کپی تراش

ماشین خراطی کپی تراش چیست و چه کاربردی دارد؟

12 مارس 2020

ماشین خراطی کپی تراش چیست؟

یکی از ماشین‌های پرکاربرد در نجاری و صنعت ماشین خراطی کپی تراش است. از این ماشین برای ساخت قطعات چوبی هم اندازه و یک شکل با الگوی یکسان استفاده می‌شود. گاهی تراش سطوح قوس‌دار داخلی و خارجی با استفاده از ابزارهای دستی مانند اره، فرز و رنده امکان‌پذیر نیست؛ در چنین مواردی می‌توانید از ماشین خراطی کپی تراش برای گرد کردن و فرم دهی چوب استفاده کنید و طرح مورد نظر را به راحتی ایجاد کنید.

در انتخاب کپی تراش خراطی باید به قدرت دستگاه توجه کنید. قدرت دستگاه باید با نوع کار متناسب باشد تا سرعت و راندمان کار کاهش پیدا نکند. پوشال برداری، مسطح کردن روی کار، سنباده زنی و پرداخت نهایی از مراحل و مکانیسم‌های کار ماشین خراطی کپی تراش است. ابتدا باید کار را با سرعت بسیار پایین شروع کنید تا پوشال برداری وسیع از سطح کار انجام شود سپس باید روی کار را صاف و مسطح کنید و در آخر با بیشترین سرعت روی کار را سنباده زده و پرداخت کنید.

تفاوت دستگاه کپی تراش چوب با ماشین خراطی چیست؟

کپی تراشاز ماشین خراطی برای کارهای محدود در تعداد کم استفاده می‌شود ولی از ماشین کپی تراش برای تولید قطعات در تعداد زیاد و به صورت سری کاری استفاده می‌شود.

قطعات و اجزای ماشین خراطی کپی تراش

کپی تراش هم مانند بسیاری از ابزارهای دیگر از قسمت‌های مختلفی تشکیل شده که عبارتند از:

 • قطعه نمونه یا شابلون
 • شیر کنترل جریان
 • قلم کپی
 • محفظه کنترل فشار متغیر
 • فشار ثابت
 • پیستون ثابت
 • سیلندر متحرک
 • نگهدارنده دستگاه
 • ابزارگیر
 • ابزار
 • محفظه ورودی و خروجی روغن
 • تقویت کننده
 • رنده تراش

قلم کپی، شابلون یا قلم نمونه، تقویت کننده و رنده تراش از مهم‌ترین قسمت‌های ماشین کپی تراش است که در ادامه به معرفی نحوه کار آن می‌پردازیم:

شابلون

قلم نمونه یا شابلون حکم حافظه مکانیکی را داشته و مسیر و اطلاعات لازم برای قلم کپی را تهیه می‌کند.

قلم کپی

این قسمت با حساسیت بسیار بالایی و با سرعت بسیار کم حرکت کرده و پس از تماس با شابلون یا قطعه نمونه، آن را به مجموعه تقویت کننده انتقال می‌دهد.

مجموعه تقویت کننده

وظیفه این قسمت انتقال حرکت از قلم کپی به رنده تراش است تا با حرکت و قدرت بالاتر آن را روی چوب ایجاد کند.

رنده تراش

این قسمت وظیفه ایجاد طرح روی قطعه را مطابق نمونه مورد نظر دارد.

سیستم و مکانیسم ماشین کپی تراش

کپی تراشتعداد محور و تقویت کننده نیرو هر دو از سیستم‌های مختلف ماشین کپی تراش است که هرکدام زیر مجموعه‌هایی دارد.

تعداد محور

 1. تک محور
 2. دو محور

تقویت کننده نیرو

 1. هیدرولیکی
 2. الکتریکی
 3. الکتروهیدرولیکی

تفاوت ماشین کپی تراش تک محوره و دو محوره چیست؟

پیشروی ماشین کپی تراش تک محوره در جهت محور قطعه بوده و با ماشین ابزار ایجاد می‌شود؛ به این ترتیب مقدار آن حین ماشین کاری ثابت بوده و جابجایی آن توسط سیستم کپی و با فرمان حسگر، عمود بر محور قطعه انجام می‌شود. سرعت پیشروی کپی تراش تک محوره ثابت است؛ به همین جهت زوایا و قسمت‌های پخ به راحتی قابل انجام نیست.

در ماشین کپی تراش دو محوره سرعت پیشروی طولی از سرعت پیشروی عرضی تاثیر گرفته و نسبت به زاویه سطح، سرعت پیشروی تنظیم می‌شود؛ به همین دلیل سرعت پیشروی ابزار روی قطعه ثابت است. به دلیل افزایش حجم دستگاه كپی سیستم به صورت متعلقه اضافی نبوده بلكه كل ماشین به صورت كپی تراش ساخته می‌شود.

کاربرد دستگاه کپی تراش

کپی تراشدستگاه کپی تراش خراطی چوب که ممکن است آن را با نام ماشین منبت، پانتوگراف چوب یا دستگاه ماشین کاری هم بشناسید کاربردهای بسیاری در صنعت نجاری و درودگری دارد که از نمونه‌های آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

تولید مبلمان چوبی

یکی از مهم‌ترین کاربردهای این ماشین در کپی برداری از قطعات انواع مبل استیل، نیمه استیل، راحتی، سرویس خواب، بوفه، میز جلو مبلی و … است. این دستگاه برای تولید انواع مبلمان ایده‌آل بوده و با کپی برداری از تمام قسمت‌های اصلی، کار  را به‎صورت سری انجام می‌دهد که باعث سرعت بخشیدن به کار شده و راندمان تولید را چندین برابر می‌کند.

نکته: برای کار با این ماشین باید نمونه‌ای از پیش تعیین شده چوبی، فلزی، پلاستیکی یا … داشته باشید که کار کپی برداری از روی آن صورت می‌گیرد .

ساخت ادوات موسیقی

از این وسیله در ساخت انواع تار، تنبور، ویولن و همچنین سازهایی که در ساخت آن نیاز به کپی برداری وجود داشته باشد، استفاده می‌شود. در تولید کاسه تار و تنبور که باید به صورت یک تکه انجام شود و در ساخت آن به کپی برداری نیاز است از این ماشین برای کپی برداری استفاده می‌شود.

قنداق تراشی

در ساخت تمام اسلحه‌هایی که دسته چوبی دارند از این دستگاه برای تراش قنداق استفاده می‌شود.

مجسمه و پیکره تراشی

در ساخت انواع مجسمه، تابلو و از این قبیل کارهای تزیینی از دستگاه کپی تراش استفاده می‌شود.

تولید انواع مصنوعات چوبی و غیر چوبی

ساخت انواع مصنوعات و قطعات چوبی یا غیر چوبی که از لحاظ جنس به چوب نزدیک باشند در تمامی اشکال، ابعاد و فرم‌های مختلف از جمله کاربردهای این دستگاه است.

راهنمای خرید ماشین خراطی کپی تراش

بعد از معرفی ماشین خراطی کپی تراش، اجزا و نحوه عملکرد آن نوبت به راهنمای خرید می‌رسد. این دستگاه در انواع یک کله، دو کله، چهار کله و شش کله ساخته شده و دهانه‌ای با ابعاد مختلف ۴۵، ۵۰، ۵۲ و ۷۵ سانتی‌متری دارد که بر حسب نیاز و نوع کار می‌توانید مدل مناسبتان را خریدار ی کنید. همچنین ماشین خراطی در دو نوع رومیزی و پایه دار وجود دارد که می‌توانید از بین آنها انتخاب کنید.

بهتر است ماشین کپی تراش را از برند و کمپانی معتبر تهیه کنید که خدمات پس از فروش و گارانتی دارند تا در صورت بروز هرگونه مشکلی یا آسیب قطعات بتوانید به راحتی و بدون مشکل آن را تعمیر یا تعویض کنید. از بهترین برندهای دستگاه تراش چوب می‌توان به آینهل و محک اشاره کرد.

اگر سوالی در زمینه خرید دستگاه کپی تراش دارید یا نیاز به راهنمایی دارید آن را با ما درمیان بگذارید تا در اسرع وقت پاسخگوی شما باشیم و شما را در خریدی مناسب و صحیح راهنمایی کنیم.