معرفی انواع کاغذ سنباده

سنباده زدن درست پرداخت و جلوه نهایی زیبایی ایجاد می‌کند. استفاده از سنباده تنها به چوب محدود نمی‌شود. چه در حال کار با چوب، فلز یا حتی دیوار گچی باشید می‌توانید با استفاده از سنباده جلوه نهایی کارتان را تا حد زیادی تغییر دهید؛ اما انتخاب کاغذ سنباده مناسب اهمیت بالایی دارد. در ادامه با ما همراه باشید تا به بررسی انواع سنباده‌های مختلف بپردازیم.

کاغذ سنباده برای استفاده با ابزارهای برقی و برای سنباده زنی دستی استفاده می‌شود:

سنباده زدن با ابزار برقی، مواد را سریع و با قدرت بیشتری از روی سطح اصلی حذف می‌کند. استفاده از آن‌ها برای از بین بردن لکه‌ها، شکل دادن و صاف کردن سطح چوب بسیار ایده آل است. سنباده زدن با استفاده از دستگاه سنباده زن روشی مؤثر برای آماده‌سازی و زیرسازی سطوح فلزی پیش از رنگ‌آمیزی است. کاغذ سنباده به‌صورت صفحه‌ای، دیسکی و نواری وجود دارد که با توجه به نوع دستگاه سنباده زن باید نوع متناسب با آن را خریداری کنید.

 

سنباده دستی به شما کمک می‌کند تا سطح نرم‌تری برای کار و پرداخت چوب ایجاد کنید. در کار با سنباده دستی کنترل بیشتری دارید و می‌توانید قسمت‌هایی را سنباده بزنید که دسترسی به آن‌ها با سنباده برقی امکان‌پذیر نیست. با تکنیک مناسب، می‌توانید خراش‌ها را در جهت بافت چوب سنباده بزنید و تا حدی پنهان کنید تا دیده نشوند. برای پرداخت چوب و رنگ‌آمیزی یا جلا دادن به آن ابتدا باید سطح کل چوب را سنباده بزنید. کاغذهای سنباده برای سنباده زدن به‌صورت دستی، به شکل ورق‌هایی در اندازه‌های مورد نیاز شما وجود دارند. البته لازم به ذکر است که برخی از کاغذهای سنباده برای سنباده دستی و دستگاه سنباده زن مشترک است.

انواع کاغذ سنباده

یکی از راه‌های تعیین اینکه کدام کاغذ سنباده برای یک کار خاص مناسب است، شناخت مواد ساینده و خواص آن‌ ها است.

برخی کاغذها از ساینده طبیعی استفاده می‌کنند:

گارانت یا سنباده کشی

گارنت برای سنباده کشی دستی مناسب است. گارنت برای سنباده زدن چوب خام مناسب است و با حذف تراشه‌های ریز سطح را برای پرداخت نهایی آماده می‌کند. ذرات ساینده در طی سنباده زدن شکسته می‌شوند و لبه‌های جدیدی برای حذف مواد از روی چوب ایجاد می‌کنند.

کاغذ سنباده گارنت به‌سرعت تخریب می‌شود.

سنگ سنباده

سنگ سنباده (Emery ) هم برای سنباده زدن به‌صورت دستی و هم برقی استفاده می‌شود. از این سنگ برای پاک کردن زنگ زدگی یا رنگ ترجیح استفاده می‌شود. کاغذ سنباده (Emery ) اغلب دارای یک پوشش پارچه‌ای است و به همین دلیل گاهی آن را پارچه Emery نیز می‌نامند.

ساینده‌های دیگر که ساخت انسان هستند:

اکسید آلومینیوم

اکسید آلومینیوم یک نوع کاغذ سنباده معمولی است که بر روی چوب، پلاستیک، فلز و گچ کار استفاده می‌شود. ذرات ساینده در طی سنباده زدن شکسته می‌شوند و لبه‌های جدیدی برای حذف مواد از روی چوب ایجاد می‌کنند. کاغذ سنباده اکسید آلومینیوم عمر طولانی دارد و به همین جهت انتخاب خوبی برای سنباده زدن با ابزار برقی است، اما شما می‌توانید آن را برای سنباده زدن به‌صورت دستی هم استفاده کنید.

کاغذ سنباده سیلیکون

کاغذ سنباده سیلیکون کارباید مواد را سریع‌تر از اکسید آلومینیوم حذف می‌کند، اما عمر زیادی ندارد. از آن بر روی چوب، پلاستیک و فلز برای انجام کارهایی مانند سنباده زدن خشن، حذف رنگ و زنگ و سنباده بین پوشش‌ها هنگام پرداخت کار استفاده می‌کنند. هم‌چنین از آن برای صاف کردن ناهمواری دیوار گچی استفاده می‌شود. محصولات سیلیکون کارباید اغلب دارای یک بستر ضد آب است که به شما اجازه می‌دهد تا سنباده را مرطوب کنید. سنباده کشیدن مرطوب با استفاده از مایع برای روان کاری سطح کار، موجب به حداقل رساندن خش می‌شود. این تکنیک همچنین برای جلوگیری از ایجاد گرد و غبار در کاغذ سنباده، حذف ذرات سبک و مضر و کاهش گرد و غبار هوا استفاده می‌شود.

آلومینای زیرکونیا

آلومینای زیرکونیا برای سطوح چوب، فایبرگلاس، فلزی و رنگی مناسب است. این محصول به شکل‌های تسمه‌ای، پد و دیسک پیدا وجود دارد؛ مانند گارنت و اکسید آلومینیوم، ذرات ساینده در طی سنباده زدن شکسته می‌شوند و لبه‌های جدیدی برای حذف مواد از روی چوب ایجاد می‌کنند. بااین‌حال، آلومینا زیرکونیا عمر طولانی‌تری از اکسید آلومینیوم دارد.

آلومینای سرامیک

آلومینای سرامیک در انواع تسمه‌ای و دیسکی برای دستگاه سنباده زن در دسترس است و برای حذف مواد اضافی روی چوب مناسب است. ساینده‌های سرامیکی دوامی طولانی‌تر از اکسید آلومینیوم دارند.

شما ممکن است کاغذ سنباده با برچسب closed-coat یا open-coat را در بازار ببینید. محصولات closed-coat دارای ساینده‌ای است که تمام روی کاغذ را پوشش می‌دهد. این حالت بیشتر مواد را حذف می‌کند که برای سنباده زدن به‌صورت دستی مناسب است، اما عمر کوتاه‌تری نسبت به سنباده‌های open-coat، دارد و سریع‌تر خراب می‌شود. محصولات open-coat دارای فضای خالی بر روی کاغذ هستند، به‌این‌ترتیب که مواد زائد برداشته شده، مابین ذرات آن‌ها تجمع نمی‌کنند. از آنجایی که آن‌ها به‌سرعت مسدود نمی‌شوند، برای استفاده روی دستگاه سنباده زن مناسب هستند.

خوب است بدانیم

معمولاً از کاغذ برای سنباده استفاده می‌شود اما نمونه‌هایی از سنباده وجود دارند که در آن از پارچه یا پلاستیک استفاده شده است که در مقایسه با کاغذ دوام بیشتری دارند. برخلاف سنباده‌های کاغذی، شما می‌توانید از سنباده‌های پارچه‌ای به‌صورت خیس استفاده کنید. سنباده دستی با زمینه نرم، این امکان را به شما می‌دهد تا سنباده کشی را به‌صورت خطی انجام دهید و بخش‌های با دسترسی دشوارتر را راحت‌تر سنباده بزنید.

سختی کاغذ سنباده

سختی سنباده (گریت) به‌اندازه ذرات ساینده بستگی دارد. هرچه عدد سختی سنباده کمتر باشد یعنی ذرات ساینده بزرگ‌تر است. سنباده با گریت کمتر مواد بیشتری را حذف کرده اما روی سطح کار خراش ایجاد می‌کند (خطوط سنباده به چشم می‌آید). گریت بیشتر، نشان دهنده ذرات کوچک‌تر است که مواد زیادی را از سطح کار حذف نمی‌کنند اما سطحی نرم و صاف با ظاهر ظریف‌تر ایجاد می‌کند. دستگاه‌های سنباده زن از سنباده با درجه سختی متفاوت استفاده می‌کنند. بهتر است معمولاً سنباده کاری را با سنباده با گریت کمتر شروع کرده و کم کم آن را افزایش دهید تا شکل نهایی کار ظریف شود. با افزایش گریت سنباده، خط‌های بیشتری از سطح کار پاک می‌شود و نتیجه کار یکدست تر خواهد شد.

طیف گسترده‌ای از سنباده با درجه سختی متفاوت موجود است. از سنباده ۲۴ برای حذف مواد بزرگ‌تر استفاده شده و از سنباده با گریت‌های بیشتر، معمولاً برای نرم کردن سطح کار استفاده می‌شود. سنباده با گریت ۶۰ تا ۲۲۰ بیشتر در مصارف خانگی کاربرد دارد.

گریت سنباده متناسب با پروژه و مواد مورد استفاده شما متفاوت است، بنابراین توصیه‌های سازنده سنباده را بخوانید تا سنباده مناسب با کارتان را خریداری کنید.

برخی دستورالعمل‌های کلی عبارتند از:

سنباده ۳۶ تا ۱۰۰ برای حذف مواد با دستگاه سنباده زن برقی مناسب است

مناسب برای:

 • تمیز کردن رنگ و یا لاک رنگی
 • حذف زنگ زدگی بر روی فلزات و یا بدشکلی در چوب
 • سطح بندی و شکل دادن چوب

سنباده با گریت ۱۰۰ تا ۱۸۰ برای سنباده زدن به‌صورت دستی و استفاده از دستگاه سنباده زن برقی مناسب است

مناسب برای:

 • صاف و نرم کردن سطح کار
 • حذف خراش‌ها
 • زیرسازی کار برای پرداخت نهایی

سنباده با گریت بین ۱۸۰ تا ۳۲۰ برای سنباده کشی نهایی کار به‌صورت دستی مناسب است

مناسب برای:

 • حذف الیاف دانه دانه چوب
 • استفاده بین لایه‌های پوشش‌های پرداخت چوب

ساینده‌های دیگر

علاوه بر کاغذ سنباده، ساینده‌های دیگر نیز وجود دارد که در محدوده‌ای از زبر تا نرم قرار دارند.

 • اسفنج سنباده کشی، پدی انعطاف پذیر با ذره‌های متراکم بوده که در هر دو سطح مسطح و افقی قابل استفاده هستند. شما می‌توانید از آن برای سنباده کشی خیس یا خشک استفاده کنید. این سنباده‌ها با دوام تر از کاغذ سنباده و قابل استفاده مجدد هستند. اسفنج‌های سنباده کشی با کانال‌های ساخته شده در سطح کمک می‌کنند که سطح سنباده با گرد و غبار انباشته نشود.
 • سیم، ساینده دیگری است که می‌تواند برای استفاده روی سطح کار مناسب باشد. سیم برای استفاده در مواردی که امکان استفاده از کاغذ سنباده را ندارد، ایده آل است.

در کار کردن با سیم باید دقت کنید که اگر رشته‌های کوچک آن روی قطعه کار بماند، زنگ‌زده و باعث تغییر رنگ و ظاهر کار شود. به این جهت می‌توانید از سیم برنزی که یک محصول مشابه است اما زنگ نمی‌زند، استفاده کنید.

 

 • پدهای ساینده یا Refinishing صفحات قابل انعطاف، قابل استفاده مجدد از مواد ساینده هستند که دچار ریختگی نمی‌شوند. شما می‌توانید آن‌ها را به‌اندازه یا شکل دلخواهتان برش دهید.
 • صفحات دیوار خشک یا Drywall از مش های فلزی تهیه شده که برای هم تراز کردن اتصالات و گچ استفاده می‌شوند. صفحات Drywall مانند کاغذ سنباده به‌راحتی با گرد و خاک اشباع نمی‌شوند و تمیز کردن آن‌ها کار ساده‌ای است.

ابزارهای سنباده زن

ابزارهای مشترک برای سنباده زدن به‌صورت دستی و برقی عبارت‌اند از:

سنباده دستی و بلوک‌های سنباده

کاغذهای سنباده را می‌توانید در ابعاد دلخواه ببرید و استفاده کنید.

کنترل کردن سنباده دستی بسیار راحت است و برای سنباده کاری سطوحی که دسترسی به آن مشکل‌تر است، مناسب است. کاغذهای سنباده تقریباً روی بیشتر سطوح قابل استفاده است.

سنباده‌های قطبی

می‌توانید از کاغذ سنباده روی آن استفاده کنید. این سنباده برای سطوح وسیع مانند دیوارهای خشک مناسب است.

سنباده‌های دوار

این سنباده دستگاه برقی است که به‌ صورت دستی استفاده می‌شود و روی پایه مستطیل شکل آن کاغذ سنباده وصل می‌شود. پایه دستگاه با الگویی ثابت مرتباً به‌صورت دوار می‌لغزد. با حرکت دستگاه روی سطح کار صیقل داده می‌شود و نمایی صاف ایجاد می‌کند. این دستگاه مانند سنباده زن برقی مواد را از روی کار حذف نمی‌کند.

سنباده ریز

عملکردی مشابه سنباده دوار دارد، اما پایه‌ای شیب‌دار مثلثی یا اشکی دارد. این وسیله برای استفاده در فضاهایی که دسترسی به آن سخت‌تر بوده، مناسب است. سنباده ریز برای سنباده کاری سطوح کوچک استفاده می‌شود.

سنباده‌های دوار رندوم

ابزار برقی است که به‌صورت دستی استفاده می‌شود. این سنباده با الگویی خاص مدام به شکل دوار حرکت می‌کند تا از ایجاد علامت روی سطح کار جلوگیری کند. این سنباده در مقایسه با سنباده دوار، مواد بیشتری را از سطح کار حذف می‌کند.

سنباده دستی نواری

در این سنباده کاغذ سنباده به‌صورت تسمه‌ای دوار است و برای سنباده زدن زیاد و حذف مقدار زیادی از مواد کاربرد دارد. این محصول برای استفاده در سطوح بزرگ مناسب است اما برای سنباده زدن نهایی کار مناسب نیست. تکنیک ضعیف این سنباده می‌تواند منجر به خم شدن قطعه کار شود، پس در استفاده از آن باید دقت بیشتری داشته باشید و از دو دست برای کنترل کردن آن استفاده کنید.

سنباده دیسکی و رومیزی

ابزار برقی ثابت است که روی پایه‌ای قرار دارد و برای سنباده زدن سطوح بزرگ به کار می‌رود.

هم‌چنین می‌توان با استفاده از اکسسوری‌های مخصوص و نصب کاغذ سنباده روی دستگاه‌های دیگر مانند دریل‌ها، ابزارهای چندکاره و ابزارهای چرخنده، سطوح مختلف را سنباده کاری کرد.

خوب است بدانیم

دستگاه‌ سنباده زن برقی گرد و غبار زیادی تولید می‌کنند پس باید به دنبال ابزارهایی برای جمع‌آوری گرد و غبار باشید.

بعضی از ابزارها قابلیت اتصال به مخزن جارو برقی را دارند و از پخش شدن گرد و غبار جلوگیری می‌کنند.

احتیاط

هنگام استفاده از محصولات سنباده زن یا ساینده، از ماسک تنفسی و عینک ایمنی استفاده کنید. بسته به وسایلی که استفاده می‌کنید، ممکن است به تجهیزات بیشتری مانند گوش گیر محافظ و دستکش نیز احتیاج داشته باشید.

استفاده از کاغذ سنباده و سنباده‌های دیگر

با تکنیک خوب می‌توانید هر پروژه‌ای را با موفقیت به پایان برسانید.

 • ابتدا سنباده را روی چوب‌های اضافی یا سطوحی که دیده نمی‌شوند امتحان کنید تا از عملکرد صحیح دستگاه مطمئن شوید.
 • از سنباده با درجه سختی مناسب برای کارتان استفاده کنید. اگر ترتیب سنباده زدن با شماره‌ها را رعایت نکنید در زمان صرفه جویی نکرده‌اید بلکه باید زمان زیادتری صرف کنید تا به نتیجه دلخواه برسید.
 • در کار با دستگاه سنباده زن برقی باید از سرعت کم دستگاه استفاده کنید. حرکت سریع سنباده باعث ایجاد خش و خرش روی سطح کار به خصوص چوب می‌شود.
 • هنگام استفاده از سنباده زن برقی، نیازی به فشار دادن آن ندارید؛ زیرا با اعمال فشار بیش‌ازحد، مواد کمتری از سطح چوب حذف می‌شود. اگر با فشار کم سنباده نتیجه دلخواهتان را ایجاد نمی‌کند باید کاغذ سنباده‌تان را عوض کنید.
 • قبل از استفاده از کاغذ سنباده جدید، ابتدا سطح کار را به‌خوبی تمیز کنید تا گرد و غبارهای روی کار روی کاغذ سنباده جدید قرار نگیرد.

نکته: قبل از استفاده از هر نوع سنباده‌ای باید راهنمای محصول را بخوانید و نکات ایمنی آن را جدی بگیرید.

نوین چوب فروشنده دستگاه سنباده زن

نوین چوب فروشنده دستگاه سنباده زن در تهران و شهرستان ها می باشد. توجه داشته باشید  آموزش اپراتور برای استفاده درست از دستگاه، تأمین قطعات و خدمات پشتیبانی یک محصول از مواردی است که قبل از خرید این ماشین باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشید. تمامی محصولات ارائه‌شده توسط شرکت نوین چوب دارای یک سال گارانتی و ۱۰ سال خدمات پس از فروش است.

آموزش اپراتور در محل کارگاه مشتری و توسط کارشناسان مجرب شرکت نوین چوب و به‌صورت حضوری انجام می‌پذیرد که این آموزش‌ها تا حصول اطمینان از فراگیری مشتری نسبت به عملکرد این ماشین در زمان استاندارد ادامه خواهد داشت. از دیگر محصولات نوین چوب می توان به فرز نجاری ، کم کن ، کف رنده و… اشاره کرد.
در صورت نیاز به مشاوره جهت خرید این دستگاه با شماره ۰۲۱۹۱۰۰۱۰۱۸ تماس حاصل نمایید.

Table of Contents

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *