راهنمای خرید اره زنجیری [ انتخاب اره زنجیری مناسب ]

اره زنجیری یکی از اره های کاربردی برای باغبانی و کشاورزی می باشد . در بازار اره زنجیری به اره برقی نیز معروف می باشد . ما در این مقاله قصد داریم تا شما را برای خرید این اره زنجیری راهنمایی کنیم زیرا راهنمای خرید اره زنجیری یکی از مهمترین مسائلی می باشد که ما را می تواند راهنمایی کند تا به اشتباه یک اره زنجیری بی کیفیت و نادرست را تهیه نکنیم !

اره زنجیری

دانستن اندازه و مکان محیط کار و قطعه‌ای که نیاز به برش دارد به شما کمک می‌کند تا اره‌ی زنجیری مناسب یعنی بنزینی، شارژی یا برقی خریداری کنید.

معرفی انواع اره زنجیری

ما در این بخش به معرفی انواع اره زنجیری پرداخته ایم :

اره زنجیری بنزینی، ترکیب قدرت و نیروی حرکتی

دامنه‌ ی این اره از اره‌ های سبک تا اره‌ های کاملا حرفه‌ای که توانایی قطع کردن یک درخت را دارد گسترده می‌شود.اره‌‌ های بنزینی با کشیده شدن یک ضامن روشن می‌شوند و توسط دو موتور چرخشی با مخلوط روغن و بنزین کار می‎‎‌کنند که یا خودتان مخلوط را درست می‌کنید یا مخلوط را خریداری می‌کنید.

اره زنجیری برقی

این اره برای کارهای کوچک مثل هرس کردن، شاخه زنی و برش‌های سبک که قدرت کم‌تری احتیاج دارند مناسب است. اره‌‌های برقی از اره‌های بنزینی کم صداتر بوده و با قابلیت سافت استارت به نگهداری کم‌تری احتیاج دارند.

اره زنجیری شارژی

این اره نیروی حرکتی بیشتری داشته و پیشرفت‌های جدید در ولتاژ و باتری به اجرای بهتر آن کمک شگرفی کرده است اما هنوز هم باید گفت که باتری وزن ابزار را بالا برده و  زمان کاربردی استفاده از اره را کاهش می‌دهد. این اره‌ با توجه به کار درخواستی نیاز به شارژ یا عوض کردن کامل باتری دارند.

اره زنجیری برقی

این اره سبک‌تر است و شما احتیاج به شارژ دوباره یا سوخت‌گیری مجدد ندارید. برای این اره یک سیم بلند احتیاج است که بتواند تا محل دقیق کار آورده شود و بهتر است در مقدار هزینه‌ای که برای این کار گذاشته‌اید قید شود. ممکن است سیم در دست و پای شما باشد و دائم نیاز باشد که آن را از محیط کاری دور کنید اما بهتر است برای انتخاب طول سیم به راهنمای خرید کارخانه توجه کنید.

اره زنجیری استاندارد

این اره طوری طراحی شده که دسته در جلو و عقب موتور و نوار برش در ادامه ی موتور قرار دارد. اره زنجیری سنتی برای کارهای سنگین بهترین گزینه است برای مثال قطع درختان و هر چیزی که مانند تنه درختان ضخیم باشد به راحتی توسط این اره بریده می‌شود اما باید گفت که این اره برای بعضی کارهای سبک هم قابل استفاده است. ممکن است که به طور کلی جزء قدرتمندترین انواع اره باشد اما به دلیل دسترسی کوتاه برای رسیدن به شاخه‌های بالای درختان احتیاج به نردبان است.

سرشاخه زن برقی (اره زنجیری شاخه زن)

اره سر شاخه زن اره کوچکی است که روی یک ستون بلند سوار است. این اره دسترسی شما را برای رسیدن به سرشاخه‌ی بلند آسان می‌کند و در هر سه مدل شارژی، بنزینی و برقی موجود است. دسته‌ی بعضی از آن‌ها را می‌توان با استفاده از قطعه‌ی دیگری که بر سر دسته قرار می‌گیرد، بلندتر کرد که به کاربر اجازه می‌دهد تا به مقدار نیاز آن را بلند یا کوتاه کند. همچنین بعضی از شاخه زن ها قابلیت تبدیل به اره زنجیری استاندارد را دارد. همچنین افزونه روی اره زنجیری قابل استفاده روی بعضی حاشیه زن ‌ها هم هست.

 

طراحی‌ های متفاوت اره زنجیری

بعضی از طراحی‌های اره برقی یک ضمیمه‌ گیره‌ای در اطراف نوار برش دارند و این ضمیمه محافظی قوی برای اره است. دندانه‌های روی گیره به محکم نگه داشتن قطعه کار توسط دندانه کمک می‌کند. طراحی بعضی دیگر مانند قیچی قطعه کار را شبیه انبری در بر می‌گیرد. این اره های برقی بیشتر برای هرس کردن یا برش سبک‌تر استفاده می‌شوند.

پیدا کردن اره زنجیری مناسب با نیاز شما

بهتر است قبل از خرید اره زنجیری کار مورد نظر را مد نظر داشته باشید. گونه و اندازه‌ی چوب مورد نظر و تجربه استفاده از اره زنجیری تمام عامل‌هایی هستند که شما باید قبل از خرید به آن دقت کنید.

طول نوار یکی از عامل‌های اندازه گیری اره و توانایی آن برای اداره کردن یک پروژه را به شما نشان می‌دهد. اره‌ای با طول نوار بلندتر در یک حرکت ساده می‌تواند چوب‌هایی با قطر بیشتر را برش دهد. برای مصارف خانگی طول نوار از 15 سانتی‌متر در اره برقی کوچک‌تر شروع شده و تا حدود 50 سانتی‌متر در اره بنزینی بزرگ‌تر گسترش وجود دارد. اره‌های حرفه‌ای معمولا طول نواری بیشتر از 50 سانتی‌متر دارند.

پیدا کردن اره زنجیری مناسب با نیاز شما

جا بجایی موتور در اره بنزینی برقی، ولتاژ در اره شارژی و شدت جریان برق در اره زنجیری برقی و اسب بخار به قدرت و ظرفیت اره بستگی دارد. هرچه شماره یا درجه بالاتر باشد قدرت اره بیشتر است. قدرت زمانی اهمیت بیشتری دارد که با درختان و شاخه‌های بزرگ یا برش‌ چوب‌های سخت مانند بلوط و افرا سروکار داشته باشید.

نوار بلندتر و موتور قوی‌تر باعث افزایش وزن ابزار می‌شود و باید آن را به هنگام استفاده طولانی مدت مد نظر داشته باشید. اره‌های بزرگتر ارتعاش بیشتری ایجاد می‌کنند و حمل آن سخت و امنیت کمی دارد. اره زنجیری‌های کوچک‌تر قدرت کمتری دارند ولی این اره برای کسانی است که تجربه استفاده از اره‌های زنجیری را ندارند قابل برنامه ریزی است.

مشخصات اره زنجیری مناسب

همان گونه که اندازه و قدرت یک اره زنجیری نیاز شما را برای انتخاب مناسب تامین می‌کند، مشخصات یک اره هم راحتی، امنیت و راندمان کار را بالا می‌برد.

ضد ارتعاش

باعث می‌شود استفاده از اره راحت‌تر شده و خستگی را از بین می‌برد. این سیستم زمانی خیلی کارآمد است که برش‌های زیادی پیش رو داشته باشید.

سافت استارت

این تسهیل کننده سیستم کشیدن ضامن برای روشن شدن در اره‌های بنزینی را از بین می‌برد.

روغن کاری اتوماتیک

بدون احتیاج به دخالت شما نوار اره را نرم کرده و برش را پر بازده‌تر خواهد کرد.

ترمز اره زنجیری

این ترمز برای توقف نوار اره به محض برخورد با حرکتی تند یا ضربه‌ای شدید طراحی شده است. در مدل‌های مجهزتر به صورت دستی هم قابل تنظیم است.

آنتی کیک بک

این میله حرکت عقب رفت ناگهانی اره را از بین می‌برد.

متناسب سازی اره بدون ابزار

تنش اره را سریع و راحت از بین می‌برد.

تمیز کننده هوا

این سیستم گرد و خاک و آشغال یا خرده‌های چوب را قبل از رسیدن به فیلتر هوا از بین می‌برد.

جعبه حمل و نقل

از اره محافظت کرده و حمل و نقل آن را راحت و امن کرده است.

 

تجهیزات امنیتی اره زنجیری

هنگام کار با ابزار، استفاده از تجهیزات ایمنی شخصی امر مهمی است. به علاوه دنده استاندارد، بعضی تجهیزات تخصصی امنیتی برای اره زنجیری وجود دارد که عبارتند از:

  • محافظت از پا توسط شلوارهای مخصوص مقاوم در برابر برش
  • کلاه محکم برای هنگامی که برش بالای سر قرار دارد
  • دستکشی با سطح سخت‌تر برای راحت در دست نگه داشتن قطعه کار و مقاوم در برابر برش
  • محافظ چشم به همرا سپر
  • محافظ‌های گوش مثل گوش گیر
  • چکمه و کفشی با سرانگشت و کف فلزی

امیدواریم با خواندن مقاله بالا به اطلاعاتی کلی درباره انواع اره زنجیری، کاربردها و هر آنچه حین کار با آن باید بدانید به دست آورده باشید. همچنین اگر نیاز به راهنمایی یا اطلاعات بیشتری در زمینه انتخاب و خرید ابزار داشتید با ما تماس بگیرید تا کارشناشان و متخصصان مربوطه پاسخ گوی شما باشند و شما را در انتخابی صحیح راهنمایی و کمک کنند.

فهرست مطالب