تفاوت کف رنده و گندگی چیست؟ مجله نوین چوب

تفاوت ماشین گندگی و کف رنده چیست؟

14 ژانویه 2019

در بین ماشین آلات صنایع چوب، دستگاه‌هایی هستند که تا حدود زیادی کاربرد مشابهی دارند و ممکن است تصور کنیم با یک دستگاه می‌توان کار دستگاه دیگر را انجام داد. دو مورد از دستگاه‌هایی که خیلی با هم مقایسه می‌شوند، کف رنده و گندگی هستند. در مورد این دو ماشین پرکاربرد همیشه یک سوال وجود دارد که واقعا تفاوت گندگی و کف رنده چیست؟ آیا کاری هست که یکی از این دستگاه‌ها بتواند انجام دهد و دیگری نه؟ در ادامه به بررسی عمده تفاوت‌های این دو دستگاه می‌پردازیم. اما اگر اصلا با این دو دستگاه آشنایی ندارید پیشنهاد می‌کنیم ابتدا این دو مطلب را بخوانید: ماشین گندگی چیست و چگونه کار می‌کند؟ و کف رنده چیست و عملکرد آن چگونه است؟

ماشین کف رنده و گندگی چه تفاوت‌هایی دارند؟ خرید کدام واجب‌تر است؟

یکی از سوالاتی که عموما افراد تازه‌کار برایشان پیش می‌آید، این است که تفاوت بین ماشین گندگی و کف رنده چیست؟ آیا می‌توان با استفاده از کف رنده کار گندگی را هم انجام داد؟ اگر بخواهیم خیلی کوتاه پاسخ بدهیم، کار اصلی کف رنده صاف کردن سطوح و لبه‌های الوار است و کار اصلی گندگی تغییر ضخامت الوار. این دو دستگاه هم در نحوه عملکرد و هم در کارهایی که می‌توان با آنها انجام داد، تفاوت‌هایی دارند. به تصویر زیر که در آن به خوبی نحوه عملکرد هر دو دستگاه نشان داده شده، دقت کنید:

تفاوت عملکرد ماشین گندگی و دستگاه کف رنده مجله نوین چوب

همانطور که می‌بینید، در کف رنده، تیغ اره‌های توپی رنده یا کاتر هِد در کف دستگاه قرار دارد و الوار روی میز ورودی به جلو هدایت می‌شود و سطح زیرین الوار صاف و هموار می‌شود و نتیجه روی میز خروجی تحویل داده می‌شود. گندگی اما از نظر مکانیکی پیچیده‌تر و در عین حال از نظر عملکرد بسیار ساده‌تر است. در گندگی توپی رنده یا کاتر هِد و اره‌ها در بالای دستگاه قرار دارند و ضخامت الوار پس از ورود به ماشین از سطح بالایی آن کاهش پیدا می‌کند.

یکی از بارزترین کارهای گندگی که با ماشین آلات نجاری دیگر به این راحتی‌ها قابل انجام نیست، کنترل میزان ضخامت الوار از ابتدا تا انتهای طول الوار است. گندگی می‌تواند سطح زیرین و زبرین الوار را کاملا موازی با هم دربیاورد. در حالی که این کار با کف رنده قابل انجام نیست.

با وجود تفاوت‌هایی که مطرح شد، هر دوی این دستگاه‌ها بسیار پرکاربرد هستند. هر دو برای پردازش‌های اولیه روی الوار استفاده زیادی دارند. ایده‌آل این است که بتوان هر دو دستگاه را با هم مورد استفاده قرار داد. در واقع جدای از کاربردی که هر دستگاه دارد، بهترین نتیجه وقتی حاصل می‌شود که ابتدا یک روی الوار را با کمک کف رنده صاف کنیم و بعد الوار را در گندگی قرار دهیم و ضخامت دلخواه را اعمال کنیم. ممکن است تصور کنید کف رنده کاربرد بیشتری دارد. اما افراد باتجربه می‌دانند که استفاده همزمان از هر دو دستگاه تجربه دلنشینی است. به این ترتیب اگر هنوز تصمیم قطعی برای خرید یکی از این دو یا هردو نگرفته‌اید، یک پیشنهاد دیگر هم وجود دارد:

یک پیشنهاد بهتر، ماشین دوکاره کف رنده و گندگی کاسادای

دوکاره نجاری کف رنده و گندگی نوین چوب

دوکاره نجاری کف رنده و گندگی نوین چوب

کاسادای یکی از کمپانی‌های قدیمی و بنام تولیدکننده ماشین آلات صنایع چوب است که اقدام به تولید ماشین آلات چندکاره می‌کند. یک طیف محصول این کمپانی شامل ماشین‌های دوکاره کف رنده و گندگی می‌شود. یعنی هر دوی این ماشین‌ها در یک دستگاه قابل استفاده می‌باشند. دوکاره‌هایی که این کمپانی تولید کرده در چند طیف موجود است که تفاوت‌های جزئی با هم دارند. برای مثال در بین ماشین‌‌های تولید شده می‌توان به دوکاره نجاری مدل PFS52ES اشاره کرد. مانند تمام ماشین آلات نجاری کاسادای، استحکام و صحت عملکرد از ویژگی‌های بارز این دستگاه هم هست.

این ماشین می‌تواند فقط در عرض چند ثانیه از عملکرد ماشین کف رنده به یک گندگی تغییر کاربری دهد. در این ماشین یک میز با طول مناسب و از جنس چدن تعبیه شده است که به لطف آن می‌توان با الوارهای بزرگ هم به راحتی کار کرد. همچنین در این ماشین ۴ تیغه اصلی از جنس استیل وجود دارد که به دلیل کیفیت و دقت در عمل به راحتی عمل گندگی و کف رنده را انجام می‌دهند. برای مشاهده ماشین‌های ترکیبی بیشتر اینجا را ببینید: ماشین آلات نجاری دوکاره کف رنده و گندگی

منابع:

دوکاره کف رنده و گندگی PFS52ES در وبسایت کمپانی سازنده
تفاوت کف رنده و گندگی در وبلاگ Woodworkers of Guild America