چرا خودتان باید میزکار خود را بسازید؟ بررسی ۹ دلیل مهم

این تقریبا یک امر بدیهی است که هر نجاری باید میز کار خودش را بسازد. در کنار احساس غروری که از ساخت میز کار خودتان ممکن است داشته باشید، دلایل و مزایای مهمی وجود دارد که نشان می‌دهد شما باید میز کار خودتان را بسازید. در این مقاله چند تا از بهترین دلایلی که برای این کار وجود دارد را با هم بررسی می‌کنیم:

سفارشی‌سازی میزکار

هر فردی ممکن است ایده‌های متفاوتی داشته باشد از اینکه یک میز کار خوب باید چطور باشد. در حالی که ممکن است یک یا دو میز کار وجود داشته باشد که برای خرید نظر شما را جلب کند، باز هم در نهایت به نظرتان می‌رسد که چند قسمت از آن میز را باید به دلخواه خود تغییر دهید. خوشبختانه اگر خودتان میز کارتان را بسازید، دیگر دغدغه این موارد را نخواهید داشت. و می‌توانید آن را دقیقا همان‌طور که دلتان می‌خواهد و به آن نیاز دارید، بسازید.

ارتفاع میزکار

این بسیار مهم است که میز کارتان دقیقا مناسب شما و مناسب آنطور که شما کار می‌کنید، باشد. میز کاری که بیش از حد بلند یا کوتاه باشد، ممکن است موجب درد در ناحیه کمر و حتی مشکلات بدتری شود. بهتر است به فکر یک میز کار با قابلیت تنظیم ارتفاع باشید. در هر صورت مطمئن شوید که ارتفاع میز کارتان کاملا مناسب شماست. در تصویر زیر یک میز کار با قابلیت تنظیم ارتفاع را مشاهده می‌کنید:

میزکار نجاری با قابلیت تنظیم ارتفاع

 

سایز میزکار

همه افراد در کارگاه نجاری خود به یک اندازه فضا ندارند. بعضی کارگاه‌ها ممکن است فضای کافی برای کار داشته باشند، اما تعداد زیادی هم این امکانات را ندارند. البته که اگر میز کارتان را خودتان بسازید، می‌توانید آن را به همان اندازه که تمایل دارید، بزرگ یا کوچک بسازید.

طراحی میز کار

این مورد می‌تواند از چند زاویه مورد بررسی قرار گیرد. اول از همه، اگر در حال حاضر یک نجار ماهر هستید، می‌توانید تضمین کنید که میز کاری که ساخته‌اید یک اثر هنری‌ست. با اضافه کردن چند المان زیبایی‌شناسی، میز کار شما به عنوان یک محصول یونیک، خود را معرفی خواهد کرد که در هیچ جای دیگری نمونه‌اش پیدا نمی‌شود. این خود به تنهایی موجب می‌شود که این میز کار به عنوان دارایی خانوادگی نسل به نسل در خانواده منتقل و استفاده شود. البته از دیگر مزایای طراحی میز کار توسط خودتان این است که می‌توانید کیفیت دلخواه خودتان را در آن پیاده کنید. اگر فضای ذخیره‌سازی بیشتری به نسبت میز کارهای دیگر نیاز دارید، به راحتی می‌توانید آن را در نظر بگیرید. سوراخ‌ها و پین‌ها همگی بستگی به تصور شما و محدودیت‌های فیزیکی قطعه کارهای شما دارند. همچنین می‌توانید چند گیره با کیفیت و کاربردی هم به آن اضافه کنید.

چرا باید خودتان میز کارتان را بسازید؟

 

کیفیت میزکار

یکی از مهم‌ترین دلایل ساخت میز کار خودتان بحث استادکاری است. در حالی که میز کارهای با کیفیت تولید می‌شوند، اغلب ممکن است قیمت بالایی داشته باشند. اگر بخواهید قیمت کمتری بپردازید، دیگر آن کیفیتی که مدنظرتان است را تحویل نمی‌گیرید. اگر خودتان اقدام به ساخت میز کار کنید، مطمئن خواهید بود که با قیمت معقول‌تر به همان کیفیت استانداردی که نیاز دارید خواهد رسید.

متریال میزکار

یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌ها در مورد میز کارهای آماده این است که اغلب از چوب‌های درجه متوسط و ضعیف استفاده می‌کنند، مگر اینکه هزینه قابل قبولی بابت چوب‌های سخت با کیفیت بپردازید. در این صورت هم چوب اغلب میز کارهای آماده پیش از اینکه به محصول نهایی تبدیل شوند از درختانی که به ندرت بالغ شده‌اند، تهیه می‌شود. وقتی که خودتان میز کارتان را بسازید مطمئن خواهید بود که از بهترین متریال استفاده می‌کنید.

تکنیک

حتی اگر کمپانی سازنده، از بهترین کیفیت چوب برای ساخت استفاده کند، اما این به هیچ عنوان تضمین نمی‌کند که آنها از بهترین تکنیک‌ها برای ساخت و تولید میز کار استفاده کنند. یکی از معضلاتی که با میزکارهای آماده وجود دارد این است که آنها اغلب فلت نیستند. اگر خودتان آن را بسازید، مطمئن خواهید بود که میزکارتان هم فلت است و هم پایدار. حتی می‌توانید کمی دورتر بروید و برای اتصالات میز از هیچ سخت‌افزاری استفاده نکنید – چیزی که معمولا در میز کارهای آماده دیده نمی‌شود.

قیمت میزکار

در مورد قیمت میز کار اگر به چوب‌های سخت درجه یک دسترسی داشته باشید، ساخت میز کار توسط خودتان معمولا قیمت ارزان‌تری خواهد داشت. اما اگر مجبور به خرید چوب وارداتی باشید ممکن است در هزینه تفاوت چندانی با میزکارهای آماده نداشته باشد. (البته با توجه به اینکه این مقاله ترجمه‌ای از مقالات خارجی است، ممکن است در این مورد و همچنین در موارد دیگری تفاوت‌هایی در کشور ما وجود داشته باشد)

تمرین

اصل مطلب نجاری این است که مهارت خود را با ساخت محصولات چوبی متعدد بالا ببرید. چه راهی بهتر از این که روی پروژه‌ای کار کنید (ساخت میز کار) که بعد‌ها هم از آن بسیار استفاده خواهید کرد و پروژه‌های دیگری را با کمک آن انجام خواهید داد. نه تنها باید دقت کافی داشته باشید و مهارت‌های خود را به کار ببندید، بلکه تا حد زیادی در مورد خود مهارت‌هایی که باید و می‌توانید به کار بگیرید، چیزهای جدیدی یاد می‌گیرید.

طرح و نقشه میز کار کلاسیک، نکات و ترفندها

آیا شما در حال کار روی اولین میز کارهای خود هستید؟ به این نکات توجه دقیق داشته باشید که توسط افرادی که اولین محصولات چوبی خود را ساخته‌اند پیشنهاد شده. بعضی موارد به جای اینکه سرعت کار شما را بیشتر کنند، در ناحیه کاری شما محدودیت ایجاد می‌کنند. در این شرایط با کار کردن روی این میز کار احساس راحتی ندارید. بنابراین باید در مورد بعضی اشتباهات و اینکه چگونه از آن‌ها خودداری کنید، بیشتر بدانید.

نصب گیره نجاری روی میز کار

یک میز کار ایده‌آل همیشه دارای یک گیره نصب‌شده در یک سمت میز است. این ابزار در هر پروژه نجاری بسیار مفید و کاربردی است. فکر به مزایای آن، برخی از افرادی که به تازگی وارد این حرفه شده‌اند را به این فکر فرو می‌برد که در هر طرف میز گیره نصب کنند. مشکل اینجاست که: پروسه نصب تقریباً دو هفته کامل وقت می‌برد! شما می‌توانید در طول این دوره دو یا سه پروژه دیگر را به انجام برسانید. بیشتر از آن، یک میز کار حداکثر به ۲ گیره نیاز دارد.

 

سوراخ‌های بیش از حد

برای هر گیره‌ای که در میز قرار می‌دهید، به چند سوراخ نزدیک آن نیاز دارید. این قانون معمولاً برای افراد تازه‌کار چندان معنی ندارد. به عنوان نتیجه، آن‌ها میز کاری می‌سازند که شبیه یک صفحه سوراخ سوراخ غول‌پیکر است. توجیه برخی افراد این است که سوراخ‌های زیاد برای میز کاری که از جنس بسیار مقاوم باشد مشکلی ایجاد نمی‌کند. حتی اگر درست باشد، زمان زیادی را برای درست کردن آن صرف خواهید کرد.

برای ساخت میزکار چه کارهایی را نباید انجام دهیم

 

انتخاب چوب مناسب

تقریباً تمام افرادی که به تازگی پا به این حرفه می‌گذارند، اولین پروژه‌های خود را با گذراندن کلاس و یا مطالعه پیرامون ابزار و متریال شروع می‌کنند. شما می‌توانید تعیین کنید که چه چوبی برای پروژه شما مناسب است. اما یک تازه‌کار ممکن است با انتخاب اشتباه در ساخت محصول وارد بن‌بست شود.

برای ساخت میزکار چه کارهایی را نباید انجام دهیم

 

در‌واقع ملزومات یک میز کار ساده است: ارزان و دسترسی آسان. بله حتی چوب صفحه‌ای می‌تواند تبدیل به یک میز کار محکم شود. اگر نیاز به چیزی فراتر دارید، نیاز به چوب خشک و سنگین‌تری دارید. در مورد جنس چوب رویه میز و موضوعات مربوط به میز کار مقالات متعددی در مجله نوین چوب منتشر کرده‌ایم. در ادامه نیز در مورد میز کار بیشتر خواهیم نوشت.

ابزار بیش از حد

میز کار برای قرار گرفتن قطعه کار باید یک سطح صاف، عریض و کاملاً تمیز باشد. بعضی از نجاران، متأسفانه فکر می‌کنند که میز کار باید تعداد زیادی ابزار را در خود جای دهد و در‌واقع به عنوان یک انبار دوم استفاده شود. برای رسیدن به این هدف، در زیر میز کار تعداد زیادی قفسه و جا ایجاد می‌کنند که تا جایی که می‌توانند در آن‌ها ابزار جا دهند. با یک ساختار ساده شروع کنید و فقط به تعداد مورد نیاز جا برای ابزار در نظر بگیرید.

برای ساخت میزکار چه کارهایی را نباید انجام دهیم

 

به عنوان فردی که به پروژه‌های چوبی علاقه‌مند است، ساخت میزکار مطمئناً وسوسه‌ای‌ست که نمی‌توانید در مقابل آن مقاومت کنید. عالی خواهد بود اگر بتوانید فوراً یک میز کار رویایی بسازید. این چالش هیجان‌انگیز بسیار انرژی‌بخش است. اشتباهات رایج را ببینید و به موارد ذکرشده به خوبی توجه کنید.

نتیجه‌گیری

چه بخواهید یک میز کار معمولی داشته باشید یا ترجیح دهید میز کارتان با کیفیت و ساخته شده مخصوص شما باشد، دلایل متعددی برای اینکه خودتان میزکارتان را بسازید به جای اینکه یک میزکار آماده بخرید وجود دارد. بالاتر از کیفیت و سفارشی‌سازی، هزینه ساخت میز کار توسط خودتان در مقایسه با میز کار آماده، کمتر یا برابر با آن است. پس چه بهتر که حداقل همان میزی را داشته باشید که دقیقا مناسب و دلنشین شماست. یک مورد دیگر که باید به یاد داشته باشید این است که میز کار را برای نجاری که آرزو دارید بشوید بسازید، نه برای نجاری که الان هستید. از آنجایی که یک میز کار باید سال‌ها برای شما بماند، مطمئن شوید میز کاری که می‌سازید برای پروژه‌هایی که در آینده خواهید داشت نیز مناسب باشد. بهترین راه برای انجام اینکار می‌تواند دیدن نمونه‌های آماده باشد. البته فراموش نکنید که می‌توانید این نمونه‌های آماده را نیز بهبود دهید.

منبع:

نکات و ترفندهایی برای ساخت میز کار کلاسیک

Table of Contents

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *