چالش نجاری برای تقویت مهارت طراحی محصول

چالش نجاری: ساخت ۵۲ جعبه در ۵۲ هفته، تقویت مهارت طراحی

28 مارس 2019

**مروری بر کتاب ۵۲ جعبه در ۵۲ هفته مَت کِنی از کلوز گرین به همراه فایل کتاب

این کتاب، یک کتاب فوق‌العاده طراحی از مَت کِنی (Matt Kenney) سردبیر ارشد Fine Woodworking است. این کتاب نتیجه یک چالش است که مت کنی برای خودش در نظر گرفت تا مهارت طراحی خود را تقویت کند: چالش طراحی و ساخت یک جعبه کوچک هر هفته به مدت یک سال. (لینک دانلود کتاب در انتهای همین مقاله قرار دارد)

از آنجایی که پروسه تولید، موضوع اصلی این چالش نبوده، این جعبه‌ها تا حدود زیادی ساده هستند و با استفاده از تکنیک‌های محدودی تولید شده‌اند. در عوض مت کنی دامنه بزرگی از شکل‌ها، متریال، نسبت‌ها و تزئین‌های مختلف را کشف می‌کند.

چالش نجاری ساخت ۵۲ جعبه در ۵۲ هفته

چالش نجاری ساخت ۵۲ جعبه در ۵۲ هفته

ایده این است که مثل هر مهارت دیگری، تمرین طراحی به شما اجازه می‌دهد که آن را به جای خوبی برسانید. و در هر تکرار ساخت، چیزی که دوست دارید و چیزی که نمی‌پسندید را تحلیل کنید و بشناسید. این کار همچنین دید شما را وسیع‌تر می‌کند که در صورت برخورد با یک محدودیت از چه راه‌های جایگزینی می‌توانید استفاده کنید.
نتیجه این چالش کلکسیونی از جعبه‌ها برای تقاضاهای مختلف با سلیقه‌های مختلف است. بازطراحی این جعبه‌ها هدایایی عالی خواهد بود. این جعبه‌ها زیبا هستند، با یک طراحی تمیز و ظریف.
اما در اصل موضوع، طراحی‌کننده چالش می‌خواهد شما را تشویق به کشف فضاهای ناشناخته طراحی بکند. این کتاب نتیجه زیبایی‌شناسی شخصی اوست. مطمئنا نتیجه شما متفاوت از آن خواهد بود. شما هم می‌توانید چالش امسال خود را به زودی شروع کنید.

چالش نجاری ساخت ۵۲ جعبه در ۵۲ هفته

اصول طراحی

مَت از چندین اصول طراحی پیروی می‌کند. اولین مورد تناسب است. او می‌گوید این یک اصل قطعی است. چرا که زیبایی بصری نتیجه نسبت‌های خوب در نظر گرفته‌شده است. نسبت‌های نامناسب حتی می‌توانند خوب‌ترین پروژه‌ها را خراب کنند.
اصل دوم سادگی است. این جعبه‌ها تزئینات خیلی سنگینی ندارند. مَت آنها را فقط به چند المان طراحی متمایز محدود کرده است.
سوم، او اطمینان حاصل می‌کند که همه المان‌ها متناسب با مقیاس جعبه هستند.
چهارم، او به مرور جزئیات را پرورش می‌دهد و به کوچک‌ترین جزئیات، از اتصالات گرفته تا اندازه شیارها فکر می‌کند.

چالش نجاری ساخت ۵۲ جعبه در ۵۲ هفته
پنجم، چوب را با دقت انتخاب می‌کند. به رگه‌ها و نواقص موجود در بافت اهمیت می‌دهد. هر گره کوچک و موج در رگه‌ها را در نظر می‌گیرد. طراحی یک امر تصادفی نیست و باید با فکر و اختیار باشد. چوب یک موجود زنده با تغییرات طبیعی است. این چالش طراحی برای استفاده از همین تغییرات طبیعی است.
او همچنین از رگه‌ها به خوبی استفاده می‌کند و سعی می‌کند که رگه‌ها در طول بدنه محصول به صورت ادامه‌دار وجود داشته باشند. این امر موجب یک جریان طبیعی به جای تغییر ناهنجار در ظاهر محصول می‌شود. دقت به ادامه‌دار بودن این رگه‌ها در ساخت هر جعبه یکی از معدود توضیحات فنی در کتاب است.
ششم، بحث اضافه کردن مقدار کمی رنگ است. مَت از رنگ شیر برای اضافه کردن مقداری رنگ به چوب استفاده می‌کند. گاهی اوقات برای ایجاد هارمونی و گاهی اوقات برای ایجاد کنتراست.

چالش نجاری ساخت ۵۲ جعبه در ۵۲ هفته

کتاب در توضیح هر محصول، شامل متن و عکس محصول نهایی و رنگ به کار برده‌شده می‌شود.
در نهایت، او داخل هر جعبه را با یک تکه پارچه که با دقت اندازه‌ شده می‌پوشاند. تناسب الگو و رنگ باید مقیاس جعبه و رنگ چوب را کامل کنند.

تکنیک‌ها

به طور کلی تکنیک‌های تولید در این چالش ساده هستند، اما یک بخش مختصر در مورد تکنیک‌های ساخت جعبه شامل موارد زیر می‌شود:

  • برش زدن با در نظر گرفتن رسیدن به رگه‌های ادامه‌دار
  • برش مستقیم و برش فارسی
  • درهایی که نیاز به لولا ندارند
  • سطح زیرین پایدار با تزئینات گوناگون
  • فینیشینگ با شلاک و رنگ شیر

چند پروژه موجود در این چالش شامل تکنیک‌های مشخصی هستند مثل Wedge-shaped side یا کناره‌های مثلثی‌شکل. بیشترین جزئیات طراحی مربوط به آنهایی می‌شود که از تکنیک ژاپنی کومیکو استفاده می‌کنند.
یکی از مواردی که باید به آن توجه داشته باشید این است که این جعبه‌ها اکثرا جعبه‌های کوچکی هستند. پس این چالش دقت بالایی می‌طلبد. ساخت جعبه به شکلی که در این چالش و در این کتاب آمده نه تنها مهارت‌های طراحی شما را بهبود می‌دهد، بلکه مهارت‌های کار با ابزارهای دستی شما را نیز بهبود خواهد داد.

چالش نجاری ساخت ۵۲ جعبه در ۵۲ هفته

جعبه‌ها

به غیر از مواردی که تا اینجا بحث شد و کتاب به آنها پرداخته است، باقی صفحات کتاب مربوط به جعبه‌ها می‌باشد. هر جعبه چند صفحه از کتاب را به خود اختصاص داده است. مّت برای هر جعبه توضیح داده که در طراحی آن جعبه چه اتفاقی افتاده و او سعی در تجربه کردن چه چیزی داشته. بعد از آن در مورد اینکه چطور جعبه را ساخته توضیح می‌دهد.
این بخش کتاب با دو صفحه شروع می‌شود که همه جعبه‌ها را نمایش می‌دهند. این کار به چشمان شما اجازه می‌دهد که تفاوت‌ها را به خوبی مقایسه کنید. این دو صفحه ذهن شما را غلغلک خواهد داد.
در این چالش انواع جعبه‌ها وجود دارد. جعبه‌های تخت، عریض، کوتاه، جعبه‌های با ارتفاع زیاد، جعبه‌های چندقسمتی و جعبه‌های دارای کشو. هرکدام شامل چند المان طراحی رنگ و تناسب می‌شوند.
همانطور که مَت کِنی اشاره می‌کند، ایده رنگ شیر و استفاده از پارچه برای داخل جعبه‌ها ممکن است باعث شود که بعضی افراد بیخیال این چالش شوند. اما استفاده از دیگر المان‌های طراحی با دقت و ظرافت درخور، متقاعدکننده است.

چالش نجاری ساخت ۵۲ جعبه در ۵۲ هفته
این جعبه‌ها همگی ظرافت دلپذیری دارند. بعضی از آنها ممکن است به نظر شما جذاب‌تر از بقیه باشند. اما همه آنها می‌توانند هدایای فوق‌العاده‌ای باشند. این کتاب یک نقطه شروع عالی برای کشف و بازتعریف زیبایی‌شناسی در طراحی شخصی شما است. شما می‌توانید فایل کتاب را از این لینک دانلود کنید:
دانلود کتاب ۵۲ جعبه در ۵۲ هفته، تقویت مهارت طراحی

بعد از دیدن کتاب با آن جعبه‌های دلنشین، برای شروع چالش آماده‌اید؟