انواع چوب مناسب برای ساخت مبلمان

مروری بر انواع گونه‌های چوب مناسب برای مبلمان سازی

این‌که شما در حال ساخت مبلمان باشید یا بخواهید آن را خریداری کنید تفاوتی در ماجرا ایجاد نمی‌کند، مهارت داشتن در شناخت انواع گونه‌های چوب برای ساخت مبلمان امری مهم است.

هزاران سال است که مبلمان از جنس چوب طبیعی عضو جدایی‌ناپذیر خانه‌ها است. با این‌که شما می‌توانید مبلمان مدرن‌تری با جنس‌هایی متفاوت مانند پلاستیکی، فلزی و حتی پارچه‌ای داشته باشید ولی مبلمان چوبی هم کیفیت بهتر هم طول عمر بیشتری دارند به همین جهت هیچ چیز جای آن را نمی‌گیرد.

چوب طبیعی مناسب است یا نئوپان؟

بیشتر مردم با این واقعیت موافق هستند که چوب واقعی بهتر از نئوپان است ولی هر کدام از آن‌ها مزایا و معایب خودشان را دارند. نئوپان از براده‌ها باقی‌مانده و خاک اره‌های چوب به علاوه‌ی رزین و چسب ساخته شده است و روکشی چوبی مانند روی آن قرار می‌گیرد که آن را به چوب واقعی شبیه می‌کند.

نئوپان از چوب واقعی ارزان‌تر است

مشخص است که چوب غیر طبیعی از اصل آن ارزان‌تر است و اگر آن را انتخاب کنید نیاز به هزینه زیادی نیست.

چوب واقعی طول عمر بیشتری دارد

در کل بهتر است بگوییم که چوب واقعی نه تنها عمر بیشتری دارد بلکه بسته به نوع چوب انتخابی ممکن است در طول زمان زیباتر هم شود.

چوب واقعی دچار تو رفتگی و پیچ وتاب می‌شود

با وجود اینکه جنس مورد نظر چوب است ولی گاهی اوقات در طول زمان دچار فرو رفتگی می‌شود مخصوصاً اگر از گونه‌های چوب نرمی مانند کاج باشد ولی نئوپان هیچ‌گاه دچار فرو رفتگی نمی‌شود.

نکته: اگر نئوپان زیر روکش خیس باشد ممکن است دچار فرو رفتگی شود. همچنین باید یادآور شد که نئوپان به آسانی دچار لب پریدگی می‌شود.

نئوپان از چوب ضعیف‌تر است

با وجود تمام نقطه ضعف‌هایی که گفته شد چوب همیشه از نئوپان مقاوم‌تر است برای مثال اگر قفسه‌ی کتاب از چوب ساخته شده باشد هیچ‌گاه نیاز به اثبات استقامت آن نیست.

۷ نوع چوب مناسب برای مبلمان سازی

این که شما چه چوبی را برای مبلمان خود انتخاب کنید بستگی دارد به سبک انتخابی و استقامتی که برای کار خود احتیاج دارید. آیا چوب تیره مانند گردو و ماهگون می‌خواهید؟ یا چوب روشن‌تری مانند چوب‌های درخت کاج و توس؟ و البته قیمت هم عامل مهمی است زیرا چوب‌های خوب همیشه گران هستند.

چوب گیلاس

یکی از انواع مناسب چوب برای ساخت وسایل چوبی، چوب گیلاس است. گیلاس برای بیشتر کارهای نجاری مانند ساخت مبلمان نفیس، کابینت، قاب‌، ابزارآلات موسیقی و پارکت انتخاب ایده‌آلی است. هم‌چنین از چوب گیلاس در منبت‌کاری هم استفاده می‌شود. بسیاری از نجاران حرفه‌ای که آثاری نفیس تولید می‌کنند معتقدند چوب گیلاس نیازی به رنگ شفاف ندارد. البته واقعا هم چوب گیلاس به‌خصوص نوع تیره‌ی آن نیازی به رنگ شفاف ندارد چون با گذشت زمان رنگ آن تیره‌تر می‌شود. رنگ شفاف در چوب گیلاس تنها باعث لکه‌دار شدن ظاهر آن می‌شود.

چوب گیلاس یکی از انواع چوب‌های نسبتاً سخت است. اگرچه گیلاس به‌سختی چوب افرا نیست اما در مقایسه با چوب‌های نرم مانند کاج از استحکام بیشتری برخوردار بوده و به‌راحتی دچار فرو رفتگی نمی‌شود؛ به همین دلیل چوب گیلاس برای ساخت کفپوش و پارکت، قفسه کتابخانه و کابینت بسیار مناسب است. بافت چوب گیلاس به‌گونه‌ای است که با یک‌بار سنباده زدن جلوه‌ای بسیار زیبایی پیدا می‌کند و به دلیل داشتن ظاهر بسیار زیبا معروف است. جلوه نهایی چوب گیلاس بسیار نرم و صاف است و ظاهری با لکه‌های قهوه‌ای دارد.

چوب گیلاس مثل چوب درخت ماهون، توناژی قرمز رنگ دارد اما مانند ماهون تیره نیست و به بنفش نمی‌زند. چوب گیلاس با رنگ گرم خود برای ساختن مبلمان نفیس و ابزارآلات موسیقی بسیار ایده‌آل است. لایه بیرونی چوب گیلاس سفید است که می‌تواند در نجاری استفاده شود یا آن را ببرند. استفاده از لایه بیرونی چوب گیلاس در نجاری به دلیل داشتن رنگ متفاوت باعث عمق بخشیدن به ‌ظاهر کار می‌شود. همان‌طور که در بالا گفته شد با گذشت زمان و تابش نور چوب گیلاس تیره‌تر می‌شود، درنتیجه با گذر زمان چوب گیلاس زیباتر هم می‌شود.

چوب ماهگون

رنگ برجسته و قرمز خاص این چوب نه تنها آن را محبوب کرده بلکه باعث شده تا برای پوششی مقبول روی نئوپان گزینه‌ی بسیار خوبی باشد. چوب ماهگون رگه‌های برجسته‌ای دارد که باعث شده بافت خاصی به قطعه بدهد و البته باید ذکر کرد که ماهگون چوب بسیار گرانی است.

چوب گردو

درخت گردو نه فقط برای محصول بی‌نظیرش بلکه برای چوب خاص و سخت خود با رگه‌‌های بسیار جالب و رنگ شکلاتی تیره‌ی خود معروف است. چوب آن هم برای مبلمان خوب گزینه‌ی بی نظیری است اما مانند چوب گیلاس بسیار گران است.

دو نوع مهم چوب گردو عبارتند از چوب گردوی انگلیسی و گردوی سیاه. علی‌رغم نام گونه‌ی اول (انگلیسی) این درخت در کالیفرنیای آمریکا رشد می‌کند. این نوع چوب گردو رنگ روشن‌تری نسبت به گردوی سیاه داشته و بسیار بادوام است؛ از این رو برای استفاده در ساخت وسایلی که پراستفاده هستند بسیار مناسب است. برای مثال چوب گردو، چوب مورد علاقه‌ی کارخانه‌جات تفنگ شکاری بوده است.

نکته: علی‌رغم طبیعت تنومند و محکم چوب گردو، می‌توان این محصول را به‌راحتی با بخار خم کرد. علاوه بر این چوب گردو را به‌راحتی می‌توان چسب زد اما باید توجه کنید که اضافه‌های چسب را باید در اسرع وقت پاک کرد زیرا ممکن است باعث لکه‌دار شدن سطح چوب و زشتی جلوه نهایی آن شود.

چوب افرا

چوب افرا به قدری چوب سختی است که معمولاً برای تخته‌های قصابی به کار می‌رود. رنگ آن معمولاً قهوه‌ای روشن است و رگه‌های صافی دارد ولی در پاره‌ای نقاط می‌تواند کمی مواج باشد. این چوب هم از دسته‌ی چوب‌های گران است.

چوب افرا در کنار چوب‌های گیلاس, گردو و بلوط از محبوب‌ترین چوب‌های سخت در ساخت مبلمان و وسایل خانه است. چوب افرا درصورت پرداخت صحیح عموماً به‌عنوان چوبی قوی، بادوام و زیبا شناخته می‌شود. این چوب معایب خاص خودش را دارد. برای مثال افرا خیلی ثبات ندارد و مخصوصاً هنگام جلا و پرداخت بسیار مستعد آب رفتن است. اگر افرا کاملاً خشک و به‌خوبی با محیط سازگار شده باشد، تاثیر بزرگی در روند نجاری و نگهداری آن‌ در طول زمان خواهد داشت.

قسمت عمده‌ی زیبایی مبلمان افرا مدیون تناسب و هماهنگی بافت تخته‌های افراست. در ساخت وسایل چوبی با افرا سعی کنید تا حد ممکن رنگ و طرح بافت تخته‌های کنار هم، شبیه باشند. برخی نجاران کنده‌های بزرگ افرا را خریداری کرده، سپس با اره نواری آن را برش داده و تخته‌های بریده‌ شده را در کنار هم، در ساخت وسایل چوبی استفاده می‌کنند تا از زیبایی یکدستی بافت افرا بهره ببرند. این تکنیک با چوب افرای ببری در ساخت درب کابینت و قسمت جلویی کشو موثر است. ازآنجاکه چوب افرا از نوع چوب‌های سخت محسوب می‌شود هنگام کار با آن مطمئن شوید که ابزار، تیغه و مته‌هایتان به‌خوبی تیز و تمیز هستند.

چوب کاج

چوب کاج که به آن چوب روسی یا نراد روسی نیز می‌گویند از دیرباز در ساخت انواع سبک‌های مبلمان چوبی از سبک روستیک گرفته تا سلطنتی استفاده می‌شده است. رنگ کاج روشن است و معمولا در نگاه اول سفید متمایل به کرم دیده می‌شود. گاهی اوقات نیز طیف آن ممکن است کاملا سفید یا زرد باشد. مزیت رنگ روشن چوب کاج این است که به راحتی می‌توان به هر رنگ دلخواه آن را رنگ‌آمیزی کرد؛ یا برای این که ظاهر چوب طبیعی‌تر جلوه دهد به جای رنگ فقط از لایه روکش استفاده کرد. چوب درخت کاج رگه‌هایی به همراه نقطه‌هایی تیره‌تر از رنگ زمینه چوب دارد که زیبایی آن دوچندان کرده است.

چوب کاج از دسته چوب‌های ارزانی است که برای ساخت مبلمان به کار می‌رود. چوب کاج از دسته‌ی چوب‌های نرم است به همین دلیل مستعد خش و لکه دار شدن است. رنگ آن روشن و رگه‌های به هم نزدیکی دارد که به خودی خودی زیبا نیست ولی به آسانی رنگ می‌شود و جلوه‌ای متفاوت پیدا می‌کند.

چوب سرو

این چوب بیشتر متمایل به رنگ روشن با رگه‌های قرمز است و کمی بوی حشره می‌دهد. از این چوب معمولاً برای ساخت کمد و قفسه استفاده می‌شود. چوب سرو هم می‌تواند کمی گران باشد ولی نه به اندازه‌ی انواع دیگر چوب.

چوب بلوط

چوب بلوط در دو نوع بلوط سفید و بلوط قرمز موجود است که گزینه‌ی گرانی است زیرا راحت‌تر به دست می‌آید. این چوب بسیار سخت بوده و استحکام بسیار بالایی دارد. در مبلمان سازی از این چوب بسیار استفاده می‌شود. بین گونه‌های مختلف چوب بلوط تفاوت‌های بسیاری وجود دارد. برای مثال بلوط اروپایی از درجه کیفی بالاتری نسبت به بلوط آمریکایی برخوردار است یا تعداد قابل توجهی از بناها، کلیساها و کشتی‌های باقی مانده از قرن‌های پیش عمدتا از بلوط انگلیسی ساخته شده‌اند. البته امروزه دسترسی به این گونه زیبا بسیار سخت است اما گونه‌های دیگر بلوط با مقاومت و ویژگی‌های مختلف در دسترس است.

چوب بلوط یکی از انواع چوب‌هایی است که بسیار سریع می‌سوزد که در این حالت هم ممکن است به تیغه آسیب برساند و هم چوب از بین برود. استفاده از ابزار تیز و همچنین انتخاب سرعت مناسب برای کار می‌تواند از پیش آمدن چنین مشکلاتی جلوگیری کند. بهتر است از سوختن چوب جلوگیری کنید اما در صورت لزوم می‌توانید قسمت‌های سوخته و آسیب دیده را با سنباده اصلاح کنید.

Table of Contents

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *