ماشین گندگی چیست

ماشین گندگی چیست؟ آیا واقعا به گندگی نیاز داریم؟

۱۵ آذر ۱۳۹۷

جدای از توانایی هر فرد در حرفه و فنی که مشغول به کار است، تجهیزات نقش اساسی‌ای ایفا می‌کنند. مشخصا در حرفه نجاری و صنعت چوب، بدون وجود تجهیزاتِ خیلی پیشرفته، کار تا حدود زیادی پیش می‌رود، اما مسلما با کمک ماشین آلات نجاری سرعت تولید محصولات تا حدود بسیار زیادی افزایش می‌یابد. به طوری که انجام فرآیندی که ممکن است به صورت دستی چند ساعت طول بکشد، به کمک آنها ممکن است در عرض چند دقیقه انجام شود. از طرفی کیفیت عالی و دقت و نظم خاصی در خروجی کار با ماشین آلات صنعت چوب حاصل می‌شود. یکی از این ماشین آلات، ماشین گندگی است که در ادامه به توضیحاتی در مورد آن و بررسی اینکه آیا واقعا به یک ماشین گندگی نیاز داریم یا نه، می‌پردازیم.

ماشین گندگی چیست؟ چگونه کار می‌کند؟

گنده‌گیر یا گندگی همانطور که از نامش مشخص است، دستگاهی است که الوار را می‌گیرد و آن را به ضخامت دلخواه درمی‌آورد و در همین حین سطح زبر الوار را کاملا صاف و یکدست می‌کند. مکانیزم کار گندگی مانند عمل رندیدن است و این کار را کاملا دقیق و بدون نقص انجام می‌دهد. گندگی برخلاف کف رنده، سطح بالایی الوار را صاف می‌کند. همه ماشین‌های گندگی سه المان اصلی دارند: یک کاتر هِد که اره‌های برش را شامل می‌شود، غلطک‌هایی برای هدایت قطعه کار به داخل گندگی و پس از آن خروج از گندگی و میز قرارگیری قطعه کار با قابلیت تنظیم ارتفاع. البته در بعضی گندگی‌های پرتابل، به جای بالا رفتن میز برای تنظیم ارتفاع، اره دستگاه پایین می‌آید. پیش از این که بیشتر توضیح بدهیم، برای آشنایی بیشتر با ماشین گندگی، نحوه کار آن را در ویدیوی زیر ببینید. این ویدیو ماشین گندگی کاسادی مدل PS63 و نحوه کار با آن را نشان می‌دهد:

همانطور که در ویدیوی بالا دیدید، ابتدا دستگاه روشن شده و اره‌ها شروع به چرخیدن می‌کنند و میز در ارتفاع مورد نظر تنظیم می‌شود. حالا تنه یا الوار را داخل دستگاه گندگی جلو می‌بریم تا غلطک ورودی، قطعه کار را بگیرد و آن را به داخل ماشین هدایت کند. پس از آن قطعه کار توسط اره‌ها به ضخامت تنظیم‌شده می‌رسد، غلطک خروجی آن را می‌گیرد و از ماشین خارج می‌کند. در عکس زیر اتفاقی که در داخل ماشین گندگی می‌افتد به خوبی مشخص است. برای عملکرد بهتر ماشین گندگی بهتر است ابتدا یک سطح قطعه کار به کمک کف رنده صاف شود و بعد از آن در ماشین گندگی قرار بگیرد تا نتیجه بهتری حاصل شود.

مکانیز کار دستگاه گندگی

مکانیز کار دستگاه گندگی

ماشین‌های گندگی با توجه به برند و میزان دانش تکنولوژی در دهه‌های مختلف، دارای انواع مختلف و ویژگی‌ها و قابلیت‌های متفاوتی هستند. از لحاظ کارکرد به دو مدل دستی و اتوماتیک تقسیم بندی می‌شوند. برخی تک فاز و برخی سه فاز هستند و قدرت موتور آنها متفاوت است. جنس این دستگاه‌ها معمولا ترکیبی از آهن و چدن است. عرض صفحه گنده‌گیر و ارتفاع کاری و تعداد اره‌ها در دستگاه‌های مختلف متفاوت است. ماشین‌های گندگی بسته به برند و مدل، قابلیت‌های مختلفی دارند. اما عموم آنها شامل مواردی مثل قابلیت تنظیم ارتفاع، قابلیت تنظیم سرعت پیشروی قطعه کار، غلطک‌های جلوبرنده قطعه کار، نشانگر دیجیتال، قابلیت کنترل حرکت قطعه کار و موارد دیگر می‌شوند. اما سوال اصلی این است که:

چرا باید ماشین گندگی بخریم؟ آیا واقعا به آن نیاز داریم؟

یکی از سوالاتی که همیشه وجود دارد این است که آیا واقعا در کارگاه خود به ماشین گندگی نیاز داریم؟ با توجه به اینکه شاید دستگاه‌های دیگری برای ما اولویت خرید داشته باشند. مثل اره رومیزی یا فرز نجاری . گاهی اوقات ممکن است تا حدودی بتوان با کمک ماشین آلات و ابزار دیگری به کارایی یک ماشین گندگی رسید، اما سنباده تانکی نمی‌تواند جای گندگی را برای کاهش ضخامت چوب بگیرد و ابزار رایج دیگری مثل رنده دستی دقت و تاثیر گندگی را ندارد. ماشین گندگی ۳ عمل خاص را انجام می‌دهد که با این کیفیت توسط دستگاه‌های دیگر قابل انجام نیست و فقط مختص این ماشین است:

  1. هر دو روی صفحه را در عین حال که صاف می‌کند، کاملا موازی هم درمی‌آورد.
  2. سطح زبر و زمخت الوار را صاف و هموار می‌کند.
  3. ضخامت الوار را دقیقا به همان اندازه که نیاز دارید کاهش می‌دهد.

پیشنهاد ما این است که سعی کنید برای خرید یک ماشین گندگی پس‌انداز کنید. ضمن اینکه ممکن است بتوانید از مجموعه نوین چوب، به صورت اقساطی اقدام به خرید کنید.

اگر واقعا به طور حرفه‌ای قصد ادامه دارید، مطمئن باشید ماشین گندگی ارزش خرید دارد. بعد از اینکه این ماشین را بخرید و حضور موثر آن را در کارگاه خود حس کنید، هرگز پشیمان نمی‌شوید. چرا که مطمئن خواهید شد که تا به حال به این راحتی ضخامت تنه‌ها و الوار را تحت کنترل نداشته‌اید. گاهی اوقات استفاده از ماشین دوکاره گندگی و کف رنده در کنار هم نتایج بسیار دلنشین و قابل قبولی می‌دهد.

اما یک راه مطمئن دیگر و البته کم‌هزینه‌تر هم پیش روی شما قرار دارد. لطفا به خواندن ادامه دهید.

خرید دستگاه گندگی

خرید دستگاه گندگی

یک راه ارزان‌تر، خرید مطمئن ماشین آلات نجاری کارکرده

خرید ماشین آلات نجاری کارکرده یک راه ارزان‌تر برای رسیدن به دستگاه مورد نظر با هزینه کمتر است. اما توجه داشته باشید که خرید این دستگاه‌ها با توجه به ماهیت این صنعت و صحت عملکرد و دقتی که هر دستگاه باید داشته باشد، کار حساسی است. این دستگاه‌ها بعضا قیمت بالایی دارند و اشتباه در انتخاب ممکن است برای خریدار گران تمام شود. مسلما برای خرید هر ماشین نجاری کارکرده‌ای نکاتی وجود دارد که پیش از خرید باید آنها را بررسی کرد. گروه صنعتی نوین چوب همواره برای یک خرید مطمئن، همراه با پشتیبانی قوی و خدمات پس از فروش شایسته مشتری، این راه را برای خریداران هموار می‌کند. شما به راحتی و با خیال راحت می‌توانید برای خرید ماشین آلات دست دوم به بخش مربوطه در سایت مراجعه کنید، محصولات را بررسی کنید و هرگونه سوالی در این مورد دارید حتما از ما بپرسید. به شما برای خرید ماشین آلات نجاری کارکرده کمک خواهیم کرد.

منابع:

گندکی در ویکیپدیا
آیا واقعا به گندگی نیاز داریم؟