آموزش برش چوب با اره دستی ( همراه با عکس )

اره‌ های دستی در کارگاه نجاری انواع مختلفی دارند و هرکدام شکل و کاربرد خاص خود را دارند. برای اینکه بدانید چه اره‌ های دستی‌ ای وجود دارند و با نام و خصوصیات هرکدام از آنها آشنا شوید .

آموزش برش چوب با اره دستی !

 نحوه‌ی صحیح ایستادن و به دست‌گرفتن ارّه، زاویه‌ی مناسب تیغه‌ی ارّه با قطعه چوب و همچنین نحوه‌ی صحیح مهار کردن چوب. لازم است همواره قطعه چوب مورد نظر جهت برش، به کمک گیره مهار شده یا با استفاده از پیچ‌دستی به میز کار متصل شده باشد. نگه داشتن چوب صرفاً با دست و بدون مهار کردن آن با ابزار ذکر شده، به برش‌های ناصاف منجر خواهد شد.

از طرف دیگر ارتفاع میز کار برای برش نیز بسیار حائز اهمیت است. ارتفاع میز برش باید به میزانی باشد که راحت بوده و از به کار گیری نیروی جسمانی مضاعف هنگام برش جلوگیری به عمل آورد. برای مثال اگر میز برش بیش از اندازه بلند باشد، دست بالاتر از حالت عادی قرار گرفته و در نتیجه به دلیل خستگی بیشتر امکان خطا در برش افزایش می‌یابد.

 

زاویه‌ ی مناسب تیغه‌ ی ارّه با قطعه چوب مورد نظر نیز کاملاً به نوع برش بستگی دارد. برای برش‌های طولی و در راستای الیاف چوب، تیغه‌ی ارّه می‌بایست نزدیک به حالت عمود بر قطعه چوب (بیش از ۶۰ درجه) قرار گیرد. اما برای برش‌های عرضی یا عمود بر راستای الیاف چوب، زاویه‌ ی تیغه‌ ی ارّه با چوب کاهش (حدود ۴۵ درجه) می‌یابد. حتی زوایای کمتر دقت بیشتری را در هنگام برش خواهند داشت.

جهت اتمام یک برش در داخل چوب لازم است تیغه‌ ی ارّه حالت عمودی داشته باشد تا انتهای برش کاملاً صاف و دقیق به انجام رسد. اگرچه زمانی که تیغه‌ ی ارّه حالت عمودی داشته باشد، بیشترین سرعت برش را خواهیم داشت اما بهتر است در شروع برش تیغه را در کمترین شیب ممکن نگه داشت (حدود ۲۰ درجه) و با پیش‌ روی در برش زاویه‌ ی تیغه با چوب را افزایش داد.

شیب کمتر تیغه‌ ی ارّه از ایجاد لبه‌ های ترک‌ خورده، شکسته‌ شده و یا غیر‌ یک‌ دست جلوگیری خواهد کرد. در نظر داشتن این نکته ضروری است که به هنگام برش، شکاف ایجاد شده تقریباً ۳ میلی‌ متر عریض خواهد بود. لازم است این مقدار در اندازه‌گیری‌ ها به عنوان ضایعات کار لحاظ شود.

برای نرمیِ بیشتر و جلوگیری از گیر کردنِ تیغه در بین شکاف در هنگام برش، بهتر است دو طرف تیغه با پارافین ساییده شده یا با روغن چرب گردد. همچنین می‌توان با قرار دادن یک قطعه فیبر نازک در میان شکاف از بسته‌شدن آن و همچنین گیر کردن تیغه‌ی ارّه در شکاف برش جلوگیری نمود.

برش‌ های طولی با اره دستی

برای برش‌ های طولی لازم است قطعه چوب مورد نظر ابتدا در جای خود به درستی مهار شده تا از حرکت آن در حین برش جلوگیری به عمل آید. برای شروع برش، تیغه‌ ی ارّه را در سمت راست یا چپ خط راهنما قرار داده (بسته به اینکه کدام طرف جزء ضایعات برش خواهد بود) و با قرار دادن شست دست دیگر در کنار نوک تیغه، از حرکت آن در شروع برش جلوگیری می‌کنیم.

پس از چند بار رفت و برگشت تیغه و زمانی که شکاف به اندازه‌ی کافی عمیق شد، شست دست را از روی چوب برداشته و سرعت رفت و برگشت ارّه افزایش می‌یابد. البته برای نتیجه‌ ی بهتر هنگام برش، بهتر است رفت و برگشت با سرعت کمتری صورت گرفته و در عوض از تمام طول تیغه‌ ی ارّه جهت برش استفاده گردد.

برای برش‌ های طولی در قطعات کوچک‌ تر و پیش‌ گیری از کج‌ رفتن مسیر برش، بهتر است قطعه چوب مورد نظر را در حالت عمودی در گیره‌ ی رومیزی مهار نموده و از بالای آن شروع به برش کرد. با دست دیگر یک طرف قطعه چوب را نگه‌ داشته و با نزدیک شدن به پایان برش، بهتر است ارّه به حالت افقی نزدیک شود.

برش‌ های عرضی با اره دستی

شروع برش کاملاً مانند برش طولی خواهد بود با این تفاوت که زاویه‌ی برش ۴۵ درجه است. برای جلوگیری از شکسته‌ شدن سر چوب توسط قطعه چوب زائد برش‌خورده، بهتراست که قسمت زائد را با دست دیگر نگه داشته و زاویه‌ ی تیغه با چوب را در انتهای برش به زاویه‌ی قائمه نزدیک نمود.

جهت برش عرضی چند قطعه چوبِ به هم متصل‌شده یا در کنار هم قرارگرفته، برای حفظ دقت کار، لازم است یک قطعه چوب تراش‌خورده با زوایای قائمه و با طول بیش‌تر از عرض قطعات مورد نظر، روی قطعات و مماس با خط برش قرار گرفته و سپس با کمک پیچ‌دستی روی میز کار مهار گردد. قطعه‌ ی قرار گرفته در حکم راهنمای برش خواهد بود و از کج‌ رفتن در حین برش جلوگیری نموده و منجر به ایجاد لبه‌ای صاف و یک‌ دست در قطعات متصل‌شده خواهد شد. لازم است ضمن انجام برش، تیغه‌ ی ارّه را در حالت مماس با قطعه‌ی راهنما حفظ نمود.

برش‌های خاص با کمک اره‌های دستی در نجاری

ارّه‌ های دستی ساده هرچند حیاتی و بسیار پرکاربرد هستند اما نمی‌توان به کمک آن‌ها تمامی برش‌ها را انجام داد. برای مثال برای برش‌ های منحنی داخلیِ بسیار ظریف یا برش‌ های مربوط به اتصالات از ارّه‌های دقیق‌تر و تخصصی استفاده می‌گردد. ارّه‌ های کمان‌ دار و ارّه مویی ابزارهای لازم جهت انجام برش‌ های منحنی هستند.

این ارّه‌ ها قادرند تا ضمن ایجاد شکافی باریک، برش‌های پیچیده‌ی منحنی شکل را انجام داده و برش را در دو جهت رفت و برگشت صورت می‌دهند. البته لازم به ذکر است که تفاوت ارّه مویی و ارّه کمانی در نوع چوب مورد استفاده است. ارّه مویی معمولاً برای برش تخته چوب‌های کم‌ضخامت و یا فیبر به کار می‌رود. در حالی که از ارّه کمانی برای برش چوب‌های ضخیم استفاده می‌گردد.

 

همچنین برای خالی کردنِ اشکال مختلف از داخل قطعات چوب می‌توان به غیر از ارّه مویی، از ارّه‌ی نوکی نیز استفاده نمود. قابلیت اصلی این گونه ارّه‌ ها در برش‌ های داخلی صاف و منتظم است. به همین منظور می‌بایست ابتدا درون شکل مورد نظر چند سوراخ به کمک دریل ایجاد کرد تا نوک ارّه از آن عبود کرده و بتوان عمل برش را انجام داد.

 

آموزش فارسی بر با اره دستی

 ( فارسی بر با اره دستی ) یا فارسی‌ بر کردن قطعات چوبی با ابزار دستی می‌بایست یا از ارّه فارسی‌ بر دستی استفاده نمود. در غیر این صورت می‌توان از یک شابلون کمک گرفت.

جهت افزایش طول عمر ارّه و همچنین پیش‌گیری از کند شدنِ تیغه‌ی آن، می‌بایست در مواقعی که از ارّه استفاده نمی‌شود تیغه‌ی آن را با یک غلاف چوب یا پلاستیکی پوشاند تا از تماس دندانه‌های تیغه‌ی ارّه با سایر سطوح جلوگیری شود.

نوین چوب فروشنده ماشین آلات نجاری و ماشین آلات صفحه ای

نوین چوب فروشنده انواع ماشین آلات نجاری و ماشین آلات صفحه ای در تهران و شهرستان ها می باشد . در صورت نیار به مشاوره جهت خرید محصولات نوین چوب می توانید با کارشناسان نوین چوب تماس حاصل نمایید و یا به اینستاگرام novinchoobco  دایرکت ارسال کنید تا در اسرع وقت به تمام سوالات شما پاسخ داده شود .

از محصولات نوین چوب می توان به سی ان سی چوب ، لبه چسبان ، پانل بر ، کم کن نجاری و … اشاره کرد .

Table of Contents

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *