چگونه یک دریل ستونی را راه اندازی کنیم؟

درست مانند هر دستگاه سنگین و یا ثابت دیگری، دریل ستونی نیز برای کارکرد درست و مناسب به راه‌ اندازی صحیح نیاز دارد. در واقع پیش از روشن کردن دستگاه برای نخستین بار، می‌بایست تمامی قسمت‌های آن را به دقت مورد بررسی قرار دهید. تمامی پیچ‌ها و گیره‌ها را چک کنید تا در جای خود به اندازه کافی محکم شده باشند. حتی اگر دستگاه خود را به تازگی خریداری نموده‌اید، تضمینی برای تنظیمات صحیح آن وجود نخواهد داشت. به خصوص میز دستگاه را به طور منظم مورد بازدید قرار دهید و از عمود بودن آن بر محور دستگاه و سه‌ نظام اطمینان حاصل کنید.

البته تنظیمات دیگری نیز وجود دارند که بسته به نوع کاری که قرار است با دستگاه انجام دهید –مانند تغییر سرعت دریل- متغیر هستند. برای دستیابی به سرعت دلخواه دریل هم با تغییر درجه‌ تعبیه شده روی بدنه‌ دستگاه و هم به روش دستی و با تغییر محل قرارگیری تسمه‌ها روی پله‌های تعبیه شده روی فلکه‌های دستگاه –که وظیفه‌ی انتقال نیرو از موتور دستگاه به محور آن را بر عهده دارند- می‌توانید سرعت آن را تغییر دهید.

دریل ستونی همواره به عنوان دستگاهی امن تلقی شده است. البته چنین برداشتی در قیاس با دستگاه‌هایی مانند اره فلکه (اره نواری) و کف‌رنده که آمار جراحت به مراتب بالاتری دارند، چندان نادرست نیز به نظر نمی‌آید. اما برای نجار‌هایی که به صورت تفریحی کار نجاری را انجام می‌دهند همواره امکان آسیب‌دیدگی وجود خواهد داشت. بر خلاف اره فلکه، دریل ستونی قطعه‌ کار را به سمت عقب پرتاب نخواهد کرد، اما اگر قطعه‌ی کار به درستی در جای خود با گیره مهار نشده باشد، ممکن است توسط مته به چرخش درآمده و از کنترل خارج گردد که در این صورت احتمال آسیب‌های جدی وجود خواهد داشت.

تغییر مکان تسمه‌ها و تنظیم میزان کشش آن‌ها

قفل دستگیره‌ تنظیم کشش تسمه‌ها را باز کنید و دستگیره را در خلاف جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید تا موتور دستگاه به محور نزدیک‌تر شده و تسمه‌ها نیز شل‌تر شوند. برای تنظیم دستگاه روی سرعت مورد نظر تسمه‌ها را روی پله‌های فلکه‌ها جابه‌جا کنید. در صورتی که دستگاه شما دارای جدول راهنمای تنظیمات مربوط به سرعت و محل قرارگیری تسمه‌ها است، به آن رجوع کنید. برای تنظیم کشش تسمه‌ها، تسمه‌ متصل به فلکه‌ روی الکتروموتور را به سمت داخل یا خارج فشار داده و دستگیره‌ی تنظیم کشش آن‌ها را در جهت عقربه‌های ساعت تا جایی بچرخانید که تسمه‌ حدودا ۲ سانتی‌متر از خط اصلی خود فاصله گیرد، سپس تسمه را رها کرده و دستگیره‌ تنظیم کشش را در همان حالت قفل کنید. اما هیچ‌گاه تسمه‌ها را در کشش بیش از حد قرار ندهید، چرا که عمر آن‌ها را کاهش می‌دهد و ممکن است بسیار زودتر از عمر مفید خود پاره شوند.

تنظیم کشش تسمه‌های دریل ستونی

تراز کردن میز دریل ستونی

برای تراز کردن میز دستگاه، ابتدا یک مته‌ حدودا ۱۵ تا ۲۰ سانتی‌متری را در سه‌نظام دستگاه قرار دهید. سپس با اهرم‌های پیشروی مته را در پایین‌ترین حالت خود قرار دهید. میز دستگاه را تا جایی بالا آورید که در نزدیک‌ترین حالت به نوک مته قرار بگیرد. گونیا را روی میز قرار داده و لبه‌ آن را به بدنه‌ مته بچسبانید. در این حالت می‌بایست لبه‌ گونیا کاملا مماس با مته باشد. در صورت وجود هر گونه فاصله میان آن‌ها، میز دستگاه از حالت تراز خارج شده است. پیچ قرار گرفته در زیر میز را کمی باز کرده و با دست آن را به صورتی تنظیم کنید که مته و گونیا به طور کامل با یکدیگر مماس گردند. در همین حالت پیج زیر میز را محکم نمایید.

تراز کردن میز دریل ستونی

مته‌ها و لوازم جانبی مرتبط با دریل ستونی

طیف گسترده‌ی لوازم جانبی دریل ستونی در واقع تاییدی بر قابلیت‌های متنوع آن است. این دستگاه علاوه بر امکان سمباده‌کاری، می‌تواند سوراخ‌های بسیار باریک را با دقت بسیار بالا روی قطعات چوب ایجاد نماید، دایره‌هایی عریض را تا عمق دلخواه در قطعه کار سوراخ کند و همچنین سوراخ‌هایی را برای اجرای اتصال دوبل و سایر اتصالات –مانند کام و زبانه- ایجاد کند.

قسمت عمده‌ای از کار سوراخ‌کاری با دو نوع مته‌ی مارپیچ (Twist bit) و مته‌ی نوک‌تیز (Brad-point bit) انجام می‌گیرد. هر دوی این مته‌ها دارای پایه‌ی استوانه‌ای هستند که توسط زبانه‌های سه‌نظام مهار می‌شود. علاوه بر آن، هر دو مته دارای بدنه‌ی مارپیچی می‌باشند که این امر در خارج کردن ضایعات و گرد چوب هنگام سوراخ‌کاری از داخل حفره مؤثر بوده و همچنین از داغ شدن بیش از اندازه‌ مته جلوگیری می‌نماید.

درست مانند هر ابزار برش دیگری، مته‌ها نیز باید هنگام کار کاملا تیز باشند. و دقیقا مثل تیغه‌ اره فلکه، کند بودن مته ممکن است منجر به صدمه شود. یک مته‌ کُند به سختی وارد یک قطعه چوب شده و آن را سوراخ می‌کند. همچنین در حین سوراخ‌کاری نیز به سرعت حرارت آن بالا رفته و می‌تواند منجر به سوختن خود مته و یا قطعه‌ کار گردد. مته‌ کثیف نیز ممکن است در حین سوراخ‌کاری باعث بروز حرارت بیش از حد گردد، بنابراین لازم است پیش از شروع کار مته را با استفاده از سیم ظرفشویی به خوبی تمیز کنید.

پس از نصب مته‌ مورد نیاز روی سه‌نظام و محکم کردن آن، همواره به خاطر داشته باشید تا آچار سه‌نظام را از روی آن بردارید، چرا که در غیر این صورت و پس از روشن کردن دستگاه خطر پرتاب شدن آچار به سمت شما وجود خواهد داشت!

Table of Contents

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *