چه کارهایی می‌توان با اور فرز انجام داد؟

با اور فرز نجاری چه کارهایی می‌تواند انجام داد؟ اور فرز فقط برای شکل دادن و بریدن لبه چوب استفاده نمی‌شود. اور فرز وسیله‌ای بی‌رقیب برای درست کردن شیار و اتصالات است و می‌تواند روی چوب طرح‌های بسیار زیبا و عالی ایجاد کند. با اور فرز می‌توانید طرح مورد نظر خود را روی چوب یا مواد دیگر دربیاورید و برای این کار تنها کافی است هدایت آن را دست بگیرید. از اور فرز بیشتر برای کارهای نجاری علی‌الخصوص کابینت سازی استفاده می‌شود. این ابزار چندکاره اغلب برای ایجاد سوراخ عمیق یا طرح روی چوب استفاده می‌شود.

اور فرز ها در ابتدا دستی بودند اما با گذشت زمان انواع پیشرفته‌تر آن به بازار راه یافت. شکل اصلی و اولیه اور فرز های چوب به‌صورت دستی بود با پایه‌ای پهن و تیغه‌ای باریک که سر آن بیرون از پایه قرار می‌گرفت. اور فرز های امروزی شکل‌های پیشرفته و مدرن‌تری دارند. متداول‌ترین نوع آن‌ها الکتروموتوری داشته که کلگی را حرکت می‌دهد. به این دستگاه رنده و فرز هم می‌گویند.

اور فرز از صفحه‌ای تخت و یک شفت دوار و مته‌ای که از آن خارج شده تشکیل می‌شود. وظیفه موتور الکتریکی چرخاندن شفت با سرعت بالا است. تولیدکنندگان مختلف، اور فرز ها را برای کارهای مختلف چوب تولید می‌کنند. برای مثال بعضی‌ها پایه نفوذی، بعضی‌ها به شکل D و بعضی‌ها دو دسته هستند.

امروز بسیاری از اور فرز ها امکان کنترل سرعت (دیمر) و پایه متحرک یا نفوذی دارند که می‌تواند در محل محکم شود و به‌عنوان پایه ثابت استفاده شود. بعضی از اور فرز ها قابلیت soft start دارند که کار را با سرعتی بسیار آرام شروع می‌کنند و به‌تدریج افزایش می‌دهند. این قابلیت برای کار با مته اور فرز های بزرگ بسیار ایده آل است.

چه کارهایی می‌توان با اور فرز انجام داد؟

کافی است به اطرافتان نگاه کنید؛ قاب عکس، کابینت آشپزخانه، میزها، لبه اجسام مختلف، درها و …، همگی با استفاده از اور فرز قابل انجام است. با استفاده از اور فرز می‌توانید روی چوب سوراخ ایجاد کنید که این قابلیت برای درست کردن کارهای هنری و دکوری مناسب است. اگر خلاق باشید از اور فرز فقط برای نجاری استفاده نمی‌کنید. بلکه می‌توانید از آن برای برش لبه‌ها، پلاستیک، فلز و لمینت استفاده کنید. اور فرز ها برای ایجاد طرح روی تخته‌های صاف چوبی استفاده می‌شوند؛ برای این کار اغلب روی قطعه با گیره محکم شده و طرح رسم شده روی سطح چوب را ردگیری و آن را روی چوب ایجاد می‌کند.

این دستگاه می‌تواند طرح‌های متقارن روی مبلمان را به‌راحتی ایجاد کند و انقلابی در کابینت سازی، برش لبه، تزیینات طومار شکل و برش‌های دقیق ایجاد کرده‌است.

مهم‌ترین بخش اور فرز نجاری، مته‌های آن است. بدون آن‌ها، اور فرز اساساً تنها یک موتور دوار است؛ اما (اگر آن‌ها در بسته اور فرز قرار نگرفته باشند) چه نوع مته‌ای باید برای اور فرز خود خریداری کنید؟

هنگام خرید مته‌های اور فرز، باید به راهنمای مته توجه کنید.

راهنمای مته در واقع شکل برشی که درنهایت روی کار ایجاد می‌شود را نشان می‌دهد.

برای ایمنی و استفاده مناسب از اور فرز، مته‌ها باید در حلقه اور فرز به‌درستی نصب شوند. اگر نصب مته‌ها به‌درستی انجام نشود، می‌تواند موجب اختلال و شکستن مته‌ها شود و نتیجه نهایی کار را خراب کند.

مته‌ها را بررسی کنید تا از تمیز و سالم بودن آن‌ها مطمئن شوید. مته‌ها باید تیز باشند، اگر مته فرسوده، لب پر یا نقص دیگری داشته باشد، باید قبل از استفاده با مته‌ای تیز جایگزین شود. مته را تا زمانی که میله به انتهای محور برسد، بچرخانید، سپس آن را حدود ¼ یا ۸/۱ اینچ خارج کرده و حلقه را محکم کنید. هنگامی که مته سفت می‌شود، نباید کمتر از ¾ اینچ از طول میله در حفره باشد. اگر شنک مته خیلی کوتاه است و ¾ اینچ از میله در داخل حلقه قرار نگرفته، باید مته‌ای دیگر استفاده کنید.

اول ایمنی

اول، چشم‌ها. دوم، گوش‌هایتان! اگر از خودتان محافظت نکنید، صدای اور فرز به‌اندازه‌ای بلند است که ممکن است به شنوایی‌تان آسیب برساند.

برای جلوگیری از پرتاب شدن چوب و خاک اره به چشمتان باید حین کار، از عینک ایمنی استفاده کنید. رعایت نکات ایمنی هنگام استفاده از اور فرز، به عنوان ابزار برش با تیغه چرخشی با سرعت بالا، بسیار مهم است.

قبل از شروع کار باید قطعه چوب را آماده کنید و از تمیز بودن سطح کار و محکم بودن قطعه کار اطمینان حاصل کنید. عدم رعایت نکات ایمنی و کار با ابزار خطرناک ممکن است باعث بروز آسیب و صدمه جدی شود.

در این مقاله، به بررسی کارهایی که می‌توانید با اور فرز انجام دهید می‌پردازیم.

فرایند فرزکاری

فرزکاری فرآیند برش سریع، لبه زنی و فرم دادن به چوب، فلز، پلاستیک و مواد دیگر است. فرزکاری در نجاری فرایند شکل دادن به چوب است که جلوه و ظاهر زیبا ایجاد می‌کند. در مواردی که کار کردن با بعضی از مواد سخت است اور فرزها می‌توانند این کار را با روش‌های متفاوت فرزکاری به‌آسانی و بسیار تمیز انجام دهند.

در برخی کارهای سبک‌تر، اور فرز چوب بسیار کارآمدتر از قالب‌گیری است و کار سریع‌تر انجام می‌شود.

استفاده از اور فرز نجاری برای ساخت جعبه و کشو

از ۵۰۰۰ سال پیش یعنی ابتدای شروع کار نجاری، نجاران از چوب، جعبه و کشو درست می‌کردند. در آن زمان، نجاران برای درست کردن جعبه و کشو، از الوارها استفاده می‌کردند؛ به همین جهت لبه کار تیز و زاویه دار بود، اما امروزه با استفاده از اور فرز، می‌توانند لبه آن‌ها را به شکل دلخواه دربیاورند.

به محض تولید ابزار نجاری برقی، به‌سرعت جای ابزار دستی را گرفت. امروزه بیشتر کارهای نجاری مانند جعبه سازی، تولید کشو، اتصالات چوب و … با استفاده از اور فرز انجام می‌شود.

برای درست کردن لبه کشو با اور فرز نجاری، کافی است آن را در جفت بافت چوب از یک سمت به سمت دیگر حرکت دهید. با این کار می‌توانید لبه کشو را تزیین و خطر تیز بودن لبه‌ها را از بین ببرید.

ممکن است بریدن چوب برای درست کردن لبه کشو به‌صورت دقیق انجام نشود و در باز یا بسته کردن کشوها به مشکل بخورید؛ اما نگران نشوید؛ زیرا با استفاده از رنده نجاری یا سنباده می‌توانید به‌راحتی این مشکل را برطرف کنید.

اگر می‌خواهید جعبه‌ای از درون یک قطعه چوب دربیاورید، کافی است داخل آن را گود کنید. برای گود کردن داخل جعبه، هر بار فقط به اندازه حداکثر ۳ میلی متر (یک هشتم اینچ)، آن را گود کنید و تا رسیدن به عمق دلخواه فرزکاری را ادامه دهید. باید فرزکاری را از قسمت بیرونی حفره شروع کنید، راهنما را به الگو فشار دهید و اور فرز را جلو و عقب ببرید تا براده‌ها از درون حفره بیرون بیایند.

فرزکاری لبه کارهای چوبی

کار نجاران شکل دادن به چوب و ساخت وسایل از درون چوب است! دلیل شکل دادن لبه کارها هم زیبایی شناسی و هم کاربردی است. لبه‌ها اغلب روی ظاهر کار اثر دارند. شکل دادن آن‌ها زیبایی کارها را چند برابر می‌کند. اور فرز لبه‌ها را نسبت به بدنه راحت‌تر می‌برد. با کمک فرز نه‌تنها می‌توان لبه‌ها را به شکل دلخواه درآورد بلکه می‌توانید عیوب ظاهری چوب مانند شکاف‌ها را از بین ببرید. ایجاد برش برای اتصال‌های چوبی کاری است که اور فرز ها به‌راحتی انجام می‌دهند.

اصلی‌ترین چیزی که برای داشتن برشی دقیق و تمیز نیاز دارید یک مته تیز است. همچنین مطمئن شوید که اور فرز در خلاف جهت عقربه‌های ساعت بر روی سطح کار حرکت می‌کند. با این کار، مته اور فرز شما را به جلو هدایت می‌کند که کنترل کردن و ایمنی آن بیشتر است.

اگر قسمت‌هایی از لبه چوب ناخواسته از بین رفت سعی کنید با تغییر جهت فرزکاری آن را اصلاح نمایید. برای درست کردن لبه بیرونی، از اور فرز در خلاف جهت عقربه‌های ساعت استفاده کنید اما اگر قصد فرم دادن به لبه داخلی کار رادارید (مانند قاب عکس)، باید از اور فرز در جهت عقربه‌های ساعت استفاده نمایید.

برش عرضی چوب

بهترین و قوی‌ترین راه برای نگه‌داشتن طبقات کابینت، شیارهای عرضی هستند. این شیارها یک کانال با سطح صاف و دیواره مربی شکل هستند که در عرض بافت چوب بریده می‌شوند. اگر شیار با بافت چوب هم جهت باشد شیار طولی نامیده می‌شود. با ایجاد شیار در یک قطعه و قرار گیری قطعه دیگر درون شیار اتصال چوبی ایجاد می‌شود. برای داشتن اتصالی محکم‌تر باید اندازه شیار چوب با اندازه قطعه‌ای که درون شیار قرار می‌گیرد تطابق داشته باشد.

برای ایجاد یک شیار عرضی باید تیغ شیار زن تهیه کنید. سپس برای امتحان برش راهنمای برش را روی تکه چوبی اضافی محکم کنید. با استفاده از مته یک چهارم اینچی به‌صورت عمودی روی چوب برش ایجاد کنید. در آخر برش را با گونیا بررسی کرده تا از قائمه بودن برش ایجاد شده برای اتصال مطمئن شوید. حالا برای بریدن قطعه اصلی آماده‌اید. طرح برش را روی قطعه اصلی کار رسم کرده، راهنما را روی آن بگذارید و برش‌ها را ایجاد کنید.

فرزکاری را فقط از سمت راست راهنما انجام داده و فرز نجاری را به عقب هل دهید. جهت چرخش تیغه اور فرز، پایه فرز را در مقابل راهنما فشار می‌دهد؛ اما اگر فرزکاری را روی سمت چپ راهنما انجام دهید، اور فرز تمایل به دور شدن از راهنما دارد که باعث خرابی نتیجه کارتان می‌شود.

برش فاق پله ای

اولین نوع اتصالی که نجاران تازه کار یاد میگیرند، اتصال فاق پله ای است و به‌طور مداوم از آن استفاده می‌کنند. درست کردن اتصال فاق پله ای با اور فرز بسیار آسان است و برای مواقعی که اتصال کام و زبانه با اندازه‌های مختلف نیاز دارید، بسیار مناسب است. برای این کار کافی است مته اور فرز مربوطه را خریداری کنید. بریدن اتصال فاق پله ای با اور فرز بسیار آسان‌تر و سریع‌تر از بریدن آن با اره رومیزی است.

استفاده از اور فرز برای برش فاق پله ای نیاز به داشتن ماشین نجاری دیگر را حذف می‌کند. در بسیاری موارد کیفیت اتصال فاق پله ای که با اور فرز درست شده است بهتر یا حداقل برابر اتصالی است که با ماشین‌های دیگر ساخته می‌شود.

برای برش فاق پله ای به مته مخصوص آن نیاز دارید که معمولاً قطر بزرگی داشته و به همین دلیل باید به‌سرعت اور فرز توجه بیشتری کنید. به راهنمای روی جعبه مته که شامل سرعت مناسب آن است دقت کنید.

اگر سرعت اور فرز قابل تنظیم نیست کاتالوگ آن را خوانده و سرعت چرخش آن را پیدا نمایید. البته معمولاً اطلاعات سرعت بر روی یک صفحه فلزی حک شده و به دستگاه متصل است. بررسی کنید که آیا سرعت فرز با مته مطابقت دارد یا خیر؟

میزان سرعت فرزکاری چوب مستقیماً روی کیفیت اتصال کام و زبانه تأثیر دارد. اگر سرعت اور فرز زیاد باشد ممکن است قسمت‌هایی درست تراشیده نشود و اگر سرعت خیلی کم باشد ممکن است سبب سوختگی کار شود.

برای قطعه‌های کوچک‌تر، از اور فرز رومیزی استفاده کنید. هم‌چنین می‌توانید از مته ساده عمودی یا مته ویژه این برش به همراه راهنمای آن استفاده نمایید.

اتصال خاتم‌ کاری

شما می‌توانید سطح چوب را تزیین کنید. برای این کار تنها باید برش‌هایی کم عمق روی آن ایجاد کرده و آن‌ها را به‌صورت عمودی یا شطرنجی با روکش‌های مختلف پر و کامل کنید.

فرم و اندازه موادی که برای پر و کامل کردن حفره‌ها و شیارها استفاده می‌شود باید با عمق و شکل شیارها یا برش‌ها منطبق باشد. به همین جهت اور فرز برای این کار بسیار مناسب است.

برای شروع این کار باید عرض و ضخامت مواد را به‌خوبی اندازه بگیرید سپس با استفاده از فرز نجاری حفره یا شیار مورد نظر را ایجاد کنید و سپس آن‌ها را پر کنید.

اگر موادی که برای پر کردن شیارها استفاده می‌کنید ضخیم بودند می‌توانید با استفاده از فرز نجاری به‌آرامی آن‌ها را نازک‌تر کنید تا به‌درستی درون هم قرار بگیرند.

برش دم چلچله ای

اتصال دم چلچله ای یکی از نشانه‌های هنر نجار است. شیارهای عرضی به‌تنهایی مقاومت کمی دارند اما اتصال دم چلچله ای از دو طرف مانند سوکت به هم متصل شده و پیوندی محکم ایجاد می‌کنند.

سه نوع اتصال دم چلچله ای وجود دارد: اتصال دم چلچله ای کشویی، اتصال دم چلچله ای کامل، اتصال دم چلچله ای نیمه که با استفاده از فرز نجاری به‌راحتی می‌توان همه آن‌ها را انجام داد.

برای درست کردن اتصال دم چلچله ای مجموعه از ابزار و اقدامات لازم است. شیار که ایجاد می‌کنید باید عرضی حدود ¾ اینچ داشته باشد تا چوبی به همان اندازه در آن قرار گرفته و اتصالی محکم ایجاد کند. عمق شیاری که برای اتصال ایجاد می‌کنید باید با عرض چوبی که باید درون اتصال قرار بگیرد منطبق باشد. اگر سوکت هایی که درون شیارها قرار می‌گیرد در اختیار دارید تنها کافی است شیارها را ایجاد کنید. برای این کار تنها کافی است تیغه اور فرز اتصال دم چلچله ای داشته باشید. قطعه کار را روی میز نجاری با گیره محکم ببندید، میزان عمق لازم را روی اور فرز تنظیم کرده و فرزکاری را شروع کنید.

امیدواریم با خواندن مطالب بالا بتوانید به راحتی از عهده‌ی هر پروژه نجاری برآیید اما چنان چه در هر یک از موارد بالا راهنمایی یا سوالی داشتید با کارشناسان ما در میان بگذارید تا در اسرع وقت پاسخگوی شما باشند و شما را راهنمایی کنند.

نوین چوب فروشنده انواع فرز نجاری

نوین چوب فروشنده انواع فرز نجاری در تهران و شهرستان ها می باشد . توجه نمایید تمامی محصولات ارائه شده توسط شرکت نوین چوب دارای یک سال گارانتی و ۱۰ سال خدمات پس از فروش است. آموزش اپراتور در محل کارگاه مشتری و توسط کارشناسان مجرب شرکت نوین چوب و به صورت حضوری انجام می‌پذیرد که این آموزش ها تا حصول اطمینان از فراگیری مشتری نسبت به عملکرد این ماشین در زمان استاندارد ادامه خواهد داشت. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر برای خرید فرز نجاری و مشاوره لطفاً با کارشناسان شرکت نوین چوب تماس حاصل فرمایید.

Table of Contents

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *