بررسی انواع و اقسام سوراخ‌ کاری با دریل الکتریکی

ایجاد کردن یک حفره در داخل یک چوب ممکن است در ظاهر کاری ساده به نظر برسد. اما هنگام سوراخ‌کاری چوب‌هایی که سخت‌تر از سایرین هستند و یا حتی هنگام سوراخ‌کاری با زاویه‌ای مشخص و با عمقی معین، در این فرآیند به ظاهر ساده احتمال خطا قطعاً وجود خواهد داشت.

دقت در سوراخ‌کاری نیز درست به اندازه‌ی هر مرحله‌ی دیگری از کار حائز اهمیت است. به عنوان مثال، سوراخ‌کاریِ مربوط به اتصال دوبل اگر درست در وسط قسمت نرِ چوب انجام نگرفته و دارای عمق مورد نظر نباشد و یا اگر سوراخ‌کاری مربوط به اتصال گوشه‌ایِ دوبل با درز فارسی، زاویه‌ی مناسب را نداشته باشد، درست به اندازه‌ی یک برش اشتباه و یا حتی مانند اتمامِ کار بی‌دقت و نه‌چندان جذاب، به کل فرآیند کار آسیب وارد خواهد کرد.

برای انجام بیش‌تر عملیات اجرا کار، قرارگیریِ صحیح ابزار و طریقه‌ی نگه‌داشتنِ آن امری حیاتی است. در حالی که برای دقت در سوراخ‌کاری و عدم انحرافِ مته‌ی دریل از مسیر اصلی خود می‌توان تنها به دست خود متکی بود، برای این منظور وسایل و راه‌حل‌های دیگری نیز وجود دارد. گیره‌های متنوعی برای دقت هر چه بیش‌تر در هنگام برش‌کاری در بازار موجود هستند. حتی می‌توان نمونه‌های مشابهی را در کارگاه ساخت و برای سوراخ‌کاری مستقیم و زاویه‌دار از آن استفاده نمود.

اگر از یک مته‌ی مارپیچ استفاده می‌کنید بهتر است پیش از شروع کار، نقطه‌ی وسط سوراخ را با استفاده از سوراخ‌کنِ دستی اندکی به سمت داخل فشار داده تا از لیز خوردن مته هنگام سوراخ‌کاری جلوگیری شود. همچنین به منظور پیشگیری از کنده‌شدن و شکستن تراشه‌های سطحیِ چوب هنگام خروج مته از سمتِ دیگر قطعه کار، بهتر است یک تکه چوب زیر قطعه کار [با کمک گیره] به میز مهار شود. برای ایجاد نهایت دقت در سوراخ‌کاری بهتر است در شروع کار از سرعت بالای دریل خودداری نمائید. ابتدا با سرعت پایین‌تر کار را آغاز کرده و سپس با پیش‌روی در چوب سرعت دریل را افزایش دهید. میزان عمق برش را نیز می‌توان به سادگی و با چسباندن تکه‌ای چسب کاغذی و یا چسب برق روی مته (به اندازه‌ی مورد نظر) کنترل نمود.

سوراخ‌کاریِ مستقیم یک حفره

استفاده از یک قطعه چوبِ کنج‌دار و یا یک گونیا، و قرار دادن آن بر روی قطعه‌ی کار، به حفظ زاویه‌ی عمود میان مته‌ی دریل و قطعه کار کمک خواهد کرد. برای استفاده از گونیا، آن را روی پایه قرار داده، به صورتی که خط‌کش آن رو به بالا بایستد. نوک مته را در محل مورد نظر قرار داده و سپس بدنه‌ی مته را با خط‌کشِ گونیا تراز می‌نمائیم. در حین سوراخ کردن نیز می‌بایست از موازی بودنِ مته با خط‌کشِ گونیا اطمینان حاصل نمود.

 

برای استفاده از یک قطعه چوب کمکی، می‌بایست قسمتی از آن را با زاویه‌ی ۹۰ درجه برش داده و جدا کرد تا گوشه‌ای از قطعه چوب مورد نظر حالت کنج‌دار پیدا کند. نوک مته را در محل مورد نظر برای سوراخ‌کاری قرار داده و قسمتِ کنج‌دار قطعه‌ی چوب کمکی را به بدنه‌ی مته مماس نموده و در همان حالت آن را به کمک پیچ‌دستی یا گیره به قطعه کار می‌بندیم. سپس با حفظ تماس بین مته و قسمتِ کنج‌دار قطعه‌ی کمکی عملیات سوراخ‌کاری را انجام می‌دهیم.

 

سوراخ‌کاری عمیق و عریض

برای سوراخ‌کاری تا قطر ۳ سانتی‌متر از مته برگی و برای سوراخ‌های عریض تر از مته گرد بُر استفاده می‌شود. در هر دو صورت، نقطه‌ی شروع سوراخ‌کاری را با سوراخ‌کنِ دستی روی سطح چوب سوراخ می‌کنیم تا نوک مته در آن گیر کرده و از لغزش آن در شروع کار جلوگیری شود. همواره باید به خاطر داشت که عملیات سوراخ‌کاری می‌بایست با سرعت کم آغاز شده و با فرورفتنِ مته در چوب، سرعتِ دستگاه افزایش داده شود. ضمن اینکه در حین کار با هر دو مته، لازم است دریل با هر دو دست مهار شود.

 

برای سوراخ‌کاری عمیق و با اندازه‌ی بیش از طول مته، می‌بایست از دو طرف قطعه کار، سوراخ‌هایی هم راستا ایجاد نمود. لازم به ذکر است که عمق سوراخ طرف اول باید بیش از نصف عمق مورد نظر باشد. اندازه‌گیری‌های دقیق و تمرکز روی مشخص نمودن مرکز سوراخ‌ها در طرفین پیش از شروع کار و همچنین در حین انجام سوراخ‌کاری نیز حفظ پایداری دستگاه و عدم خروج مته از راستای مورد نظر بسیار حائز اهمیت است.

 

عریض‌‎تر کردنِ حفره‌ها

به منظور عریض‌تر کردنِ حفره‌ای که با استفاده از یک مته‌ی نوک‌تیز یا یک مته‌ی برگی ایجاد شده است، می‌بایست قطعه چوبی را در زیر قطعه کار قرار داده و سپس یک تکه چوب مربوط به اتصال دوبل را -که هم‌اندازه‌ی قطر سوراخ ایجادشده می‌باشد- با چکش چوبی درون سوراخ قرار دهید تا با سطح قطعه کار هم‌تراز گردد. وسط چوب دوبل را علامت‌گذاری کرده و با مته سوراخ جدید را ایجاد نمائید.

 

سوراخ‌کاری پیچ‌ها و اتصالات

پیچاندن یک پیچ در یک چوب سخت بدون سوراخ‌کاری اولیه ممکن است باعث ترک‌خوردن و شکستگی چوب و یا شکستن سر پیچ شود. بسته به اینکه پیچ تا چه عمقی در چوب فرو می‌رود، تا ۴ مرحله سوراخ‌کاری با قطرهای متفاوت و در امتداد یکدیگر نیاز خواهد بود. اگر می‌خواهید پیچ درست هم‌تراز با سطح نهایی چوب بسته شود، می‌بایست قسمت بالای سوراخ به کمک مته خزینه سوراخ شده و برای سر پیچ نیز عمق بسیار اندکی در نظر گرفته شود. به منظور حفظ بالاترین کیفیت، لازم است خزینه‌ی ایجاد شده تنها اندکی کوچک‌تر از ابعاد پیچ باشد تا پیچ در سوراخ محکم و بدون حرکت قرار گیرد.

اگر می‌خواهید پیچ در زیر سطح چوب قرار گرفته و پنهان شود، لازم است سوراخ‌کاریِ مربوط به خزینه عمیق‌تر انجام بگیرد تا بین سر پیچ تا سطح چوب فاصله‌ای باقی بماند.

البته برای سوراخ‌کاریِ خزینه دو راه وجود دارد؛ راه ساده‌تر استفاده از مته‌ی خزینه است. اما در صورت عدم در اختیار داشتن مته‌ی خزینه می‌توان برای هر مرحله سوراخ‌کاری از مته‌های معمولی با اندازه‌های متفاوت استفاده نمود.

Table of Contents

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *