بافت چوب و اهمیت شناخت آن

چرا بافت چوب مهم است؟

یک نجار باتجربه برای هر پروژه خاص از چوب مخصوصی استفاده می‌کند. یکی از عوامل مهم در انتخاب چوب مناسب برای نجاری بافت آن است اما متاسفانه بسیاری از مردم آشنایی چندانی با بافت چوب ندارند. واژه بافت در نجاری برای شرح تراز الیاف سلول‌های چوب به کار می‌رود. بسیاری از مردم بافت چوب را با شکل چوب اشتباه می‌گیرند در حالی که این دو کاملا با هم متفاوت هستند. شکل چوب به الگوی بافت چوب گفته می‌شود که با قالب دهی بافت چوب ایجاد می‌شود.

بسته به نوع کاربرد شما کار با انواع بافت چوب متفاوت است؛ به عنوان مثال اگر از آن دسته افرادی هستید که دوست دارید با بافت چوب بازی کنید تا به شکل نفیس دلخواهتان برسید کار کردن با چوبی که دارای بافت کج راه است کار آسانی است اما اگر میخواهید با چوب نرم با بافت صاف و مستقیم به شکل دلخواهتان برسید زمان زیادی باید روی آن کار کنید.

بافت و جنس چوب

آیا تا به حال از یک نجار عبارت‌های “چوب بافت ریز” و “چوب بافت درشت” را شنیده اید؟ این واژه‌ها با جنس چوب در ارتباط هستند. جنس بافت چوب به درجه اختلاف اندازه سلول‌های چوب اشاره دارد. تفاوت بین چوب های بافت درشت و بافت ریز در نظم سلول‌های چوب در الوار، اندازه و گستردگی منافذ آنها است. بنا بر دلایلی نجارها به جای عبارات جنس درشت و جنس ریز از عبارات بافت درشت و بافت ریز استفاده می‌کنند.

بافت چوب تعیین کننده استفاده از فیلر است. چوب با بافت بسته و بافت باز در واقع به اندازه منافذ بافت چوب اشاره دارد. نجارها بر اساس این ویژگی چوب تعیین می‌کنند که آیا از فیلر استفاده کنند یا خیر.

همچنین بافت چوب تعیین کننده چگونگی برش چوب است و بسته به نوع بافت چوب می‌توانید انواع برش مانند برش شعاعی، ربعی و …که هرکدام استحکام و ظاهر متفاوتی دارند استفاده کنید. بنابراین توجه به بافت چوب و نوع برش آن بسیار مهم است مخصوصا هنگامی که تصمیم دارید الگوهای متفاوتی را برای رسیدن به یک نتیجه زیبا و منحصر به فرد طراحی کنید.

بافت و میزان استحکام چوب

میتوان از جهت بافت چوب برای افزایش استحکام چوب استفاده کرد. چوب چه سخت باشد چه نرم یک پلیمر طبیعی است که از رشته‌های سلولز طبیعی تشکیل شده و ماده لیگنین باعث سفتی و استحکام آن شده است. برای درک بهتر تصور کنید رشته‌های سلولز در کنار هم قرار گرفته و بوسیله چسب به هم متصل شده‌اند. یک رشته سلولز به تنهایی قابل خم شدن و شکستگی است اما مجموعه رشته‌ها در کنار هم قوی و محکم هستند.

و اما این نظم و ترتیب چه ارتباطی با استحکام چوب دارد؟ هنگامی که چوب را به صورت طولی می‌برید در واقع پیوستگی لیگنین را می‌شکنید. اما هنگامی که چوب را به صورت عرضی می‌برید الیاف سلولز را می‌شکنید.

پیوند لیگنین در کدام یک محکمتر است؟ این توضیح نشان میدهد که چرا برش چوب به صورت عرضی ساده‌تر از برش چوب به صورت عمودی است. برای رسیدن به دوام بیشتر هنگام برش باید مطمئن شوید بافت چوب در جهتی است که از استحکام چوب حمایت بیشتری می‌کند.

اگر هنگام ساخت و ساز نیاز دارید که چوب را در قطعات ریزتری خرد کنید تا جای ممکن سعی کنید که چوب را در امتداد بافت برش دهید بنابراین مطمئن می‌شوید که بافت در سرتاسر طول چوب جریان دارد و استحکام بیشتری را به چوب می‌دهد. اگر بیشتر به دنبال استحکام چوب هستید تا زیبایی، چوب هایی با بافت صاف را انتخاب کنید. همچنین به برابری و همسانی بافت نیز توجه کنید؛ هر چه بافت چوب صاف و هموارتر باشد استحکام آن بیشتر است.

بافت و میزان سختی چوب

جهات مختلف بافت منجر به درجه‌های سختی متفاوت چوب می‌شود. سختی چوب با سطح روی تخته اندازه گیری می‌شود اما سختی نهایی با امتحان کردن سطح برش خورده تخته چوب اندازه گیری می‌شود. هر دو درجه سختی با صافی و جهت بافت چوب اندازه گیری میشوند.

در نجاری های پیچیده برای اطمینان از متناسب بودن نوع چوب مورد استفاده سطح سختی چوب اندازه گیری می‌شود.

امیدواریم با استفاده از مطالب بالا بتوانید به راحتی چوب با بافت مناسب را برای پروژه نجاری‌تان را انتخاب کنید.

Table of Contents

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *