روش های اتصال چوب به چوب با اتصال نیم لبه

اتصال چوب به چوب یکی از اصلی‌ترین اتصال‌ ها در کار با چوب هستند, اما بعضی‌ اوقات این نوع می‌تواند بهترین انتخاب برای متصل کردن دو قطعه باشد. اتصال نیم لبه زمانی ایجاد می‌شود که دوتکه چوب باضخامت یکسان به‌صورت نیمه برش خورده‌اند بنابراین دوتخته به‌ خوبی متناسب شده  و ضخامت اضافه‌ای ایجاد نمی‌کنند.

این اتصال چوب به چوب به‌ خوبی برای زوایای قائمه به کار می‌آیند, به‌ خصوص که هر دو قطعه برش خورده و به‌صورت یکپارچه متصل می‌شوند.

چه زمانی از اتصال نیم لبه استفاده کنیم؟

  • اتصال نیم لبه زمان استفاده از قطعه‌هایی باضخامت ۲.۵ تا ۵.۸ سانتی‌متر مانند بدنه  لوازم مبلمان در کمد ها و میزهای آرایشی به‌ویژه درجایی که کشوها نصب می‌شوند به‌خوبی عمل می‌کند.
  • اتصال نیم لبه بدون افزایش ارتفاع به ساختار داخلی کار استحکام می‌بخشد.
  • اگر اتصال نیم لبه به‌درستی اعمال شود می‌تواند بسیار قوی باشد.
  • ازآنجا که ممکن است قطعات نازک با حذف نیمی از کار تضعیف شوند، فقط زمانی از این اتصال استفاده کنید که قطعه به‌اندازه کافی ضخیم باشد تا تمامیت ساختاری پس از برش نیمی از مواد حفظ شود.

چگونه یک اتصال نیم لبه ایجاد کنیم؟

بعضی ابزارآلات برای ایجاد اتصال نیم لبه مورداستفاده قرار می‌گیرند, اما استفاده از شیار زن متغیر که روی اره بازویی تنظیم‌شده مطلوب‌ترین حالت است. برای اطمینان از عمق موردنظر باید از چندتکه چوب باقی‌مانده (باضخامت یکسان برای اعمال برش) استفاده کنید, اما هنگامی‌که به عمق موردنظر خود دست پیدا کنید می‌توانید تعداد زیادی برش‌ نیم لبه در کوتاه ترین زمان ایجاد کنید.

در صورت نبود اره بازویی می‌توانید از اره میزی همراه با شیار زن متغیر تنظیم‌شده استفاده کنید, اما در این صورت دیدن برش‌های ایجادشده و کناره‌های آن به‌سختی ممکن است. بهتر است برای هدایت قطعه از میان تیغه از نقاله زاویه زن استفاده کنید.

برای انجام برش‌ های عرضی در اره میزی هرگز از گونیا استفاده نکنید زیرا می‌تواند منجر به گیرکردن قطعه شود. گزینه دیگر برای ایجاد برش نیم لبه, اگرچه تا حدودی ابتدایی است، استفاده از اره گرد بر است.

بعد از تنظیم عمق , برای علامت گذاری لبه ها یک برش شانه ای در خطوط برش ایجاد کنید و سپس بین هر ۶ میلی‌متر را برش بزنید. هنگامی‌که در لبه اتصال هر ۶ میلی‌متر را برش زدید از چکشی برای از بین بردن تکه‌های باقی‌مانده استفاده کنید. بعد از تمیز کردن کار با اسکنِه شما باید اتصال نیم لبه‌ی بی‌نقصی داشته باشید.

سرهم کردن اتصال ها

زمان مونتاژ اتصال به یکی از سطوح کمی چسب چوب بزنید. قطعه دیگر را در محل اتصال قرار داده و دو قطعه را به شکل نهایی خودتنظیم کنید, سپس با پیچ مخصوص چوب ، اتصال را نگهدارید، و مطمئن باشید که پیچ‌ ها از پشت اتصال بیرون نزده باشند. بااین‌ وجود که چسب اتصال را محکم می‌کند اما تا زمانی که چسب خشک شود وجود پیچ‌ ها لازم است.

انواع اتصالات چوب به چوب

اتصالات چوبی، در اصطلاح به الوار یا تکه چوب‌ هایی اطلاق می‌شود که یک ساختار چوبی را ایجاد می‌کند. استفاده از اتصالات چوبی به مصر باستان برمی‌گردد یعنی زمانی که از این اتصالات برای ساخت پروژه و مبلمان چوبی استفاده می‌شد. یکی از مشخصه‌ های نجاری ماهرانه اتصال قطعات به‌گونه‌ای است که آن قطعه محکم متصل شود و به‌ صورت یکپارچه به نظر برسد.

برای درست کردن اتصالات چوبی، تکه‌ های چوبی باید صورت دقیق برش داده شود. برای این کار نیاز به دو ابزار مهم نجاری دارید: الگو و گیره (fence)

الگو برای راهنمایی و اطمینان از برش دقیق اره، تیغه، مته و … کاربرد دارد و گیره به‌صورت موازی با تیغه‌اره روی اره یا قطعه متصل می‌شود و قطعه‌ای که نیاز به برش دارد را مقابل اره به‌صورت محکم نگه می‌دارد.

اگر شما به یادگیری مهارت‌ های چوبی علاقه‌ مند هستید، با ما همراه باشید و ۷ نوع اتصال محکم چوبی را یاد بگیرید. هرچه اتصال قوی‌ تر باشد، دوام آن بیشتر است. ممکن است در ابتدا نیاز به تمرین بسیاری داشته باشید اما پس از یادگیری می‌توانید هر سازه چوبی را به‌ آسانی درست کنید.

 

با ما همراه باشید تا در ادامه کاربردهای مهم در استفاده از اتصالات چوبی و نحوه ساخت آن‌ها را یاد بگیرید.

اتصال لب‌ به‌ لب چوب

اتصال لب‌ به‌ لب از اولین انواع اتصال است که حتی ممکن است در خانه از آن استفاده کرده باشید. همان‌طور که از نام این اتصال مشخص است در این نوع اتصال انتهای چوب‌ ها را به یکدیگر متصل می‌کنند. در یک اتصال لب‌ به‌ لب ساده انتهای یک‌ تکه به کناره انتهایی تکه دیگر متصل می‌شود. قطعات به همدیگر وصل نمی‌شوند بلکه با میخ در کنار هم محکم قرار می‌گیرند. این نوع اتصال بیشتر برای حاشیه در و پنجره‌ها استفاده می‌شود.

یکی از نمونه‌ های رایج در اتصال لب‌ به‌ لب، اتصال لب‌ به‌ لب فارسی است که در این نوع اتصال لبه‌ های چوب را در زاویه‌ های مخالف هم برش می‌زنند؛ از این طریق می‌توانید لبه‌های برش خورده را به هم متصل کنید اما جلوه نهایی آن به‌صورت یک‌دست به نظر می‌رسد. برای مثال، بجای اتصال چوب‌ ها از سطح مقطع مربع شکل آن‌ ها که ممکن است فاصله بین دو چوب و خط اتصال دیده شود، می‌توانید یک سمت چوب را با زاویه ۴۵ درجه برش دهید و پشت سمت دیگر را با همان زاویه ببرید. محل اتصالی که به‌ صورت زاویه‌ دار است کمتر از محل اتصال با سطح مقطع مربعی قابل دیدن است.

موارد استفاده: درست کردن حاشیه و قرنیز

نکته: برای اتصال قوی‌ تر از chop saw (اره پروفیل بر) استفاده کنید، این وسیله برای بریدن چوب به‌ صورت مربع بسیار دقیق‌تر از اره دستی و گردبر است.

اتصال دم کبوتری یا دم چلچله ای چوب

اتصال دم کبوتری که ممکن است آن را با نام دم چلچله‌ای نیز بشناسید، اتصالی بسیار قوی است و در برابر نیروی کشش برای جدا کردن آن‌ها بسیار مقاوم است. تکه‌تکه بودن انتهای چوب که شبیه دم کبوتر است باعث مقاومت این اتصال در برابر انفصال می‌شود. از این اتصال برای مواردی که تقاطع دو چوب زاویه عمود برهم می‌سازد استفاده می‌شود؛ برای مثال می‌توان به گوشه‌ های کشو اشاره کرد. از آنجا که این اتصال بسیار قوی است تنها با چسب کاری محکم می‌شود و نیازی به استفاده از میخ یا پیچ ندارد. برای ایجاد اتصال دم کبوتری تنها ایجاد یک یا دو تکه در انتهای هر قطعه چوب کافی است. در گذشته شکل دم کبوتر انتهای هر چوب با دست درست می‌شد اما امروزه ابزارهای مختلفی وجود دارد که این کار را بسیار راحت‌تر کرده است.

موارد استفاده: اتصال گوشه کشوها، جعبه‌‌ های چوبی و درپوش‌ها.

نکته: اگر تعداد زیادی اتصال دم کبوتری نیاز دارید بهتر است یک الگو برای دستگاه سوراخ‌کن خود بخرید. این الگوها برش و اتصالاتی ایجاد می‌کند که دقیقاً باهم منطبق می‌شوند.

اتصال چوب روی هم

این نوع اتصال یکی از آسان‌ ترین انواع اتصال است که در آن دو لبه روی یکدیگر قرار می‌گیرد و دو نوع معمول آن اتصال روی‌ هم کامل و اتصال روی‌ هم شکاف دار است.

در اتصال روی‌ هم کامل یکی از تخته چوب‌ ها روی دیگری قرار می‌گیرد و با میخ یا پیچ محکم به هم متصل می‌شوند. از این اتصال بیشتر برای قالب ساختمان خانه‌ ها استفاده می‌شود. یکی دیگر از کاربردهای این اتصال برای استحکام دادن به تکه چوب است برای مثال روی‌ هم قرار دادن یک‌ تکه چوب به‌ صورت مورب روی چوب‌ های عمودی دروازه‌های چوبی.

 

در اتصال روی‌ هم شیاردار همان‌ طور که از نامش پیداست از قرارگیری دو لبه چوب روی‌هم ایجاد می‌شود با این تفاوت که در این نوع اتصال لبه هر دو تخته چوب برش داده می‌شود و به یکدیگر محکم متصل می‌شوند. عمق برش‌ ها و نحوه اتصال با توجه به نوع چوب و کاری که می‌خواهید انجام دهید متفاوت است.

موارد استفاده: ساختن قالب ساختمان‌ ها و استحکام بخشیدن به چوب‎‌هایی که در حال خم شدن یا شکستن هستند.

نکته: برای برش دقیق چوب بهتر است ابتدا چوب‌ها علامت‌ گذاری کنید و سپس به‌ طور هم‌ زمان آن‌ها را ببرید. این کار باعث می‌شود از اشتباه احتمالی در برش چوب‌ ها جلوگیری کند.

اتصال پرچی چوب

این اتصال شبیه به اتصال کام و زبانه است با این تفاوت که دو قطعه با یک میله به هم متصل می‌شوند. تفاوت اصلی اتصال پرچی با انواع دیگر اتصال استفاده از یک جسم استوانه‌ای شکل (میله) جداگانه برای اتصال دو قطعه چوب به یکدیگر است. جالب است بدانید بسیاری از اتصالاتی که پیش‌تر به آن اشاره شد می‌توانید با اتصال پرچی محکم کنید. از اتصال پرچی بیشتر در مواردی مانند درودگری‌های نفیس، کتابخانه و پلکان داخل منازل استفاده می‌شود که نمی‌خواهند میخ یا پیچ دیده شود.

این اتصال برای درست کردن جلوه روستیک (نوعی سبک هنری ساده، بکر و روستایی) مناسب است. در گذشته این اتصال به‌صورت دستی درست می‌شد اما امروزه میله‌های استوانه‌ای شکل به فروش می‌رسد که شما می‌توانید آن را آماده تهیه کنید. برای درست کردن حفره درون چوب‌ها از دریل قوی استفاده کنید.

موارد استفاده: در مواردی مانند درودگری‌های نفیس، کتابخانه و پلکان داخل منازل استفاده می‌شود که نمی‌خواهند میخ یا پیچ دیده شود.

نکته: برای جلوگیری از حرکت چوب‌ها حین دریل کاری، ابتدا دو قطعه چوب را با چسب بچسبانید و یک شبانه‌روز صبر کنید تا به‌خوبی خشک و محکم شود سپس از دریل برای سوراخ کردن چوب‌ها استفاده کنید.

اتصال کام و زبانه چوب

سازندگان در دوران قدیم دریافتند با ایجاد حفره درون یک چوب و قرار دادن انتهای چوب دیگر در قسمتی از چوب نوعی اتصال بسیار قوی ایجاد می‌شود؛ به همین جهت از این اتصال برای ساختن سازه‌های سنگین در طول سال‌های متمادی  استفاده شده است. تکه چوبی که روی آن حفره ایجاد می‌شود در اصطلاح کام و تکه چوبی که درون چوب دیگر قرار می‌گیرد، زبانه می‌گویند.

امروزه از این نوع اتصال بیشتر در ساخت مبلمان و بیشتر برای اتصال دسته یا پایه مبل استفاده می‌شود. ساختن این نوع اتصال برای افراد نسبتاً حرفه‌ای امکان دارد اما امروزه ابزار مختلفی وجود دارد که می‌تواند کار را برای شما آسان کند.

برای درست کردن کام می‌توانید از دریل پرسی یا دستگاه سوراخ‌زن استفاده کنید. با استفاده از دستگاه سوراخ‌زن می‌توانید یک حفره را به شکل مربع یا مستطیل درون یک قطعه چوب ایجاد کنید.

موارد استفاده: اتصال قطعات به‌صورت عمودی برای مثال پایه مبل

نکته: برش کام را کمی عمیق‌ تر از ارتفاع زبانه ببرید این کار باعث می‌شود فضایی برای چسب درون چوب داشته باشد و دو قطعه محکم به هم متصل شوند.

اتصال شیار و زبانه چوب

از اتصال شیار و زبانه اغلب برای متصل کردن موادی که روی سطح صافی قرار می‌گیرند استفاده می‌شود برای مثال کف‌ پوش‌های چوبی، دیوار پوش چوبی و سقف کاذب. در یک سمت هر تخته چوب یک شیار و در سمت دیگر آن، یک زبانه قرار دارد. میخ‌ ها را از وسط زبانه به شیار می‌زنند تا پس از قرارگیری شیار و زبانه، میخ‌ ها پنهان شوند و دیده نشوند، این کار باعث می‌شود تا میخ‌ ها ظاهر کار را خراب نکنند. اگرچه می‌توان شیار و زبانه را روی تخته به‌صورت دست‌ ساز ایجاد کرد اما امروزه تخته‌ هایی آماده وجود دارد که زبانه و شیار قبلاً روی آن ایجادشده است و تنها کاری که لازم است، نصب و قرار دادن آن‌ها در کنار هم است.

موارد استفاده: کف‌پوش و دیوارپوش چوبی

نکته: زبانه و شیارها را محکم به هم متصل کنید تا بین آن‌ها فاصله ایجاد نشود. برای انجام این کار هنگام نصب از یک پتک لاستیکی استفاده کنید. می‌توانید کف‌پوش‌ها را با استفاده از میخ در هنگام نصب هریک محکم به هم متصل کنید.

اتصال فارسی چوب

این اتصال را بیشتر در گوشه قاب عکس‌ها، قرنیز دیوارها و … دیده می‌شود. لبه دو قطعه با زاویه ۴۵ درجه و به‌صورت اریب برش داده می‌شود و به نحوی این دوتکه چوب در کنار هم قرار می‌گیرد که در کنار هم زاویه ۹۰ درجه می‌سازد. برای درست کردن اتصال فارسی ساده مانند یک قاب عکس، قطعات را با چسب از قسمت برش بچسبانید و سپس با استفاده از میخ آن‌ها را محکم به یکدیگر متصل کنید.

از این اتصال تنها برای اتصال ۴ قطعه چوب با زاویه برش ۴۵ درجه استفاده نمی‌شود برای مثال اگر می‌خواهید یک قاب ۸ ضلعی درست کنید کافی است ۸ قطعه چوب با زاویه ۲۲.۵ درجه در کنار هم قرار دهید و پس از چسب زدن آن‌ها از لبه‌ها به یکدیگر، با میخ محکم کنید.

موارد استفاده: درست کردن چهارچوب بیرونی برای پنجره و درست کردن قاب‌های تزیینی

نکته: برای درست کردن یک قاب ۸ ضلعی بهتر است از اره فارسی‌بر استفاده کنید. با استفاده از این اره می‌توانید زاویه‌ها را دقیق برش دهید تا فاصله‌ای در قسمت اتصال تکه‌ها به هم ایجاد نشود. قطعه‌ای که می‌خواهید برش بزنید را محکم در مقابل گیره نگه ‌دارید و از حرکت آن هنگام برش زدن جلوگیری کنید.

نوین چوب فروشنده دستگاه اتصالات چوب

نوین چوب فروشنده اتصالات چوب در تهران و شهرستان ها می باشد . همچنین آموزش اپراتور برای استفاده درست از دستگاه، تأمین قطعات و خدمات پشتیبانی یک محصول از دیگر مواردی است که قبل از دستگاه اتصالات چوب باید به آن توجه ویژه ای داشته باشید.

تمامی محصولات ارائه شده توسط شرکت نوین چوب دارای یک سال گارانتی و ۱۰ سال خدمات پس از فروش است.

آموزش اپراتور در محل کارگاه مشتری و توسط کارشناسان مجرب شرکت نوین چوب و به صورت حضوری انجام می‌پذیرد که این آموزش ها تا حصول اطمینان از فراگیری مشتری نسبت به عملکرد این ماشین در زمان استاندارد ادامه خواهد داشت.

در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر برای خرید دستگاه اتصالات چوب و مشاوره لطفاً با کارشناسان شرکت نوین چوب تماس حاصل فرمایید و یا به آدرس اینستاگرام نوین چوب به آدرس novinchoobco دایرکت دهید تا مشاوران ما شما را بطور کامل راهنمایی کنند.

Table of Contents

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *