۹ باور اشتباه درمورد فینیشینگ وسایل چوبی

مرحله پرداخت نهایی یا همان فینیشینگ محصول، آخرین مرحله در ساخت یک محصول چوبی است. در این مرحله بعد از سمباده زدن سطح کار، با انتخاب یک روش مناسب شروع به فینیشینگ می‌کنند. چرا؟ از دلایل فینیشینگ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

• دوام محصول بیشتر می‌شود
• زیبایی محصول چوبی دو چندان می‌شود
• مقاومت محصول در برابر رطوبت و آب افزایش پیدا می‌کند
• و …

برای فینیشینگ از محصولات متنوعی استفاده می‌شود. از واکس چوب گرفته تا روغن برزک، وارنیش، شلاک، لاک الکل و … هر کدام از این‌ها برای منظور خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

برای اطلاعات بیشتر در مورد فینیشینگ محصول با استفاده از شلاک به این پست نوین چوب سر بزنید: شلاک چیست؟ تمام آنچه که باید در مورد فینیشینگ شلاک بدانید

باورهای غلط درباره فینیشینگ محصول چوبی

در مورد فینیشینگ محصول یکسری تصورات اشتباه وجود دارد. در این مقاله از نوین چوب قصد داریم که این تصورات غلط را تصحیح کنیم. در ادامه همراه ما باشید.

 

۱. روغن تانگ بهترین پوششی است که می‌توانید استفاده کنید!

روغن تانگ چیست؟ روغن تانگ همان روغن چوب چینی است. این روغن از دانه‌های درختی بومی در آسیا به دست می‌آید. البته که این درخت در حال حاضر در بسیاری از نقاط جهان کاشته می‌شود.

استفاده از روغن تانگ برای فینیشینگ دشوار است. همچنین بر روی قوطی‌های این روغن تاکید شده است که دوام و نفوذ بالایی دارد. در حالی که در واقعیت این طور نیست.

 

تمام این ماجرا از یک تبلیغ تلویزیونی شروع شد. جایی که روغن تانگ به عنوان یکی از محصولات مناسب برای فینیشینگ معرفی شد. در این تبلیغ در کنار روغن چینی روغن وارنیش، وارنیش هم در بسته قرار گرفتند. دلیل اینکه افراد به خوبی می‌توانستند پرداخت‌های نهایی محصول را انجام دهند وارنیش بود نه روغن تانگ! این تبلیغ باعث ایجاد یکی از رایج‌ترین تصورات غلط در مورد فینیشینگ محصول شد. اینکه قوطی‌هایی که برچسب روغن تانگ دارند دقیقا حاوی روغن تانگ هستند.
در کنار این موضوع کمپانی‌های بسیاری محصول روغن تانگ خود را با برچسب Tung oil روانه بازار کردند.

فراموش نکنید که بر روی قوطی‌های روغن تانگ خالص، عبارت ۱۰۰ percent Tung oil نوشته شده است. این محصول دارای ترکیب‌ها و عصاره‌های شیمیایی نیست و دو تا سه روز زمان می‌برد تا خشک شود.

۲. روغن وارنیش – مانند Watco برای فینیشینگ مناسب است زیرا از بافت داخلی چوب محافظت می‌کند

وقتی که تلاش میکنید محصولی را با فینیشینگ بیش از حد نرم برای محافظت از سطح قطعه کار بفروشید، باید به یک مورد فکر کنید.

از آنجایی که روغن چوب، عمیق‌تر از فینیش‌ های سریع خشک شونده به چوب نفوذ می‌کند، این مورد حقیقت ندارد. همه روغن‌ها و ترکیب‌های روغن وارنیش به لکه‌بینی بدنام هستند.

 

اگر از یکی از این فینیش‌ ها استفاده می‌کنید، باید حواستان باشد که پیش از اعمال فینیش، چوب را نمدار کنید و بافتهای برآمده را با دستگاه سنباده زن یا  سنباده بزنید. با این کار لکه‌بینی آب به شکل چشمگیری کمتر خواهد شد.

 

۳. تنها محصول مناسب برای فینیشینگ تخته گوشت، کاسه سالاد و لوازم کودک محصولات روغنی بدون خشک کننده متالیک است

اگر این درست باشد پس چطور از همان فینیشینگی که برای ظرف کاسه‌ای‌ شکل سالاد استفاده می‌شود یا فینیشینگ Salad-bowl استفاده کنید؟ این فینیشینگ‌ ها به این خاطر که با وارنیش حاوی خشک شونده متالیک انجام می‌شوند چند هفته‌ای زمان برای خشک شدن نیاز دارند.

در واقع در فینیشینگ Salad-bowl از خشک شونده متالیک استفاده می‌شود و مشکلی هم ندارد. سازمان FDA تایید کرده است که می‌توان برای محصولاتی که مستقیم با غذا در تماس هستند از خشک شونده‌های متالیک استفاده کرد.

 

هر چند لازمه این کار این است که مراحل فینیشینگ محصول کامل شود و به شکل صحیح به پایان برسد. این چیزی است که باید به آن دقت کنید. پس فارغ از تمام چیزهایی که دیده‌اید یا شنیده‌اید تنها کافی است پوشش چوب کاملا خشک شود. در این صورت هیچ خطری در پی ندارد.

 

۴. رنگدانه، سطح چوب را لکه دار می‌کند

اینطور نیست! مطمئنا تا به الان از رنگ چوب‌هایی که حاوی رنگدانه هستند استفاده کرده‌اید. زیرا تمامی رنگ‌چوب‌هایی که در فروشگاه‌های رنگ فروخته می‌شود شامل این ماده می‌شوند.

بنابراین زمانی که مواد اضافی از سطح چوب پاک شود ماهیت چوب از بین نمی‌رود. بلکه سطح آن بیشتر خودش را نمایان می‌کند.

مطمئنا اگر رنگ‌چوب یا stain را بیش از اندازه ضخیم بر روی چوب اعمال کنید سطح چوب به خوبی قابل مشاهده نیست. البته که هیچکس طرفدار چنین کاری نیست!

۵. برای افزایش چسبندگی در فینیشینگ باید از یک لایه سیلر استفاده کنید

اگر این مورد درست باشد پس چرا از یک لایه سیلر زیر پلی اورتان استفاده نمی‌شود؟ از طرفی چرا به ندرت یک لایه سیلر در زیر فینیشینگ‌هایی که بر پایه آب هستند دیده می‌شود؟ چرا از این لایه زیری برای فینیشینگ شلاک استفاده نمی‌شود؟

آیا این منطقی به نظر می‌رسد که وارنیش و لاک الکل برای فینیشینگ به یک لایه سیلر نیاز دارند؟ در صورتی که بقیه فینیشینگ‌ها اینطور نیستند؟

قضیه این است که اولین پوشش در هر نوع فینیشینگی به صورت کامل بر روی سطح کار پوشانده می‌شود. فرقی نمی‌کند یک لایه سفت و سخت باشد یا یک لایه نازک باشد. زمانی که قرار است پرداخت ویژه‌ای نسبت به محصول چوبی انجام شود و نقصی برطرف شود از فینیشینگ‌های بخصوصی استفاده می‌شود.

 

سیلر زمانی که زیر وارنیش و لاک الکل استفاده شود، سمباده زدن راحت‌ تر می‌شود. همچنین زمانی که از شلاک به عنوان اولین لایه پوشاننده استفاده می‌شود درجه سختی سمباده زدن محصول کمتر می‌شود. پس سیلرهای مختلف برای اهداف متفاوتی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

۶. شلاک بهترین سیلر است

شلاک یکی از روش‌های طبیعی فینیشینگ است. شلاک جز فینیشینگ‌های تبخیری است و خشک شدن آن به دلیل تبخیر شدن الکل در هواست. این روش یکی از روش‌های سریع فینیشینگ است و زمان زیادی برای انجام آن نیاز نیست.

تنها زمانی شلاک به عنوان بهترین سیلر شناخته می‌شود که قرار است نقصی در محصول چوبی برطرف شود. برای مثال زمانی که قرار است محصول مورد نظر اصلاح و مرمت آسان‌تری داشته باشد از فینیشینگ شلاک استفاده می‌شود. همان طور که در بالا به آن اشاره کردیم.

 

اگر این موضوع واقعیت داشته باشد پس چرا صنایع بزرگ و رده بالای مبلمان از این محصول برای فینیشینگ استفاده نمی‌کنند؟

صنایع مبلمان برای فینیشینگ محصولات خود هزینه‌های هنگفتی می‌کنند. همچنین از شلاک برای فینیشینگ استفاده نمی‌کنند. زیرا این محصول دوام کمتری نسبت به بقیه موارد دارد. از طرفی فینیشینگ شلاک براق‌ تر و درخشان‌ تر است. فراموش نکنید که سطحی که فینیشینگ شلاک به آن خورده باشد نباید با الکل در تماس باشد. بدون شک اگر این محصول بهترین سیلر بود صنایع بزرگ مبلمان از آن استفاده می‌کردند.

 

۷. پولیش سیلیکون به فینیشینگ آسیب می‌رساند

برای بیشتر از نیم قرن، محبوب‌ترین پولیشی که برای مبلمان استفاده می‌شده است حاوی سیلیکون بود. زیرا پولیش سیلیکون باعث می‌شود محصول مورد نظر نسبت به خراش مقاومت بیشتری بدست آورد. همچنین ارزش بیشتری به محصول داده می‌شود.

 

آیا در تمام این مدت تمامی مصرف کنندگان بدون استثنا به محصولات خود آسیب رسانده‌اند؟ نه، اینطور نیست. در واقع سیلیکون هیچ آسیبی به محصول نمی‌رساند. فقط اینکه سیلیکون باعث می‌شود در هنگام پولیش، گره‌های اصطلاحا fish eye در فینیشینگ ایجاد شود. برای برطرف کردن این مشکل فقط باید زمان بیشتری صرف فینیشینگ شود. به همین خاطر دست اندرکاران این صنعت از این ماده دل خوشی ندارند. به طوری که می‌توان آن‌ها را مقصر به وجود آمدن این باور غلط دانست.

 

 

۸. وارنیش‌های روغنی فقط چند سال دوام دارند زیرا خشک شونده‌های متالیک غیرفعال می‌شوند

تمامی این باورهای غلط و افسانه‌ها قدیمی نیستند. برخی از آن‌ها در چند سال اخیر شکل گرفته‌اند. احتمالا این مورد یکی از عجیب‌ترین موارد باشد.

بدون شک همه شما یک یا دو قوطی وارنیش در کارگاه خود دارید که بیشتر از ۲ سال عمر آن است. با این همه این وارنیش به خوبی هم کار می‌کند. پس این باور از پایه و اساس اشتباه است!

 

البته فقط در صورتی وارنیش خاصیت خود را از دست می‌دهد که در معرض اکسیژن قرار بگیرد. یعنی درب قوطی به خوبی بسته نشود. پس برای اطمینان خاطر هربار بعد از استفاده درب قوطی را محکم کنید.

 

۹. شما می‌توانید با تکان ندادن، مانع ایجاد حباب‌های هوا شوید

خب، یک قوطی وارنیش، پولی اورتان یا هر محصول دیگری که می‌خواهید را بردارید. درب قوطی را به آهستگی باز کنید. قلمو را به محصول فینیشینگ آغشته کنید و به صورت درهم بر روی سطح چوب بکشید. بلافاصله بعد از اینکار حباب بر روی سطح چوب ایجاد می‌شود.

تکان خوردن قوطی یا ضربه به آن باعث ایجاد حباب نمی‌شود! بلکه دلیل آن حرکت ناهماهنگ و آشفته قلم بر روی سطح است.

شما نمی‌توانید از ایجاد حباب بر روی سطح چوب دوری کنید. فقط باید سعی کنید این حباب‌ها تا مراحل آخر فینیشینگ – مراحل خشک شدن کار، باقی نمانند.

 

 

همان طور که دیدید باورهای غلط بسیاری درباره فینیشینگ محصول وجود دارد. تمامی این باورهای غلط به دلیل نداشتن اطلاعات کافی یا به صورت کاملا اتفاقی پراکنده شده‌اند و تا سالیان طولانی افراد بسیاری به آن‌ها باور داشتند.

در این مقاله سعی کردیم که واقعیت را فاش کنیم و این باورهای نادرست را برای همیشه از بین ببریم.

اگر که این مقاله از نوین چوب برایتان مفید بود حتما نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید. همچنین فراموش نکنید که لینک مطلب را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

Table of Contents

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *