • در کابینت اروپایی هم بدون قاب است زیرا ستون میانی ندارد.

Table of Contents

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *