تفاوت دریل پیچ گوشتی شارژی با پیچ گوشتی شارژی

انتخاب ابزار مناسب

نکته مهمی که پیش از هر چیزی باید به آن توجه کرد، نوع ابزار است. دریل پیچ گوشتی شارژی از ابزار پرکاربرد و محبوب است در مقابل آن پیچ گوشتی قابلیت بستن پیچ با سرعتی اعجاب انگیز را دارد. دریل یا پیچ گوشتی‌ای که قصد خرید آن را دارید باید با نوع کاری که می‌خواهید انجام دهید تناسب داشته باشد.

دریل پیچ گوشتی شارژی

این ابزار برای ایجاد سوراخ در چوب، استیل و فلزاتی غیر آهنی، بتن، دیوار خشک و پلاستیک بسیار کاربردی است. با استفاده از این دریل می‌توان سوراخی ایجاد کرد که برای پیچ مناسب باشد. دریل شارژی تنها برای سوراخ‌کاری استفاده نمی‌شود، می‌توان از آن برای بستن پیچ‌ها در هر سایزی استفاده کرد. دریل پیچ گوشتی شارژی سرعت انجام کار را تا حد چشمگیری افزایش می‌دهد. می‌توانید از مته دریل یا ابزار مخصوص استفاده کنید و از آن برای بستن مهره‌ها استفاده کنید. دریل پیچ گوشتی دارای دو نوع متفاوت الکتریکی و ضربه‌ای است. دریل پیچ گوشتی الکتریکی برای کارهای سبک و دریل پیچ گوشتی ضربه‌ای برای انجام پروژه‌های سنگین‌تر مانند نجاری و ساختمان‌سازی کاربرد دارد. دریل پیچ گوشتی ضربه‌ای با ایجاد نیرویی اضافه باعث می‎‌شود پیچ‌ها به‌سرعت داخل مواد سخت فرو بروند.

دریل پیچ ‌گوشتی‌ها به کلاچ مجهز هستند. وظیفه کلاچ تعیین مقدار گشتاور لازم است؛ به‌این‌ترتیب با تنظیم کلاچ به‌اندازه گشتاور مورد نظر، از اعمال گشتاور بیشتر روی وسیله‌ای که با دریل در تماس است جلوگیری می‌کند. کلاچ با کنترل عمق نفوذ پیچ از آسیب رسیدن به پیچ یا سطح جلوگیری می‌کند. از دریل پیچ گوشتی شارژی می‌توانید برای ایجاد سوراخ و بستن هر پیچ و مهره‌ای استفاده کنید.

چند نکته مهم درباره دریل پیچ گوشتی شارژی

ولتاژ باتری

ولتاژ باتری بین ۸ تا ۶۰ ولت است. باتری رایج و پرکاربرد ۱۲ و ۱۸ ولت است. هرچه ولتاژ باتری بیشتر باشد قدرت آن بیشتر است و می‌توان از آن برای انجام پروژه‌های سنگین استفاده کرد. اگر می‌خواهید سوراخ‌ با عمق و قطر بیشتر ایجاد کنید یا پیچ و مهره‌های بزرگ‌تری ببندید باید از باتری با ولتاژ بالاتر استفاده کنید.

سایز باتری

باتری را برحسب آمپرساعت اندازه‌گیری می‌کنند. هرچه آمپرساعت بیشتر باشد، می‌توانید زمان بیشتری از باتری استفاده کنید.

کاربرد

با تغییر تنظیمات دستگاه برحسب نیاز می‌توان عمل کرد دریل پیچ گوشتی شارژی را تغییر داد و از آن به‌عنوان پیچ گوشتی یا دریل استفاده کرد. دریل پیچ گوشتی شارژی به سیستمی مجهز است که عملکرد چکشی دارد و با استفاده از مته کاربیدی می‌توان از آن برای سوراخ کردن سنگ و بتن استفاده کرد.

اندازه سه‌نظام

دریل پیچ گوشتی شارژی‌ها دارای دو سایز مختلف سه‌نظام با ابعاد ۰.۳ و ۰.۵ اینچ هستند. دستگاه با اندازه سه‌نظام بزرگ‌تر امکان استفاده از مته با قطر بزرگ‌تر و درنتیجه ایجاد سوراخ بزرگ‌تر را ایجاد می‌کند. اگر برای انجام پروژه‌های خود معمولاً به سوراخ‌هایی با قطر بیشتر نیاز دارید، دریل پیچ گوشتی با سه‌نظام بزرگ‌تر را انتخاب کنید.

پیچ گوشتی شارژی

پیچ گوشتی شارژی وسیله ای است که بسیاری از افراد حرفه‌ای و حتی بعضی از افراد برای استفاده در منزل از آن استفاده می‌کنند. مجموعه مته‌های شش‌گوشه‌ای برای نصب روی این محصول وجود دارد که کاربرد این محصول را بسیار گسترده‌تر کرده است.

این ابزار به دلیل داشتن گشتاور بالا، برای بستن پیچ‌ها در تعداد زیاد برای مثال خط تولید کارخانه‌ها بسیار کاربردی است. سرعت گشتاور این محصول در مقایسه با دریل پیچ گوشتی بسیار بالا است.

دریل برقی (با سیم)

دریل برقی از انواع قدیمی دریل‌ها هستند و به دلیل داشتن قدرت بالا اغلب برای انجام پروژه‌های سنگین استفاده می‌شود. نوع دریل را باید با توجه به نوع ماده‌ای که قصد دارید در آن سوراخ ایجاد کنید، انتخاب کنید. دریل‌های برقی برای بستن پیچ‌ها طراحی نشده‌اند و تنها برای سوراخ‌کاری مناسب هستند. این دریل برای مواقعی که ابعاد دریل اهمیتی ندارد و فضای کافی دارید بسیار مناسب است اما اگر نیاز به ایجاد سوراخ در فضاهایی تنگ‌تر را دارید بهتر است از دریل ۹۰ درجه استفاده کنید. تنها تفاوت این دریل زاویه سه‌نظام با بدنه دریل است. همین تغییر کوچک این ابزار را به ابزاری بسیار کارآمد برای برق‌کارها و لوله‌کش‌ها تبدیل کرده است.

تفاوت دریل شارژی و پیچ گوشتی شارژی را به صورت کامل در این مقاله بخوانید.

نکات مهم درباره دریل برقی

میزان آمپر

میزان آمپر یا آمپراژ، میزان قدرت برق برحسب آمپر است. قدرت موتور دریل‌های برقی بین ۶ تا ۱۳ آمپر است. هرچه میزان آمپراژ بیشتر باشد می‌توانید از آن برای انجام کارهای سنگین‌تری استفاده کنید.

اندازه سه‌نظام

اندازه سه‌نظام دریل‌های برقی برابر ۰.۳، ۰.۵، ۰.۷۵ و ۱ اینچ است. اگر نیاز به ایجاد سوراخ‌های بزرگ دارید پس دریلی با اندازه سه‌نظام بزرگ‌تر انتخاب کنید.

کاربرد

اگر می‌خواهید سطوح سخت و بتنی یا سنگ را سوراخ کنید باید حتماً از دریل‌های چکشی استفاده کنید.

اکثر دریل‌های موجود در بازار چند سرعته هستند و برای ایجاد سوراخ در مواد مختلف کاربرد دارد؛ اما تعداد محدودی تک سرعته هستند پس هنگام خرید به استفاده‌تان از دریل توجه کنید زیرا سرعت دریل کاری در مواد مختلف، متفاوت است.

Table of Contents

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *