نحوه کار با سنباده لرزان چگونه می باشد ؟

سمباده‌ های لرزان برای نرم کردنِ سطوح چوبی بسیار ایده‌آل هستند، و بنا بر همین اساس، بیشتر در مراحل پایانی کار مورد استفاده قرار می‌گیرند. در واقع، حرکت بسیار سریع و فشرده‌ی آن‌ها (که در بازه‌ی تا اینچ قرار گرفته، یعنی بین ۱.۵ تا ۲.۵ میلی‌متر متغیر است) این امکان را می‌دهد تا بتوان از این دستگاه خوش‌دست در مراحل پایانی کار و پیش از رنگ‌کاری، از بین بردنِ تیزیِ گوشه‌ها، و همچنین ایجاد نهایتِ همواری در سطح چوب بهره برد. می‌توان اذعان کرد که بیشتر فرآیند سمباده‌کاری در یک کارگاه به کمک دستگاه سنباده‌زن لرزان (یا سمباده‌ زن لرزانِ مُشتی) انجام می‌گیرد.

تنها نقطه ضعف این دستگاه، آن است که در حین سمباده‌کاری اثراتی را بر روی سطح چوب باقی می‌گذارد. در واقع، این اثرات شامل خطوط و خراش‌هایی دوّار است که به هنگام کار با دستگاه بر روی سطح چوب باقی می‌ماند. برای جلوگیری از چنین نقصی در کار و بالا بردن دقتِ کار، می‌بایست از ورق‌های سمباده با بالاترین کیفیت استفاده نمود. همچنین در هنگام شروع کار، دستگاه را به آرامی روی سطح چوب بنشانید. برای از بین بردن هر گونه اثراتِ باقی‌مانده نیز می‌توان با دست و به کمک یک ورق سمباده‌ی نرم، خراش‌های سطحی چوب را ازبین برد.

پَد دستگاه که به صورت دایره‌هایی در هم تنیده در حال لرزش است، چیزی در حدود ۱۲۰۰۰ جابه‌جایی در دقیقه را انجام می‌دهد. سرعت لرزشِ ذکرشده برای تبدیل چوب خام به قطعاتی دارای سطوح نرم و آماده برای اجرای رنگ، ایده‌آل خواهد بود. این تصویر نشان‌دهنده‌ی تسطیح یک درِ چوبی به کمک دستگاه سنباده‌ زن لرزان می‌باشد.

برای سمباده‌ زدن سطح و یا نرِ چوب به کمک سمباده‌زن لرزان، پس از مهار کردنِ قطعه‌ی کار به کمک پیچ‌دستی روی میز کار، دستگاه را با حفظ فاصله‌ای اندک نسبت به سطح قطعه‌ی کار نگه داشته و آن را روشن می‌کنیم. دستگاه را به آرامی به سمت پایین آورده تا با سطح چوب تماس برقرار کند و سپس آن را در جهت تراشه‌ها و ذرات چوب به حرکت در می‌آوریم. ضمن حرکت دادنِ دستگاه به سمت جلو، فشار اندکی را نیز از جانب دستگاه به سمت چوب وارد می‌کنیم.

از نگه‌داشتن دستگاه روی یک نقطه‌ی خاص به صورت ثابت خودداری کنید. با رسیدن به لبه‌ی قطعه‌ی کار، دستگاه را در راستای همان مسیر رفت به سمتِ خود به عقب می‌کشانیم. فرآیند فوق را تکرار کرده تا تمام سطح چوب توسط سمباده پوشش داده شود. برای جلوگیری از ایجاد گوشه‌های گرد، می‌بایست از عبور بیش از نصف دستگاه از لبه‌های قطعه‌ی کار جلوگیری کرد.

برای سمباده زدنِ داخل یک قاب به کمک یک سمباده‌ زنِ لرزان نیز درست همانند سمباده زدنِ یک تخته یا صفحه‌ی چوبی عمل می‌کنیم. برای جلوگری از خراشیده شدنِ صفحات کناری و ایستاده، و یا ضربه خوردنِ آن‌ها در اثر اصابت دستگاه در حین کار، بهتر است مانند تصویر زیر از یک صفحه کوچک فیبر به صورت ایستاده در محل اتصالات استفاده شود.

به منظور سمباده زدنِ لبه‌ها و گوشه‌های قطعه‌ی کار و گرفتنِ تیزیِ آن، می‌بایست دستگاه را با حفظ زاویه‌ی ۴۵ درجه با قطعه‌ی کار، روی لبه‌های آن حرکت داد. حرکت دستگاه روی قطعه‌ی کار باید به صورت رفت و برگشتی تا آن‌جایی ادامه یابد که گِردی دلخواه حاصل شود.

سمباده‌ زن‌های لرزان مُشتی، برای تسطیح داخل کشوها ابزاری بسیار کارآمد هستند. سمباده‌زن‌های مُشتی دارای ابعاد به نسبت کوچکتری بوده و دارای دستگیره‌ی کمکی نیستند، به همین علّت کار کردن با آن‌ها در فضاهای کوچک‌تر بسیار ایده‌آل است. برای سمباده زدن کفِ یک کشو به کمک سمباده‌زن لرزان مُشتی، بهتر است کار را از کنج‌ها آغاز کرده و سپس تمامی کف کشو را سمباده بزنید تا نرمی و یک‌نواختی مورد نظر را پیدا کند. گوشه‌های سمباده‌زنِ مُشتی این امکان را می‌دهد تا تمامی کنج‌ها را نیز به سادگی تسطیح نمایید.

البته نوع دیگری از سمباده‌زن‌های لرزان وجود دارد که پَد آن‌ها به جای مربع یا مستطیل، دایره‌شکل است و در کشور ما به سمباده‌زن گِرد و یا سمباده‌ی لرزان گِرد شناخته می‌شود. جدا از این، جهت لرزش این نوع از سمباده‌زن‌ها نیز بر خلاف دیگر مدل‌های لرزان، دارای نظم و قاعده‌ی خاصی نبوده و به صورت تصادفی در جهات مختلف به لرزش در می‌آید. مزیتی که در این دستگاه‌ها وجود دارد آن است که پس از انجام سمباده‌کاری، هیچ‌گونه اثر یا خراشی بر روی سطوح چوب باقی نمی‌ماند.

سرعت بالای سمباده‌زن گِرد در لرزش نیز آن را به ابزاری کارآمد جهت از بین بردن رنگ‌های قدیمی و کهنه‌شده از سطح چوب، و اجرای رنگ جدید یا لاک الکل بر روی قطعه‌ی کار تبدیل کرده است. سمباده‌های لرزان گِرد همچنین دارای سَری‌هایی از جنس سمباده‌ی اسفنجی هستند که برای گرفتنِ تیزیِ لبه‌های منحنی‌شکل قطعات چوبی و همچنین نرم کردن سطوح ناصاف و غیر راسته (مانند پایه‌ی یک میز) بسیار مناسب است.

به این صورت که قطعه‌ی مورد نظر را با پیچ‌دستی یا گیره در جای خود ثابت نموده و با هر دو دست دستگاه را کنترل می‌نماییم. پس از سمباده زدن هر سطح قطعه‌ی کار، آن را چرخانده و مجدداً فرآیند فوق تکرار می‌شود؛ تا آن‌جایی که سطح کار نرمی مورد نظر را پیدا کرده و آماده‌ی مرحله‌ی رنگ‌کاری شود.

برای به دست آوردن بهترین نتیجه، باید کل سطح پَد دستگاه را روی سطح قطعه‌ی کار قرار داد. با دنبال کردن راستای تراشه‌های چوب حین سمباده زدن، پَد دستگاه را حول مرکز دستگاه روی سطح قطعه‌ی کار چرخانده (به صورت الگوهای دایره‌شکل) و در عین حال به سمت جلو می‌کشانیم. از فشار دادنِ زیاد دستگاه به سطح چوب حین سمباده زدن پرهیز کنید؛ چرا که ممکن است خود باعث ایجاد شدن ناهمواری‌های سطحی در قطعه‌ی کار شده و همچنین به موتور دستگاه فشار زیادی وارد شود. علاوه بر این، همواره با پایین‌ترین سرعت دستگاه کار کنید؛ سمباده زدن با سرعت‌های بالاتر موجب از بین رفتن لایه‌های پوششی اجرا شده پیش از مرحله‌ی پاشش رنگ (سیلر) می‌شود.

همچنین می‌توان با تعویض سَری یک دستگاه فرزِ دستی، و نصب یک صفحه‌ی سمباده، آن را به یک سمباده‌زنِ لرزان گِرد تبدیل نمود. در بعضی از کارگاه‌های ساخت مبلمان، به جای خرید یک دستگاه جدید، از این روش برای سمباده‌ زدن قسمت‌های مختلف مبل، میز و یا صندلی استفاده می‌شود.

برای از بین بردن گرد و غبار چوب از آن و اطمینان از بی‌نقص بودن سطح چوب نیز می‌توان از سَری اسفنجی برای سمباده‌ زن گِرد استفاده کرد. با از بین رفتن گرد و غبار از سطح قطعه‌ی کار، می‌توان یک سریِ دیگر را روی دستگاه نصب کرد و به کمک آن براقیت بیشتری را به سطح چوب بخشید. مقداری واکس چوب را با دست روی سطح چوب کشیده و سپس دستگاه را در حالتی که روی پایین‌ترین سرعت خود قرار دارد روشن نموده و روی سطح چوب به آرامی می‌کشیم تا واکس تمام سطح چوب را پوشش دهد.

نوین چوب فروشنده دستگاه سنباده زن

نوین چوب فروشنده دستگاه سنباده زن در تهران و شهرستان ها می باشد . توجه داشته باشید آموزش اپراتور برای استفاده درست از دستگاه، تأمین قطعات و خدمات پشتیبانی یک محصول از مواردی است که قبل از خرید این ماشین باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشید. تمامی محصولات ارائه‌شده توسط شرکت نوین چوب دارای یک سال گارانتی و ۱۰ سال خدمات پس از فروش است.

آموزش اپراتور در محل کارگاه مشتری و توسط کارشناسان مجرب شرکت نوین چوب و به‌صورت حضوری انجام می‌پذیرد که این آموزش‌ها تا حصول اطمینان از فراگیری مشتری نسبت به عملکرد این ماشین در زمان استاندارد ادامه خواهد داشت. از دیگر محصولات نوین چوب می توان به خراطی ، سی ان سی ، اره فلکه cnc اشاره کرد.
در صورت نیاز به مشاوره جهت خرید این دستگاه با شماره ۰۲۱۹۱۰۰۱۰۱۸ تماس حاصل نمایید.

Table of Contents

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *