دستگاه گندگی چیست؟ آیا واقعا به گندگی نیاز داریم؟

جدای از توانایی هر فرد در حرفه و فنی که مشغول به کار است، تجهیزات نقش اساسی‌ ای ایفا می‌کنند. مشخصا در حرفه نجاری و صنعت چوب، بدون وجود تجهیزاتِ خیلی پیشرفته، کار تا حدود زیادی پیش می‌رود، اما مسلما با کمک ماشین آلات نجاری سرعت تولید محصولات تا حدود بسیار زیادی افزایش می‌یابد.

به طوری که انجام فرآیندی که ممکن است به صورت دستی چند ساعت طول بکشد، به کمک آنها ممکن است در عرض چند دقیقه انجام شود. از طرفی کیفیت عالی و دقت و نظم خاصی در خروجی کار با ماشین آلات صنعت چوب حاصل می‌شود. یکی از این ماشین آلات، ماشین گندگی است که در ادامه به توضیحاتی در مورد آن و بررسی اینکه آیا واقعا به یک ماشین گندگی نیاز داریم یا نه، می‌پردازیم.

گنده‌گیر همانطور که از نامش مشخص است، دستگاهی است که الوار را می‌گیرد و آن را به ضخامت دلخواه درمی‌آورد و در همین حین سطح زبر الوار چوب را کاملا صاف و یکدست می‌کند. مکانیزم کار گندگی مانند عمل رندیدن است و این کار را کاملا دقیق و بدون نقص انجام می‌دهد.

گندگی برخلاف کف رنده، سطح بالایی الوار را صاف می‌کند. همه ماشین‌های گندگی سه المان اصلی دارند: یک کاتر هِد که اره‌ های برش را شامل می‌شود، غلطک‌هایی برای هدایت قطعه کار به داخل گندگی و پس از آن خروج از گندگی و میز قرارگیری قطعه کار با قابلیت تنظیم ارتفاع. البته در بعضی گندگی‌های پرتابل، به جای بالا رفتن میز برای تنظیم ارتفاع، اره دستگاه پایین می‌آید. پیش از این که بیشتر توضیح بدهیم، برای آشنایی بیشتر با این دستگاه ، نحوه کار آن را در ویدیوی زیر ببینید. این ویدیو ماشین گندگی کاسادی مدل PS63 و نحوه کار با آن را نشان می‌دهد:

همانطور که در ویدیوی بالا دیدید، ابتدا دستگاه روشن شده و اره‌ها شروع به چرخیدن می‌کنند و میز در ارتفاع مورد نظر تنظیم می‌شود. حالا تنه یا الوار را داخل دستگاه گندگی جلو می‌بریم تا غلطک ورودی، قطعه کار را بگیرد و آن را به داخل ماشین هدایت کند. پس از آن قطعه کار توسط اره‌ها به ضخامت تنظیم‌شده می‌رسد، غلطک خروجی آن را می‌گیرد و از ماشین خارج می‌کند. در عکس زیر اتفاقی که در داخل این دستگاه می‌افتد به خوبی مشخص است. برای عملکرد بهتر این دستگاه بهتر است ابتدا یک سطح قطعه کار به کمک کف رنده صاف شود و بعد از آن در دستگاه گندگی قرار بگیرد تا نتیجه بهتری حاصل شود.

 

این دستگاه با توجه به برند و میزان دانش تکنولوژی در دهه‌های مختلف، دارای انواع مختلف و ویژگی‌ها و قابلیت‌های متفاوتی هستند. از لحاظ کارکرد به دو مدل دستی و اتوماتیک تقسیم بندی می‌شوند. برخی تک فاز و برخی سه فاز هستند و قدرت موتور آنها متفاوت است.

جنس این دستگاه‌ها معمولا ترکیبی از آهن و چدن است. عرض صفحه گنده‌گیر و ارتفاع کاری و تعداد اره‌ها در دستگاه‌های مختلف متفاوت است. این محصول بسته به برند و مدل، قابلیت‌های مختلفی دارند. اما عموم آنها شامل مواردی مثل قابلیت تنظیم ارتفاع، قابلیت تنظیم سرعت پیشروی قطعه کار، غلطک‌های جلو برنده قطعه کار، نشانگر دیجیتال، قابلیت کنترل حرکت قطعه کار و موارد دیگر می‌شوند. اما سوال اصلی این است که:

چرا باید ماشین گندگی بخریم؟ آیا واقعا به آن نیاز داریم؟

یکی از سوالاتی که همیشه وجود دارد این است که آیا واقعا در کارگاه خود به ماشین گندگی نیاز داریم؟ با توجه به اینکه شاید دستگاه‌های دیگری برای ما اولویت خرید داشته باشند. مثل اره رومیزی یا فرز نجاری . گاهی اوقات ممکن است تا حدودی بتوان با کمک ماشین آلات و ابزار دیگری به کارایی یک ماشین گندگی رسید، اما سنباده تانکی نمی‌تواند جای گندگی را برای کاهش ضخامت چوب بگیرد و ابزار رایج دیگری مثل رنده دستی دقت و تاثیر گندگی را ندارد. این دستگاه ۳ عمل خاص را انجام می‌دهد که با این کیفیت توسط دستگاه‌های دیگر قابل انجام نیست و فقط مختص این ماشین است:

  1. هر دو روی صفحه را در عین حال که صاف می‌کند، کاملا موازی هم درمی‌آورد.
  2. سطح زبر و زمخت الوار را صاف و هموار می‌کند.
  3. ضخامت الوار را دقیقا به همان اندازه که نیاز دارید کاهش می‌دهد.

پیشنهاد ما این است که سعی کنید برای خرید این دستگاه پس‌ انداز کنید. ضمن اینکه ممکن است بتوانید از مجموعه نوین چوب، به صورت اقساطی اقدام به خرید کنید.

اگر واقعا به طور حرفه‌ای قصد ادامه دارید، مطمئن باشید این دستگاه ارزش خرید دارد. بعد از اینکه این ماشین را بخرید و حضور موثر آن را در کارگاه خود حس کنید، هرگز پشیمان نمی‌شوید.

چرا که مطمئن خواهید شد که تا به حال به این راحتی ضخامت تنه‌ها و الوار را تحت کنترل نداشته‌اید. گاهی اوقات استفاده از ماشین دوکاره  کف رنده و گندگی در کنار هم نتایج بسیار دلنشین و قابل قبولی می‌دهد. اما یک راه مطمئن دیگر و البته کم‌هزینه‌تر هم پیش روی شما قرار دارد. لطفا به خواندن ادامه دهید.

یک راه ارزان‌تر، خرید مطمئن ماشین آلات نجاری کارکرده

خرید ماشین آلات نجاری کارکرده یک راه ارزان‌تر برای رسیدن به دستگاه مورد نظر با هزینه کمتر است. اما توجه داشته باشید که خرید این دستگاه‌ها با توجه به ماهیت این صنعت و صحت عملکرد و دقتی که هر دستگاه باید داشته باشد، کار حساسی است. این دستگاه‌ها بعضا قیمت بالایی دارند و اشتباه در انتخاب ممکن است برای خریدار گران تمام شود.

مسلما برای خرید هر ماشین نجاری کارکرده‌ای نکاتی وجود دارد که پیش از خرید باید آنها را بررسی کرد. گروه صنعتی نوین چوب همواره برای یک خرید مطمئن، همراه با پشتیبانی قوی و خدمات پس از فروش شایسته مشتری، این راه را برای خریداران هموار می‌کند. شما به راحتی و با خیال راحت می‌توانید برای خرید ماشین آلات دست دوم به بخش مربوطه در سایت مراجعه کنید، محصولات را بررسی کنید و هرگونه سوالی در این مورد دارید حتما از ما بپرسید. به شما برای خرید ماشین آلات نجاری کارکرده کمک خواهیم کرد.

تیغه دستگاه گندگی و مشخصات آن

این محصول ممکن است با توجه به تصمیم کمپانی سازنده و مدل‌بندی ماشین‌آلات و سیاست قیمت‌گذاری ماشین‌آلات و بسیاری موارد دیگر که ممکن است در فروش دستگاه‌ها مؤثر باشد، دارای تیغه‌های مختلفی باشند. تیغه‌ های دستگاه گندگی در ساده‌ترین حالت ۲ نوع دارند. توپی رنده در دستگاه گندگی، ممکن است دارای ۲ یا ۴ تیغه تک باشد و یا اینکه دارای تیغه‌های مارپیچ باشد. در شکل زیر این ۲ نوع تیغه را می‌بینید:

 

هرکدام از این تیغه‌ها دارای کارکرد و کیفیت متفاوتی هستند. اما به این نکته دقت داشته باشید که کیفیت عملکرد گندگی فقط به توپی رنده و نوع تیغه‌های دستگاه بستگی ندارد. یکی از عوامل مهم دیگر در کیفیت خروجی گندگی، سرعت چرخش توپی رنده است. بنابراین انتخاب توپی رنده با تیغه‌های مستقیم یا تیغه‌های مارپیچ را باید با توجه به دیگر ویژگی‌های ماشین سنجید و برآیند کلی این محصول را را در نظر داشت.

بخشی از کیفیت خروجی به مشخصات فنی خود گندگی بستگی دارد. اما بخش مهمی نیز به نحوه استفاده از این ماشین برمی‌گردد. مثلاً یکی از عوامل تاثیرگذار اپراتور، استفاده از سرعت‌های مختلف جلوبرنده است. اینکه چه چوبی با چه میزان ناصافی را با چه سرعتی و چندبار رنده کنیم، تا حدود زیادی به دانش و مهم‌تر از آن به تجربه اپراتور دستگاه برمی‌گردد.

همچنین یکی دیگر از عوامل مهم انتخاب یک گندگی، نوع و میزان کاری‌ست که شما با دستگاه دارید. استفاده از تیغه‌ های مختلف همیشه یک بحث داغ در تالارهای گفتمان حوزه صنایع چوب است. به طوری که نجاران همواره پیرامون اینکه چه نوع تیغه در گندگی را با چه سرعت توپی و چه توانی استفاده می‌کنند، در حال تبادل نظر و اشتراک تجربه‌های خود هستند.

همچنین یک عامل مهم دیگر در انتخاب این دستگاه، نوع و میزان کاری‌ست که شما با این ماشین دارید. ممکن است یک دستگاه با سرعت توپی رنده متوسط و یک نوع خاص تیغه کار شما را راه بیندازد و هزینه کمتری نسبت به دستگاه دیگر با توان بالاتر داشته باشد که شاید هیچ‌وقت از تمام ظرفیت آن استفاده نکنید.

بنابراین در جواب این سؤال که کدام دستگاه را بخرم؟ بهترین چیزی که می‌توان گفت این است که: بستگی دارد! بنابراین شما برای گرفتن مشاوره به منظور یافتن جواب این سؤال برای خودتان، می‌توانید با کارشناسان فروش گروه صنعتی نوین چوب تماس بگیرید.

خرید دستگاه گندگی نجاری دست دوم

خرید دستگاه گندگی کارکرده و به طور کلی خرید ماشین‌ آلات نجاری دست دوم نیازمند بررسی یک مجموعه نکات مهم است تا از صحت عملکرد دستگاه مطمئن شده و از خسارات مالی و جانی بعضا جبران‌ناپذیر جلوگیری شود. ماشین‌آلات نجاری اساساً از موتور، چرخ‌دنده، یاتاقان، چدن و یک سطح کار تشکیل می‌شوند. بدنه چدنی و سطح میز کار مهم‌ترین اجزای ماشین شما هستند چرا که باقی موارد را در صورت خرابی می‌توان تعویض کرد. به صاف بودن سطح میز کار دقت کنید.

ماشین‌ هایی که از آن‌ ها برای انجام وظایف سنگین استفاده شده، ممکن است دارای میزکار آسیب‌دیده باشند. بدنه چدنی را برای عاری از شکاف و شکستگی بودن با دقت بررسی کنید. ممکن است در ایران هم کمپانی‌هایی وجود داشته باشند که کار تعویض و تعمیر بدنه را انجام دهند اما احتمالاً به هزینه آن نمی‌ارزد.

در صورت امکان حتماً پیش از خرید، دستگاه را در حال کار تست کنید. به دقت گوش کنید تا ببینید دستگاه صدای ناهنجار یا لگد زنی نداشته باشد. اما در صورتی که این اتفاق افتاد چندان نگران نباشید چون یاتاقان‌ها عموما قابل تعویض هستند. صرفاً دانستن این موارد می‌تواند در قیمت خرید شما تأثیر داشته باشد. همه دکمه‌های دستگاه باید به روانی و با همان اشاره اول کار کنند و گیر نکنند. به فاز دستگاه و نیاز خود توجه داشته باشید.

از کجا ماشین آلات نجاری دست دوم پیدا کنیم؟

گروه صنعتی نوین چوب دارای بزرگترین کلینیک سرویس ماشین آلات نجاری و صفحه‌ای دست دوم است. در صورتی که تمایل دارید با خیال راحت از تضمین کیفیت و صحت عملکرد، اقدام به خرید ماشین آلات کارکرده صنایع چوب کنید، حتماً ماشین آلات کارکرده نوین چوب را بررسی کنید و برای دریافت اطلاعات بیشتر و بررسی حضوری این دستگاه‌ها با ما تماس بگیرید.

ساخت گندگی نجاری

یک از گزینه‌های دیگر پیش رو ساخت ماشین آلات نجاری توسط خود نجار است. البته ساخت ابزارآلات صنایع چوب و ماشین آلات دستی بسیار ساده‌تر است. ماشین‌هایی مثل انواع سنباده گردان و سنباده تانکی، انواع دریل‌ها و موارد مشابه. ساخت ماشین آلات پیچیده‌تر صنایع چوب به دلیل بحث مهم ایمنی و همچنین صحت عملکرد مورد نیاز، عموما کار بسیار پیچیده‌ای است. در مواردی فقط از افراد بسیار باتجربه برمی‌آید. مانند دستگاه‌های کام کن. و در مواردی مثل ساخت اره فلکه و یا ساخت گندگی، ممکن است هیچ‌وقت به صحت عملکرد ماشین آلات ساخته‌شده توسط کمپانی‌های بزرگ این صنعت نرسد.

 

در مورد ساخت گندگی نجاری، راه‌های متفاوتی وجود دارد. در ساختن گندگی نجاری اگر دقت کافی به خرج داده شود تا حدودی می‌توان به کیفیت عملکرد خوبی رسید. در ادامه در مورد نحوه ساخت گندگی نجاری خانگی راه‌حلی ارائه می‌شود.

ساخت گندگی دست‌ ساز

برای ساخت گندگی دست ساز، راه‌های مختلفی وجود دارد. بعضی از این راهها هزینه‌ برتر هستند و نیاز به خرید قطعات یدکی بیشتری دارند و سعی آن‌ ها این ‌است که تا حد امکان عین این دستگاه آماده را بازطراحی کنند. اما اگر بنا باشد تا این حد به خود زحمت بدهیم، خرید یک دستگاه آماده آن هم از نوع کارکرده مطمئن که هزینه کمتری نیز دارد، می‌تواند انتخاب عاقلانه‌تری باشد.

راه دیگری که برای ساخت گندگی دست‌ ساز وجود دارد، استفاده از دیگر ماشین آلات دستی و سبک‌تر نجاری است که با استفاده از آن‌ها در یک موقعیت خاص و با کمک میزکار ساخته‌شده برای این منظور، می‌توان کارکردی شبیه به کارکرد گندگی در آن‌ها ایجاد کرد.

نوین چوب فروشنده دستگاه گندگی

نوین چوب فروشنده دستگاه گندگی در تهران و شهرستان ها می باشد . توجه داشته باشید آموزش اپراتور برای استفاده درست از دستگاه، تأمین قطعات و خدمات پشتیبانی یک محصول از دیگر مواردی است که قبل از خرید دستگاه گندگی نجاری باید به آن توجه ویژه ای داشته باشید. تمامی محصولات ارائه شده توسط شرکت نوین چوب دارای یک سال گارانتی و ۱۰ سال خدمات پس از فروش است.

آموزش اپراتور در محل کارگاه مشتری و توسط کارشناسان مجرب شرکت نوین چوب و به صورت حضوری انجام می‌پذیرد که این آموزش ها تا حصول اطمینان از فراگیری مشتری نسبت به عملکرد این ماشین در زمان استاندارد ادامه خواهد داشت. از دیگر محصولات نوین چوب می توان به  سی ان سی چوب  ، خراطی ، لبه چسبان ، پانل بر و … اشاره کرد .

در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر برای خرید این محصول و مشاوره لطفاً با کارشناسان شرکت نوین چوب تماس حاصل فرمایید و یا به آدرس اینستاگرام نوین چوب به آدرس novinchoobco دایرکت دهید تا مشاوران ما شما را بطور کامل راهنمایی کنند.

منابع:

گندکی در ویکیپدیا
آیا واقعا به گندگی نیاز داریم؟

Table of Contents

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *