انتخاب تیغه مناسب برای اره عمود بر و برش بی‌نقص

بعد از آشنایی با اره عمودبر و قسمت‌های تشکیل‌دهنده آن لازم است برای رسیدن به یک برش بی‌نقص مواردی را در مورد تیغه‌های اره عمودبر بدانیم که در ادامه آن را می‌خوانید:

تیغه‌های ارّه عمود بر

اگرچه مهارت‌های به کار برده شده در یک پروژه بسیار تعیین‌کننده بوده و نتیجه‌ی آن در محصول نهایی به روشنی قابل مشاهده است، اما هنگام کار با ارّه عمود بُر تنها نکته‌ی بسیار مهم، انتخاب تیغه‌ی مناسب برای ارّه می‌باشد. اکثر ارّه‌های عمود بر به همراه یک تیغه‌ی چند کاره عرضه می‌گردند که به کمک آن می‌توان برش‌های مختلفی را انجام داد. اما به دلیل اینکه تیغه‌های این ابزار قیمت چندانی نداشته و از طرف دیگر احتمال شکستن آن‌ها در هنگام برش بالا است، لازم است تعدادی از تیغه‌ها با کارکردهای مختلف را در کارگاه در اختیار داشت تا در مواقع لزوم از آن‌ها استفاده نمود.

هنگام خرید تیغه‌ی ارّه به ترکیب ظاهری آن، تعداد دندانه‌ها، ضخامت تیغه و همچنین نحوه‌ی اتصال آن به ارّه باید دقت نمود.

بیش‌تر تیغه‌های موجود در بازار از جنس استیل هستند. اما برخی تیغه‌ها نیز از دو فلز ساخته شده‌اند و دارای دندانه‌های استیل و بدنه‌ی قابل انعطاف بوده و در نتیجه دوام بیشتری دارند.

تیغه‌هایی که تعداد دندانه‌های بیش‌تری در هر اینچ دارند برای برش‌های ظریف مناسب‌تر بوده، شکاف‌های باریک‌تری به هنگام برش ایجاد می‌نمایند و سرعت برش‌کاری با آن‌ها نیز نسبت به تیغه‌هایی که تعداد دندانه‌های کمتری در هر اینچ دارند، پایین‌تر است. طول تیغه‌ها از ۱.۵ اینچ (۴.۵ سانتی‌متر) تا ۱۲ اینچ (۳۰.۵ سانتی‌متر) متغیر است اما معمولاً طول استاندارد تیغه‌ها بین ۳ تا ۴ اینچ (۷.۵ تا ۱۰ سانتی‌متر) می‌باشد. البته لازم به ذکر است که تمامی تیغه‌ها بر روی همه‌ی ارّه‌ها قابل نصب نیستند، بنابراین پیش از خرید تیغه می‌بایست به دفترچه‌ی راهنمای ابزار خود مراجعه کرده و از طیف تیغه‌های قابل نصب بر روی آن اطمینان حاصل کنید. هم به لحاظ طول تیغه و هم از نظر نحوه‌ی اتصال به بدنه‌ی ارّه، تیغه‌ها می‌بایست مورد بررسی قرار گیرند.

انواع تیغه‌های موجود

تیغه‌ی چند کاره؛ که برای تمامی برش‌های راسته و منحنی مناسب است.

تیغه‌ی لبه‌صاف؛ از آن برای برش قطعات چوبی با ضخامت بسیار کم استفاده می‌شود.

تیغه‌ی آهن بُر: از این تیغه برای برش‌کاری روکش‌های چوبی و همچنین ام‌دی‌اف و نئوپان استفاده می‌شود.

تیغه با دندانه‌های برعکس؛ به این جهت که برش‌کاری را رو به پایین انجام می‌دهد، در نتیجه سطح روی قطعه کار دچار شکستگی نمی‌شود. این تیغه برای برش روکش‌های چوبی مناسب است.

برش با ارّه عمود بر

اگر موتور دستگاه روی سرعت پایین کار کند، با محکم نگه‌داشتن ارّه و به آرامی حرکت دادن آن به سمت جلو می‌توان برش‌های عرضی و طولی دقیقی را انجام داد. جذابیت این دستگاه در سادگی کارکرد آن، و عدم نیاز ان به تنظیمات خاص است. تنها با روشن کردن ان می‌توان به راحتی عمل برش‌کاری را انجام داد. برای افزایش دقت در کار برش می‌توان از یک لبه‌گیر به عنوان راهنمای برش نیز بهره برد. صفحه زیرین اکثر ارّه‌های عمود بر دارای حفره‌ای جهت اتصال به لبه‌گیر است.

برای برش هر چه بهتر، هنگام برش‌های راسته تیغه‌های پهن‌تر خود را نصب کنید. خصوصاً اگر یک الوار قطور را برش‌کاری می‌کنید، مطمئن شوید که با یک بار برش تیغه‌ی ارّه از تمام ضخامت الوار عبور می‌کند. نگه‌داشتن قطعه چوب مورد نظر با دست بسیار خطرناک خواهد بود. با بستن قطعه چوب به میز کار با کمک گیره و پیچ‌دستی، از برش‌های نامنظم و خطرات احتمالی پرهیز کنید.

Table of Contents

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *