معرفی گرانترین چوب دنیا !

نام قدیمی چوب چیست و گرانترین چوب کدام است ؟ انواع مختلفی از چوب‌ ها در سراسر جهان وجود دارند که قصد داریم 10 چوب‌ گران جهان را معرفی نماییم. هرکدام با رگه‌ها، بافت و مشخصه‌های مربوط به خود. اما گرانترین چوب دنیا کدام‌ ها هستند؟ هرچند که توافق زیادی روی چوب امبونیا بِرل وجود دارد که جز گرانترین چوب درخت در ایران نیز شناخته می شود، اما اجازه دهید در ادامه ۱۰ تا از گرانترین چوب‌ های سراسر جهان در صنایع چوب را با هم بررسی کنیم

معرفی انواع گرانترین چوب دنیا

در این بخش قصد داریم تا به معرفی 10 مدل از گرانترین چوب دنیا بپردازیم . با ما همراه باشید

چوب آبنوس یا Ebony

کاشف به عمل آمد که آبنوس با بافت خوب و فینیش مناسب از گرانترین چوب‌ها در سرتاسر جهان است. این چوب سیاه چگال، آنقدر پرتراکم است که در آب فرو می‌رود و برای موارد مختلفی مثل ساخت آلات موسیقی، مبل و موارد دیگری استفاده می‌شود. اگر لیستی از گرانترین چوب دنیا و جهان تهیه شود، بدون شک آبنوس در بالاهای این لیست قرار خواهد گرفت.

چوب آبنوس یا Ebonyچوب Bocote

از اعضای درخت سپستان، Bocote به خاطر ظاهر دراماتیک خود معروف است. نوارهای قهوه‌ای و سیاه در زمینه زرد و قهوه‌ای. رگه‌های این چوب به هم پیوسته و در هم تنیده‌اند و عمدتا برای کابینت، مبلمان، روکش، کف، آلات موسیقی و موارد خاصی مثل ساخت قایق استفاده می‌شود.

چوب Bocoteچوب Bubinga بوبینگا

از قرمز تیره تا قهوه‌ای تیره با رگه‌ های بنفش یا سیاه طیف رنگ دارد. رگه‌ ها هم به صورت صاف و هم به صورت در هم پیچیده وجود دارند و دارای یک درخشش ضعیف است. کار کردن با آن راحت است. ضد پوسیدگی است و در بخش‌ هایی از جهان الوار لوکس به حساب می‌آید. موارد استفاده در مبلمان، خراطی و موارد خاص.

چوب Bubinga بوبینگاچوب Dalbergia چوب کوکوبولو 

این درختان ارتفاع متوسط دارند و ارزش آنها به خاطر عطر منحصر به فرد آن‌ها ست. معمولا در روغن‌های معطر استفاده می‌شوند. از مهم‌ترین گونه‌های آن رُزوود است، مجددا به خاطر عطر آن. در درجه اول برای ساخت مبلمان، لوازم ورزشی و تخته چند لایه استفاده می‌شود.

چوب Dalbergia کوکوبولو ( چوب کوکوبولو )چوب Purple Heart چوب ارغوانی

چوب ارغوانی دارای درختان سایز متوسط است. بومی جنگل‌ های بارانی مناطق گرمسیری آمریکای مرکزی و جنوبی است. ارزش این چوب در رنگ ارغوانی آن است که از رنگ قهوه‌ای وقتی بریده می‌شود، رنگ بنفش پدیدار می‌گردد.

 

چوب Purple Heart چوب ارغوانی

چوب Lignum Vitae درخت زندگی یا پاک‌چوبه

رنگ قلب این درختان بین سبز زیتونی تا سبز تیره است. این رنگ با توجه به سن درخت و قرار گرفتن در معرض نور می‌تواند تیره شود. پاک‌چوبه به سنگین‌ترین و سخت‌ترین چوب جهان معروف است. این چوب به طور گسترده‌ای برای ساخت یاتاقان‌های میله پروانه‌های کشتی استفاده می‌شود. وجود ذخیره غنی از روغن‌های طبیعی در آن، موجب حفاظت از چوب می‌شود.

Lignum Vitae درخت زندگی یا پاک‌چوبهچوب Pink Ivory

این چوب کمیاب آفریقایی همچنین به نام Red Ivory هم شناخته می‌شود. قوم زولوهای آفریقایی آن را به عنوان یک درخت سلطنتی در نظر می‌گیرند. چرا که فقط خانواده سلطنتی آنها اجازه مالکیت این درخت گرانبها را داشته بر همین اساس به آن درختی با چوب گرانبها می گویند . این چوب به خاطر سختی بیش از حد آن، با چگالی حدود ۹۹۰ ژول بر دسی‌متر مربع شناخته شده است. برای ساخت موارد لوکس مثل چاقو و چوب‌های بیلیارد استفاده می‌شود و جز گرانترین چوب بیلیارد در دنیا شناخته می شود. عمدتا در زیمبابوه، موزامبیک و آفریقای جنوبی رشد می‌کند.

 

چوب Pink Ivoryچوب Agar Wood

همچنین به اسم‌های ooh، oud، gaharu و jinko شناخته می‌شود. این چوب نیز در بین گران ترین چوب دنیا قرار دارد. این چوب با رزینی که به صورت پیش‌ فرض در خود دارد، به خاطر عطر ویژه‌اش در مواردی که عمدتا استفاده می‌شود، شناخته شده است. اگرچه یک درخت با رشد سریع است، همچنان به رشد قارچ حساس می‌باشد. چوب و عطر آن به خاطر حساس بودن زمان فرآوری به شدت گران است. روغن‌های معطر حاصل از آن در طب چینی استفاده می‌شود.

 

چوب Agar Woodچوب Sandal Wood چوب صندل

یک چوب گران‌ قیمت دیگر صندل است، با ارزش به دلیل چوب‌ های معطر این درخت. این درختان دارای ارتفاع متوسط، سنگین، دارای ریزدانه‌ها و رنگ زرد هستند. جدای از استفاده در درمان بیماری‌ها، روغن‌های آن در عطرسازی استفاده می‌شوند.

چوب صندلچوب African Black Wood

یک چوب گران‌ قیمت دیگر که در مواردی به عنوان گرانترین چوب دنیا هم در نظر گرفته می‌شود همین چوب است. این درخت بومی سنگال، اریتره و ترنسوال است. کنده این درخت بافت خوبی دارد و خیلی سنگین و چگال است. این چوب برای ساخت سازهای بادی مثل فلوت و کلارینت و … عالی است.

چوب African Black Woodنوین چوب فروشنده ابزار آلات نجاری و صفحه ای

نوین چوب فروشنده انواع ابزار آلات نجاری و صفحه ای در تهران و شهرستان ها می باشد . از محصولات نوین چوب می توان به گندگی ، کف رنده و گندگی ، سی ان سی چوب ، میز برش نجاری ، لبه چسبان و … اشاره کرد . جهت کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران ما تماس حاصل نمایید .

منبع:
گران‌ترین چوب‌های جهان کدامند؟

فهرست مطالب