آموزش پرداخت چوب با لاک الکل

برای این کار احتیاج به کمی اطلاعات درباره‌ ی چوب دارید. متأسفانه افراد کمی برای انتخاب بهترین گزینه برای پرداخت، تحقیقات لازم را نسبت به جنس چوب قطعه کار به عمل می‌آورند و این بزرگ‌ ترین اشتباه آن‌ ها است؛ زیرا انتخاب فینیشینگ بسته به نوع کار می‌تواند اثرات متفاوتی روی کار ایجاد کند. هر کدام از روش‌ های پرداخت و جلا راه و روش منحصر به فرد خود را دارد.

لاک الکل چیست؟

لاک الکل چیست ؟ لاک الکل محصول زیبایی است ولی این که بدانیم با چه محصولی کار می‌کنیم کمک بیشتری برای اجرا روی کار می‌کند. لاک الکل ماده‌ای کاملاً جامد است و از پوست درختانی که لک باگ مؤنث روی آن‌ها ترشح می‌کند به وجود می‌آید که معمولاً در درختان بومی تایلند و هند پیدا می‌شوند. به همین علت این ماده کاملاً طبیعی به وجود می‌آید و در دو حالت جامد و خشک کاملاً بی‌خطر است. لاک الکل معمولاً به صورت ورقه‌های جامد است که با الکل (اتانول) مخلوط می‌شود و ماده مورد نظر تولید می‌شود.

این ماده به صورت طبیعی در رنگ‌ های مختلفی مثل رنگ‌ های روشن، قهوه‌ای تیره، نارنجی و طیف زیادی از رنگ‌های گرم تولید می‌شود. شرقی‌ ها برای هزاران سال است که به دلیل دسترسی آسان از این ماده استفاده می‌کنند.

البته لاک الکل به غیر از استفاده در صنعت چوب استفاده‌ های دیگری از جمله موارد زیر دارد:

 • لوازم آرایشی مانند لاک ناخن
 • شفاف سازی میوه‌ها
 • قسمت‌های مختلف دوچرخه
 • در درست کردن حشره‌های اتاله شده
 • ساعت سازی
 • آب‌نبات‌های ژله‌ای
 • ایمپلنت‌های دندان‌پزشکی
 • کفش‌های مخصوص باله
 • آتش بازی
 • رنگ پارچه

انتخاب ماده پرداخت مناسب

با اینکه لاک الکل خیلی ماده‌ ی زیبایی است ولی آیا برای پرداخت کار شما مناسب است؟ برای دانستن این مساله بهتر است نگاهی به مزایا و معایب هر کدام از موادی که برای فینیشینگ به کار می‌روند بیاندازیم.

وارنیش‌ چوب

وارنیش‌ مانند لاک الکل‌ به صورت جامد موجود است و به این علت تحمل پذیری بالایی دارد. وارنیش‌ معمولاً در مقابل اشعه‌ی UV مقاوم بوده و این نکته آن‌ها را گزینه‌ی مناسبی برای اعمال روی چوبی که در فضای آزاد است، تبدیل می‌کند. در مقابل وارنیش‌ ممکن است به مرور زمان تغییر رنگ دهد و رو به زردی رفته یا دچار حباب‌های ریزی شود.

پلی اورتان

پایه اصلی پلی اورتان پلاستیک مایع است و به عنوان ماده‌ای برای پرداخت چوب، در دو نوع بر پایه آب و بر پایه‌ی روغن موجود است. پلی اورتان بر پایه‌ی آب بدون سم و بوی آن بسیار اندک است ولی متأسفانه تحمل بالایی در برابر واکنش‌های شیمیایی و دمای بالا ندارد و به همین علت گزینه‌ی مناسبی برای استفاده روی مبلمان و وسایل دیگر در که در فضای آزاد و آشپزخانه استفاده می‌شوند، نیست.

لاک الکل و پلی اورتان

لاک الکل ها پرداختی آسان‌تر از پلی اورتان ‌ها هستند مخصوصاً اگر از لاک الکل های مایع استفاده کنید. آن‌ها سریع‌تر خشک شده و رد قلم‌مو را کم‌تر نشان می‌دهند؛ اما در مقابل پلی اورتان ‌ها دوام کم‌تری دارند که این باعث می‌شود در صورت خرابی بتوان آن را راحت پاک کرد؛ و نکته‌ی آخر به‌عنوان یک جایزه‌ی کوچک می‌توان از لاک الکل ها برای محافظت از فلزات نیز استفاده کرد.

لاک الکل

لاک الکل گزینه‌ی مناسبی برای مبلمان هست و مقاومت بالایی دارد اما این ماده معایبی نیز دارد مانند چند نکته از جمله عدم تحمل تحمل‌پذبری در مقابل فعل و انفعالات شیمیایی و دمای بالا. پس این مورد گزینه‌ی مناسبی برای اثاثیه در فضای آزاد و آشپزخانه نیست.

لاک الکل جدید

بیشتر لاک الکل‌هایی که امروزه برای کارهای چوبی استفاده می‌شوند دارای نوعی رزین دیگر هستند به نام نیتروسلولز که البته مواد دیگری هم به آن اضافه می‌شود. لایه‌ی نازکی از آن به راحتی در لایه‌ی پوشش قبلی حل می‌شود و بعد از زدن چند لایه لاک الکل سطح کاملاً سفت ولی انعطاف پذیری به ما می‌دهد. اما تنها اشکال لاک الکل نیترو سلولز آسیب پذیری آن‌ها در مقابل اشعه‌ی ماورای بنفش خورشید است.

مقدمه‌ی ساخت لاک الکل های نیترو سلولز در سال ۱۹۳۰، به کارخانه‌های ماشین‌سازی این اجازه را داد که برای اولین بار ماشین‌هایی غیر از رنگ سنتی مشکی که در قدیم تولید می‌کردند بیرون بدهند.

لاکر

لاکر گزینه‌ ای بسیار مناسب است و دلیل آن مقاومت بسیار بالای آن است. این محصول در طیف رنگی گسترده‌ای موجود است و همچنین ماده‌ی بسیار روانی است که ظاهر شیشه‌ ای زیبایی به کار می‌دهد. متأسفانه این نوع جلا دهنده‌ ها به دلیل سنگین بودن مواد، مستعد خراش و زخمی شدن هستند به همین علت شما به اسپری‌ های (HPLV) با فشار بالا و حجم کم احتیاج دارید.

چگونه لاک الکل را روی چوب بزنیم؟

لاک الکل گزینه‌ ی بسیار مناسبی برای هر نوع مبلمان و وسایل خانه به غیر از هر جایی که محل نگهداری غذا یا نوشیدنی باشد است مانند قفسه‌ی کتاب ، قفسه‌های عادی ، قاب عکس‌ها و میز ها. اما باید مراقب اثرات لکه‌ های سفید به جا مانده از استکان یا لیوان‌ های نوشیدنی خود باشید.

فراموش نکنید که قبل از استفاده از لاک الکل چوب مورد نظر را کاملاً آماده کنید. که این فرایند می‌تواند سنباده زدن، تمیز کردن و مهر و موم کردن چوب باشد. با وجود اینکه لاک الکل زدن کار راحتی است اما به یاد داشته باشید محیطی که در آن کار می‌کنید نباید رطوبت داشته باشد؛ زیرا رطوبت می‌تواند محصول را سفید و فرآیند خشک شدن آن را با مشکل مواجه کند.

 • چوب مورد نظر را سنباده کرده تا اگر قبلاً پرداختی روی کار شده از بین برود تا با یک سطح جدید شروع کنید.
 • چوب را با دستمالی تمیز کرده تا از هر گونه گرد و خاک و آلودگی پاک شود.
 • ماده‌ ای برای آستر روی کار بزنید. برای این ماده لاک الکل سفید مناسب است.
 • لاک الکل جامد را با مقدار مناسبی الکل مخلوط کنید.
 • لاک الکل را دست و دلبازانه روی چوب بزنید و رگه‌های چوب را با ضربه‌های بلند و کلی تمیز کنید.
 • اجازه دهید اولین سطح لاک الکلی که روی کار زدید برای حداقل ۴ ساعت خشک شود.
 • با ورقه‌ی سنباده‌ی متوسط سطح کار را صیقل داده و بعد پودری که از سنباده حاصل شده را با دستمال تمیز کنید.
 • مرحله‌ی سنباده و تمیز کردن را برای ۲ یا ۳ بار دیگر ادامه دهید و مابین هر بار جلا دادن به کار زمان مناسب برای خشک شدن را ایجاد کنید.
 • بعد از آخرین مرحله پرداخت سطح براق را توسط یک سیم ظرف‌شویی در امتداد رگه‌های چوب پاک کنید.
 • ۴۸ ساعت به قطعه کار دست نزنید.
 • در لایه آخر لایه‌ای واکس را توسط پارچه ‌نرم یا ابزار صیقل دهنده با دریل  روی کار بکشد و خوب قطعه را صیقل دهید.

پوشش کار توسط لاک الکل بسیار کار راحتی است به همین دلیل اصولاً برای مبتدیان این حرفه گزینه‌ی کاملاً مناسبی است و همین‌طور اگر زمان کمی برای انجام کار داشته باشید با امکان خشک شدن در ۴ ساعت انتخاب بهتری در مقایسه با وارنیش که احتیاج به ۲۴ ساعت زمان برای خشک شدن دارد، است.

اگر خیلی حال و هوای این کار را دارید بد نیست که متد فرانسوی که شامل مخلوط لاک الکلی خاص و روغن است و در ۸ مرحله اجرا می‌شود و نتیجه‌ی صیقلی‌تر و پایداری دارد را امتحان کنید.

نکات مهم در استفاده از لاک الکل

 • پرداخت چوب توسط لاک الکل سال‌ها است که برای پروژه‌ های چوبی و ضد آب کردن آن، پایداری و دادن سطح سخت به چوب مورد استفاده قرار می‌گیرد. امروزه لاک الکل‌ در هر دو حالت اسپری و مایع موجود است که هر دوی آن‌ها در بین دیگر مواد پرداخت‌ جزو پرسرعت‌ترین‌ ها هستند. استفاده از قلم‌مو برای زدن لاک الکل کمی زحمت و زمان بیشتر احتیاج دارد ولی در کل راهی تمیزتر از لاک الکل های اسپری مانند است.
 • لاک الکل ها برای هر دو پروژه‌های با اسپری و بدون آن یعنی با استفاده از قلم‌مو قابل استفاده است. همچنین که استفاده از نوع مایع آن بر روی اسپری شده‌ی آن اصلاً ایده‌ی خوبی نیست زیرا اسپری لاک الکل خیلی سریع خشک می‌شود.
 • لاک الکل مایع هم خیلی زود خشک می‌شوند اما زمانی هم برای زدن آن روی سطح توسط قلم مو به شما می‌دهند تا قبل از خشک شدن با لایه‌ های زیرین مخلوط شود. از یک قلم‌ موی با کیفیت با موی طبیعی استفاده کنید. مطمئن شوید که لایه‌ی نازکی لاک الکل روی کار می‌زنید و سعی کنید زیاد از حد به‌صورت لایه لایه کار نکنید؛ زیرا بعد هم زمان برای این کار دارید.
 • اگر از لاک الکل‌ های اسپری مانند استفاده می‌کنید می‌توانید آن‌ها را در همه‌‌ی مدل‌های اسپری یعنی بادی غیر بادی و افشانه‌ای تهیه کنید. باوجود اینکه انتخاب اسپری‌های افشانه‌ای گزینه‌ی گرانی تمام خواهد شد اما انتخابی عالی و پرداخت آن غیر قابل بازگشت است.
 • در صورت استفاده از اسپری در محیطی با تهویه خوب کار کنید زیرا حلال موجود در لاک الکل، بوی خیلی سنگینی دارد و همچنین قابل اشتعال است.

نوین چوب فروشنده انواع دستگاه های نجاری

نوین چوب فروشنده انواع دستگاه های نجاری در ایران و شهرستان ها می باشد . از محصولات نوین چوب می توان به گندگی ، سوراخ زن ، کم کن نجاری و … اشاره کرد . در صورت هرگونه سوال درمورد محصولات نوین چوب می توانید با شماره ۰۲۱۹۱۰۰۱۰۱۸ تماس حاصل نمایید و یا به اینستاگرام نوین چوب novinchoobco دایرکت ارسال نمایید تا مشاوران ما شما را بطور کامل و دقیق راهنمایی نمایند .

Table of Contents

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *