چرا باید خودتان میز کارتان را بسازید؟ مجله نوین چوب

چرا خودتان باید میز کار خود را بسازید؟ بررسی چند دلیل مهم

۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۸

این تقریبا یک امر بدیهی است که هر نجاری باید میز کار خودش را بسازد.
در کنار احساس غروری که از ساخت میز کار خودتان ممکن است داشته باشید، دلایل و مزایای مهمی وجود دارد که نشان می‌دهد شما باید میز کار خودتان را بسازید. در این مقاله چند تا از بهترین دلایلی که برای این کار وجود دارد را با هم بررسی می‌کنیم:

سفارشی‌سازی

هر فردی ممکن است ایده‌های متفاوتی داشته باشد از اینکه یک میز کار خوب باید چطور باشد. در حالی که ممکن است یک یا دو میز کار وجود داشته باشد که برای خرید نظر شما را جلب کند، باز هم در نهایت به نظرتان می‌رسد که چند قسمت از آن میز را باید به دلخواه خود تغییر دهید. خوشبختانه اگر خودتان میز کارتان را بسازید، دیگر دغدغه این موارد را نخواهید داشت. و می‌توانید آن را دقیقا همان‌طور که دلتان می‌خواهد و به آن نیاز دارید، بسازید.

ارتفاع میز کار

این بسیار مهم است که میز کارتان دقیقا مناسب شما و مناسب آنطور که شما کار می‌کنید، باشد. میز کاری که بیش از حد بلند یا کوتاه باشد، ممکن است موجب درد در ناحیه کمر و حتی مشکلات بدتری شود. بهتر است به فکر یک میز کار با قابلیت تنظیم ارتفاع باشید. در هر صورت مطمئن شوید که ارتفاع میز کارتان کاملا مناسب شماست. در تصویر زیر یک میز کار با قابلیت تنظیم ارتفاع را مشاهده می‌کنید:

میز کار نجاری با قابلیت تنظیم ارتفاع

سایز میز کار

همه افراد در کارگاه خود به یک اندازه فضا ندارند. بعضی کارگاه‌ها ممکن است فضای کافی برای کار داشته باشند، اما تعداد زیادی هم این امکانات را ندارند. البته که اگر میز کارتان را خودتان بسازید، می‌توانید آن را به همان اندازه که تمایل دارید، بزرگ یا کوچک بسازید.

این مقاله را هم مطالعه کنید  آموزش ساخت میز چوبی ساده بدون نیاز به بست و چسب

طراحی میز کار

این مورد می‌تواند از چند زاویه مورد بررسی قرار گیرد. اول از همه، اگر در حال حاضر یک نجار ماهر هستید، می‌توانید تضمین کنید که میز کاری که ساخته‌اید یک اثر هنری‌ست. با اضافه کردن چند المان زیبایی‌شناسی، میز کار شما به عنوان یک محصول یونیک، خود را معرفی خواهد کرد که در هیچ جای دیگری نمونه‌اش پیدا نمی‌شود. این خود به تنهایی موجب می‌شود که این میز کار به عنوان دارایی خانوادگی نسل به نسل در خانواده منتقل و استفاده شود.
البته از دیگر مزایای طراحی میز کار توسط خودتان این است که می‌توانید کیفیت دلخواه خودتان را در آن پیاده کنید. اگر فضای ذخیره‌سازی بیشتری به نسبت میز کارهای دیگر نیاز دارید، به راحتی می‌توانید آن را در نظر بگیرید. سوراخ‌ها و پین‌ها همگی بستگی به تصور شما و محدودیت‌های فیزیکی قطعه کارهای شما دارند. همچنین می‌توانید چند گیره با کیفیت و کاربردی هم به آن اضافه کنید.

چرا باید خودتان میز کارتان را بسازید؟

کیفیت میز کار

یکی از مهم‌ترین دلایل ساخت میز کار خودتان بحث استادکاری است. در حالی که میز کارهای با کیفیت تولید می‌شوند، اغلب ممکن است قیمت بالایی داشته باشند. اگر بخواهید قیمت کمتری بپردازید، دیگر آن کیفیتی که مدنظرتان است را تحویل نمی‌گیرید. اگر خودتان اقدام به ساخت میز کار کنید، مطمئن خواهید بود که با قیمت معقول‌تر به همان کیفیت استانداردی که نیاز دارید خواهد رسید.

متریال میز کار

یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌ها در مورد میز کارهای آماده این است که اغلب از چوب‌های درجه متوسط و ضعیف استفاده می‌کنند، مگر اینکه هزینه قابل قبولی بابت چوب‌های سخت با کیفیت بپردازید. در این صورت هم چوب اغلب میز کارهای آماده پیش از اینکه به محصول نهایی تبدیل شوند از درختانی که به ندرت بالغ شده‌اند، تهیه می‌شود. وقتی که خودتان میز کارتان را بسازید مطمئن خواهید بود که از بهترین متریال استفاده می‌کنید.

این مقاله را هم مطالعه کنید  چالش نجاری: ساخت ۵۲ جعبه در ۵۲ هفته، تقویت مهارت طراحی

تکنیک

حتی اگر کمپانی سازنده، از بهترین کیفیت چوب برای ساخت استفاده کند، اما این به هیچ عنوان تضمین نمی‌کند که آنها از بهترین تکنیک‌ها برای ساخت و تولید میز کار استفاده کنند. یکی از معضلاتی که با میزکارهای آماده وجود دارد این است که آنها اغلب فلت نیستند. اگر خودتان آن را بسازید، مطمئن خواهید بود که میزکارتان هم فلت است و هم پایدار. حتی می‌توانید کمی دورتر بروید و برای اتصالات میز از هیچ سخت‌افزاری استفاده نکنید – چیزی که معمولا در میز کارهای آماده دیده نمی‌شود.

قیمت میز کار

در مورد قیمت میز کار اگر به چوب‌های سخت درجه یک دسترسی داشته باشید، ساخت میز کار توسط خودتان معمولا قیمت ارزان‌تری خواهد داشت. اما اگر مجبور به خرید چوب وارداتی باشید ممکن است در هزینه تفاوت چندانی با میزکارهای آماده نداشته باشد. (البته با توجه به اینکه این مقاله ترجمه‌ای از مقالات خارجی است، ممکن است در این مورد و همچنین در موارد دیگری تفاوت‌هایی در کشور ما وجود داشته باشد)

تمرین

اصل مطلب نجاری این است که مهارت خود را با ساخت محصولات چوبی متعدد بالا ببرید. چه راهی بهتر از این که روی پروژه‌ای کار کنید (ساخت میز کار) که بعد‌ها هم از آن بسیار استفاده خواهید کرد و پروژه‌های دیگری را با کمک آن انجام خواهید داد. نه تنها باید دقت کافی داشته باشید و مهارت‌های خود را به کار ببندید، بلکه تا حد زیادی در مورد خود مهارت‌هایی که باید و می‌توانید به کار بگیرید، چیزهای جدیدی یاد می‌گیرید.

نتیجه‌گیری

چه بخواهید یک میز کار معمولی داشته باشید یا ترجیح دهید میز کارتان با کیفیت و ساخته شده مخصوص شما باشد، دلایل متعددی برای اینکه خودتان میزکارتان را بسازید به جای اینکه یک میزکار آماده بخرید وجود دارد. بالاتر از کیفیت و سفارشی‌سازی، هزینه ساخت میز کار توسط خودتان در مقایسه با میز کار آماده، کمتر یا برابر با آن است. پس چه بهتر که حداقل همان میزی را داشته باشید که دقیقا مناسب و دلنشین شماست.
یک مورد دیگر که باید به یاد داشته باشید این است که میز کار را برای نجاری که آرزو دارید بشوید بسازید، نه برای نجاری که الان هستید. از آنجایی که یک میز کار باید سال‌ها برای شما بماند، مطمئن شوید میز کاری که می‌سازید برای پروژه‌هایی که در آینده خواهید داشت نیز مناسب باشد. بهترین راه برای انجام اینکار می‌تواند دیدن نمونه‌های آماده باشد. البته فراموش نکنید که می‌توانید این نمونه‌های آماده را نیز بهبود دهید.

این مقاله را هم مطالعه کنید  انتخاب بهترین چوب برای رویه میز با کاربری‌های متفاوت

منبع:
چرا خودتان باید میز کارتان را بسازید؟