۷ وسیله ضروری برای DIY کاران

شاید شما هم کلمه DIY را در شبکه‌های اجتماعی، اینترنت و … دیده باشید. DIY مخفف کلمه Do it yourself به معنی خودت انجام بده یا خودت بساز است. فلسفه‌ DIY به نیمه اول قرن بیستم برمی‌گردد. در آن زمان مجلاتی در آمریکای شمالی منتشر می‌شد که خوانندگان را به استفاده از مهارت‌، تکنیک، ابزار و موادی که در اختیار داشتند تشویق می‌کرد. با پیشرفت تکنولوژی و استفاده از کامپیوتر، مقالات بسیاری با ایده آموزش ساخت و انجام کارهای مختلف مانند تعمیر ماشین آلات و وسایل مختلف، خیاطی، ساخت کاردستی و دست سازه، طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی و … روی وبسایت‌های مختلف قرار گرفت تا آنجا که امروزه DIY (خودت بساز) به نوعی فرهنگ در بعضی از کشورها تبدیل شده است.

صرفه جویی در هزینه‌ها، پرورش استعداد و خلاقیت، کاهش وابستگی، امکان شخصی سازی، کیفیت بالا و … همگی از مزایای کارهایی است که به صورت DIY (دست سازه) انجام می‌شود.
هدف اصلی خودت بساز یا خودت انجام بده، کاهش وابستگی برای رفع نیازهای مختلف بوده و به نوعی بیانگر آن است که برای تهیه برخی محصولات همیشه نباید آن‌ها را حاضر و آماده خریداری کرد بلکه گاهی می‌توان محصولاتی با کیفیت بالاتر را با خلاقیت خودمان و به سبکی که دوست داریم و برای کار ما مفید است خلق کنیم. در ادامه ۷ محصولی که با داشتن آن DIY  بهتری خواهید شد را معرفی خواهیم کرد.

ابزار و لوازم ضروری برای DIY کاران

اره فارسی بر

ویژگی‌های اره فارسی بر برای کسانی که به انجام کارهای DIY علاقه دارند بسیار ایده آل است؛ در ادامه به معرفی بعضی از این ویژگی‌ها می‌پردازیم. نور LED برای نشان دادن خط برش، توانایی برش مورب در دو جهت و همین‌طور توانایی فارسی‌برهای کشویی برای برش‌ عرضی. همچنین تنظیم کننده‌ی شیب آن بسیار نرم کار کرده و یک نگهدارنده‌ی شیب در زاویه‌ی مشخص دارد که در اره‌های دیگر هم هست. این تنظیم کننده قابلیت ایجاد شیب از ۶۰ درجه از سمت راست تیغه تا ۵۰ درجه تا سمت چپ آن را دارد.

نکته: عملکرد دستگاه مکنده‌ گرد و خاک فارسی بر حتی با وجود اتصال به یک جارو برقی بسیار نا امید کننده‌است، البته این موضوع برای همه‌ی فارسی برها صدق می‌کند.

شاخه زن

اگر هنوز هم از شاخه‌زن‌های برقی استفاده می‌کنید شاید بالاخره وقت آن رسیده که این وسیله‌ی پر زحمت را کنار بگذارید. این روزها خیلی از کارخانه‌ها دستگاه‌های شاخه زنی شارژی تولید می‌کنند اما بهترین آن‌ها برندهای Bosch و Worx است که ویژگی‌های زیادی برای انتخاب دارد: از جمله دسته‌ای قابل چرخش که می‌توانید بدون نیاز به خم شدن در جهت عمودی از آن استفاده کنید و برای تغییر جهت از عمودی به افقی هم فقط چند لحظه از وقت شما را خواهد گرفت.

میخ‌کوب برای اتصالات

اگر هنور هم جزء افرادی هستید که برای اتصال چوب‌ها از بست‌های فلزی مخصوص این کار استفاده می‌کنید بد نیست به جای استفاده‌ی مداوم از میخ و پیچ‌گوشتی، روی یک میخکوب اتصالات فلزی سرمایه‌گذاری کنید. با خرید این دستگاه ساعت‌های زیادی از کار پر زحمت و دقیق پیچ‌کاری و میخ‌کوبی برای شما حفظ خواهد شد. همچنین از خطر آسیب احتمالی به دستانتان هم جلوگیری خواهد شد.

جارو برقی مرطوب

جارو برقی مرطوب می‌تواند یک کثیف کاری بزرگ را در حجم کوچک‌تر جمع کند اما تخلیه آن می‌تواند به معنای نگه داشتن چند گالن آب باشد. یک پمپ اتصال سریع می‌تواند در جارو‌های خیس با یک پمپاژ سریع حجم زیادی را مکش کند. تنها کاری که احتیاج دارید انجام دهید این است که پمپ تخلیه را به پورت جاروبرقی متصل کنید بعد شلنگ باغبانی را به پمپ دیگر وصل کرده و محتویات آن را تخلیه و یا به بیرون هدایت کنید. سپس دستگاه را روشن کرده و خروج مواد را تماشا کنید. این پمپ اتصال معمولا به جاروهایی با سایز استاندارد وصل می‌شود. ولی با این وجود جاروی خود را برای اطمینان بیشتر بررسی کنید.

چسب ۱ ۲ ۳ فوری

چسب ۱ ۲ ۳ یا چسب سیانواکریلات که به چسب قوی یا سوپر گلو نیز معروف است از محصولاتی است که در هر خانه یا جعبه ابزاری موجود است. اما بعضی بیشتر از مدل قطره‌ای آن که همه‌ی شما بیشتر با آن آشنایی دارید استفاده می‌کنند؛ زیرا قدرت چسبندگی و ضخامت بیشتری داشته و توسط اکثر کارخانجات پتروشیمی تولید می‌شود. قدرت این چسب به قدری بالا است که از آن به جای میخ در بعضی کارهای نجاری مثل درست کردن یک هدایت کننده یا سرهم بندی قطعه کارهای کوچک از آن استفاده می‌کنند. 

عود دفع حشرات

قارچ، حشرات و آفات برای چوب مضر هستند؛ به همین جهت باید از چوب در برابر حشرات و آفات محافظت کنید. مطمئناً ترتیب دو کلمه‌ی مرکب “دفع حشرات” و “بوی مطبوع” با هم جور در نمی‌آید. اما عود Murphy بوی مطبوعی دارد به‌علاوه‌ی اینکه در شکار پشه کاملاً حرفه‌ای عمل می‌کند. گیاه این ماده بدون مواد نفتی و دیاتیلتولوآمید است به همین علت استنشاق آن شما را دچار مشکل نخواهد کرد. می‌توانید گیاه آن را از زمین کنده یا دستگاه  آن را برای نگه داشتن عود خریداری کنید. 

Table of Contents

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *