اجرای برش‌ های زاویه‌ دار و برش‌ های اتصالات با کمک میز برش

برش‌های زاویه‌دار به کمک گونیای متحرک میز برش (اره میزی)

یکی از دلایل کاربرد وسیع میز برش، قابلیت تیغه و گونیای متحرک دستگاه در تنظیم زوایای مختلف است. این بدان معنی است که به کمک یک میز برش می‌توان برش‌های فارسی و اُریب را انجام داد. لازم به ذکر است برش‌های فارسی و اُریب بعضاً به اشتباه به جای هم به کار می‌روند. برش فارسی به برشی گفته می‌شود که در آن زاویه‌ی افقی برش تغییر پیدا می‌کند و برش اُریب نیز هنگامی است که زاویه‌ی عمودی برش دستخوش تغییر می‌گردد. به طور معمول زاویه‌ی گونیای متحرک میز برش از ۳۰ تا ۹۰ درجه و همچنین زاویه‌ی تیغه‌ی آن‌ها از ۴۵ تا ۹۰ درجه قابل تنظیم خواهد بود. بسته به نحوه‌ی قرار دادنِ قطعه‌ی کار روی میز کارگیر، با هر کدام از این دو ابزارِ قابل تنظیم می‌توان برش‌های فارسی و یا اُریب را انجام داد. اما عموماً به دلیل پایداریِ بیشتر، کفِ قطعه‌ی کار به طور معمول روی میز کارگیر قرار گرفته و بنابراین برش‌های اُریب با استفاده از تغییر در زاویه‌ی تیغه‌ی دستگاه و همچنین برش‌های فارسی با تنظیم زاویه‌ی گونیای متحرک صورت می‌گیرند.

روش‌های به کار گرفته‌شده هنگام برش‌های طولی و عرضیِ زاویه‌دار، درست مانند زمانی است که تیغه و گونیا در حالت ۹۰ درجه قرار گرفته‌اند. تنها تفاوت در نتیجه خواهد بود؛ با تیغه‌ی ۹۰ درجه، برش عرضی صاف (راسته) خواهد بود و تیغه‌ی زاویه‌دار یک برشِ اُریب را به دست خواهد داد. برش عرضی با تغییر زاویه‌ی گونیای متحرک نیز به همین شکل خواهد بود. نکته‌ای که در حین برش‌های زاویه‌دار می‌بایست به آن توجه ویژه نمود، رعایتِ ایمنیِ بیشتر در حین کار است.

هنگام تغییر زاویه‌ی تیغه، بهتر است گونیای متحرک و ثابت دستگاه را کمی از تیغه دور کنید. بدین صورت میز کارگیر خلوت‌تر به نظر آمده و احتمال آسیب در اثر برش‌کاری کاهش خواهد یافت. همچنین به منظور پیش‌گیری از سُر خوردنِ قطعه‌ی کار روی تکه چوبِ متصل‌شده به گونیای متحرک، می‌توانید قسمتی از یک ورق سمباده را روی تکه چوب بچسبانید.

برش‌های مربوط به اتصالات با استفاده از میز برش (اره میزی)

سرعت تیغه‌ی میز برش و همچنین دقت آن در برش، این دستگاه را به وسیله‌ای مناسب برای اجرای اتصالات مختلف تبدیل کرده است. از سوی دیگر توانایی این دستگاه در برش‌های تکراری نیز قابلت‌های آن را در این زمینه‌ ارتقاء خواهد داد. بیشترین دقتِ مورد نیاز و زمانِ صرف‌شده در اجرای برش‌های یکسان، تنها در تنظیم دستگاه خواهد بود. هر چه دقت بیشتری در هنگام کار به اندازه‌گیری‌ها و تنظیم دستگاه به حالتِ دلخواه اختصاص داده شود، نتیجه‌ی حاصل اتصالِ قوی‌تر و با دوام‌تری خواهد بود. برای اجرای اتصالات انگشتی، اتصالات طولی، کام و زبانه، کنشکاف و … میز برش یک وسیله‌ی سودمند خواهد بود.

اجرای بعضی از اتصالات، خصوصاً اتصالات صفحه‌ای –مانند اتصال صفحه‌ایِ کنشکاف- مختلف نیازمند ایجاد کردنِ شیارهایی در سطح چوب است. نوع اتصالات به محل قرارگیریِ شیارها و جهت‌گیری آن‌ها نسبت به تراشه‌های چوب بستگی خواهد داشت. ایجاد کردنِ هر کدام از این شیارها به کمک یک میز برش کاملاً امکان‌پذیر است؛ به این صورت که در محلِ مورد نظر چندین برش به موازات هم انجام می‌گیرد تا عرض شیار پوشش داده شود، سپس به کمک مغار‌های سر صاف زائده‌های باقی‌مانده را می‌توان از داخل شیار جدا کرد.

نوین چوب فروشنده انواع میز برش

نوین چوب فروشنده انواع میز برش در تهران و شهرستان ها می باشد . توجه داشته باشید تمامی محصولات ارائه شده توسط شرکت نوین چوب دارای یک سال گارانتی و ۱۰ سال خدمات پس از فروش است.  در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر برای خریدمیز برش و مشاوره لطفاً با کارشناسان شرکت نوین چوب تماس حاصل فرمایید.

Table of Contents

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *