مته گازور چیست؟ | کاربردها، مزایا و معایب مته گازور

مته گازور چیست؟

در بعضی پروژه‌های چوبی به سوراخی نیاز داریم که سطح مقطعی صاف و هموار داشته باشد برای مثال ایجاد اتصال دوبل یا استفاده از میخ‌های چوبی.

شاید بگویید که برای این نوع سوراخ می‌توان از مته برگی یا مارپیچ استفاده کرد اما مته برگی سرعت بسیار بالایی دارد و به همین جهت سطح زبری ایجاد می‌کند؛ از طرفی دیگر لبه تیز مته برگی ممکن است انتهای سوراخ را خراب کند یا باعث شکستگی چوب شود. مته مارپیچ می‌تواند سوراخ به نسبت صافی ایجاد کند اما انتهای سوراخ به صورت مخروطی در آمده و معمولاً برای قطرهای بالای ۱۲ ملی‌متر استفاده نمی‌شود.

سرعت دریل با مته‌ی مارپیچ مدل آگر یا داگلاس بسیار بالا است اما سوراخ‌های ایجاد شده به دلیل زبری نوع برش هیچ کدام از فاکتورهای یک سوراخ بی‌نقص و صاف را ندارد.

در این مواقع بهترین گزینه استفاده از مته‌ گازور است که دقیقا به منظور ایجاد حفره‌های دقیق با انتهای پخ و یک ورودی برش خورده‌ی تمیز طراحی شده است که خرده چوب کمی (در هر نوع چوبی) تولید خواهد کرد. مته‌ی گازور تنوع بسیار کمی دارد اما نکته‌ی اصلی این مته، برش استوانه‌ای آن است که مانند دو تیغه‌ی اسکنه که به صورت چرخشی برش می‌دهند حفره را ایجاد می‌کنند. همان گونه که مته به دور نقطه‌ی مرکزی می‌چرخد، دو تیغه چوب را برش داده و تکه‌های آن را خارج می‌کنند. اگر تیغه‌های مته‌ی گازور بسیار تیز باشد برش‌ها مانند قسمتی از پوست یک سیب بسیار نازک جدا می‌شود.

بیشتر مته‌های گازور لبه‌های صاف و نرمی داشته که مته را در مرکز سوراخ نگه می‌دارد و مانند یک تیز‌ کن اطراف سوراخ را صاف می‌کند. فرقی نمی‌کند که سوراخ به صورت چهار گوش ایجاد شده یا زاویه دار در هر دو حالت انتهای حفره، عمود بر محور طولی شفت مته باقی می‌ماند.

نکته: سوراخی که با استفاده از متهه گازور برای میخ چوبی در کار ایجاد می‌شود بسیار صاف و هموار بوده و با انتهای صاف خود، کار را برای چسباندن میخ چوبی درون حفره‌ها بسیار راحت می‌کند.

سایز مته‌ گازور

مته‌ گازور معمولاً در سایزهای مختلف و به صورت بسته بندی‌ موجود است. با این وجود بعضی از ابزار فروشی‌ها این مته‌ها را به صورت جداگانه به فروش می‌رسانند. در اکثر بسته بندی‌ها، سایز مته از ۹ میلی‌متر تا ۲۵ میلی‌متر است.

البته بعضی مواقع می‌توان مته‌ گازور با قطرهای بزرگ‌تر مثلاً با قطری بیش از ۵۰ میلی‌متر یا سایزی کوچک‌تر از ۹ میلی‌متر پیدا کرد.

نحوه کار با مته‌ گازور

مته‌ی گازور برای نصب روی دریل ستونی و سه نظام دستگاه تراش بسیار ایده آل است. به دلیل نوع قرار گیری تیغه‌ها در انتهای مته و نوع برش آن، حین کار باید آن را به قسمت پایین فشار داد که در این صورت استفاده از دریل ستونی و سه نظام دستگاه تراش بازدهی بیشتری نسبت به دریل برقی، شارژی و … دارد.

با نصب مته گازور روی دریل ستونی، می‌توان برش زاویه‌ای یا برش طولی را به راحتی ایجاد کرد که این کار با استفاده از مته مارپیچ و برگی کار بسیار سختی است.

معایب مته‌ گازور

با وجود تمام مزایای مته گازور، این مته مشکلاتی هم دارد؛ برای مثال سرعت برش این مته‌ها بسیار کمتر از دیگر انواع مته بوده و ممکن است باعث داغ شدن بیش از حد و در برخی موارد سوختن چوب شود.

برخلاف مته‌ مارپیچ و برگی، مته‌ گازور نمی‌تواند خرده چوب را از حفره خارج کند؛ به همین جهت پس از اتمام سوراخ کاری باید براده‌ها را بیرون بیاورید.

Table of Contents

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *