آشنایی با انواع صفحه کورین یا سالید سرفیس

کورین یا سالید سرفیس چیست؟

استفاده از صفحه کورین برای کانتر آشپزخانه به عنوان نقطه اصلی بوده و بیش از ۵۰ سال است که از آن برای رویه کابینت استفاده می‌شود. استفاده از صفحه کورین در ابتدا بیشتر مد روز بود اما امروزه به جز سنگ کوارتز، مواد بسیار کمی وجود دارد که قدرت رقابت با کورین را داشته باشند. اگرچه ظاهر کورین عمق سنگ واقعی یا کوارتز را ندارد اما بسیار شبیه سنگ واقعی است. صفحه کورین جنسی است که بسیاری از خریداران پس از بررسی های مختلف آن را انتخاب می‌کنند.

کورین برای اولین بار در سال ۱۹۶۷ توسط کمپانی دوپونت (Dupont) ساخته شد. کورین ماده‌ای با سطح بدون منفذ، سخت و جامد است. دکتر دونالد اسلوکوم (Dr.Donald slocum) شیمیدان و محقق کمپانی دوپونت (Dupont) ، به‌عنوان مخترع کورین شناخته شد و در سال ۱۹۶۸ گواهی ثبت اختراع برای این شرکت صادر شد. این محصول نخستین بار برای فروش در سال ۱۹۷۱ در انجمن ملی ساختمان سازی در تگزاس رونمایی شد. ازآنجاکه رنگ کورین سفید بود بیشتر بازدیدکنندگان تصور می‌کردند که از کورین تنها برای آشپزخانه و سرویس بهداشتی استفاده می‌شود؛ اما امروزه کورین دارای طیف رنگ وسیعی از ۹۳ رنگ مختلف است.

ایده اختراع سالید سرفیس یا سطوح جامد و با ظاهری مانند سنگ طبیعی ایجاد کردند اما برخلاف سنگ، رویه آن منفذ نداشته و یکدست است. اگر گرانیت را برش بزنید، ذرات به هم فشرده نامنظم و زبری خواهید داشت که سطحی ورقه ورقه ایجاد می‌کند. اگرچه این سطح زیباست اما منفذهای درون سنگ ممکن است باعث ترک و شکستگی شود.

کلمه جامد در سالید سرفیس به معنای یکپارچه و بدون نفوذ بودن آن است  برخلاف لمینت که حالت ارتجاعی دارد. اما کلمه جامد در سالید سرفیس معنای مهم تری دارد به این معنا که این صفحه جامد، سطحی یکپارچه و یکدست بوده که از مواد یکسان ساخته شده و تمام قسمت‌های آن هم نواخت است. اگر صفحه کورین را برش عرضی بزنید و داخل آن را به دقت بررسی کنید خواهید دید که تمام قسمت‌های آن مانند هم است و به همین جهت قابل تعمیر است. 

در ادامه به توضیح کورین و نکات کلی درباره آن می‌پردازیم تا به اطلاعاتی درباره کورین و کارهایی که می‌توان با آن انجام داد، بپردازیم.

مزایا:

 • بدون منفذ بودن

هیچ سطحی کاملا بدون منفذ نیست اما کاشی، کوارتز و صفحه کورین سطحی بسیار سخت داشته و تا حدودی بدون منفذ به حساب می‌آیند. غیر قابل نفوذ بدون سطوح از تجمع باکتری‌ها جلوگیری کرده و باعث ایجاد سطحی تمیز و بهداشتی می‌شود.

 • یکپارچگی

برخلاف لمینت و کاشی سرامیکی، تمام قسمت‌های صفحه کورین یکنواخت بوده و به همین جهت ظاهر بهتری نسبت به لمینت ورقه ورقه دارد.

 • به راحتی قابل ترمیم است

صفحه کورین خراش برمی‌دارد اما با استفاده از سنباده گرد لرزان و صفحه سنباده عالی قابل ترمیم است. ترمیم صفحه کورین را می‌توانید خودتان در منزل انجام دهید.

معایب:

 • ضعیف 

از آن جا که صفحه کورین به راحتی خراشیده می‌شود و نرم است، باید هنگام استفاده از ابزار تیز به دقت از آن مراقبت کرد تا مشکلی ایجاد نشود.

 • مقاومت حرارتی پایین

صفحه کورین قادر است تا دمای ۲۱۲ درجه فارنهایت را تحمل کند. اما برخی صفحات کورین در دمای بالاتر از ۲۵۰ درجه فارنهایت شروع به دفرمه شدن می‌کنند. این به آن معنا است که ماهی تابه  و قابلمه داغ را نباید به هیچ عنوان روی کانتر آشپزخانه قرار دهید.

چرا به کورین سالید سرفیس می‌گویند؟

اگر ورق کورین را از عرض ببرید، برش مقطعی آن نشان دهنده آن است که تمام نقاط رنگی ثابت دارند؛ زیرا ذرات جامد به طور مساوی و یکنواخت پخش شده است و به همین جهت به آن سطح جامد گفته می‌شود.

از تمام ابزاری که برای تولید محصولات چوبی استفاده می‌شود برای کورین هم استفاده می‌شود. به همین دلیل نجاران و کابینت سازان علاوه بر چوب با کورین هم کار می‌کنند و محصولاتی از جنس کورین در کارگاه خوددارند.

مقایسه صفحه کورین با دیگر موادی که برای کانتر آشپزخانه استفاده می‌شود

رویه استیل برای استفاده به عنوان رویه کانتر آشپزخانه رستوران بسیار کارآمد است اما این رویه برای استفاده در منزل مسکونی کاربردی ندارد. قیمت صفحه کورین برای جمع کثیری از افراد قابل پرداخت است.

مواد دیگر مانند چوب و کاشی محدودیت هایی دارد. تمیز کردن چوب به دلیل منافذی که دارد، سخت است و پس از مدتی ظاهری کثیف پیدا می‌کند.

کاشی سرامیکی سطحی بدون منفذ و سخت دارد اما مواد و دوغاب بین کاشی ممکن است در آماده سازی غذا مشکلی ایجاد کند. 

سنگ گرانیت و مرمر بسیار گران هستند و ممکن است بشکنند؛ به همین جهت گزینه ایده آلی برای رویه کانتر آشپزخانه به حساب نمی‌آیند. 

لمینت، صفحاتی است که با رزین به هم چسبیده و رویه طرح دار آن را به نئوپان می‌چسبانند. از معایب لمینت ظاهر مصنوعی و ورقه ورقه شدن آن است.

مقایسه آکریلیک با صفحه کورین پلی استر

صفحه کورین پلی استری ارزان هستند اما در مقایسه با صفحه کورین آکریلیکی، کیفیت پایینی دارند. بعضی برندها صفحه کورین را از ۱۰۰ درصد آکریلیک و بعضی برندها آن را ترکیبی از آکریلیک و پلی استر می‌سازند.

صفحه کورین پلی استری تنوع رنگ بیشتری دارد اما آکریلیک برای کارهای فانتزی مانند ترمو کردن مناسب است.

مواد سازنده صفحه کورین

صفحه کورین از ۳۳% رزین (چسب) و ۶۶% مواد معدنی مانند مشتقات بوکسیت و آلومینیوم تری هیدرات ساخته شده است. آلومینیوم تری هیدرات پودری سفید و با کیفیت است که باعث صافی سطح کورین می‌شود.

در ترکیب صفحه کورین کوارتز، ۱۰ % رزین و ۹۰ % مواد معدنی استفاده می‌شود. مواد معدنی این ترکیب شامل مرمر و گرانیت اضافه صنعتی و گاهی شیشه و آینه می‌شود.

نکاتی درباره کانتر صفحه کورین

نصاب صفحه کورین برای نصب آن باید جای سینک ظرفشویی را بریده و جدا کند. از نصاب بخواهید لبه‌ها و روی قسمت بریده شده را سنباده بزند و از آن برای شما تخته ساطور درست کند.

می‌توانید رویه کانتر را خودتان بازسازی کنید برای این کار کافی است با استفاده از سنباده گرد لرزان با صفحه سنباده ۲۲۰ روی آن را سنباده بزنید. هرچه از سنباده زبرتری برای این کار استفاده کنید، نتیجه کار بهتر خواهد شد. بعضی سازندگان از اسکاچ برای بازسازی صفحه کورین استفاده می‌کنند.

آیا می‌توان کانتر کورین سفارشی خود را بسازیم؟

تا مدت‌ها یکی از نقاط ضعف صفحه کورین این بود که دسترسی و به دست آوردن مواد اولیه آن بسیار سخت بود. مجبور بودید مغازه خرده فروشی را پیدا کنید که تمام برندهای مواد اولیه صفحه کورین را بفروشد. علاوه بر این تقریبا مواد اولیه رویه کابینت تمام آشپزخانه‌ها به استثنا چوب، به ابزار برش و وسایل مخصوص نیاز دارند. امروزه شرایط تغییر کرده و بعضی کارها مانند برش مستقیم یا در آوردن جای سینک ظرفشویی توسط افراد مبتدی قابل انجام است. 

مصارف و کاربردهای کورین

بعضی افراد فکر می‌کنند کورین تنها به‌عنوان رویه کانتر آشپزخانه استفاده می‌شود. مانند این نمونه زیبا که با شکل دهی حرارتی به‌صورت منحنی در آمده است.

اما  کورین برای مواردی بیش از این کاربرد دارد. صدها استفاده برای کورین وجود دارد که در ادامه تنها به نمونه‌هایی که رایج‌تر است می‌پردازیم:

 • سرویس‌های بهداشتی
 • دفاتر تجاری
 • آشپزخانه
 • مراکز بهداشتی و بیمارستان‌ها
 • مغازه‌های خرده فروشی
 • هتل
 • روکش

برندهای معروف تولیدکننده کورین

بیشترین مقدار کورین در بوفالو که در نزدیکی نیویورک است تولید شده و سپس به سراسر آمریکا و حتی جهان فرستاده می‌شود. کارخانه‌های تولید کورین در ترکیه، کره جنوبی و چین کار بوده که حجم زیادی از ورق‌های کورین را در خط تولید به‌صورت مداوم تولید می‌کنند. این محصولات نیز در سطح جهانی صادر می‌شوند.

پس از انقضا ثبت اختراع صفحه کورین توسط شرکت دوپونت، شرکت‌های دیگر به فکر جایگزینی برای کورین افتادند. در کنار کورین، برندهای معروف دیگری مانند LG Hausys، Avonite، Formica، Gibraltar، Staron، Mystera وجود دارند.

اندازه صفحات کورین

قطر استاندار صفحات کورین ۱۲ میلی‌متر و اندازه طول و عرض آن برابر ۷۶۰ × ۳۶۸۰ میلی‌متر است. البته کورین با رنگ سفید یخچالی با اندازه عریض‌تر یعنی ۹۱۰× ۳۶۸۰ میلی‌متر موجود است. در برخی موارد که نیاز به کورین نازک هست، از کورین با ابعاد ۶×۷۶۰×۲۴۹۰ میلی‌متر استفاده می‌شود.

فرم دادن به کورین

از ویژگی‌های مهم کورین قابلیت شکل‌پذیری آن است که با استفاده از این ویژگی آن را به شکل‌های گوناگون درمی‌آورند. شکل دادن کورین با استفاده از حرارت را ترموفرمینگ یا شکل‌دهی حرارتی می‌گویند. برای ایجاد اجسام دو بعدی و سه بعدی در ابتدا باید کورین را با دمای مناسب گرما داده و سپس آن را در قالب چوبی یا فلزی با دمای کنترل شده بریزید. برای نگه‌داشتن مواد در وضعیت مناسب تا زمانی که به شکل مورد نظر دربیاید و سفت شود باید از بسته‌های خلأ استفاده کنید.

خراشیدگی کورین

کورین می‌تواند خراشیده شود. خراشیدگی در کورین تیره رنگ بیشتر از کورین روشن دیده می‌شود. متخصصان و افراد حرفه‌ای می‌توانند جای خراش‌ را با سنباده و پولیش از بین ببرند؛ اما آثار خراشیدگی روی گرانیت از بین نمی‌رود.

تمیز کردن کورین

معمولاً لکه‌های روی کورین به‌راحتی پاک می‌شود. با ترکیب ۳/۱ مایع سفیدکننده و ۳/۲ آب می‌توانید از شر هر نوع لکه‌ای خلاص شوید.

مقاومت کورین در برابر گرما

با شکل‌دهی حرارتی می‌توان کورین را منعطف کرده و آن را به‌راحتی خم کرد یا در قالب‌های مخصوص ریخته و به شکل مورد نظر دربیاوریم. ماهیتابه داغ یا سیگار روشن می‌توانند روی کورین آثار سوختگی ایجاد کند. اگرچه سنباده زدن سطح کورین می‌تواند آثار سوختگی روی آن را از بین ببرد اما در مواردی که سوختگی شدید باشد سنباده و پولیش کارساز نیست. در این موارد می‌توان قسمت سوخته شده را ببرید و با تکه‌ای کورین با همان طرح و رنگ جایگزین کنید.

این ویژگی یکی دیگر از ویژگی‌های عجیب و مهم کورین است. قبل از هر اقدامی برای تعویض کورین، بهتر است حتماً از متخصصان حرفه‌ای در این زمینه مشورت و کمک بگیرید.

قیمت کورین

بعضی افراد معتقدند که کورین گران است اما این‌طور نیست! محصولات کورین بسیار با دوام هستند و اگر آسیب ببیند با بریدن و جایگزین کردن قسمت آسیب دیده قابل تعمیر است. این روش مؤثرتر از عوض کردن کل آن‌ است و هزینه کمتری دارد.

اگر از شخص متخصص برای تعویض قسمت آسیب دیده و چسباندن آن کمک بگیرید، محل چسباندن آن دیده نمی‌شود و سطح به‌صورت یکپارچه به نظر می‌رسد.

نصب کورین

بعضی افراد دانش کافی برای کار با کورین را ندارند و به‌اصطلاح غیرحرفه‌ای هستند. این افراد نحوه کار با کورین را بلد نیستند و تمام‌کاری که برای اتصال کورین انجام می‌دهند، چسب زدن است. با این کار ظاهر کورین بسیار زشت شده و معمولاً اتصالات به‌راحتی از هم باز می‌شوند. اگر از افراد حرفه‌ای در این زمینه کمک بگیرید مطمئن خواهید بود که کورین با استفاده از متدهای صحیح و روش‌های درست به هم متصل شده است.

روش درست متصل کردن صفحات کورین یا قسمت‌های مختلف به هم این است که ابتدا روی قسمتی که قرار است بچسبانید، شکاف‌هایی ایجاد کرده و سپس آن را خالی کنید. سپس آن را به‌خوبی سنباده زده و روی دو لبه را با پارچه‌ای تمیز و بدون پرز پاک کرده و در نهایت سطح آن را با محلول اتانول تمیز کنید. در ادامه دو تکه کورین را با چسب به هم چسبانده و فشار داده و اجازه دهید تا به‌خوبی محکم شوند. پس از متصل شدن دو تکه، چسب اضافی را از روی سطح پاک کنید. در انتها با سنباده روی آن را پولیش بزنید تا اتصال محکم شود و قسمت اتصال با چشم غیر مسلح دیده نشود.

Table of Contents

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *