راهنمای جامع تیز کردن اره زنجیری در چند مرحله ساده و کاربردی

اره زنجیری چیست؟

اره زنجیری که ممکن است آن را با نام اره برقی یا اره موتوری هم بشناسید، یکی از کلیدی و مهم‌ترین ابزارآلات باغبانی به حساب می‌آید. این اره از یک موتور و نوعی زنجیر ریز دندانه‌دار که حول یک ورق فلزی به اسم ساطور می‌چرخد تشکیل شده که به این صورت نیروی گشتاور موتور به زنجیر منتقل شده، باعث گردش آن به دور ساطور خواهد شد و در اثر برخورد زنجیر اره، برش صورت می‌گیرد.

جالب است بدانید که ایده اره زنجیری در اواخر قرن هجدهم توسط دو دکتر اسکاتلندی به نام‌های John Aitken و James Jeffray برای استفاده در جراحی لگن و خارج کردن استخوان از بدن بیماران پدیدار شد. اره زنجیری با توجه به نوع سوخت و منبع تغذیه به دو دسته اره زنجیری برقی و اره زنجیری بنزینی تقسیم می‌شوند. اره زنجیری برقی دارای موتور دو زمانه است که به وسیله آن نیروی گشتاور موتور توسط کاربر قابل کنترل بوده  و اره زنجیری بنزینی که قدرت آن از طریق سوخت بنزین تامین می‌شود.

از مهم‌ترین کاربردهای اره زنجیری می‌توان به باغبانی، آتش نشانی، نجاری و مجسمه سازی اشاره کرد.

 

راهنمای تیز کردن اره زنجیری

با استفاده از اره زنجیری می‌توان تنه درخت یا هر چوب و الواری را بسیار ساده و در زمان کوتاه‌تری برید اما تنها عیب آن این است که به مرور زمان کند شده و نیاز است آن را مجددا تیز کنید. برای کار با اره زنجیری کند باید فشار بیشتری به آن وارد کنید که ممکن است باعث آسیب به دستگاه شود؛ به همین جهت باید نحوه تیز کردن اره زنجیری و نحوه کار با ابزار و وسایل را بدانید تا بتوانید آن را تیز کنید و به صورت بهینه استفاده کنید. در ادامه با ما همراه باشید تا با روش‌‌های متداول تیز کردن اره زنجیری آشنا شوید.

تنظیمات

سر اره زنجیری را روی پایه با گیره محکم کنید تا حین تیز کردن ثابت بماند و جابجا نشود. اگر گیره برای نگهداری اره زنجیری و تثبیت آن ندارید می‌توانید از هر وسیله دیگری که مطمئن هستید این کار را به خوبی انجام می‌دهد استفاده کنید.

پیچ تنظیم کننده روی اره زنجیری را با پیچ گوشتی محکم کنید با استفاده از این کار زنجیر در جای خود محکم می‌شود و حین کار نمی‌چرخد.

نکته: پیچ تنظیم در اره زنجیری‌های مختلف ممکن است در جاهای متفاوتی قرار گرفته باشد اگر آن را پیدا نکردید از دفترچه راهنما کمک بگیرید.

علامت گذاری برای شروع کار

با استفاده از ماژیک اولین دندانه را علامت‌گذاری کرده تا بدانید کار را از کجا شروع کرده‌اید. البته اکثر اره‌های زنجیری روی یکی از دندانه‌ها علامتی دارند اما ممکن است پیدا کردن آن کمی زمان‌بر و دشوار باشد به همین جهت بهتر است در زمان صرفه‌جویی کنید و با استفاده از ماژیکی که بعدا پاک می‌شود روی یکی از دندانه‌ها علامت بگذارید.

انتخاب سوهان گرد

مرحله بعدی انتخاب سوهان گرد مناسب است. از آنجا که ابعاد دندانه‌ها و فاصله بین آنها متغیر است باید از سوهان گرد متناسب با دندانه‌های اره زنجیری استفاده کنید. برای پیدا کردن فاصله دندانه‌ها می‌توانید از دفترچه راهنما استفاده کنید.

نکته: اندازه معمول اره زنجیری معمولا ۴.۸ میلی‌متر، ۴ میلی‌متر یا ۵.۶ میلی‌متر است.

سوهان را در اولین شکاف دندانه قرار داده به طوری که ۲۰% قطر سوهان بالاتر از دندانه قرار بگیرد. با استفاده از نگهدارنده سوهان آن را در زاویه مناسب تثبیت کنید معمولا زاویه مناسب برای این کار ۲۵ یا ۳۰ درجه خواهد بود اما برای اطمینان بیشتر می‌توانید دفترچه راهنمای محصول را بخوانید.

روش دیگر این است که سوهان را روی تیغه‌ها بکشید. نیازی نیست که فشار زیادی وارد کنید تنها با کشیدن آن به صورت آرام روی تیغه‌ها اره زنجیری تیز خواهد شد. در هر مرحله کافی است تنها در یک جهت سوهان را روی تیغه‌ها بکشید و سوهان را بیرون بیاورید دوباره همین مراحل را تکرار کنید.

دقت داشته باشید که حرکت سوهان نباید به صورت رفت و برگشتی باشد؛ زیرا باعث خرابی سوهان و اره خواهد شد.

سوهان را ۳ تا ۱۰ دقیقه روی تیغه بکشید تا تیز شود. این کار را تا زمانی که تیغه کاملا براق و نقره‌ای رنگ شود ادامه دهید. اگر از تیز شدن اره زنجیری اطمینان ندارید دستتان را روی آن بکشید تا ببینید به اندازه کافی تیز شده یا خیر؟

اگر براده‌های فلزی تیغ اره روی سوهان گیر کرده بود کافی است آن را روی سطحی سخت بزنید تا خارج شوند. بعد از اتمام کار دندانه اول زنجیر را بچرخانید تا دندانه دوم را سوهان بزنید. تمام مراحل قبل را تکرار کنید و سراغ دندانه‌های بعدی بروید. این کار را ادامه دهید تا زمانی که به نقطه شروع بازگردید.

ار آنجا که دندانه‌ها به صورت چپ و راستی است باید دقت کنید تمام دندانه‌ها به یک میزان تیز شوند تا تعادل به هم نخورد و برشی صاف و ایده آل ایجاد شود. گیره را شل کنید تا اره زنجیری آزاد شود سپس آن را ۱۸۰ درجه بچرخانید تا تیز کردن تیغه‌ها تمام شود.

با انجام مرحله به مرحله روش‌های بالا به سادگی می‌توانید هر نوع اره زنجیری را به راحتی تیز کنید. هم چنین اگر نیاز به راهنمایی بیشتر در این زمینه داشتید با ما در ارتباط باشید.

Table of Contents

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *