انتخاب کانتر یا صفحه روی کابینت مناسب برای آشپزخانه

کانتر یا صفحه روی اوپن

تمام کانترها یا صفحه‌های روی کابینت آشپزخانه و اوپن‌ها به یک شکل ساخته نمی‌شوند و هرکدام مزایا و معایب منحصر به خود را دارد. در ادامه به بررسی انواع مهم آن‌ها می‌پردازیم:

صفحه روی کابینت و اوپن دو وظیفه مهم دارند؛ یکی ایجاد سطحی سخت که از آن به‌عنوان میز کار استفاده می‌شود و دیگری ایجاد زیبایی برای آشپزخانه

هزینه این صفحه‌های روی کابینت کاملاً متفاوت است و به جنس آن بستگی دارد. امروزه انواعی از کانترها یا صفحه‌های روی کابینت در بازار موجود است که علاوه بر استحکام و جلوه‌ای زیبا، تجدید پذیر هستند. این کانترها طرح‌های مختلفی از چوب و سنگ و … دارد. می‌توانید با توجه به آشپزخانه‌تان و نوع کاربردی که در نظر دارید، کانتر خود را خودتان طراحی کنید یا حتی از ترکیب مواد مختلف برای آن استفاده کنید. برای مثال برای صفحه روی اوپن از سنگ گرانیت یا کوارتز استفاده کنید و از کانتر بوچر بلاک روی جایی که قرار است به نحوی میز کارتان باشد و روی آن میوه، گوشت و … خرد کنید، استفاده کنید. بوچر بلاک از چوب درختان پهن برگ مانند گردو، بلوط، افرا، بامبو و گیلاس تهیه می‌شود.

استفاده از سنگ‌های طبیعی

سنگ گرانیت و کوارتز بسیار زیبا هستند و از دوام بالایی برخوردارند. این ویژگی‌ها باعث شده است که سنگ گرانیت و کوارتز در ردیف پرطرفدارترین کانترها قرار بگیرند.

سنگ مرمر بیشتر در آشپزخانه‌های لوکس استفاده می‌کنند اما سنگ مرمر در مقایسه با گرانیت دوام بالایی ندارد و نمای آن مانند سنگ صابون کمی قدیمی است.

سنگ‌های نیمه قیمتی و قیمتی مانند عقیق، آمیتیست و کوارتز صورتی زیبایی بسیار خیره‌کننده‌ای دارد و به آشپزخانه شما جلوه‌ای بسیار زیبا خواهد بخشید.

سنگ آهک و ماسه سنگ برای کسانی که جلوه‌ای طبیعی دوست دارند بسیار مناسب است. علاوه بر این رنگ این سنگ‌ها به‌نوعی آرامش‌بخش است.

استفاده از مواد مقاوم با پایداری بالا

یکی از مسائلی که حائز اهمیت است و تولیدکنندگان اخیراً به آن اهمیت می‌دهند حفظ محیط زیست است به همین جهت کانترهایی تولید می‌کنند که از مواد بازیافتی یا تجدید پذیر تهیه شده است؛ مانند خرده‌شیشه‌ها، ذرات فلزی، بامبو، استیل ضدزنگ و بتن.

با بازیافت این مواد به‌نوعی به محیط زیست کمک می‌شود و مواد غیرقابل‌مصرف دوباره به چرخه بازمی‌گردند. علاوه بر این‌ها استفاده از این کانترها بسیار مقرون‌به‌صرفه است. برای مثال لمینت از ترکیب خرده چوب و چسب‌های مخصوص تولید می‌شود که از هر نظر مقرون‌به‌صرفه است.

استفاده از چوب‌های طبیعی

چوب افرا، ماهاگونی و گیلاس مانند چوب توت از انواع معروف چوب هستند که برای استفاده به‌عنوان کانتر آشپزخانه استفاده می‌شوند.

استفاده از چوب نه‌تنها باعث ایجاد حس گرما و آرامش می‌شود بلکه با گذر زمان زیباتر هم خواهد شد.

البته لازم به ذکر است که چوب‌ها را می‌توان بارها و بارها پرداخت کرد.

استفاده از لمینت

اگر به دنبال کانتر آشپزخانه با قیمت مناسب و سطح یکدست هستید، لمینت بهترین گزینه است. لمینت دوام نسبتاً بالایی دارد اما در برابر حرارت مقاوم نیست. نحوه نصب لمینت بسیار ساده است و اگر خودتان آن را انجام دهید تا حد زیادی در هزینه‌ها صرفه‌جویی کرده‌اید.

استفاده از کاشی

کاشی‌ها دارای طرح، رنگ، سایز و انواع مختلفی هستند که از پرسلین، سرامیک یا سنگ تهیه می‌شوند. قیمت کاشی‌ها با توجه به نوع آن متفاوت است اما به‌طورکلی دوام کاشی‌ها نسبتاً زیاد است و قیمت آن‌ها نسبتاً مقرون‌به‌صرفه است. سطح روی کاشی‌ها درز ندارد پس از این جهت باکتری به درون آن نمی‌تواند نفوذ کند. برای جلوگیری از نفوذ باکتری به درزهای بین کاشی‌ها باید بین کاشی‌ها را با مواد مناسب یا دوغاب پر کنید.

استفاده از کانترهای سطح جامد

Solid Surfaces یا کانترهای سطح جامد صفحه‌هایی با سطحی صاف هستند که اغلب از آکریلیک تهیه می‌شوند. این صفحات دوام بالایی دارند و به‌راحتی فرسوده نمی‌شوند. کانترهای سطح جامد بدون درز هستند و در صورت لزوم قسمت‌های مورد نیاز مانند جای سینک را می‌برند و درون آن درمی‌آورند. این صفحات در برابر لکه، رطوبت، نور خورشید و گرما مقاوم هستند و قابل پرداخت هستند.

Table of Contents

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *