معرفی انواع ابزارهای دستی در کارگاه نجاری و صنایع چوب

معرفی انواع ابزارهای دستی در صنایع چوب و کارگاه نجاری

۱۶ بهمن ۱۳۹۷

انتخاب ابزار مناسب برای هر مرحله از فرآیند تولید و همچنین نحوه‌ی استفاده‌ی صحیح از ابزار، مکمل دانش مربوط به ماهیت و ویژگی‌های چوب در حوزه‌ی درودگری است. به عقیده‌ی بسیاری از درودگران سنّتی، پیش از کار با ماشین‌آلات، فرد می‌بایست قادر باشد تا نحوه‌ی کار به کمک ابزار دستی را آموخته و با استفاده از ابزار مناسب، فرآیند کار را بدون هیچ‌گونه نقصی انجام دهد. ابداع موتور الکتریکی تحولی عظیم در صنعت چوب همانند سایر صنایع ایجاد نمود؛ چرا که سرعت را به طرز قابل ملاحظه‌ای افزایش داد. ابزار دستی دارای قدمت بیشتر و ابزار الکتریکی و ماشین‌آلات همان‌گونه که ذکر شد، از سرعت بیشتری برخوردارند. اما نکته‌ای که بیش از آن حائز اهمیّت است، به کار گیری مناسب‌ترین ابزار در هر مرحله است. بیش‌تر اوقات برداشتن یک ابزار دستی مانند ارّه دستی و شروع به کار راحت‌تر از روشن کردن یک ماشین و کار با آن است. کار با برخی از ابزارهای دستی نیازمند صرف زمان بسیار زیادی است و از طرف دیگر نیز، ابزار الکتریکی در برخی موارد فاقد دقت مورد نیاز هستند. بنابراین، استفاده از ابزار دستی و صرف حوصله و دقت به جای سرعت راهکار معقول‌تری خواهد بود. برای مثال برای برش کلّه‌چوب در اتصالات کام و زبانه استفاده از اره فلکه سرعت کار را ضمن حفظ دقت به میزان قابل توجهی افزایش خواهد داد. اما از طرف دیگر، در اتصالات دم‌چلچله و یا اتصالات انگشتی، صرف زمان بیشتر و استفاده از ابزار دستی -مانند ارّه دستی و مغار- توصیه می‌گردد. در نهایت می‌توان گفت ترکیبی مناسب از ابزار دستی و الکتریکی می‌تواند ایجادکننده‌ی مزیت رقابتی در فرآیند تولید قلمداد گردد.

به طور کلی ابزارهای دستی نجاری را می‌توان در دسته‌های زیر قرار داد. شما می‌توانید با کلیک روی هر دسته، اطلاعات مربوط به آن را مطالعه کنید:

۱. ابزارهای اندازه‌گیری و نشانه‌گذاری در نجاری
۲. ارّه‌های دستی نجاری
۳. مغارهای نجاری
۴. ابزارهای تسطیح نجاری
۵. ابزارهای نصب و اتصال نجاری

معرفی همه ابزارهای دستی در کارگاه نجاری

استفاده از ابزار برقی در عین داشتن مزیت‌های بی‌شمار مانند سرعت در کار و صرف نیروی بدنی به مراتب کمتر از ابزار دستی، می‌توانند باعث بروز خطرات و آسیب‌های جسمی شدید و همچنین افزایش ضایعات گردند. فاکتور بسیار مهم در کار با این‌گونه ابزار، دقت و تمرکز بسیار بالا در هنگام کار است؛ چرا که به هنگام کار با ابزار برقی مانند ارّه برقی در کمتر از یک صدم ثانیه ممکن است انگشت خود را از دست بدهید. از آن گذشته، انتخاب ابزار متناسب با حجم تولید و محصول تولید شده از اهمیت خاصی برخوردار است. شاید نیازی به در اختیار گرفتن تمامی ابزارهای موجود و صرف هزینه‌ی مالی هنگفت وجود نداشته باشد. شناخت و درک کافی از هر یک از ابزار برقی موجود و آشنایی با کارکرد هر کدام، راه‌گشای انتخاب ابزار مناسب خواهد بود.
ابزارها و دستگاه‌های الکتریکی نیز در یک دسته‌بندی کلّی‌تر از نظر ابعاد به دو دسته‌ی ماشین‌‎های دستی و قابل حمل‌، و ماشین‌آلات ثابت یا سنگین تقسیم می‌گردند.

برای مشاوره در زمینه راه‌اندازی کارگاه نجاری و خرید ماشین‌آلات صنایع چوب مورد نیاز برای شروع کار می‌توانید با متخصصین گروه صنعتی نوین چوب در تماس باشید. منتظر شما هستیم.