تعویض تیغه های کف رنده چگونه انجام می شود ؟

برخلاف تیغه‌ های سایر دستگاه‌ های نجاری که در آن‌ ها ارتفاع و زاویه قرارگیری تیغه قابل تنظیم است، در دستگاه کف رنده چنین تنظیماتی وجود ندارد. در این دستگاه تیغه‌ ها تنها در یک حالت قرار می‌گیرند: به صورت موازی و هم‌تراز با میز کارده دستگاه. از این رو، تمامی تیغه‌ های قرار گرفته در توپی دستگاه می‌بایست حتما دارای ارتفاع یکسان باشند. چرا که کوچک‌ترین اختلافی در ارتفاع نوک تیغه‌ها، حتی به اندازه ۱ میلی‌متر، می‌تواند مانع نتیجه مطلوب یعنی به دست آمدن سطوح کاملا صاف و هموار باشد.

اما تیغه‌ های کف رنده درست به مانند تیغه‌ های سایر دستگاه‌ ها تنها هنگامی کارایی مورد نظر را خواهند داشت که کاملا تیز باشند. هر چند که باز کردن توپی و جدا نمودن تیغه‌ ها از آن به منظور تیز کردن، فرآیندی زمان‌بر و بعضا دشوار است معمولا بیشتر نجارها این فرآیند را بعضا با فواصل زمانی بسیار طولانی انجام می‌دهند. هر چند که بدون باز کردن توپی، تا حدودی می‌توان تیغه‌ها را تیز نمود.

البته با این کار، میزان بیشتری از سطح آهن تیغه‌ها از بین برده می‌شود، و این میزان بیش از حد مجاز، منجر به برداشته شدن لایه‌ های بیشتری از لبه تیغه‌ها می‌شود، در نتیجه تنظیم ارتفاع میز کارده و هم‌تراز کردن ارتفاع تیغه‌ ها و میز کارده می‌بایست مجددا صورت گیرد.

روش‌ هایی برای افزایش طول عمر مفید تیغه‌ ها وجود دارد اما زمانی که سطوح قطعات چوب پس از رنده کردن دارای پستی و بلندی‌ هایی هرچند ناچیز شود، می‌بایست برای تعویض تیغه‌ ها و یا تیز کردن آن‌ها اقدام نمایید. باید توجه داشته باشید که هنگام تیز کردن تیغه‌ های کف رنده، تمامی تیغه‌ ها به یک میزان تیز شده و میزان برداشت از لبه‌ های آن‌ ها کاملا با یکدیگر برابر باشد.

چرا که در غیر این صورت هنگام رنده زدن، دستگاه از ایجاد سطوح کاملا صاف باز خواهد ماند و تیغه‌هایی که میزان برداشت بیشتری از لبه‌ آن‌ها صورت گرفته است تقریبا کارایی چندانی در حین رندیدن سطوح نخواهند داشت. علت این امر آن است که ارتفاع تیغه‌ ها یکسان نبوده و تنظیم ارتفاع میز کارده بر مبنای ارتفاع تیغه‌ ها به درستی صورت نمی‌پذیرد. عدم دقت کافی در تیز کردن تیغه‌ ها حتی ممکن است در حین کار فشار زیادی به موتور دستگاه آورده و به آن آسیب جدی وارد نماید.

بهتر است تیغه‌ ها به صورت هم‌ زمان باز و با دقت بسته شوند. باز و بسته کردن آ‌ها به صورت جدا از هم نیز ممکن است تیغه‌ها را از حالت هم‌ ترازی که قبلا داشته‌اند خارج کند. هر از گاهی نیز لازم است تیغه‌های دستگاه را نیز لازم است هر از گاهی نظافت نمایید. برای این کار می‌توانید از روغن تربانتین استفاده نمایید.

تعویض تیغه های کف رنده چگونه انجام می شود ؟

برای تعویض تیغه کف رنده ابتدا تیغه موجود در دستگاه را باید باز نموده و از جای خود خارج کرد. برای این منظور نخست گونیای دستگاه را باز کرده و [در صورتی که دستگاه شما دارای حفاظ روی تیغه می‌باشد حفاظ روی تیغه‌ ها را به سمت عقب کشیده و با بستن یک پیچ‌ دستی در جلوی آن مانع قرار گرفتن حفاظ روی توپی شوید.

با استفاده از یک قطعه از ضایعات چوب، توپی را چرخانده تا پیچ‌ هایی که تیغه‌ ها را در جای خود محکم کرده‌اند در دسترس قرار گیرند. برای محافظت از دستان خود، یک تکه پارچه ضخیم را روی تیغه قرار داده و با استفاده از آچار مخصوص پیچ‌ ها را یکی پس از دیگری باز کنید. سپس تیغه را به آهستگی از جای خود خارج کنید. گٌوِه محکم‌کننده تیغه را نیز برداشته و گرد و خاک روی آن را پاک کنید.

به منظور قرار دادن تیغه جدید ابتدا گوه محکم‌کننده تیغه را به صورتی در داخل توپی قرار دهید که لبه فرو رفته آن رو به بالا قرار گیرد. پیچ‌ها نیز باید به صورتی قرار گیرند که سر آن‌ها رو به دیواره جلویی شکاف حاوی تیغه باشد؛ از تماس انتهای پیچ‌ ها با سطح کناری گوه (یا پروفیل فولادی محکم‌کننده تیغه) نیز اطمینان حاصل کنید (مانند تصویر زیر). برای قرار دادن تیغه باید به این نکته توجه داشته باشید که لبه سر کج تیغه می‌بایست رو به میز کارده باشد. سپس به همین حالت تیغه را به نحوی میان گوه محکم‌کننده و دیواره عقبی شکاف حاوی تیغه قرار دهید که تنها لبه سر کج آن خارج از توپی بماند. در نهایت پیچ‌ها را به دقت و تا اندازه کافی محکم کنید.

 

برای تنظیم ارتفاع تیغه‌ ای که به تازگی نصب شده است، ابتدا پیچ‌های وسطی را محکم کرده و پس از تنظیم ارتفاع پیچ‌های کناری را نیز محکم نمایید. ارتفاع میز کارده را نسبت به ارتفاع تیغه اندازه‌گیری کنید؛ اگر ارتفاع میز کارده بلندتر بود، می‌بایست با استفاده از یک قطعه چوب ابتدا توپی را در جای خود ثابت نگه داشته [به صورتی که شیار حاوی تیغه رو به بالا قرار گیرد] و سپس با یک پیچ‌ گوشتی تیغه را در جای خود بالاتر آوریم تا با سطح میز کارده هم‌تراز گردد.

اگر ارتفاع تیغه بلندتر از ارتفاع میز کارده بود نیز می‌بایست با استفاده از یک قطعه چوب به تیغه چند ضربه بزنید تا ارتفاع آن اندکی کاهش یافته و با ارتفاع میز کارده یکسان شود. پس از اطمینان از هم‌تراز شدن ارتفاع میز کارده و تیغه تازه نصب شده، پیچ‌ها را کاملا محکم نمایید.

نوین چوب فروشنده انواع کف رنده

نوین چوب فروشنده انواع کف رنده در تهرن و شهرستان ها می باشد . همچنین آموزش اپراتور برای استفاده درست از دستگاه، تأمین قطعات و خدمات پشتیبانی یک محصول از مواردی است که قبل از خرید این ماشین باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشید. تمامی محصولات ارائه شده توسط شرکت نوین چوب دارای یک سال گارانتی و ۱۰ سال خدمات پس از فروش است.

آموزش اپراتور در محل کارگاه مشتری و توسط کارشناسان مجرب شرکت نوین چوب و به‌صورت حضوری انجام می‌پذیرد که این آموزش‌ها تا حصول اطمینان از فراگیری مشتری نسبت به عملکرد این ماشین در زمان استاندارد ادامه خواهد داشت. از دیگر محصولات نوین چوب می توان به گندگی ، گرد کن چوب ، اره فلکه ، کف رنده و گندگی و … اشاره کرد .
در صورت نیاز به مشاور جهت خرید این محصول با شماره ۰۲۱۹۱۰۰۱۰۱۸ تماس حاصل نمایید.

Table of Contents

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *