۷ مهارت مهم که هر نجاری باید بداند!

کلاس‌ هنرهای صنعتی اولین بار برای کلاس‌های متوسط و‌ در سال ۱۸۸۰  آغاز به کار کرد و از آن به بعد در قرن‌های متمادی، گذراندن کلاس‌هایی در زمینه نجاری، مکانیک، طراحی و هنر چاپ تحصیلاتی کاملا رایج برای مردان جوان بود. ولی به مرور زمان در دهه‌های بعد کلاس‌های کارگاهی و عملی از تحصیلات متوسطه برداشته شد و با کاهش بودجه‌های آموزشی و پافشاری بیشتر بر اجرای آزمون‌های استاندارد، مدارس شروع به پاکسازی انتخاب‌های خود کرده و موسسات گزینش خود را سخت‌تر کردند. هم چنین تمرکز خود را روی کلاس‌های آماده سازی کالج و سر فصل‌های دروسی که برای قبولی در آزمون احتیاج بود، گذاشتند. دیگر زمان و پول کافی برای کلاس‌های ابزار و پر از خاک اره وجود نداشت و تمامی حوزه‌های آموزشی به ترتیب شروع به حذف کردن کلاس‌های عملی کردند زیرا اعتقاد داشتند دانشجوهای علاقه مند می‌توانند در آینده در کلاس‌های حرفه ای‌تر آن را بیاموزند.

حذف کلاس‌های عملی نوعی بدشانسی بود زیرا هیچ زمان منحصرا دانش آموزان برای تجارت آموزش داده نمی‌شدند. در گذشته صرف نظر از اینکه این دانشجویان جوان به یک نجار تبدیل می‌شدند یا یک پزشک، در این کلاس‌ها به تمام مردان مهارت‌های لازم دستی برای استفاده و بعضا لذت بردن از انجام آن‌ها آموزش داده می‌شد. و چیزی که در نظر گرفته می‌شد تبدیل آن‌ها به انسان‌های چند بعدی که هم زمان با استفاده از هر دو دست از ذهن خود نیز کمک گیرند.

مسلما بیشترین دلتنگی در بین کلاس‌های هنرهای صنعتی دلتنگی برای کلاس‌های نجاری بود. اینکه چگونه بتوانید با چوب سر و کله بزنید به شما کمک می‌کند همیشه به راحتی در اطراف خانه چرخی زده و هرچیزی را به راحتی تعمیر و یا وسیله‌ای جدید بسازید. نجاری یکی از اولین مهارت‌های توسعه یافته‌ای است که توسط دست بشر ساخته شده. دنیای قبل از انقلاب صنعتی به طور گسترده ای از چوب ساخته شده بود و برای هزاران سال مردم یک درک ابتدایی از چوب و چگونگی کار با آن را داشتند. 

 

این موضوع حتی تا نیمه‌ی دوم قرن پیش ادامه داشت و بازرگانان و متخصصین به طور یکسانی اعتماد به نفس کافی را برای ساخت قفسه‌های چوبی،کابینت و حتی صندلی برای اقوام خود داشتند.

امروزه در عصر کارخانه و پلاستیک هنر نجاری از یک مهارت ضروری و رایج به یک مهارت مرموز و بیشتر الهام بخش تبدیل شده است. زیرا بیشتر مصرف کنندگان قرن حاضر به خرید از تولید کنندگان انبوه عادت دارند تا به یک الوار فروشی محلی. امروزه اگر کسی در صورت شکسته شدن میز یا صندلی خود به جای سر زدن به انبوه فروشان این حوزه، به یک نجاری محلی رفته و خودش یک محصول با دوام و زیبا و منحصر به فرد بسازد یک هنرمند واقعی تلقی می‌شود.

با وجود اینکه این گفته‌های الهام بخش درباره‌ی نجاری بسیار تحسین برانگیز است اما در واقع نجاری یک حرفه‌ی مرموز نیست و خوشبختانه امروزه اگر شما هم جزء افرادی هستید که این کلاس‌ها را در دبیرستان نگذراندید و احساس می‌کنید به کوچک ترین مهارتی در زمینه‌ی نجاری و یا حتی کار با چوب مجهز نیستید، بهتر است بدانید که دیر نشده است. در زیر به مهارت‌هایی که پایه‌ی اصلی کار با چوب است و به پیشرفت شما کمک می‌کند، اشاره می‌کنیم. هیچ کدام از این راه حل‌ها گران و خطرناک نیست و حتی ابزار عجیب و غریبی هم احتیاج ندارد. این نکات مفاهیم پایه‌ای است که هر نجاری باید بداند.

چگونه کارکرد و رفتار یک چوب را حدس بزنیم؟

بهتر است قبل از شروع به کار و استفاده از ابزار آلات، جهت مناسب را پیدا کرده تا قطعه کار را در زاویه مناسبی رنده کنید. با رشد درختان حلقه‌های روی بافت آن نیز بزرگ شده و بر روی هم سوار می‌شوند و در آخر برای مصرف کنده‌ی آن رگه‌های زیبایی بر جای می‌گذارند. این موضوع کار را برای کسانی که به جهت بافت چوب هنگام رنده کردن دقت نمی‌کنند، مشکل می‌کند. کار کردن با رگه‌های چوب یک درخت درست مانند نوازش گربه‌ است.

 

اگر نوازش را از دم گربه شروع کرده و به سمت سر او برویم موهای تن گربه را ایستاده حس می‌کنیم در صورتی‌که اگر از روی راه درست رگه‌های چوب با آن کار کنیم دقیقا مانند نوازش موهای گربه را از راه درست آن است. همچنین دانستن چگونگی تغییر شکل چوب بر اثر رطوبت در طول یک سال هم امری ضروری است زیرا این تغییر شخصیت در همه‌ی انواع چوب اتفاق می‌افتد و در صورت نادیده گرفتن دچار مشکل می‌شوید.

اره، رنده و اسکنه‌ی خود را تیز نگه دارید

اکثر مردم مداوم این داستان را تکرار می‌کنند که کار با ابزار دستی کار طاقت فرسایی است ولی باید گفت مشکل اصلی آن‌ها استفاده از ابزار کند است. یک اصل متعارف برای تمامی نجاران تعریف شده که برای برشی نرم و صاف ” اجازه بده ابزار کارخودشو بکنه”. اگر اره شما احتیاج به فشار زیادی برای کار دارد و یا رنده شما زور بازوی زیادی می‌خواهد هیچ لطفی بالاتر از این در حق خودتان وجود ندارد که ابزارتان را “تیز” کنید.

این کار پایه و اساس کار نجاری است و باید به طور مداوم انجام شود زیرا کار با ابزار کند نه تنها راندمان کار را پایین می‌آورد بلکه بسیار خطرناک است. اگر احساس می‌کنید برای برشی کامل با اسکنه باید از تمام قدرت خود استفاده کنید امکان در رفتن و از دست دادن کنترل و ضربه زدن به هر چیزی که بر سر راه است، وجود دارد.

تیز کردن ابزار خود را کامل بیاموزید و آن زمان کار نجاری را کاری لذت بخش، امن و پر بازده خواهید یافت.

از اره دستی استفاده کنید

با وجود فراوانی ابزار آلات تکنیک‌های پایه بسیار بدیهی هستند البته نه همه‌ی آن‌ها. استفاده‌ی درست از رنده دستی احتیاج به مقداری دستورالعمل و تمرین برای پیشرفت و حس کردن تنظیم برش‌ها، از درشت به ریز احتیاج دارد. به علاوه‌ی اینکه لبه آن می‌تواند کج شود و کلاهک آهنی آن درست جای‌گذاری نشده باشد. تمامی این مهارت‌ها را می‌توان با کمی جستجو دریافت. ضمن اینکه استفاده از رنده دستی مهارتی قابل دسترس است. پیشنهاد می‌کنیم یک اره قدیمی را در دست بگیرید و ویدیوهای آموزشی را جستجو کنید و هر آنچه نیاز دارید یاد بگیرید.

الوار خود را با ابزار دستی آماده کنید !

ممکن است شما اره میزی با رنده‌ای با ضخامت ۳۰ سانتی‌متر داشته باشید اما همه‌ی ما  این ابزار را نداریم. مراقب باشید ک در تله‌ی خرید ابزارفروشان برای تولید کاری نیافتید. هنگام کار با چوب بیشتر از ابزار دستی استفاده کنید و از همه‌ی دقایق آن لذت ببرید. اگر می‌دانستید چگونه صنعتگران الوار خود را  قبل از استفاده از ماشین آلات وابسته به صنعت مبل سازی توسط ابزار دستی آماده می‌کردند، نجاری با ابزار دستی را بسیار کارآمد و با دوام می‌یافتید.

 

بسیار تکنیک‌های امتحان شده و درست برای سرعت بخشیدن در این روند وجود دارد که احساس ما را برای ساخت قطعه‌ای دستی مانند قطعه‌ی ماشینی از بین می‌برد. کلید اصلی استفاده از ابزار درست برای کار است: ابزار بزرگ برای کارهای بزرگ و ابزار کوچک برای کارهای کوچک.

از برش کام و زبانه استفاده کنید

این اتصال چوب  اساسی‌ ترین نوع اتصال در ساخت و سازهای چوبی است. هنگامی که می‌خواهیم قطعه ای افقی (ریل صندلی) را به قطعه ای عمودی (پایه صندلی) وصل کنیم، احتیاج به قفل کردن آن‌ها در یکدیگر با زاویه ای متناسب داریم که این کار را توسط اتصال کام و زبانه و در زاویه ۹۰ درجه انجام می‌دهیم. در حالیکه احساس می‌‌شود ساختن یک اتصال زیبا و بی نقص کاملا بر پایه تمرین و تکنیک است اما راه‌های بسیاری برای زدن این اتصال وجود دارد. نجاران از اسکنه‌ی مخصوص این کار استفاده کرده و به سادگی عرض زبانه را با توجه به ابعاد اسکنه تعیین می‌کنند.

زمانی که یاد گرفتید چگونه این برش را متناسب و کیپ در بیاورید، دنیای نجاری پیش چشمتان روشن خواهد شد و درست همان زمان است که در می‌یا بید بیش‌تر اتصالات در نجاری توسط این نوع اتصال انجام می‌شود.

از اتصال دم چلچله‌ ای استفاده کنید

اما سوالی که مطرح می‌شود این است. اگر بخواهید جعبه بسازید چه؟ اتصال دم چلچله‌ای مستحکم ترین نوع اتصال برای برای چسباندن کناره‌ ها به هم دیگر است. از بین تمامی اتصالات تنها اتصالی که تحسین همگان به غیر از نجاران را برانگیخت این نوع اتصال (دم چلچله‌ای) است.

وقتی چوب‌ ها به هم متصل شدند این شکاف‌ ها مانع لیز خوردن قطعه‌ها در یک جهت می‌شوند. این اتصال از سال ۱۷۰۰ ساختار استانداردی داشته است هیچ گاه اصرار بر تحت تاثیر قرار دادن نداشته زیرا این اتصال به صورت کاملا عمدی همیشه در زیر پوشش و رنگ پنهان می‌شود تا به عنوان یک اتصال بد قواره بر روی کار پیدا نباشند. ولی این درست تا زمانی بود که بعضی اتصالات به عنوان یک کار دستی زیبا قلمداد نمی‌شد. امروزه این اتصال مانند آزمایش تورنسل برای نجاران حرفه‌ای است.

 

اما فراموش نکنید که این موضوع نباید باعث شود شما ازین کار فرار کنید. برای این کار به بیش از ۴ میلیون ویدیوی آنلاین مراجعه کنید و متوجه این نکته شوید که اتصال دم چلچله‌ای راحت تر از آن است که همه‌ی مردم تصور می‌کنند. دم را ببرید و ادامه برش را به دنبال دم در قطعه دیگر ببرید و بعد اضافات را از قسمت بریده شده بیرون بکشید. شاید این اتصال در ابتدا سخت به نظر بیاید اما تمام مراحل فقط به تمرین احتیاج دارد.

مبلمان خود را پرداخت کنید!

بعد از ساختن میز چوبی یا جعبه چگونه می‌خواهید کار خود را پرداخت کنید؟

پرداخت چوب در آخرین مرحله کار شما را زیبا و از سرمایه گذاری چند هفته‌ی شما محافظت می‌کند. خیلی از پرداخت‌های زیبا هستند که به عنوان طبیعت دوم قابل استفاده روی کار هستند. نجاران در ۹۹% موارد از شلاک استفاده می‌کنند. حتی زمانی که حوصله ندارید استفاده از آن بسیار راحت و سریع، قابل تعمیر و هیچ وقت احتیاج به پاک کردن قلم مو ندارید (به راحتی با الکل پاک و نرم می‌شود). البته وارنیش‌ های دیگری نیز برای استفاده روی وسایل در فضای آزاد استفاده می‌شود. 

شاید از نظر نجاران پرداخت چوب کار سختی باشد و تمایلی به انجام آن نداشته باشند اما بسیاری از نجاران با جستجوی مواد مختلف برای پرداخت چوب، به این کار علاقه‌مند شدند به طوری که تمام روزها ساخت و ساز و نجاری را فقط به عشق پرداخت آخر جلو می‌برند. در صورتی که مراحل پرداخت را کامل یاد بگیرید لذت شما از پرداخت به طرز چشمگیری افزایش خواهد یافت.

نوین چوب فروشنده انواع دستگاه های نجاری و صفحه ای

نوین چوب فروشنده انواع دستگاه های نجاری و صفحه ای در تهران و شهرستان ها می باشد. از محصولات نوین چوب می توان به اره اسلایسر ، دستگاه سوراخ رن ، دستگاه جلوبرنده و … اشاره کرد . در صورت نیاز به مشاوره جهت خرید محصولات نوین چوب شما می توانید با شماره های ۰۲۱۶۱۲۱ و ۰۲۱۹۱۰۰۱۰۱۸ تماس حاصل نمایید و یا به اینستاگرام novinchoobco  دایرکت ارسال نمایید تا مشاوران ما شما را بطور کامل راهنمایی نمایند.

Table of Contents

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *