راهنمای ساختن میز پیک نیک بزرگ به صورت گام به گام

نقشه نجاری برای ساختن میز پیک نیک بزرگ

در این مقاله می‌خواهیم نحوه ساخت میز پیک‌نیک بزرگ را یاد بگیریم. طول اغلب میزهای پیک نیک تقریباً برابر ۱۸۰ سانتی‌متر است که برای نشستن ۶ نفر به‌راحتی الی ۸ نفر مناسب است. میز پیک‌نیکی که قرار است در این مقاله نحوه ساخت آن را آموزش دهیم، حدوداً ۶۰ سانتی‌متر بزرگ‌تر است؛ از این ‌رو این میز برای استفاده ۸ نفر بسیار ایده آل است اما تا ۱۰ نفر به‌راحتی می‌توانند از آن استفاده کنند.

می‌توانید نقشه آماده این میز با اندازه‌های آن را دانلود کنید، پرینت بگیرید و به‌صورت آماده آن را در اختیار داشته باشید. برای ساختن میز پیک‌نیک به اره فارسی بر برای بریدن پایه‌های میز به صورت صاف و زاویه‌دار، دریل برقی برای ایجاد سوراخ‌های بزرگ و وصل کردن تکه‌های مختلف با پیچ ۷ سانتی‌متری نیاز دارید. علاوه بر این به مته برگی ۱ اینچی و پیچ گوشتی متناسب با پیچ‌ها و مته چرخشی ½ اینچی نیاز دارید. هم‌چنین داشتن تعدادی گیره نجاری می‌تواند در مراحل کار کمک بزرگی کند.

چوبی که ما برای ساخت این میز پیک نیک به شما پیشنهاد می‌کنیم، چوب اشباع شده فشاری است اما اگر می‌خواهید میز پیک‌نیکتان را رنگ‌آمیزی کنید به‌جای استفاده از چوب اشباع شده فشاری از الوار SPF استفاده کنید. الوارهای SPF حتماً باید رنگ‌آمیزی شوند زیرا با قرار گرفتن در معرض هوای آزاد دوام آن‌ها کاهش می‌یابد.

برای این پروژه به ۱۲ قطعه چوب اشباع فشاری ۲ × ۴ (۳۸ x 89 میلی‌متر) به طول ۲۴۵ سانتی‌متر، ۸ قطعه چوب اشباع فشاری ۲ × ۶ (۳۸ x 140 میلی‌متر) به طول ۲۴۵ سانتی‌متر احتیاج دارید. اگر می‌خواهید نیمکت میز یک تکه باشد می‌توانید به جای استفاده از دو قطعه چوب ۲ × ۶ از یک قطعه چوب ۲ × ۱۲ استفاده کنید. ابزار مورد نیاز برای این پروژه تعدادی پیچ و مهره ۷ سانتی‌متری و واشر است.

بریدن چوب ها

قبل از مونتاژ کردن یا قرار دادن تکه‌های میز پیک نیک در کنار هم باید بعضی چوب‌ها را ببرید. به این منظور ابتدا ۸ قطعه چوب ۲ × ۴ که برای سطح روی میز استفاده می‌شود را بررسی کنید. تکه چوب‌ها باید هم از نظر قد و هم از نظر ضخامت کاملاً یکسان و هم‌تراز باشند. دقت کنید که سطح آن‌ها گود، برجسته، خم یا لب‌پریده نباشد و کاملاً صاف باشد.

همان‌طور که گفته شد طول تمام قطعه‌ها باید برابر باشد. طول چوب‌هایی که برای قسمت روی میز استفاده می‌شود باید دقیقا یکسان و برابر ۲۴۵ سانتی‌متر باشد اما اگر کمی تفاوت داشت با استفاده از اره فارسی بر آن را یکسان کنید. زاویه اره فارسی بر را روی ۰ درجه تنظیم کنید و قسمت بلند چوب‌ها را ببرید و کوتاه کنید. این چوب‌ها را در کنار هم یک گوشه قرار دهید تا زمان مونتاژ کردن آن برسد.

در این مرحله نوبت به بریدن تیرهای نگه‌دارنده رویه میز می‌رسد. برای این کار سه قطعه چوب ۲ × ۴ را به طول ۶۶ سانتی‌متر به صورت صاف ببرید به‌نحوی‌که سطح مقطع آن کاملاً صاف باشد.

دو قطعه دیگر چوب ۲ × ۴ را به طول ۲۱۶ سانتی‌متر برش بزنید تا از آن به‌عنوان پایه نگه‌دارنده نیمکت استفاده کنید.

برای روی نیمکت چهار قطعه چوب ۲ × ۶ را به طول ۲۴۵ سانتی‌متر ببرید. اگر از چوب ۲ × ۱۲ استفاده می‌کنید مراحل کار و برش زدن به همین ترتیب خواهد بود.

برای درست کردن تیرهای نگه‌دارنده صندلی به یک جفت چوب ۲ × ۶ به طول ۱۵۲ سانتی‌متر احتیاج دارید.

اره فارسی بر را روی زاویه ۲۵ درجه تنظیم کنید و ۴ قطعه چوب را برای تهیه پایه‌ها‌ی میز با زاویه ۲۵ درجه ببرید.

سپس اره فارسی بر را روی زاویه ۱۹.۲ درجه تنظیم کنید و تیرهای نگه‌دارنده مرکزی را ببرید.

مونتاژ کردن میز

بعد از بریدن تمام قطعه‌ها زمان سرهم‌بندی و مونتاژ کردن میز است. آسان‌ترین روش برای شروع مونتاژ، وصل کردن چوب‌های رویه میز و تیرهای نگه‌دارنده (چوب‌هایی که برای استحکام در زیر میز قرار می‌گیرد) است. فاصله بین چوب‌ها باید ۳ میلی‌متر باشد. اگر از چوب اشباع فشاری تازه استفاده می‌کنید که خیس و تازه است، آن‌ها را لب‌به‌لب و محکم به هم متصل کنید؛ زیرا به‌مرورزمان منقبض می‌شوند. مرکز هر یک از تیرهای نگه‌دارنده که به‌عنوان پایه برای استحکام بیشتر استفاده می‌شود را جداگانه از سر چوب اندازه بگیرید و علامت بزنید. تیرهای نگه‌دارنده را روی زمین صاف موازی با یکدیگر به فاصله ۲۱۶ سانتی‌متر از یکدیگر قرار دهید. تکه چوب‌های رویه میز را روی تیرهای نگه‌دارنده قرار دهید و با هم‌تراز کنید. چوب‌های رویه میز ۱۰ سانتی‌متر از هر طرف بلندتر است و بیرون‌تر از تیرها قرار می‌گیرد. پس از مرتب و هم‌تراز کردن تمام چوب‌ها، سر پیچ گوشتی را روی دریل نصب کنید و تکه چوب‌های رویه میز را به تیرهای نگه‌دارنده با پیچ متصل کنید. بهتر است ابتدا چوب‌های رویه مرکزی را به ترتیب از مرکز به کناره‌‌ها بر روی تیرهای نگه‌دارنده متصل کنید.

رویه میز کامل شده را پشت و رو کنید و پایه میز را از سمتی که به‌صورت زاویه‌دار بریده‌اید در جهت مخالف رویه در قسمت زیر میز قرار دهید و دقت کنید که جهت پایه باید از مرکز به سمت بیرون باشد. پایه میز را باید به قسمت زیر رویه و کنار دیواره داخلی تیرهای نگه‌دارنده میز متصل کنید. پایه میز را به فاصله ۳.۵ سانتی‌متری از لبه تیرهای نگه‌دارنده میز قرار دهید.

پایه را با گیره نجاری به محل مشخص شده محکم ببندید. با استفاده از مته برگی ۱ اینچی سوراخ راهنما به عمق ۱ سانتی‌متر از سمت خارجی میز در قسمت تلاقی پایه میز و تیرهای نگه‌دارنده ایجاد کنید. سپس یک سوراخ راهنمای دیگر به‌صورت اریب و در خلاف جهت پایه ایجاد کنید.

مته برگی را با مته چرخشی ½ اینچی عوض کنید و با استفاده از سوراخی که برای راهنمایی ایجاد کرده‌اید، سوراخی به عمق ۱ اینچ ایجاد کنید. همین کار را برای سوراخ دوم هم انجام دهید.

پیچ را درون سوراخ‌ها قرار دهید و با قرار دادن واشر و مهره در قسمت دیگر آن را محکم ببندید. سپس همین مراحل را برای پایه‌های دیگر میز تکرار کنید.

متصل کردن پایه نگه دارنده نیمکت

پس از متصل کردن پایه‌ها، میز را برگردانید و آن را روی پایه‌هایش بر روی زمین قرار دهید. پایه‌های میز را بررسی کنید و از محکم بودن و لق نبودن میز مطمئن شوید. فاصله ۴۳ سانتی‌متری پایه‌ها از زمین را اندازه‌گیری کنید و علامت بزنید. نقطه مشخص شده را روی هر ۴ پایه میز علامت بزنید. پایه‌های نگه‌دارنده صندلی را با گیره نجاری به پایه میز محکم ببندید.

مطمئن شوید که پایه‌های نگه‌دارنده نیمکت کاملاً تراز و موازی یکدیگر است و فاصله آن از زمین برابر ۴۳ سانتی‌متر است. پایه‌های نگه‌دارنده باید به نحوی در مرکز قرار بگیرند که قسمت اضافی تیرها از هر طرف دقیقا برابر باشد. سپس مانند مرحله قبل دو سوراخ به‌صورت اریب و در جهت مخالف روی پایه‌های نگه‌دارنده نیمکت و پایه میز ایجاد کنید. پایه‌های نگه‌دارنده نیمکت را با پیچ، مهره و واشر متصل و محکم کنید.

در مرحله بعد باید با استفاده از الوارهای ۲۱۶ سانتی‌متری تیرهای نگه‌دارنده نیمکت را درست کنید. این تیرهای نگه‌دارنده درست درون پایه‌های نگه‌دارنده قرار می‌گیرند. قسمت انتهایی تیرهای نگه‌دارنده روی سطح عریض‌تر پایه‌های نگه‌دارنده به صورت کاملاً عمودی قرار می‌گیرد. در آخر تیر و پایه نگه‌دارنده را با پیچ محکم به هم متصل کنید.

چوب‌هایی که برای قرار دادن روی تیرهای صندلی در نظر گرفته‌اید باید به‌گونه‌ای قرار دهید که از هر طرف ۱۰ سانتی‌متر بیرون‌تر از پایه‌های نیمکت قرار بگیرد. فرقی ندارد که از چوب ۲ × ۱۲ استفاده می‌کنید یا از یک جفت چوب ۲ × ۶، درهرحال الوارها را به پایه و تیرهای نگه‌دارنده محکم متصل شود.

وصل کردن تیرهای نگه‌دارنده مرکزی

آخرین مرحله ساخت میز پیک نیک وصل کردن تیر نگه‌دارنده مرکزی از مرکز میز به مرکز پایه‌های نگه‌دارنده‌ای که در دو طرف میز قرار دارد است. خط مرکزی بین پایه‌های نگه‌دارنده میز را پیدا کنید و علامت بزنید. تکه‌های چوب را که با زاویه ۱۹.۲ درجه بریده‌اید به‌عنوان تیرهای نگه‌دارنده مرکزی استفاده می‌شوند. به این منظور ابتدا یکی از تیرهای بریده شده را از جهتی که با زاویه مشخص بریده‌اید روی نقطه مرکزی قرار دهید و قسمت دیگر تیر را به پایه نگه‌دارنده نیمکت با پیچ متصل کنید. سپس تکه چوب با را با زاویه مخالف را در مرکز طرف دیگر قرار دهید و با پیچ وصل کنید. ازآنجاکه ممکن است سطحی که نیاز دارید با پیچ گوشتی متصل کنید ممکن است با تیر دیگری اشغال باشد ، می‌توانید از میخ استفاده کنید. میز را برگردانید و پایه نگه‌دارنده مرکزی و تیر را از انتها هم‌تراز هم قرار دهید و قسمت زاویه‌دار تیرهای نگه‌دارنده هم‌تراز با پایه نگه‌دارنده نیمکت قرار می‌گیرد. قسمت زاویه‌دار تیر را با پیچ متصل کتید. سپس میز را برگردانید و روی پایه‌ها قرار دهید و قسمت مرکزی میز و تیرهای نگه‌دارنده را با پیچ به هم متصل کنید.

میز پیک نیک شما آماده است. این میز بسیار بزرگ است و برای جابجایی آن باید کمک بگیرید. اگر دوست دارید میز را رنگ کنید ابتدا باید سطح کل میز را سنباده بکشید و آن را با رنگ مخصوص فضای باز رنگ‌آمیزی کنید تا دوام آن را در برابر عوامل محیطی افزایش دهید.

Table of Contents

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *