راهنمای جامع خرید انواع پیستوله رنگ

پیستوله رنگ و کاربرد آن

اگر پروژه‌ی نقاشی داشته باشید و زمان کوتاهی برای به پایان رساندن آن، پیستوله رنگ با پمپ، نازل و ویژگی‌های مناسب را انتخاب کنید. در ادامه مقاله هر آنچه در مورد خرید پیستوله نیاز است بدانید را مشاهده خواهید کرد.

اگر به دنبال راه‌حلی برای سرعت بخشیدن به کار خود هستید، اول به دنبال اپلیکاتور مناسب باشید. بهترین وسیله برای این کار پیستوله رنگ است. زمان پایان کار نقاشی با این دستگاه ۴ برابر سریع‌تر از غلطک و ۱۰ برابر سریع‌تر از قلم‌مو تخمین زده شده است. علاوه بر انجام کار سریع‌تر، ردی از قلم باقی نمی‌ماند و نتیجه‌ی کار یکپارچه‌تر است. همچنین کار با آن در مکان‌هایی که دسترسی سختی دارند راحت‌تر است.

برای بهترین انتخاب، باید گزینه‌های موجود را با دقت بسنجید. در ادامه ملاحظات کلیدی برای انتخاب بهترین پیستوله رنگ (ترکیب دقیقی از پمپ، تفنگ، نازل و شلنگ) برای شما و پروژه‌ی شما مشخص شده است.

تفاوت پیستوله رنگ حرفه‌ای با مبتدی

دستگاه‌های حرفه‌ای مخصوص کار سنگین معمولاً برای همه‌ی قسمت‌های داخلی خانه به کار می‌رود. این رنگ‌پاش‌های تفنگی معمولا با کمپرسورهای هوا فشار قوی برای پاشیدن رنگ و رنگ چوب استفاده می‌‌شوند و نتیجه کار زیبایی دارند.

ابزارهای مبتدی‌تر یا رنگ‌پاش‌های بدون هوا معمولا با برق یا گاز کار می‌کنند و به‌صورت مکانیکی رنگ را به اسپری کننده پمپاژ می‌کنند. مایع درون نازل رنگ‌پاش به حالت پودری و اسپری درمی‌آید. نازل‌های اسپری کننده معمولاً با توجه به نوع مایع استفاده‌شده، سطحی که روی آن اسپری می‌شود و قدرت دستگاه اسپری تفنگی انتخاب می‌شوند.

نازل پیستوله رنگ و طرح‌ها

هنگام مقایسه‌ی دستگاه رنگ‌پاش، معمولا برای متمایز کردن یک مدل از مدل‌های دیگر، سازنده‌ها سایز نازل و تعداد طرح‌های دستگاه اسپری را استفاده می‌کنند.

 • سایز نازل یک دستگاه می‌تواند اشاره به سایز دهانه دستگاه داشته باشد، مانند نازل شماره ۰.۱۵ و همچنین ممکن است اشاره به سایز پاشش به اینچ و سایز دهانه دستگاه داشته باشد مانند نازل شماره ۵۱۵ در این مثال الگوی پاشش رنگ ۵ اینچ را پوشش می‌دهد و دهانه دستگاه ۰.۱۵ اینچ است.

ماده‌ای که در دستگاه برای پاشش قرار می‌گیرید علاوه بر توان دستگاه تعیین‌کننده‌ی نازل دستگاه هم هست. رنگ‌ها می‌توانند پوشش نازک‌تر (رنگ چوب) یا ضخیم‌تری (رنگ‌های لاتکس فضاهای خارجی) داشته باشند. رنگ‌های چوب به نازل‌های کوچک‌تر و فشار کمتری احتیاج دارند. ولی رنگ‌ها و پوشش‌های سنگین‌تر به نازل‌های بزرگ‌تر و فشار بیشتری نیاز دارند. نوع پروژه را در نظر بگیرید و به مشخصات سازنده برای حداکثر سایز نازل پیشنهادی توجه کنید. به‌طور مثال اگر دنبال دستگاهی برای نقاشی فضای خارجی هستید، باید دستگاهی با ماکزیمم سایز نازل برای رنگ‌آمیزی مبلمان استفاده کنید. در بیشتر پیستوله‌ها معمولاً رنگ‌های قابل‌ استفاده مشخص می‌شود ولی معمولاً در پیستوله‌ رنگ‌های لاتکس از نازل‌های شماره ۰.۱۵ و ۰.۱۷ اینچ استفاده می‌شود.

 • الگوی پاشش شکلی است که ذرات رنگ یا رنگ چوب از دستگاه به بیرون می‌پاشد. معمولا پیستوله‌ها سه الگوی پاشش دارند: پرد، افقی و عمودی. اگرچه دو مسیر پاشش برای یک سایز پاشش وجود دارد، با داشتن هر دو مسیر در الگوی پاشش می‌توانید از اسپری کردن با پهنا سایز پاشش ۶ اینچ در طول دستگاه را بدون چرخاندن تغییر وضعیت داده و با همان پهنا در عرض به کار خود ادامه دهید. به‌جای چرخاندن نیاز است فقط دستگیره‌ی نازل را بچرخانید.
 • هر نازل ضخامت پاشش متفاوتی دارد. بعد از انتخاب سایز نازل موردنیاز برای رنگ، پهنای پاشش را انتخاب کنید. پهنا می‌تواند بین ۶ تا ۱۴ اینچ باشد. سطوح کوچک‌تر مانند نرده‌ها به الگوی پاشش کوچک‌تری نیاز دارند. سقف دیوارها و سطوح بزرگ‌تر به الگوی پاشش کوچک‌تری نیاز دارند. پیدا کردن سطح پاشش رایج است.

نازل‌ها فرسوده می‌شوند و بعد از فرسودگی، میزان پاشش افزایش می‌یابد ولی پهنای پاشش کاهش می‌یابد که به این معنی است که رنگ بیشتر در فضای کمتری می‌پاشد. نازل‌ها می‌توانند استاندارد یا قابل تعویض باشند که نازل‌های قابل تعویض با چرخاندن به‌راحتی جدا شده و می‌توان مانع را برطرف کرد.

قیمت پیستوله رنگ و نکات مهم آن

با توجه به سایز و کیفیت پیستوله محدوده قیمت آن بین ۷۰ تا ۴۰۰ دلار است (کسانی که از پیستوله برای کارهای سنگین صنعتی استفاده می‌کنند بهتر است حتما دستگاهی با ارزش بیش از ۲۲۵ دلار را خریداری کنند.) اگر فقط برای یک روز یا یک پروژه به پیستوله نیاز دارید بهتر است پیستوله را اجاره کنید. نه‌تنها این کار ازنظر اقتصادی به‌صرفه‌تر است بلکه ازنظر کیفی دستگاه‌هایی که اجاره می‌کنید کیفیت ساخت بهتری دارند و بعد از اتمام پروژه فضایی از شما اشغال نمی‌کنند.

نکات ایمنی حین کار با پیستوله

 • حین کار با پیستوله باید دستورالعمل‌های ایمنی، راه‌اندازی و نحوه‌ی کار را بخوانید و دنبال کنید.
 • در هنگام کار از ماسک تنفسی فیلتر دار و عینک ایمنی استفاده کنید و هیچ‌گاه رنگ را روی انسان، حیوان و پنجره اسپری نکنید.
 • همه‌ی اجسامی که در معرض پاشش رنگ هستند را بپوشانید مانند پنچره‌ها و چارچوب‌ها زیرا رنگ به اطراف می‌پاشد. در رنگ‌پاشی خارج از خانه برای جلوگیری از پاشش رنگ در روزهای بادی روی گیاهان را بپوشانید.

نکات مهم برای خرید بهترین پیستوله رنگ

 • پیستوله‌هایی که شلنگ انعطاف‌پذیر با طول بیشتر از حدود ۷.۵ متر و سیم‌های بلند دارند برای کارهایی که در مسافت طولانی انجام می‌شوند مانند رنگ کردن نرده‌ها استفاده می‌شود. سیم‌های رابط باعث می‌شود که تمیزکاری در انتهای کار آسان‌تر شود.
 • اگر نیاز است مخزن رنگ را برای مسیر طولانی حمل کنید بهتر است مدل‌هایی که چرخ یا امکان استفاده مثل کوله‌پشتی دارند را انتخاب کنید.
 • ظرفیت رنگ و تعداد دفعاتی که نیاز است مخزن را دوباره پرکنید در نظر بگیرید. ممکن است قیف بزرگ‌تر یا دستگاهی که مستقیم از قوطی رنگ تغذیه شود را انتخاب کنید.
 • درباره‌ی تمیز کردن یا امکان جدا شدن قطعات دستگاه برای تمیز کردن آسان آن فکر کنید. سطوح صاف داخلی و دستگاه‌هایی که مستقیم از ظرف رنگ تغذیه می‌شوند باعث می‌شوند تمیزکاری راحت‌تر شود.
 • داشتن قابلیت تنظیمات فشار مانند قابلیت فشار بالا، پایین، تمیزکاری یا غلطک رنگ باعث افرایش طول عمر نازل می‌شود. مدل‌هایی که قابلیت اتصال سری غلطک را دارند می‌توانند برای نقاطی که پاشیدن رنگ امکان‌پذیر نیست استفاده شود. (همچنین این سری ۴ برابر سریع‌تر از غلطک معمولی است و کثیف کاری کمتری دارد!)
 • در نظر داشته باشید که آیا دستگاه امکان اتصال سری‌ برای افزایش طول را دارد یا خیر؛ زیرا این ویژگی برای رنگ کردن سقف‌، لابی‌ و مکان‌های دور از دسترس به کار می‌آید.
 • از موجود بودن قطعات یدکی اطمینان حاصل کنید.
 • بررسی کنید که آیا دفترچه‌ی راهنما، منابع آنلاین یا خطوط پشتیبانی برای محصول حتما موجود باشد.

Table of Contents

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *