نکات ایمنی در کار با اره میزی

آیا می‌دانستید ۴۲% از ۷۲۰۰۰۰ آسیبی که هرساله حین نجاری رخ می‌دهد در اثر استفاده نادرست و غیر ایمن از اره میزی اتفاق می‌افتد؟

این آمار واقعاً نگران کننده و تکان دهنده است. اگر نحوه درست کار کردن با اره میزی و نکات ایمنی آن را ندانیم این وسیله نجاری می‌تواند از سلاح خطرناک‌تر باشد؛ اما اگر فردی دقیق هستید و نکات ایمنی را رعایت می‌کنید نیازی نیست بترسید.

اگر نکات ایمنی را به‌خوبی رعایت کنید می‌توانید به جای رفتن به بیمارستان، آثاری نفیس با چوب درست کنید! در ادامه به بررسی ۶ مورد از مهم‌ترین نکات ایمنی که هنگام کار با اره میزی باید بدانید می‌پردازیم.

هزاران نکته ایمنی برای کار با اره میزی وجود دارد که حین کار با آن باید آن را رعایت کرد اما در این مطلب تنها به ۶ مورد از ضروری‌ترین نکات اشاره خواهیم کرد.

استفاده از تجهیزات ایمنی حین کار

استفاده از گاگل (عینک‌های ایمنی فنجانی) یا عینک‌های ایمنی حفاظ‌دار و تمام لوازم ایمنی حین کار با اره میزی یکی از مهم‌ترین نکاتی است که باید رعایت کنید تا از پرتاب شدن مواد به درون چشمتان جلوگیری شود. هم‌چنین برای جلوگیری از ورود خاک اره به دهان و بینی‌تان بهتر است از ماسک ضد غبار در محیط‌های کاری غبار آلود استفاده کنید. توصیه می‌شود حین کار از گوش‌گیر ایمنی استفاده کنید.

نوع کفشی که هنگام کار می‌پوشید بسیار مهم است زیرا اگر کفش شما مناسب نباشد ممکن است به‌راحتی سر بخورید و زمین بخورید؛ پس حتماً از کفش‌هایی که گریپ مناسب دارند و از سر خوردن شما جلوگیری می‌کنند استفاده کنید. حین کار از جواهرات، کراوات و هر شی‌ء دیگری که ممکن است درون اره یا دیگر قسمت‌های متحرک دستگاه گیر کند استفاده نکنید.

روی سطحی صاف و محکم بایستید

اره میزی باید روی سطح محکم و صاف قرار بگیرد زیرا اره میزی لغزان که روی سطح محکم قرار ندارد نمی‌تواند برشی دقیق و تمیز ایجاد کند. از طرفی دیگر ایستادن روی سطحی محکم برای حفظ تعادل بدن هنگام کار بسیار مهم است. هنگام کار با اره باید مطمئن شوید که درست در مقابل آن قرارگرفته‌اید. اگر بدنتان حین برش چوب با اره تعادل نداشته باشد ممکن است به زمین بیافتید و آسیب جدی ببینید.

از تمیز بودن محیط کار مطمئن شوید

همیشه از تمیز بودن اره و تیغ اره مطمئن شوید. تکه‌های چوب و خاک اره اضافی و هر چیز دیگری می‌تواند مانع حرکت تیغ اره یا برش اشتباه و درنتیجه موجب خراب شدن نتیجه کار شود.

تمیز نبودن محیط کار و وسیله کار نه‌تنها موجب خرابی نتیجه کار می‌شود بلکه ممکن است موجب پرت شدن تکه‌های چوب و آسیب جدی شود.

قبل از تعویض تیغه دستگاه را از برق بکشید

توصیه می‌شود که اره را بعد از هر بار استفاده خاموش کنید اما نکته مهم‌تر خاموش کردن اره قبل از هر تنظیمات یا تعویض تیغه است. زمانی که تیغه را تعویض می‌کنید یا قصد تغییر تنظیمات دستگاه را دارید باید از خاموش بودن دستگاه و متصل نبودن آن به پریز برق مطمئن شوید. فقط خاموش کردن دستگاه کافی نیست زیرا ممکن است دستگاه به‌صورت ناخواسته روشن شود و عواقب بدی به همراه داشته باشد. برای رعایت نکات ایمنی آن را کاملاً از برق بکشید سپس تغییرات لازم را روی آن اعمال کنید.

هنگام خواب‌آلودگی، خستگی یا استفاده از داروهای خواب‌آور از اره میزی استفاده نکنید

این به‌عنوان یک توصیه کلی است و شاید بارها و بارها آن را شنیده باشیم اما بسیاری از حوادث به دلیل نداشتن هوشیاری لازم و کافی حین کار با اره میزی اتفاق می‌افتد. وقتی هوشیاری کامل برای کار با اره میزی یا هر وسیله دیگری که نیاز به‌ دقت کافی دارد را ندارید از کار کردن با آن اجتناب کنید زیرا ممکن است صدمات جبران‌ناپذیری به همراه داشته باشد.

اره میزی از دستگاه‌هایی است که برای کار با آن علاوه بر مهارت باید موارد ایمنی را به‌صورت کامل رعایت کنید و کاملاً هوشیار باشید زیرا کار با اره میزی حتی برای افراد حرفه‌ای اگر هوشیاری کامل نداشته باشند بسیار خطرناک است.

به‌هیچ‌عنوان به تیغه متحرک و قطعه کار نزدیک نشوید

هنگام کار با اره میزی از نزدیک شدن به تیغه یا قطعه خودداری کنید زیرا ممکن است به دستتان آسیب بزنید. اگر نیازی به تغییر تنظیمات دستگاه یا گونیا دارید ابتدا دستگاه را خاموش کنید و پس از متوقف شدن کامل تیغه، تغییرات لازم را انجام دهید. بهتر است از قطعه محافظ غبار و لیسه استفاده کنید. این محافظ می‌تواند ذرات و تکه‌های چوب را که در اثر برشکاری به اطراف پرتاب می‌شود، مهار کند. هم‌چنین این محافظ یا پوشش می‌تواند به‌عنوان حائل باشد و از تماس دست و انگشتان با تیغ اره جلوگیری کند.

رعایت اصول ایمنی حین کار با اره میزی امنیت شما را تضمین می‌کند

استفاده از اره میزی ممکن است جالب باشد و بسیاری از پروژه‌ها را در زمانی کوتاه و با کیفیت بالاتری انجام دهد اما اگر اقدامات ایمنی را قبل، بعد و حین کار به‌درستی رعایت نکنید با خطرات جدی مواجه خواهید شد. مطمئن شوید که تمام نکات ایمنی را به‌خوبی یاد گرفته‌اید و آن‌ها را رعایت می‌کنید تا از هرگونه خطر احتمالی در امان باشید. اگر می‌خواهید فردی حرفه‌ای باشید باید علاوه بر رعایت نکات ایمنی، همیشه صبور باشید و کار را با حوصله و آرامش انجام دهید و از هرگونه عجله بپرهیزید.

Table of Contents

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *