معرفی انواع لولا [ کابینت ، صنعتی ] و کاربرد آنها

لولاها گروهی از یراق آلات هستند که در صنعت چوب و برای اتصال قطعاتی مانند درب مورد استفاده قرار می‌گیرند. طراحی آنها طوری است که به دو قطعه متصل می‌شوند تا قطعات بتوانند حول محور آنها جابه‌جا شوند. برای مثال در‌ها با کمک لولا باز و بسته می‌شوند.

لولاها قابلیت تحمل وزن‌ های بالایی دارند و در انواع و سایزهای مختلف ساخته می‌شوند. همچنین، کاربردهای متنوعی دارند. بهترین کار این است که انواع لولا را بشناسید تا بتوانید از آنها با توجه به نیازهایتان استفاده کنید.

معرفی انواع لولا کابینت و لولا صنعتی

در بازار انواع مختلفی لولا موجود می باشد که ما در این بخش به معرفی تعدادی از این لولاها پرداخته ایم :

لولای بلبرینگی

لولاهای بلبرینگی یکی از انواع لولای لب به لب هستند، یاتاقان‌های مخفی بین بندهای لولا دارند و کارشان کاهش اصطکاک است. درواقع لولاهای بلبرینگ شباهت زیادی به لولاهای لب به لب استاندارد دارند. تفاوت این دو لولا در نقطه پیوت است. یاتاقان‌های مخفی در این نقطه بین بندهای لولا قرار می‌گیرند.

 

این یاتاقان‌ها باعث می‌شوند درها نرم‌تر کار کنند. لولاهای بلبرینگ مخصوص کارهای سنگین بوده و بادوام هستند. از آنها برای درهای ورودی استفاده می‌شود.

لولای بشکه ای

از این لولاها برای پروژه‌ های نجاری مانند کابینت یا جعبه جواهرات استفاده می‌شود، معمولا جنس این لولاها برنجی بوده و از اتصالات برنجی برای آنها استفاده می‌شود. لولاهای بشکه‌ای برای کاربردهای عمودی یا باربر مناسب نیستند. آنها از هر طرف مخفی بوده و قابلیت بازشدن تا ۱۸۰ درجه را دارند.

 

این نوع یراق آلات از دو بخش ساخته می‌شوند. بخش اول حاوی رزوه است و به بخش دوم که یک سوراخ ازپیش‌حفرشده دارد، وصل می‌شود. با وجود ساختار پیچ و رزوه قطعه به راحتی جاسازی و جدا می‌شود. این لولاها امکان حرکت دورانی دارند و برای درب‌ های چرخشی دو طرفه مناسب هستند.

لولای لب به لب

لولای لب به لب یکی از ساده‌ترین انواع لولا بوده و در سایزهایی در محدوده ۱۳ میلی‌متر تا ۱۵۰ میلی‌متر تولید می‌شود. از این لولا برای درب‌ ها و کابینت‌ ها استفاده می‌شود چون محکم و به‌ راحتی قابل نصب هستند. هر چند، قابلیت تنظیم خوبی ندارند. این لولا دو قسمت برگی‌ شکل و مستطیلی دارد و در وسط آن نیز چند بند قرار دارد که با یک پایه به هم متصل می‌شوند. از این لولا برای انواع پروژه‌ های کار با چوب استفاده می‌شود؛ چراکه نصب و اتصالشان آسان است، طراحی ساده‌ای دارند و در عین حال محکم هستند. لولای لب به لب انواع مختلفی دارد: یاتاقانی ساده، بلبرینگی (بخش بالا)، فنری و بالارونده.

لولای مخفی

از لولای مخفی، پنهان یا اروپایی در درب‌ های ورودی و داخلی، کابینت و مبلمان استفاده می‌شود. مدتهاست که این لولا مورد استفاده قرار می‌گیرد. سابقه تولید این لولا توسط برندهای معروف به بیش از صد سال قبل برمی‌گردد. این لولاها از بیرون دیده نمی‌شوند، ظاهری صاف و یکدست دارند و کار را زیباتر می‌کنند.

 

امنیت بالایی را ارائه می‌دهند چون قابلیت دستکاری از بیرون را ندارند. این یراق آلات ساختار پیچیده‌ای دارند و روی تخته‌ ها عملکرد خوبی نشان می‌دهند. طراحی آنها نیز به‌گونه‌ای است که از داخل نصب می‌شوند و از بیرون کار دیده نمی‌شوند. از لولاهای سبک اروپایی برای ترازکردن درها پس از نصب استفاده می‌شود. لولاهای مخفی برای کابینت‌ها، مبلمان، قفسه، کمد و درب‌های مدرن انتخاب خوبی هستند.

لولای ویژه کارهای سنگین

این نوع لولا برای پشتیبانی، ثبات و استحکام درهای سنگین مانند درهای ورودی، گیت‌ها یا چفت‌های مبلمان، بدنه قطعات، نیمکت‌ ها و درهای پرکاربرد طراحی شده است. معمولا لولاهای بلبرینگی، مخفی و پیانو مخصوص کارهای سنگین ساخته می‌شوند. این نوع لولا از جنس فولاد ضخیم (برای کاربردهای داخلی) یا فولاد ضد زنگ (برای کاربردهای خارجی) بوده و با هدف عملکرد نرم‌ و روان درب‌ های سنگین‌ طراحی شده‌ است.

لولای چاقویی

این لولا شبیه لبه‌ های قیچی است و دو قسمت آن که برگ نامیده می‌شود، در یک نقطه پیوت به هم وصل می‌شوند. به همین دلیل لولای محوری نیز نامیده می‌شوند. از این لولا ها در کابینت‌ ها یا درهای داخلی استفاده می‌شود. لولای چاقویی پس از نصب مشخص نیست. لولای چاقویی در دو نوع مستقیم و افست ساخته می‌شود. از لولاهای مستقیم برای درهایی که روی یک قاب قرار می‌گیرند، استفاده می‌شود. لولای افست به شکل ال (L) بوده و برای درب‌های الحاقی کابینت استفاده می‌شود.

لولای پیانویی

لولای پیانویی یا پیوسته یک پایه اصلی و برگ‌های هم اندازه دارد. بخش‌ های برگی شکل در طول هر قطعاتی که به آن وصل می‌شوند، قرار می‌گیرند. در گذشته از این لولا در پیانو استفاده می‌شد اما امروزه کاربردهای بیشتری دارد. از لولای پیانو در میزهای کار و میزهای تاشو، درهای کابینت و صندوقچه‌ها استفاده می‌شود.

طول این لولاها متنوع است اما می‌توان گفت بزرگترین لولا در نوع خود هستند چراکه در امتداد سطوح بزرگ مانند در یا روی میز استفاده می‌شوند. چنین قطعاتی از تمام لبه پشتیبانی کرده و بسیار محکم هستند. بنابراین برای اجسام سنگین انتخاب خوبی محسوب می‌شوند.

جنس بیشتر لولاهای پیانویی از فولاد ضد زنگ است اما انواع آلومینیومی یا برنجی هم دارند و با پرداخت‌های مختلف در بازار موجود هستند.

لولای پیوت یا محوری

این نوع لولا در بالا و پایین درب نصب می‌شود و حرکت نوسانی در را از یک نقطه امکان‌پذیر می‌کنند. آنها برای درهای سنگین‌تر مناسب هستند. با استفاده از این لولاها می‌توان در را با فشار باز کرد. بنابراین از آنها در رستوران‌ها و خانه‌ها برای راهروهای بین آشپزخانه و اتاق غذاخوری استفاه می‌شود.

لولای تسمه‌ای

برگ‌ های بلند و باریک این لولا مشخصه‌ی اصلی آن هستند. این لولاها یک یا دو برگ دارند که موجب ثبات بیشتر قطعه در کاربردهای سنگین می‌شوند. این لولا بیشتر در فضای بیرونی و روی گیت‌ ها استفاده می‌شود. البته برای داخل کابینت‌ ها هم مناسب هستند. لولاهای تسمه‌ای با پیچ روی سطح نصب می‌شوند. ابتدا باید سوراخ‌ هایی را که قرار است دریل شوند، علامت‌گذاری شوند و بخش‌های برگی‌شکل در یک راستا قرار بگیرند. برای نصب لولای T شکل باید بخش لب به لب را محکم کرده و برگ تسمه را روی سطح نصب کنید.

لولای پروانه‌ای

این لولا در اصل نوعی لولای لب به لب است ولی شکلی فانتزی دارد و ساده طراحی نشده است. همچنین به جای کاربردهای عام، بیشتر جنبه تزئینی دارد و به اندازه لولاهای لب به لب محکم نیست. معمولا از این لولاها برای قطعات کوچک مانند جعبه جواهرات که زیباتر و ظریف‌تر هستند، استفاده می‌شود.

Table of Contents

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *