راهکارهایی برای از بین بردن لکه آب روی چوب

دغدغه اکثر افراد از بین بردن لک آب از روی میز های چوبی ، از بین بردن جای لیوان روی میز چوبی و …  می باشد . ما در این مقاله قصد داریم تا بطور کامل در مورد از بین بردن لکه روی چوب قهوه ای ، پاک کردن لکه از روی چوب سفید ، پاک کردن لکه روی چوب  و… صحبت کنیم . تا پایان مقاله با ما همراه باشید .

معرفی روش های از بین بردن لکه آب روی چوب

دغدغه همه افراد ریمو و پاک کردن لکه از روی چوب می باشد که ما در این بخش به معرفی چند روش برای پاک کردن جای لکه آب بر روی چوب پرداخته ایم .

از بین بردن لکه های سفید آب

قدمت استفاده از چوب برای ساخت خانه، مبلمان و وسایل دیگر بسیار طولانی است؛ زیرا چوب جزو اولین موادی بود که بشر کشف کرد و از آن برای مصارف مختلف استفاده کرد. هنوز هم از چوب برای ساخت وسایل مختلف استفاده می‌کنند و به دلیل زیبایی ظاهری، جلوه و گرمایی که به محیط می‌بخشد، یکی از مواد پرمصرف و پرطرفدار در جهان است.

در کنار تمام مزایای چوب، معایبی هم دارد که از جمله آن می‌توان به آسیب پذیر بودن آن در برابر آب و رطوبت اشاره کرد؛ به همین جهت باید به خوبی از آن محافظت و نگهداری کرد و به صورت مرتب آن را با استفاده از مواد مخصوص و روغن جلا پرداخت کرد.

اگر شما هم در خانه خود میز یا کانتر چوبی دارید حتما با جای لکه آب روی آن مواجه شده‌اید و دنبال راهی برای پاک کردن لکه آب بوده‌اید. در ادامه با ما همراه باشید تا با چند روش موثر و کاربردی برای از بین بردن لکه آب از سطوح چوبی آشنا شوید.

 

پس از ایجاد لکه روی میز ابتدا صبر کنید و زمان دهید تا قطرات آب موجود در دمای اتاق کم کم از بین برود. هرچه دمای اتاق بیشتر باشد سرعت از بین رفتن لکه بیشتر خواهد بود. پس اولین اقدام این است که با دستمالی تمیز و خشک آب باقی مانده را کاملا پاک کنید و اجازه دهید تا لکه از بین برود. اگر لکه پس از گذشت ۲۴ ساعت از بین نرفت با استفاده از روش‌های زیر اقدام به تمیز کردن آن کنید.

پیش از هر کاری برای پاک کردن لکه روی چوب ، ابتدا باید سطح کار را با دستمال مناسب مانند دستمال میکروفایبر یا دستمالی از جنس پارچه کتان به خوبی خشک کنید و تا جای ممکن هر چه سریع‌تر برای پاک کردن آن اقدام کنید و فرصت ندهید مدت زمان زیادی آب روی میز باقی بماند.

برخی به اشتباه تصور می‌کنند که اگر سطح چوبی لکه دار شده را در معرض نور خورشید قرار دهند، لکه خشک شده و پاک می‌شود در حالی که چنین نیست و ممکن است نتیجه عکس بدهد؛ زیرا نور زیاد قدرت نفود لکه را زیاد کرده و به ایجاد لکه بیشتر کمک می‌کند.

پاک کردن لکه روی چوب با استفاده از حرارت اتو

اگر لکه آب روی سطح چوبی هنور خیس است می‌توانید از اتو گرم برای از بین بردن آن استفاده کنید. برای این کار ابتدا باید دستمال کاغذی خشکی را روی لکه قرار دهید و سپس اتو گرم را در حالت بدون بخار قرار داده و روی لکه بگذارید تا پاک شود. تنها نکته‌ای که در این روش باید مد نظر قرار دهید این است که اگر اتو بسیار داغ باشد ممکن است چوب یا ماده پرداخت آن را بسوزاند.

پاک کردن لکه آب با استفاده از روغن گیاهی

روش دیگری که می‌توان از آن برای پاک کردن جای لکه آب استفاده کرد، انواع روغن‌های گیاهی است. برای این کار کافی است دستمال خشکی را به مقداری روغن گیاهی آغشته کنید و آرام روی لکه بکشید تا زمانی که کاملا پاک شود. از این روش می‌توانید برای تمیز کردن درب‌های چوبی هم استفاده کنید. در پایان کار با استفاده از روغن یا مواد مناسب سطح کار را پرداخت کنید تا علاوه‌بر ایجاد زیبایی، از سطح کار حفاظت کند.

 

پاک کردن لکه آب با استفاده از وازلین

برای پاک کردن لکه آب با استفاده از وازلین کافی است مقداری از آن را از شب تا صبح بگذارید روی لکه باقی بماند و صبح آن را با دستمالی خشک و تمیز پاک کنید. روغن‌ و مواد معدنی برای جلا دادن به چوب ایده آل است.

پاک کردن لکه آب با استفاده از نمک

یک قاشق چای‌خوری نمک را با چند قطره آب ترکیب کنید تا خمیری به دست بیاید سپس خمیر به دست آمده را با دستمال نرم یا اسفنج به آرامی روی لکه آب بزنید تا کاملا آن را بپوشاند. پس از خشک شدن خمیر، لکه از بین می‌رود. در آخر وسایل چوبی را با روغن جلا پرداخت کنید تا ظاهر کار مانند روز اول شود.

پاک کردن لکه آب با استفاده از آهن گرم

این روش شباهت زیادی به استفاده از اتو گرم دارد. برای این منظور کافی است پارچه‌ای تمیز و بدون چاپ را روی لکه قرار دهید سپس آهنی را داغ کرده و روی آن قرار دهید. بعد از چند ثانیه پارچه و آهن را برداشته و بررسی کنید که آیا لکه از بین رفته یا خیر. اگر لکه به خوبی از بین نرفت این کار را چندین بار تکرار کنید. این روش بیشتر برای لکه‌های مرطوب و لکه‌هایی که تازه ایجاد شده است کاربرد دارد.

نکته: استفاده از پارچه طرح دار یا چاپ دار ممکن است روی سطح چوب اثراتی باقی بگذارد.

پاک کردن لکه آب با استفاده از واکس خودرو

با دست واکس را روی لکه آب زده و فرصت دهید تا خشک شود سپس با دستمالی نرم آن را پاک کنید تا کاملا برق بیافتد.

 

پاک کردن لکه آب با استفاده از خمیر دندان

با استفاده از خمیر دندان می‌توانید لکه‌های روی میز را پاک کنید فقط دقت داشته باشید که خمیر دندانی که استفاده می‌کنید کاملا سفید باشد و سفید کننده نداشته باشد. برای این کار کافی است روی خمیر دندان را با یک لایه نازک خمیر دندان بپوشانید و پس از ۱۰ دقیقه آن را با چاقوی کند یا کاردک بردارید و باقی مانده را با دستمال مرطوب تمیز کنید. در آخر محل را با استفاده از سشوار خشک کرده تا لکه سفید آب روی میز کاملا از بین برود.

پاک کردن لکه آب با استفاده از روغن زیتون و پودر سنگ جلا

برای پاک کردن لکه آب روی چوب می‌توانید از کمی روغن زیتون و پودر سنگ جلا یا هر ماده دیگری که مخصوص چوب باشد، استفاده کنید. از پودر سنگ جلا معمولا برای جلا دادن انواع سطوح چوبی استفاده می‌شود.

با ترکیب این دو ماده محصولی به دست می‌آید که با استفاده از دستمال تمیز باید آن را روی لکه بزنید تا کاملا تمیز شود.

 

پاک کردن لکه آب با استفاده از جوش شیرین

برای پاک کردن لکه آب با جوش شیرین باید مقداری از آن را در آب حل کنید و محلول به دست آمده را با پارچه‌ای تمیز به آهستگی روی لکه بمالید. تنها نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که استفاده از محلول جوش شیرین به اندازه خمیر دندان قوی نبوده و تنها آن را کم رنگ می‌کند.

پاک کردن لکه آب با استفاده از سس مایونز

روش پاک کردن لکه آب با استفاده از سس مایونز شبیه استفاده از خمیر دندان است. برای این کار کافی است سس را روی لکه زده و فرصت دهید تا چند ساعت روی آن باقی بماند. در آخر سس مایونز را کاملا پاک کنید.

پاک کردن لکه آب با استفاده از روغن زیتون و لیمو ترش

با ترکیب روغن زیتون و لیمو ترش ماده‌ای به دست می‌آید که از آن می‌توان برای پاک کردن انواع لکه آب و حتی خط و خراش‌های سطحی استفاده کرد.

نکته: هم چنین می‌توانید از روغن زیتون و نمک برای تمیز کردن سطوح چوبی استفاده کنید.

 

پاک کردن لکه آب با سرکه

سرکه در نظافت خانه کاربردهای مختلفی دارد. یکی از کاربردهای سرکه سفید برای تمیز کردن سطوح چوبی است. برای این کار کافی است سرکه و آب را به میزان مساوی با هم ترکیب کنید و محلول را روی چوب بزنید. این محلول نه تنها برای تمیز کردن سطوح چوبی بلکه سطوح مختلف کاربرد دارد.

پاک کردن لکه آب با استفاده از مواد جلا دهنده و براق کننده

مواد نانو و براق کننده چوب برای براق کردن و جلا دادن به چوب ایده آل است. این مواد که به صورت واکس یا اسپری در مغازه‌های رنگ فروشی موجود است که می‌توانند به راحتی هر لکه‌ای را پاک کنند. برای این منظور ابتدا باید کمی از این ماده را روی چوب بزنید و با پارچه‌ای تمیز سطح کار را به خوبی تمیز کنید.

پاک کردن لکه آب با استفاده از سیم ظرفشویی

از سیم ظرفشویی نرم نه تنها می‌توان برای از بین بردن لکه آب بلکه پاک کردن رنگ از روی چوب استفاده کرد. برای استفاده از سیم ظرفشویی ابتدا باید مقداری روغن جلا روی لکه زده سپس به آرامی با سیم ظرفشویی روی آن بکشید تا زمانی که لکه کاملا از بین برود. در آخر باید محل مورد نظر را با پارچه‌ای تمیز پاک کنید و در آخر مقداری روغن جلا روی آن بزنید.

 

نکاتی درباره پاک کردن لکه آب از روی چوب

  • برای تمیز کردن سطح چوب حتما باید به نوع چوب و ماده‌ای که برای پرداخت از آن استفاده شده توجه کنید؛ زیرا ممکن است در اثر استفاده نادرست پرداخت چوب آسیب ببیند.
  • پیش از استفاده از هر روش یا ماده‌ای برای تمیز کردن سطح چوب بهتر است ابتدا آن را روی قسمت کوچکی امتحان کنید.
  • اگر از مواد آماده برای تمیز کردن لکه آب روی سطح چوب استفاده می‌کنید حتما پیش از استفاده، ترکیبات و دستورالعمل استفاده را به خوبی بخوانید تا به پرداخت کار آسیب جدی یا جبران ناپذیری وارد نشود.
  • بهتر است در پایان کار حتما سطح چوب را با روغن مخصوص پرداخت کنید تا جلوه ظاهری آن براق و زیبا شود.

 

اگر تمام روش‌های بالا را امتحان کردید و جواب نگرفتید باید سطحی که آسیب دیده را دوباره رنگ آمیزی کنید. شاید در ابتدا به ذهنتان برسد که تنها قسمتی که لکه دار شده را باید رنگ کنید اما این کار باعث می‌شود سطح کار دو رنگ شود. برای این منظور ابتدا باید سطح کار را کاملا سنباده بزنید سپس آن را دوباره رنگ آمیزی کنید.

امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد و با استفاده از تکنیک‌ها و روش‌های بالا بتوانید هر نوع لکه آب را از سطح چوب پاک کنید و مجددا ظاهری ایده آل و زیبا برای چوب ایجاد کنید.

Table of Contents

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *