اره نواری پرتابل چیست و چه کاربردی دارد؟

یکی از مهم‎‌ترین ابزار آلات در صنعت اره نواری است که به دلیل سادگی و سرعت و دقت بالای آن به یکی از ابزار پرطرفدار تبدیل شده است. این دستگاه برای اولین بار در سال ۱۸۰۸ توسط ویلیام در انگلستان اختراع شد و از آن برای برش انواع فلزات مانند فولادهای آلیاژی ،انواع پروفیل و فولادهای ساختمانی و همچنین فلزاتی همچون مس ،آلومینیوم ،برنج و …استفاده می‌شود.

یکی از مشکلات شایع در اره ساخته شده توسط ویلیام، عمر کوتاه تیغه بود.  در سال ۱۸۴۶ یک زن فرانسوی به نام آنه پالین، تکنیکی جدید برای جوشکاری تیغه‌های اره فلکه ابداع کرد که تحولی در این صنعت و استفاده از دستگاه اره نواری پدید آورد. او پس از این تغییر، تولید و فروش عمده اره نواری را آغاز نمود.

نحوه کار با اره نواری پرتابل

ابزارهای محدودی وجود دارد که می‌توانند به راحتی هر نوع لوله فلزی یا مواد دیگر را ببرند که اره نواری یکی از بهترین ابزار برای این کار است. ابزارهای پرتابل در مقایسه با ابزار ثابت از مزیت‌هایی برخوردارند برای مثال برای مواردی که امکان بردن پروژه یا کار به محل کارگاه وجود ندارد می‌توان به راحتی ابزار پرتابل را به محل کار برد. در ادامه با ما همراه باشید تا با نحوه کار و نکاتی که باید در رابطه با کار با اره نواری پرتابل بدانید، آشنا شوید.

در قدم اول باید اره نواری قابل حمل متناسب با کار خود را تهیه کنید. برای تهیه اره مویی قابل حمل باید به چند نکته توجه کنید:

ظرفیت

از آنجا که ماده‌ای که می‌خواهید ببرید باید در دهانه دستگاه قرار بگیرد، انتخاب دستگاه با ظرفیت

مناسب نکته‌ای کلیدی است که باید به آن توجه کنید. ظرفیت اره نواری بزرگ برابر ۱۵.۲ سانتی‌متر و ظرفیت اره نواری کوچک برابر ۱۰.۲ سانتی‌متر است.

قدرت

یکی از سوال‌ های اساسی در انتخاب هر ابزاری برقی یا شارژی بودن آن است. ابزار برقی قدرت بیشتری داشته اما برای کار حتما باید منبع برق وجود داشته باشد اما ابزار شارژی می‌تواند نیروی برق را در خود ذخیره کنند و در محل‌هایی که دسترسی به برق وجود ندارد از آن استفاده کرد.

انتخاب تیغ اره مناسب

تیغ اره بیشتر اره نواری پرتابل مشخصات مشابهی داشته و استاندارد است. نکته‌ای که در انتخاب تیغ اره باید مد نظر قرار دهید این است که حتما از محصولی با کیفیت استفاده کنید. استفاده از تیغ اره بی کیفیت سبب شده تا حین کار بشکند به عبارتی دیگر بهتر است در ابتدای کار هزینه کنید و محصولی با کیفیت تهیه کنید بجای این که مجبور باشید چندین تیغ اره بخرید.

اره نواری قابل حمل کلیدی ماشه‌ای شکل شبیه کلید دریل یا اره گردبر دارد اما کلیدی برای انتخاب سرعت داشته که با توجه به نوع مواد می‌توانید سرعت اره را انتخاب کنید.

دو دسته در دو طرف ابزار قرار دارد که با نگه داشتن آن می‌توانید ابزار را به خوبی کنترل و هدایت کنید.

تنظیمات

با استفاده از تنظیمات می‌توانید مسیری که قرار است تیغ اره ببرد مشخص کنید.

کلید آزاد کردن تیغ اره

دسته‌ای روی دستگاه قرار گرفته که به اپراتور اجازه می‌دهد در صورت کند شدن یا شکستن تیغ اره سریع و به راحتی آن را تعویض کنید.

غلتک راهنما

غلتک راهنما از تیغ اره پشتیبانی می‌کند و اجازه نمی‎‌دهد حین کار خم شود. از آنج که تیغ اره نواری از فلزی نرم و انعطاف پذیر ساخته شده است باید از لرزش بی دلیل آن جلوگیری شود تا به راحتی نشکند.

نکته: برای ایمنی بیشتر پیشنهاد می‌شود دفترچه راهنمای ابزار را به دقت بخوانید و با نکات ایمنی و ویژگی‌های آن به خوبی آشنا شوید.

اره نواری ( اره فلکه ) قادر است انواع فلزات از مس تا چدن و فولاد را به راحتی ببرند به همین جهت باید مراقب دستان خود باشید و دست‌های خود را حین کار روی دسته مخصوص قرار دهید.

هنگام کار با این ابزار باید از لباس و تجهیزات ایمنی استفاده کنید. عینک ایمنی و دستکش از لوازم حیاتی برای کار با این ابزار است. همچنین حین کار باید از پوشیدن لباس‌های آزاد و گشاد و استفاده از جواهرات و اکسسوری اجتناب کنید؛ زیرا ممکن است حین کار درون تیغ اره گیر کند و شما را به داخل بکشد.

هنگام برش موادی مانند لوله که ممکن است در جای خود تکان بخورد یا بلغزد همچنین برخی از فلزات نرم هنگام برش ممکن است خم شوند و باعث شکستگی یا کج شدن تیغه شوند؛ به همین جهت باید آن را با استفاده از گیره محکم کنید تا از چرخش آن جلوگیری شود. هم چنین پس از برش فلزات دقت کنید که فلز بریده شده روی پای شما نیافتد.

ماده‌ای که می‌خواهید ببرید باید به درستی علامت گذاری کنید تا نتیجه برش دقیق باشد.

تیغ اره را در جهت مخالف ماده‌ای که می‌خواهید ببرید قرار داده  و مطمئن شوید که تیغه موازی در جهت خط برش باشد که پیش‌تر علامت گذاری کرده‌اید.

با فشار دادن کلید کار برش را آغاز کنید. دقت داشته باشید که نباید به اره فشار زیادی وارد کنید زیرا دندانه‌های تیغ اره تنها قادر است در هر مرحله مقدار و میزان مشخصی را ببرد. بهترین روش این است که اره را ثابت نگه دارید؛ زیرا تکان دادن آن باعث شده که لبه کار پلیسه شود.

حین برش حواستان به تیغه و خط برش باشد تا دقیقا از روی خطی که علامت زده‌اید برش را انجام دهید هم چنین اگر احساس می‌کنید سرعت اره زیاد است آن را کم کنید تا از خم شدن ماده یا شکستن تیغ اره جلوگیری شود.

در انتهای کار دستتان را از روی تیغ اره بردارید تا سرعت اره به صفر برسد. پس از اتمام کار اره را روی سطحی تمیز و صاف قرار دهید تا از کثیفی یا افتائن و آسیب دیدن دستگاه جلوگیری کنید.

انتخاب تیغه‌ی مناسب

راز و رمز برش مناسب در پروژه‎‌های چوبی شما استفاده از تیغه‌ی مناسب است؛ و به‌طور حتم تیغه‌ی شما باید اندازه‌ای تیز باشد که برشی تمیز به قطعه کار شما بدهد بدون اینکه بسوزد و یا شکاف بردارد.

انواع تیغ اره‌ها

دو نوع تیغه‌ ی اصلی در اره‌ های گرد درست مانند دو نوع تیغه‌ی اصلی در اره‌های قدیمی دستی است: تیغه‌های برش طولی و عرضی. تیغه‌ی برش طولی برای زدن برش‌هایی در طول رگه‌های چوب طراحی شده که دندانه‌های عمیق محدودی دارد تا به تمیز ماندن قطعه کاری که برش خورده کمک کند. سرعت برش تیغه‌ی برش طولی در امتداد رگه‌ بسیار بالاست اما نتیجه‌ی خیلی تمیزی بر جا نخواهد گذاشت.

برش تیغه‌ی افقی بر از طریق بریدن چوب توسط اسکنه و یا کاربید انجام می‌شود که بین برش‌های عرضی چپ و راست تناوبی وجود دارد. این نوع برش می‌تواند نتیجه‌ی تمیز و قابل قبولی در هر برش افقی به ما بدهد.

تیغه‌های ترکیبی تیغه‌هایی هستند که ترکیبی مؤثر از هر دو برش افقی و عمودی است. تنوع تیغه‌های ترکیبی در تعداد دندانه‌های آن است که معمولاً بین کم‌ترین حالت ۲۴ دندانه و در بیشترین حالت ۸۰ دندانه موجود است. بهترین قانون برای به یادماندن کارکرد ای تیغه‌ها است این است که بدانیم هرچه دندانه بیشتر باشد نتیجه‌ی آخر کار بهتر است. تیغه‌ها با دندانه‌ی کمتر معمولاً شدت برش بالاتری دارند ولی نتیجه‌ای مانند پردندانه‌ها ندارند.

تیغه‌های مخصوص، مانند تیغه‌های تخته سه لا تعداد دندانه‌ی زیادی دارند و نتیجه‌ای تمیز بر جا می‌گذارند اما سرعت برش آن‌ها فوق‌العاده پایین است.

تیغه‌های مخصوص

تیغه‌های خاصی برای برش مواد مختلف وجود دارند، برای مثال تیغه‌های برش الماسه برای سنگ بری و یا تیغه‌های سخت برای برش‌ آلومینیوم و استیل.

یکی دیگر از تیغه‌های خاص در کارهای نجاری تیغه‌ی شیار زن است. دو نوع مختلف شیار زن وجود دارد. شیار زن کج، شیارزنی که تیغه‌ی آن با زاویه خاص شیار می‌زند؛ و شیار زن متراکم.

شیار زن کج معمولاً مقدار قابل‌توجهی ارتعاش ایجاد می‌کند که در زمان استفاده از آن می‌تواند کمی اعصاب خرد کن باشد. به‌علاوه‌ی اینکه شیارهای تر و تمیزی به شما نمی‌دهد.

نوع دیگری از شیارزن ها همان نوع متراکم آن است که ترجیحاً شیارزن بهتر اما گران‌تری است. در این ست، تیغه در هر دو سمت محور پر از تیغه‌های برش عرضی است که بین آن‌ها تراشه‌های کوچک‌تری نیز هست. تراشه‌ها معمولاً در سایزهای حدوداً ۴۶ و ۲۹ میلی‌متر (برای ضخامت) موجود هستند. عرض شیار بستگی به شماره‌ی تراشه‌ها بر روی محور بین دو تیغه دارد. یک شیار زن متراکم معمولی توانایی زدن شیار در عرض بین ۳.۵ میلی‌متر (بدون استفاده از تراشه) تا حدود ۳۳ سانتی‌متر (با استفاده از تمامی تراشه‌ها) را دارد.

شیارزن ها فقط بر روی اره میزی و اره بازویی ها قابل استفاده هستند و اصلاً برای استفاده در اره‌های گردبر امن نیست.

سایز تیغه‌ها

تیغه‌ها سایزهای مختلفی دارند که بین حدوداً ۱۲ تا ۳۰ سانتی‌متر متغیر هستند ولی هر کدام بر روی اره‌ی خاصی قابل استفاده است. به خاطر بسپارید که توضیحات موجود در کاتالوگ دستگاه خریداری شده را بخوانید تا بدانید چه نوع اره ای برای دستگاه شما مناسب است و هرگز از تیغه در سایزی که مناسب اره ی شما نیست استفاده نکنید.

از تیغ اره‌های خود مواظیت کنید

تیغه‌ها شما بعد از مدتی ممکن است کند شده و یا بسیار کثیف شوند و دیگر اثربخشی سابق را نداشته باشند. اگر مقدار زیادی شیره‌ی چوب بر روی کاربید تیغه‌ی خود می‌بینید راه حل‌های زیادی برای از بین بردن آن‌ها وجود دارد که می‌توانید به آن رجوع کنید. همچنین می‌توانید از مته‌های دستی و یا تمیز کننده‌های تیغه استفاده کنید. اگر تیغه، باکیفیت بالای کاربید خریداری کنید می‌توانید هر چند وقت یک‌بار با استفاده از تراش مخصوص این کار آن را بتراشید. بعضی از کارخانه‌ها تیغه‌های باکیفیتی تولید می‌کنند مانند کارخانه offer که تراشیدن مجانی تیغه در خدمات پس از فروش آن‌ها موجود است. تیغه‌های باکیفیت را می‌توان بارها تراشید که ازنظر مالی به‌صرفه‌تر است، همچنین این تیغه‌ها برش سریع‌تر و باکیفیت‌تری به شما خواهند داد.

نوین چوب فروشنده انواع اره فلکه ( اره نواری )

نوین چوب فروشنده انواع اره فلکه ( اره نواری ) در تهران و شهرستان ها می باشد . توجه داشته باشید آموزش اپراتور برای استفاده درست از دستگاه، تأمین قطعات و خدمات پشتیبانی یک محصول از دیگر مواردی است که قبل از خرید اره فلکه باید به آن توجه ویژه ای داشته باشید. تمامی محصولات ارائه شده توسط شرکت نوین چوب دارای یک سال گارانتی و ۱۰ سال خدمات پس از فروش می‌باشد.

آموزش اپراتور در محل کارگاه مشتری و توسط کارشناسان مجرب شرکت نوین چوب و به صورت حضوری انجام می‌پذیرد که این آموزش ها تا حصول اطمینان از فراگیری مشتری نسبت به عملکرد این ماشین در زمان استاندارد ادامه خواهد داشت. امیدواریم این مقاله مورد پسند شما قرار گرفته باشد. از محصولات نوین چوب می توان به اره اسلایسر ،کف رنده ، خراطی و … اشاره کرد . در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر برای خرید اره فلکه و مشاوره لطفاً با کارشناسان شرکت نوین چوب تماس حاصل نمایید و یا به اینستاگرام نوین چوب novinchoobco  دایرکت ارسال نمایید تا کارشناسان  بطور کامل شما را راهنمایی نمایند

Table of Contents

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *