معرفی کامل انواع اره ( عکس اره ) +کاربردهای آن

اگر با انواع و اقسام اره و کاربرد آن آشنا شوید نمونه کارهایی که با چوب می سازید بهتر از نمونه‌هایی خواهد شد که قبل از این می‌ساختید. در این مقاله به طور جامع به معرفی انواع اره می‌پردازیم. برای ساختن هر چیزی از نیمکت سبک روستیک گرفته تا پروفیل یا سینک باید ابزاری برای بریدن متریال داشته باشید که بهترین ابزار برای این کار اره است.

معرفی انواع اره

ما در این به معرفی انواع اره پرداخته ایم

اره دستی

هیچ فروشگاه ابزارآلات چوبی بدون اره دستی با تیغه بزرگ و دسته محکم کامل نیست. اره دستی برای مواردی که نمی‌توان از اره برقی استفاده کرد، ایده آل است. برای مثال زمانی که می خواهیم یک حصار چوبی که ضخامت آن برای تیغه اره گرد زیاد است، ببرید باید بسته به اندازه برش و  TPI  مورد نیاز از اره دستی سنتی استفاده کنید. همچنین برای ایجاد شکاف روی چوب باید از اره شکاف زنی با دندانه های بزرگ زاویه دار با TPI 5 استفاده کرد.

اگر به دنبال یک اره همه کاره هستید از اره دستی ترکیبی با TPI بین ۶ تا ۸ استفاده کنید که هم برای برش‌های عرضی و هم برش طولی قابل استفاده است. بهترین ابزار برای بریدن چوب با دست اره دستی است. برای ایجاد برش اریب اره دستی مدل استنلی ۲۶ اینچی (Stanley’s 26-Inch Short Cut Saw) را انتخاب کنید که دارای TPI 12 است و برش‌های اریب ملایم و سریع ایجاد می‌کند و اگر می‌خواهید اره‌ای خریداری کنید که سال ها دوام داشته باشد مدل (Crown’s 190, 24-inch Rip Saw) را انتخاب کنید.

اره آهن بری

این اره با تیغ‌های نازک و قابل تغییر با TPI  بین ۱۴ تا ۳۲ بیشتر برای بریدن لوله‌های فلزی به کار می‌رود. دامنه TPI  این اره آن را برای بریدن ورقه‌های فلزی، PVC و لوله ایده آل کرده است. با استفاده از پیچ و مهره‌ای که در دو طرف تره محکم شده می‌توانید به سادگی تیغ اره ۱۰ اینچی آن را با تیغ ۱۲ اینچی عوض کنید. اره آهن‌بری یک مهره قابل کشش هم دارد که باعث می‌شود برای برش آسان، تیغه قابلیت ارتجاعی داشته باشد و بسته به ضخامت متریال می‌توان طرح دندانه‌های تیغ اره آهن‌بری را تغییر داد.

برای بریدن آسان لوله‌های فلزی استاندارد دندانه های کوچک روی تیغ اره در ست‌های ۳ عددی عرضه می‌شوند. تیغ اره‌هایی با ست منظم، دندانه‌هایی منظم و بدون فاصله دارند اما هر کدام از دندانه‌ها زاویه متفاوتی دارند. این تیغه‌ها برای بریدن فلزهای نرم و متریال‌هایی چون PVC به کار می‌روند.

در تیغه های ست موجدار دندانه ها درست کنار هم قرار گرفته اند اما دارای یک موج ملایمی از یک طرف به طرف دیگر هستند از این تیغه برای بریدن فلزهای نازک استفاده کنید.

اره مویی

اره مویی به شکل U فقط برای بریدن گوشه‌های قرنیز و نصب پروفیل استفاده می‌شود. این اره شباهت زیادی به اره آهن‌بر دارد اما وزن آن سبک‌تر بوده و تیغه آن کوتاه‌تر است. تیغه‌های کوچک این اره برش اریب پشت قرنیزها و اتصال تاج قرنیزها و انواع پروفیل‌ها را آسان‌تر می‌کند.

بهترین انتخاب برای برش گوشه‌های داخلی نقاط اتصال قرنیزها و پروفیل‌ها. اره مویی ۶.۵ اینچی هاسکی (Husky 6.5” Deep-Cut Coping Saw) است که امکان برش‌های وسیع پشت قرنیزها را فراهم می‌کند. تیغه این اره با TPI 32 قادر است تا ۳۶۰ درجه بچرخد و تقریبا هر زاویه‌ای را ببرد.

اره عمود بر

دندانه‌های اره عمودبر استاندارد به سمت بالا بوده بنابراین اره با حرکت تیغه به سمت بالا برش می‌زند. تیغ اره‌های معکوس که با حرکت به سمت پایین برش می‌زنند برای بریدن متریال‌هایی با سطوح پردازش شده مثل پیشخوان‌های لمینت مناسب هستند.

طول تیغ اره‌های عمودبر متنوع است اما عرض آن بستگی به منحنی دارد. برای بریدن منحنی‌های کوچک از تیغ اره‌هایی با عرض ۱.۴  اینچ استفاده کنید و برای بریدن منحنی های استاندارد از تیغ اره‌هایی با عرض ۳.۴ اینچ.

اره گرد بر

این اره برای بریدن خطوط صاف روی تخته سه لا، صفحات فوم سخت و حتی بتن به کار می رود و یکی از معروف ترین انواع اره برای کادربندی است. اره گردبر جایگزین خوبی برای اره میزی است. این اره دارای یک تیغ اره روکش‌دار گرد و یک پایه مسطح است که روی سطح صاف متریال قرار می‌گیرد. اکثر انواع اره گردبر قابلیت تنظیم میزان عمق برش را دارند. تیغ اره‌های گردبر براساس نوع ماده‌ای که می‌برند ‌طراحی و نام گذاری شده‌اند.

اره‌های گردبر سایزهای متفاوتی دارند که بر اساس قطر تیغ اره تعیین می‌شوند. رایج ترین قطر تیغه اره گرددبر ۷-۱/۴ اینچ است. کوچک ترین اره گردبر با تیغ اره ۴ اینچی است که برای پروژه‌های نجاری سبک مناسب است و بزرگ ترین اره گردبر با تیغ اره ۱۲ اینچی است که برای برش الوارهای سنگین مناسب است که از آن بیشتر برای کادربندی استفاده می‌شود. اگر می‌خواهید کلبه چوبی یا خانه بازی درست کنید از اره گردبر مدل (RYOBI 7-1/4-inch 13-Amp Circular Saw) استفاده کنید که بسیار مقرون به صرفه و قابل اعتماد است. این اره دارای یک قفل دوک شکل است که به راحتی می‌‌توان تیغ اره را عوض کرد و برای برش تخته سه لا از آن استفاده کرد.

اره فارسی‌ بر

هدف اصلی اره فارسی‌بر ایجاد برش عرضی هنگام کادربندی، نصب پروفیل و برش نوارهای جانبی است. اره فارسی‌بر برای ایجاد برش های زاویه‌دار ساده و ترکیبی مناسب است. پایه فلزی سنگین اره فارسی‌بر برای ثابت ماندن روی میز کار قرار می‌گیرد و یک قسمت فلزی که در پشت آن قرار دارد و fence نامیده می‌شود چوب را برای برش تراز می‌کند. تیغ اره داخل صفحه بزرگی روی یک دسته ثابت قرار دارد که می‌توان برای برش آن را در جهت بالا، پایین، چپ و راست تغییر داد.

تمام اره‌های فارسی‌بر می‌توانند برش‌های زاویه‌دار را اجرا کنند اما اره‌های فارسی‌بر ترکیبی می‌توانند روی محور خود بچرخند و علاوه بر برش زاویه‌دار، برش کج نیز اجرا کنند. در اره‌های فارسی‌بر کشویی حین کار می‌توان دسته اره را به سمت جلو کشید و برش سطوح عریض‌تر یا نوارهای جانبی را به آسانی انجام داد. بعضی از اره‌های  فارسی پیشرفته برای برش دقیق‌تر، یک راهنمای لیزر روی آن قرار دادند که محل دقیق برش را مشخص می‌کند.

بهترین ابزار برای برش‌های زاویه‌دار ساه یا پیچیده اره فارسی‌بر مدل (Hitachi 15-Amp, 10-inch Compound Miter Saw) با تیغ اره ۲۴ دندانه است که با استفاده از آن می‌توان هر نوع برش زاویه دار یا مورب را به راحتی انجام داد.

اره زنجیری

اره زنجیری با دندانه‌های تیزی که حول نوار راهنما می‌چرخد برای بریدن شاخه‌ها یا تنها درختان طراحی شده‌اند. طول نوار راهنما از ۱۴ اینچ تا  ۳۶ اینچ است و در برخی مدل‌ها قابل تعویض است. برای کسانی که کار نجاری در خانه انجام می‌دهند اره‌های زنجیری با نوار ۱۸ تا ۲۰ اینچ مناسب است. البته این را هم به خاطر داشته باشید که اره زنجیری ۱۶ اینچی هم می‌تواند یک درخت با قطر ۳۲ اینچ را قطع کند. بعضی از ار‌ه‌های زنجیری برقی هستند که می‌توان از آن‌ها برای بریدن و هرس کردن در نزدیکی خانه استفاده کرد اما بیشتر آن‌ها با سوخت کار می‌کنند که می‌توان آن‌ها را برای استفاده به نقاط دورتر برد.

نکات ایمنی: اگرچه اره زنجیری یکی از قوی‌ترین انواع اره است اما وسیله‌ای خطرناک هم هست؛ زیرا ممکن است هنگام کار کردن به عقب برگردد. بنابراین باید قبل از استفاده از اره زنجیری دفترچه راهنمای آن را بخوانید و با نکات ایمنی آن کاملا آشنا شوید.

بهترین انتخاب برای بریدن هیزم و پیرایش درختان. اره زنجیری مدل (Husqvarna 44E 16-inch 2-Stroke, X-Torq Gas-powered Chain Saw) است. این اره هرس شاخه‌ها را بسیار سریع انجام می‌دهد.

تیغ اره

یکی از مهم‌ترین لوازم ضروری برای کار با اره، تیغ اره است. تیغ اره با واحد (TPI) دندانه در اینچ اندازه گیری می‌شود. دامنه این ارقام از ۲ تا ۳۲ است. تیغه‌هایی که TPI آن‌ها کمتر است سریع‌تر می‌برند اما برش‌های ناهموارتری ایجاد می‌کنند. تیغه‌هایی که TPI آن‌ها بیشتر است چوب را صاف‌تر می‌برند و لبه کار تمیزتر است.

عکس اره

ما در این بخش سعی کردیم بیشتر عکس اره را برای شما عزیزان بگداریم تا به راحتی بتوانید با انواع اره آشنا شوید .

عکس ارهعکس اره

Table of Contents

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *