معرفی و مقایسه کامل انواع تیغ اره 

انواع تیغ اره

دندانه‌ اره‌های مختلف، مقاومت متفاوتی دارند که هرکدام برای کار خاصی طراحی‌شده‌اند. با ما همراه باشید تا در ادامه با انواع تیغ اره و اینکه “کدام تیغ اره برای کار شما مناسب است؟” آشنا شوید.

فرقی نمی‌کند که بخواهید از اره دستی یا برقی استفاده کنید، چیزی که مهم است داشتن یک اره قوی است. درواقع دندانه‌های اره با برش الیاف و ایجاد براده کار برش را انجام می‌دهند. انواع مختلف اره برای اهداف مختلفی تولید می‌شوند و نحوه قرارگیری دندانه‌ها روی لبه تیز و برنده اره هرکدام برای کاربردی مشخص طراحی‌شده‌اند.

در مقایسه اره‌های دستی با یکدیگر اولین چیزی که مورد توجه است؛ تعداد دندانه‌های اره در واحد طول است. برای مثال یک اره دستی با تعداد ۸ دندانه در هر اینچ با سرعت بیشتری نسبت به یک اره دستی با تعداد ۱۲ دندانه در هر اینچ برش می‌زند. هر چه دندانه‌های اره بزرگ‌تر باشد، سرعت اره‌ کردن بالاتر می‌رود اما برش تمیز و دقیقی حاصل نمی‌شود. به‌طورکلی اگر برشی تمیز و دقیق می‌خواهید باید از اره با دندانه‌های کوچک‌تر استفاده کنید اما به این نکته توجه داشته باشید که باید زمان بیشتری را صرف اره کردن کنید.

شاید نام‌گذاری تیغه‌ها بیهوده و غیرضروری به نظر برسد اما دانستن یک سری اصطلاحات فنی کاربردی و لازم است. 

دندانه‌های اره روی تیغ اره با ایجاد دو شیار مواد را برش می‌زنند. براده‌ها از روی شکاف روی دندانه‌ها خارج می‌شوند. در اره‌های دستی و نوعی از تیغه‌های اره گرد، دندانه‌ها به‌طور متناوب خم می‌شوند و فراتر از سطح تیغه قرار می‌گیرند به‌این‌ترتیب برش حاصله عریض‌تر از بدنه تیغه است.

یکی دیگر از نکات مهم فاصله بین دندانه‌ها است. اسم‌های مختلفی برای بخش‌های مختلف دندانه‌ها به کار می‌رود برای مثال رویه، پشت و نوک، اما به فاصله بین دندانه‌ها gullet گفته می‌شود.

انواع اره دستی از نظر نوع دندانه ها

برخی از انواع تیغه‌های اره دستی با توجه به نوع دندانه‌ها به‌صورت زیر طبقه‌بندی می‌شوند: 

تیغ اره برش عرضی (Cross-Cut)

دندانه‌های این نوع اره شبیه چاقو است و با زاویه ۷۰ درجه در طول تیغه قرار می‌گیرد. معمولاً ۱۰ الی ۱۲ دندانه در هر اینچ قرار دارد که در مقایسه با انواع دیگر اره دستی مانند اره ژاپنی و اره پشت‌دار، تعداد کمتری است.

تیغ اره برش طولی (Rip-Cut)

این اره برای برش چوب به‌صورت موازی با بافت چوب طراحی‌شده است. دندانه‌های این اره به‌صورت مربعی و عمود بر تیغه طراحی‌شده است و معمولاً در هر اینچ ۵ یا ۶ دندانه قرار دارد. 

ساختار تیغ اره  Crosscut مانند چاقو است که چوب را به‌صورت عمودی برش می‌دهد اما ساختار تیغ اره Rip مانند مته است که می‌تواند چوب را موازی بافت چوب برش دهد. اره‌های دستی می‌توانند دوباره تیز شوند؛ به این منظور لوازم جانبی و ابزارهایی در بازار به فروش می‌رسد. تیز کردن اره نیاز به تمرین و دقت دارد.

تیغ اره گرد بر (Circular Saw Blades)

با توجه به‌سرعت چرخش تیغه‌های اره و نحوه قرارگیری دندانه‌ها روی تیغه، نوع اره‌ها متفاوت است. همان‌طور که قبلاً گفته شد هر چه دندانه‌های اره بیشتر باشد برش تمیز و دقیق‌تری ایجاد می‌شود اما در مورد اره‌های گرد بر تعداد دندانه در طول واحد کاربردی نیست و باید به قطر تیغه توجه کرد. در عوض یک تیغ اره گرد بر ۷.۲۵ اینچی ممکن است از ۱۶ تا ۲۰۰ دندانه بسته به کیفیت، نوع و کاربرد داشته باشد. 

تیغ اره ترکیبی (combination)

بیشتر تیغه‌اره‌هایی که امروزه به فروش می‌رسند ترکیبی هستند. اره‌های ترکیبی از اره‌های Rip و Crosscut بافاصله عمیق بین دندانه‌ها تشکیل می‌شوند و برای برش چوب‌های سخت و نرم به‌صورت عمودی و موازی طراحی‌شده‌اند. تمام اره‌های ترکیبی یکسان نیستند برای مثال فاصله بین دندانه‌ها در نوع master combination عمیق‌تر از انواع دیگر است.

روی برخی اره‌ها شیارهای وسیعی وجود دارد که برای از بین بردن دما و حرارت است. بعضی اره‌ها به‌صورت مجموعه هستند، یکی  از انواع این مجموعه‌ها تیغ اره توخالی است و ظاهر آن به‌گونه‌ای است که بدنه تیغه از لبه آن باریک‌تر است. برشی که با تیغه توخالی ایجاد می‌شود هموار و صاف است.  یک تیغ اره ترکیبی ۷.۲۵ اینچی ۴۰ دندانه دارد درحالی‌که تیغ اره‌های معمولی ۱۶ دندانه دارند.

تیغ اره Rip و Crosscut

این تیغه‌ها برای برش به‌صورت موازی و عمود بر بافت طراحی شده‌اند. دندانه‌های تیغه در اره‌های دستی Crosscut و Rip متفاوت است. اره Rip موازی با بافت برش می‌زند اما اره Crosscut به‌صورت عمود. دندانه اره Rip معمولاً بزرگ‌تر هستند اما اره Crosscut ریزتر هستند.

 تیغ اره روکش‌ها و تخته‌ سه لا

این نوع تیغ اره‌ها با دندانه‌هایی  ریز برای برش تخته‌های چندلا طراحی‌شده‌اند اما قادرند تمامی انواع چوب را ببرند. این نوع تیغ اره با داشتن تعداد زیادی دندانه تیز کمترین تراشه را ایجاد می‌کند و درنتیجه برشی دقیق و تمیز ایجاد می‌کند. تیغ اره ۷.۲۵ اینچی ۲۰۰ معمولاً دندانه دارد.

تیغ اره کاربیدی یا تنگستن

تیغه کاربیدی یا تنگستنی تفاوت زیادی با انواع دیگر تیغه‌ها ندارد و تفاوت آن به خاطر جنس ماده سختی است که روی تیغه‌ و دندانه‌ها قرار دارد. این تیغه‌ها از فولادهای سخت تهیه می‌شوند و کمی گران‌تر هستند اما ازآنجایی‌که دوام بالایی دارند در طولانی مدت مقرون‌به‌صرفه است.

تیغه‌های کاربیدی انواع و اقسام مختلفی دارند تا آنجا که ممکن است گیج‌کننده به نظر برسد. تفاوت نوع تیغه‌های کاربیدی به نحوه قرار گرفتن کاربید روی تیغه بستگی دارد. برای مثال flat top (سر صاف) برای شکافتن، triple chip(تراشه سه‌گانه) برای شکافتن چوب‌های سخت، alternate-top bevel(سر کمانی) برای قطع کردن و … است. یک تیغه ۳۶ تا ۴۰ دندانه می‌تواند یک برش وسیع ایجاد می‌کند.

هنگام انتخاب تیغ اره گرد با توجه به کاری که می‌خواهید انجام دهید، نوع دندانه‌های متناسب را انتخاب کنید. توجه به این نکته ضروری است که میله نگهدارنده یا شفت تیغ اره برای تمامی اره‌ها یکسان نیست و باید برای برخی از انواع تیغ اره سایز شفت مناسب را انتخاب کنید. شفت ۸/۵ اینچی یکی از رایج‌ترین سایز شفت برای اره‌های قابل‌حمل است.

برخی اره‌های دستی و برخی اره‌های گرد بر قابل تنظیم و تیز شدن مجدد هستند. یک فرد باتجربه می‌تواند این کار را با قیمت منطقی، بهتر و سریع‌تر از شما انجام دهد.

Table of Contents

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *