گران ترین چوب‌های جهان کدامند؟ مجله نوین چوب

۱۰ چوب‌ گران جهان کدامند؟

18 آوریل 2019

انواع مختلفی از چوب‌ها در سراسر جهان وجود دارند که قصد داریم ۱۰ چوب‌ گران جهان را معرفی نماییم. هرکدام با رگه‌ها، بافت و مشخصه‌های مربوط به خود. اما گرانترین چوب‌های سراسر جهان کدام‌ها هستند؟ هرچند که توافق زیادی روی چوب امبونیا بِرل وجود دارد که جز گرانترین چوب درخت در ایران نیز شناخته می شود، اما اجازه دهید در ادامه ۱۰ تا از گرانترین چوب‌های سراسر جهان در صنایع چوب را با هم بررسی کنیم

 ۱۰ چوب‌ گران جهان

  • آبنوس یا Ebony
چوب آبنوس جز 10 چوب‌ گران جهان

چوب آبنوس جز ۱۰ چوب‌ گران جهان

کاشف به عمل آمد که آبنوس با بافت خوب و فینیش مناسب از گرانترین چوب‌ها در سرتاسر جهان است. این چوب سیاه چگال، آنقدر پرتراکم است که در آب فرو می‌رود و برای موارد مختلفی مثل ساخت آلات موسیقی، مبل و موارد دیگری استفاده می‌شود. اگر لیستی از گرانترین چوب دنیا و جهان تهیه شود، بدون شک آبنوس در بالاهای این لیست قرار خواهد گرفت.

  • Bocote
چوب bocote جز 10 چوب‌ گران جهان

چوب bocote جز ۱۰ چوب‌ گران جهان

از اعضای درخت سپستان، Bocote به خاطر ظاهر دراماتیک خود معروف است. نوارهای قهوه‌ای و سیاه در زمینه زرد و قهوه‌ای. رگه‌های این چوب به هم پیوسته و در هم تنیده‌اند و عمدتا برای کابینت، مبلمان، روکش، کف، آلات موسیقی و موارد خاصی مثل ساخت قایق استفاده می‌شود.

  • ‌Bubinga بوبینگا
چوب بوبینگا جز 10 چوب‌ گران جهان

چوب بوبینگا جز ۱۰ چوب‌ گران جهان

از قرمز تیره تا قهوه‌ای تیره با رگه‌های بنفش یا سیاه طیف رنگ دارد. رگه‌ها هم به صورت صاف و هم به صورت در هم پیچیده وجود دارند و دارای یک درخشش ضعیف است. کار کردن با آن راحت است. ضد پوسیدگی است و در بخش‌هایی از جهان الوار لوکس به حساب می‌آید. موارد استفاده در مبلمان، خراطی و موارد خاص.

  • Dalbergia کوکوبولو ( چوب کوکوبولو )
چوب کوکوبولو جز 10 چوب‌ گران جهان

چوب کوکوبولو جز ۱۰ چوب‌ گران جهان

این درختان ارتفاع متوسط دارند و ارزش آنها به خاطر عطر منحصر به فرد آن‌هاست. معمولا در روغن‌های معطر استفاده می‌شوند. از مهم‌ترین گونه‌های آن رُزوود است، مجددا به خاطر عطر آن. در درجه اول برای ساخت مبلمان، لوازم ورزشی و تخته چند لایه استفاده می‌شود.

  • Purple Heart چوب ارغوانی
چوب ارغوانی جز 10 چوب‌ گران جهان

چوب ارغوانی جز ۱۰ چوب‌ گران جهان

چوب ارغوانی دارای درختان سایز متوسط است. بومی جنگل‌های بارانی مناطق گرمسیری آمریکای مرکزی و جنوبی است. ارزش این چوب در رنگ ارغوانی آن است که از رنگ قهوه‌ای وقتی بریده می‌شود، رنگ بنفش پدیدار می‌گردد.

  • Lignum Vitae درخت زندگی یا پاک‌چوبه

درخت زندگی یا پاک چوبه

رنگ قلب این درختان بین سبز زیتونی تا سبز تیره است. این رنگ با توجه به سن درخت و قرار گرفتن در معرض نور می‌تواند تیره شود. پاک‌چوبه به سنگین‌ترین و سخت‌ترین چوب جهان معروف است. این چوب به طور گسترده‌ای برای ساخت یاتاقان‌های میله پروانه‌های کشتی استفاده می‌شود. وجود ذخیره غنی از روغن‌های طبیعی در آن، موجب حفاظت از چوب می‌شود.

  • Pink Ivory

چوب pink ivory

این چوب کمیاب آفریقایی همچنین به نام Red Ivory هم شناخته می‌شود. قوم زولوهای آفریقایی آن را به عنوان یک درخت سلطنتی در نظر می‌گیرند. چرا که فقط خانواده سلطنتی آنها اجازه مالکیت این درخت گرانبها را داشته بر همین اساس به آن درختی با چوب گرانبها می گویند . این چوب به خاطر سختی بیش از حد آن، با چگالی حدود ۹۹۰ ژول بر دسی‌متر مربع شناخته شده است. برای ساخت موارد لوکس مثل چاقو و چوب‌های بیلیارد استفاده می‌شود و جز گرانترین چوب بیلیارد در دنیا شناخته می شود. عمدتا در زیمبابوه، موزامبیک و آفریقای جنوبی رشد می‌کند.

  • Agar Wood

چوب agar wood

همچنین به اسم‌های ooh، oud، gaharu و jinko شناخته می‌شود. این چوب نیز در بین گران ترین چوب دنیا قرار دارد. این چوب با رزینی که به صورت پیش‌فرض در خود دارد، به خاطر عطر ویژه‌اش در مواردی که عمدتا استفاده می‌شود، شناخته شده است. اگرچه یک درخت با رشد سریع است، همچنان به رشد قارچ حساس می‌باشد. چوب و عطر آن به خاطر حساس بودن زمان فرآوری به شدت گران است. روغن‌های معطر حاصل از آن در طب چینی استفاده می‌شود.

  • Sandal Wood چوب صندل

چوب صندل

یک چوب گران‌قیمت دیگر صندل است، با ارزش به دلیل چوب‌های معطر این درخت. این درختان دارای ارتفاع متوسط، سنگین، دارای ریزدانه‌ها و رنگ زرد هستند. جدای از استفاده در درمان بیماری‌ها، روغن‌های آن در عطرسازی استفاده می‌شوند.

  • African Black Wood

چوب african black wood

یک چوب گران‌قیمت دیگر که در مواردی به عنوان گرانترین چوب دنیا هم در نظر گرفته می‌شود همین چوب است. این درخت بومی سنگال، اریتره و ترنسوال است. کنده این درخت بافت خوبی دارد و خیلی سنگین و چگال است. این چوب برای ساخت سازهای بادی مثل فلوت و کلارینت و … عالی است.

منبع:
گران‌ترین چوب‌های جهان کدامند؟