دستگاه خراطی کپی تراش چیست و چه کاربردی دارد؟

یکی از دستگاه های پرکاربرد در نجاری و صنعت دستگاه خراطی کپی تراش است. از این ماشین برای ساخت قطعات چوبی هم اندازه و یک شکل با الگوی یکسان استفاده می‌شود. گاهی تراش سطوح قوس‌دار داخلی و خارجی با استفاده از ابزارهای دستی مانند اره، فرز نجاری و رنده امکان‌پذیر نیست؛ در چنین مواردی می‌توانید از دستگاه خراطی کپی تراش برای گرد کردن و فرم دهی چوب استفاده کنید و طرح مورد نظر را به راحتی ایجاد کنید.

در انتخاب کپی تراش خراطی باید به قدرت دستگاه توجه کنید. قدرت دستگاه باید با نوع کار متناسب باشد تا سرعت و راندمان کار کاهش پیدا نکند. پوشال برداری، مسطح کردن روی کار، سنباده زنی و پرداخت نهایی از مراحل و مکانیسم‌های کار ماشین خراطی کپی تراش است. ابتدا باید کار را با سرعت بسیار پایین شروع کنید تا پوشال برداری وسیع از سطح کار انجام شود سپس باید روی کار را صاف و مسطح کنید و در آخر با بیشترین سرعت روی کار را سنباده زده و پرداخت کنید.

قطعات و اجزای دستگاه خراطی کپی تراش

کپی تراش هم مانند بسیاری از ابزارهای دیگر از قسمت‌های مختلفی تشکیل شده که عبارتند از:

 • قطعه نمونه یا شابلون
 • شیر کنترل جریان
 • قلم کپی
 • محفظه کنترل فشار متغیر
 • فشار ثابت
 • پیستون ثابت
 • سیلندر متحرک
 • نگهدارنده دستگاه
 • ابزارگیر
 • ابزار
 • محفظه ورودی و خروجی روغن
 • تقویت کننده
 • رنده تراش
قطعات و اجزای دستگاه خراطی کپی تراش

 

قلم کپی، شابلون یا قلم نمونه، تقویت کننده و رنده تراش از مهم‌ترین قسمت‌های دستگاه کپی تراش است که در ادامه به معرفی نحوه کار آن می‌پردازیم:

شابلون

قلم نمونه یا شابلون حکم حافظه مکانیکی را داشته و مسیر و اطلاعات لازم برای قلم کپی را تهیه می‌کند.

قلم کپی

این قسمت با حساسیت بسیار بالایی و با سرعت بسیار کم حرکت کرده و پس از تماس با شابلون یا قطعه نمونه، آن را به مجموعه تقویت کننده انتقال می‌دهد.

مجموعه تقویت کننده

وظیفه این قسمت انتقال حرکت از قلم کپی به رنده تراش است تا با حرکت و قدرت بالاتر آن را روی چوب ایجاد کند.

رنده تراش

این قسمت وظیفه ایجاد طرح روی قطعه را مطابق نمونه مورد نظر دارد.

سیستم و مکانیسم دستگاه کپی تراش

تعداد محور و تقویت کننده نیرو هر دو از سیستم‌های مختلف ماشین کپی تراش است که هرکدام زیر مجموعه‌هایی دارد.

تعداد محور

 1. تک محور
 2. دو محور

تقویت کننده نیرو

 1. هیدرولیکی
 2. الکتریکی
 3. الکتروهیدرولیکی

تفاوت دستگاه خراطی کپی تراش تک محوره و دو محوره چیست؟

پیشروی ماشین کپی تراش تک محوره در جهت محور قطعه بوده و با ماشین ابزار ایجاد می‌شود؛ به این ترتیب مقدار آن حین ماشین کاری ثابت بوده و جابجایی آن توسط سیستم کپی و با فرمان حسگر، عمود بر محور قطعه انجام می‌شود. سرعت پیشروی کپی تراش تک محوره ثابت است؛ به همین جهت زوایا و قسمت‌ های پخ به راحتی قابل انجام نیست.

در ماشین کپی تراش دو محوره سرعت پیشروی طولی از سرعت پیشروی عرضی تاثیر گرفته و نسبت به زاویه سطح، سرعت پیشروی تنظیم می‌شود؛ به همین دلیل سرعت پیشروی ابزار روی قطعه ثابت است. به دلیل افزایش حجم دستگاه کپی سیستم به صورت متعلقه اضافی نبوده بلکه کل ماشین به صورت کپی تراش ساخته می‌شود.

کاربرد دستگاه خراطی کپی تراش

دستگاه کپی تراش خراطی چوب که ممکن است آن را با نام ماشین منبت، پانتوگراف چوب یا دستگاه ماشین کاری هم بشناسید کاربردهای بسیاری در صنعت نجاری و درودگری دارد که از نمونه‌های آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

تولید مبلمان چوبی

یکی از مهم‌ترین کاربردهای این ماشین در کپی برداری از قطعات انواع مبل استیل، نیمه استیل، راحتی، سرویس خواب، بوفه، میز جلو مبلی و … است. این دستگاه برای تولید انواع مبلمان ایده‌آل بوده و با کپی برداری از تمام قسمت‌های اصلی، کار  را به‎صورت سری انجام می‌دهد که باعث سرعت بخشیدن به کار شده و راندمان تولید را چندین برابر می‌کند.

نکته: برای کار با این دستگاه باید نمونه‌ای از پیش تعیین شده چوبی، فلزی، پلاستیکی یا … داشته باشید که کار کپی برداری از روی آن صورت می‌گیرد .

ساخت ادوات موسیقی

از این وسیله در ساخت انواع تار، تنبور، ویولن و همچنین سازهایی که در ساخت آن نیاز به کپی برداری وجود داشته باشد، استفاده می‌شود. در تولید کاسه تار و تنبور که باید به صورت یک تکه انجام شود و در ساخت آن به کپی برداری نیاز است از این ماشین برای کپی برداری استفاده می‌شود.

قنداق تراشی

در ساخت تمام اسلحه‌هایی که دسته چوبی دارند از این دستگاه برای تراش قنداق استفاده می‌شود.

مجسمه و پیکره تراشی

در ساخت انواع مجسمه، تابلو و از این قبیل کارهای تزیینی از دستگاه کپی تراش استفاده می‌شود.

تولید انواع مصنوعات چوبی و غیر چوبی

ساخت انواع مصنوعات و قطعات چوبی یا غیر چوبی که از لحاظ جنس به چوب نزدیک باشند در تمامی اشکال، ابعاد و فرم‌های مختلف از جمله کاربردهای این دستگاه است.

تفاوت دستگاه خراطی کپی تراش چوب با ماشین خراطی چیست؟

از دستگاه خراطی برای کارهای محدود در تعداد کم استفاده می‌شود ولی از ماشین کپی تراش برای تولید قطعات در تعداد زیاد و به صورت سری کاری استفاده می‌شود. دستگاه کپی تراش شامل قطعاتی مانند شابلون ، قلم کپی ، رنده تراش و … می باشد که در این بخش بطور کامل به قطعات و اجزای دستگاه خراطی کپی تراش پرداخته ایم :

راهنمای خرید دستگاه خراطی کپی تراش

بعد از معرفی دستگاه خراطی کپی تراش، اجزا و نحوه عملکرد آن نوبت به راهنمای خرید می‌رسد. این دستگاه در انواع یک کله، دو کله، چهار کله و شش کله ساخته شده و دهانه‌ای با ابعاد مختلف ۴۵، ۵۰، ۵۲ و ۷۵ سانتی‌متری دارد که بر حسب نیاز و نوع کار می‌توانید مدل مناسبتان را خریدار ی کنید. همچنین ماشین خراطی در دو نوع رومیزی و پایه دار وجود دارد که می‌توانید از بین آنها انتخاب کنید.

راهنمای خرید دستگاه خراطی کپی تراش

بهتر است ماشین کپی تراش را از برند و کمپانی معتبر تهیه کنید که خدمات پس از فروش و گارانتی دارند تا در صورت بروز هرگونه مشکلی یا آسیب قطعات بتوانید به راحتی و بدون مشکل آن را تعمیر یا تعویض کنید. از بهترین برندهای دستگاه تراش چوب می‌توان به آینهل و محک اشاره کرد.

قیمت دستگاه خراطی کپی تراش

جهت اطلاع قیمت دستگاه کپی تراش شما می توانید با مشاوران نوین چوب تماس حاصل نمایید و یا به اینستاگرام نوین چوب novinchoobco  دایرکت ارسال نمایید تا مشاوران ما شما را جهت خرید و قیمت دستگاه خراطی کپی تراش بطور کامل راهنمایی نمایند .

نوین چوب فروشنده انواع دستگاه خراطی

نوین چوب فروشنده انواع دستگاه خراطی در تهران و شهرستان ها می باشد. از دیگر محصولات نوین چوب می توان به گرد کن چوب ، تیغ تیز کن و… اشاره کرد .

توجه داشته باشید آموزش اپراتور برای استفاده درست از دستگاه، تأمین قطعات و خدمات پشتیبانی یک محصول از دیگر مواردی است که قبل از خرید خراطی باید به آن توجه ویژه ای داشته باشید. تمامی محصولات ارائه شده توسط شرکت نوین چوب دارای یک سال گارانتی و ۱۰ سال خدمات پس از فروش است.

آموزش اپراتور در محل کارگاه مشتری و توسط کارشناسان مجرب شرکت نوین چوب و به صورت حضوری انجام می‌پذیرد که این آموزش ها تا حصول اطمینان از فراگیری مشتری نسبت به عملکرد این ماشین در زمان استاندارد ادامه خواهد داشت. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر برای خرید خراطی و مشاوره لطفاً شماره ۰۲۱۹۱۰۰۱۰۱۸ تماس حاصل فرمایید.

Table of Contents

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *