راهنمای اتصال با سوراخ اریب | اتصال پاکتی

طی چند دهه گذشته میلیون‌ها نفر توانسته‌اند با استفاده از اتصال سوراخ پاکتی بدون هیچ آموزش یا تجربه خاصی مبلمان یا پروژه‌های چوبی زیبایی بسازند. هر کسی می‌تواند یک دستگاه ارزان قیمت اتصال زن کرگ جیگ (سوراخ زن اریب) تهیه کرده و شروع به ساخت کند.

به اعتقاد خیلی از مردم پیچ‌های پاکتی در ظاهر ساده به نظر می‌رسند اما نیاز به ساعت‌ها تمرین و یادگیری فنونی چون کام و زبانه یا اتصال دم چلچله‌ای با دست دارد. حتی اگر علاقه‌ای به این روش اتصال چوب ندارید تا زمانی که آن را امتحان نکرده باشید نمی‌توانید درباره سطح دشواری آن بحث کنید. 

دنیای نجاری دنیای وسیع و رضایت بخشی است. حتی یادگیری مهارت‌های سخت نجاری نیز خود تجربه بسیار لذت بخشی است که در ادامه با یکی از این مهارت‌ها یعنی روش اتصال پاکتی آشنا خواهید شد. 

اتصال پاکتی

اتصال اریب چگونه عمل می‌کند؟

برای این که با کارایی پیچ‌های پاکتی آشنا شویم باید رگه‌های چوب و جهت آن‌ها را بشناسیم. تمام تخته‌های چوبی دارای سه سطح هستند. روی چوب، لبه چوب و انتهای چوب. هنگامی که می‌خواهید از پیچ‌های پاکتی استفاده کنید باید به خاطر بسپارید که اگر آن‌ها را روی قسمت انتهای چوب به کار ببرید اتصال بسیار ضعیفی به دست خواهد آمد. 

البته اگر قرار نیست روی وسیله‌ای که می‌سازید فشار زیادی وارد شود این اتصال کافی است. اما بهتر است اتصال را در این قسمت از چوب به کار نبرید مخصوصاً اگر از چوب‌های نرمی مثل کاج استفاده می‌کنید. 

چاره کار این است که پیچ را به شکل زاویه‌دار در چوب فرو کنید به طوری که پیچ وارد سطح روی چوب یا سطح لبه چوب شود. این اتصال قوی‌تر از فرو کردن مستقیم پیچ داخل چوب است زیرا قسمت بیشتری از پیچ داخل چوب جای می‌گیرد. 

اتصال پاکتی

پیچ‌ ها و مته دریل

مته سوراخ پاکتی دارای سر باریکی برای هدایت پیچ و قسمت پهن‌تر برای ایجاد سوراخ پاکتی است. 

مته

پیچ‌های معمولی داخل سوراخ پاکتی که با مته ایجاد شده است فرو می‌روند اما پیچ پاکتی سر پهنی دارد و روی لبه‌ای که توسط مته ایجاد شده است باقی می‌ماند. 

پیچ

در تصویر زیر لبه صافی که سر پیچ پاکتی روی آن سوار می‌شود را می‌توانید ببینید. 

تنظیم دستگاه اتصال زن و جیگ

برندهای مختلفی برای دستگاه اتصال زن اریب وجود دارد اما بهترین آن‌ها دستگاه اتصال زن Kreg است که دو مدل دارد: مدل K4 و K5. هر دو مدل یک کار مشابه را انجام می‌دهند اما تنظیم و کاربرد مدل K5 آسان‌تر و قیمت مدل K4 ارزان تر است. در این مقاله از دستگاه اتصال زن کرگ جیگ K5 استفاده شده است. 

اتصال زن

ابتدا بخش راهنمای مته را تنظیم کنید که باید متناسب با ضخامت تخته چوب باشد. اگر همیشه هنگام زدن سوراخ پاکتی از چوب‌هایی با ضخامت 1.90 سانتیمتر استفاده می‌کنید نیازی به تنظیم این قسمت ندارید. 

اتصال زن

مته دارای بست قابل تنظیمی است که می‌توان آن را با پیچ تنظیم در جای خود ثابت کرد. برای شل کردن آن از آچار ستاره ای استفاده کنید.

اتصال زن

مته را داخل یکی از سوراخ‌های راهنما قرار دهید تا جایی که سر مته به پایه پلاستیکی برخورد کند. 

اتصال زن

سپس به اندازه یک تار مو آن را برگردانید تا مانع از سوراخ شدن پلاستیک شود. 

اتصال زن

بست را با سفت کردن پیچ تنظیم قفل کنید.

اتصال زن

در مرحله بعد درپوش گردگیر که قابل نصب به لوله وکیوم است را نصب کنید. با استفاده از این درپوش می‌توانید تراشه ها را به راحتی جمع آوری کنید. 

اتصال زن

دریل کردن سوراخ پاکتی

دستگاه اتصال زن جیگ کرگ دارای 3 سوراخ است با فواصلی که کمک می کند بتوانید در هر فاصله دلخواه سوراخ را ایجاد کنید. یکی از مزیت‌های دستگاه این است که فقط لازم است روی یکی از صفحات را سوراخ کنید و مثل اتصال داول نیازی به دریل کردن سوراخ مشابه روی قطعه چفت شونده ندارد. بنابراین در انتخاب مکان سوراخ بسیار انعطاف پذیر است و میتوان سوراخ را هر جای تخته ایجاد کرد. 

اتصال زن

با مکانیزم قفل دستگاه تخته را ثابت کنید. 

اتصال زن

دریل را روی سرعت بالا تنظیم کرده و سوراخ را ایجاد کنید.

اتصال زن

بست مته را در جای لازم متوقف خواهد کرد. 

اتصال زن

از سوراخ پاکتی که با دست درست کرده‌اید لذت ببرید. 

اتصال زن

پیچ کردن دو تخته چوب به هم

اتصال زن

بیشتر اوقات سوراخ پاکتی با دستگاه کرگ جیگ را روی قسمت انتهای چوب ایجاد می کنیم. بنابراین مطمئن شوید تخته ای که قرار است پیچ را داخل آن فرو کرده و به تخته دارای سوراخ اریب متصل کنید، قسمت لبه یا سطح روی چوب باشد. تصویر زیر روش درستی است. 

اتصال اریب

اما تصویر زیر اشتباه است زیرا پیچ به قسمت انتهای تخته وارد می شود و اتصال ضعیف خواهد بود. 

اتصال اریب

روی بسته پیچ‌ها جدول راهنمایی وجود دارد که با استفاده از آن می‌توانید اندازه طول پیچ مورد نظر را انتخاب کنید. 

پیچ

پیچ‌های دنده ریز برای اتصال چوب‌های سخت و پیچ‌های دنده درشت برای اتصال انواع چوب‌های دیگر مناسب هستند. اگر از تخته چوب با ضخامت 1.90 سانتیمتر استفاده می‌کنید بهتر است از پیچ با دنده‌های 1/4 1 اینچ (31 میلیمتری) استفاده کنید. 

پیچ

قبل از پیچاندن پیچ‌ها، تخته‌ها باید به همدیگر قفل و ثابت شوند. در غیر اینصورت هنگام پیچاندن پیچ تخته جا به جا می‌شوند و اتصال خوبی به دست نخواهد آمد. برای این کار از گیره با چنگک‌های پهن استفاده کنید. 

گیره

برای بستن پیچ سر مربعی از مته پیچ بند بلند استفاده کنید. 

پیچ

دریل را روی سرعت کم تنظیم کنید و پیچ‌ها را تا زمانی که تخته‌ها را به هم متصل کرده و متوقف شوند با دریل بپیچانید. اگر پیچ‌ها را با سرعت بالا دریل کنید دنده‌های پیچ از تخته متصل شده بیرون خواهد زد. شاید لازم باشد کلاچ دریل را روی درجه پایین تنظیم کنید تا هنگام سفت شدن پیچ متوقف شود. 

اتصال اریب

برای جوینت کردن تخته ها روی لبه گیره را به این شکل نصب کنید. گیره bar clamp نیز برای این کار مناسب است. 

اتصال اریب

دوباره جهت پیچ‌ها را برنامه ریزی کنید. تصویر زیر جهت درست پیچ را نشان می‌دهد، به طوری که پیچ با فاصله از انتهای چوب وارد سطح روی چوب می‌شود. 

اتصال اریب

پیچ را به جهت لبه بیرونی چوب نپیچانید زیرا پیچ مقدار چوب مورد نیاز برای اتصال را نخواهد داشت. 

اتصال اریب

مخفی کردن سوراخ‌های پاکتی

اتصال اریب

نگران سوراخ‌هایی که پشت یا زیر سطح چوب ایجاد کرده‌اید نباشید زیرا قرار نیست این سوراخ‌ها مشخص باشند. اما اگر روی سطح چوب که در معرض دید قرار دارد سوراخ پاکتی ایجاد کرده‌اید می‌توانید با با سوراخ گیرهای چوبی آن‌ها را مخفی کنید.

اتصال پاکتی

آن‌ها را داخل سوراخ قرار داده و روی آن سنباده بکشید تا با سطح چوب هم سطح شود. اگر روی چوب را رنگ کنید قابل دید نخواهد بود. 

فهرست مطالب