تاریخچه دریل ( انواع دریل از گذشته تا کنون و کاربردهای هریک )

یکی از معروف‌ ترین و پرکاربردترین انواع ابزار، دریل است اما همه از کاربردها و توانایی های این ابزار به خوبی اطلاع ندارند. همه می‌دانند که می‌توان برای سوراخ‌ کاری از دریل استفاده کرد اما کاربرد دریل به همین محدود نشده و طیف وسیعی از دریل‌ها وجود دارد که هر کدام را برای کاری متفاوت و مخصوص استفاده می‌شوند.

دریل ابزاری حیاتی و ضروری برای هر کارگاهی است اما تنها استفاده آن به کاربردهای صنعتی محدود نشده و از آن در کارهای نیمع صنعتی و خانگی هم استفاده می‌شود. همانطور که قبلا اشاره کردیم دریل انواع مختلفی دارد که هرکدام در ابعاد مختلف تولید می‌شوند و کارایی مخصوص به خود را دارد به همین منظور باید قبل از هر اقدامی با انواع دریل و کاربردهای هریک آشنا شوید تا بتوانید دریل مناسب برای کارتان را تهیه کنید.

دریل ابزاری است برای سوراخ کاری و بعضی اتصالات در قطعات. دریل داری تیغه‌ی برش یا ابزاری برای باز و بسته کردن پیچ و اتصالات است. در انتهای هر دریل سه نظامی وجود دارد که هنگامی که به قطعه کار متصل می‌شود شروع به چرخش می‌کند.

 

در واقع معنا و مفهوم این ابزار برش زدن قطعه کار است. معمولاً از این ابزار در نجاری، فلزکاری و ساخت و ساز استفاده می‌شود. بعضی از این دریل‌ ها در صنعت داروسازی و مأموریت‌ های فضایی استفاده می‌شود که ظرفیت و قدرت فراوانی دارد. در طول قرن گذشته دریل‌ های مختلفی در اندازه و سایزهای مختلفی اختراع شده است.

در این مطلب به معرفی انواع دریل پرداخته‌ایم و سعی کردیم به شما کمک کنیم تا دریل متناسب با نیازهای‌تان را خریداری کنید.

معرفی انواع دریل و کاربرد های هریک از آنها

ما در این بخش به معرفی انواع دریل پرداخته ایم :

دریل دستی eggbeater

مشخصات

اولین چیزی که درباره‌ی این دریل مشخص است دستی و قدیمی بودن این ابزار است که توسط دنده کار می‌کند و می‌توانید آن را با دسته‌ی مخصوص بچرخانید. وقتی چرخ می‌چرخد دریل توسط سه نظام حرکت می‌کند و باعث چرخش مته می‌شود. خیلی از کسانی که دوست ندارند از دریل برقی استفاده کنند از این ابزار دستی استفاده می‌کنند.

موارد استفاده

از این ابزار برای سوراخ کاری‌های ریز استفاده می‌کنند زیرا گاهی اوقات امکان ایجاد سوراخ ریز با دریل دیگری نیست و با دریل دستی مناسب، به راحتی انجام خواهد شد. با دریل دستی می‌توان به سرعت در چوب نرم و فلز نرم سوراخ ایجاد کرد.

دریل شترگلو یا بریس

مشخصات

این دریل هم در گروه دریل‌های دستی جای می‌گیرد. محوری U شکل دارد که این خمیدگی باعث می‌شود گشتاور بیشتری داشته باشد. این ابزار محوری دیگر هم روی کار دارد که توسط آن می‌توان قطعه کار را در موقعیت مناسب خود قرار داد.

هنگام کار با این ابزار یکی از محورها را با یک دست گرفته و با دست دیگر محور بعدی را در جهت گردش عقربه‌های ساعت می‌چرخانیم. بنابراین می‌توانیم با این ابزار سوراخی دقیق ایجاد کنیم.

موارد استفاده

بیشتر استفاده‌ی این ابزار برای خزینه کاری در چوب است. همچنین می‌توان با استفاده از این دستگاه روی چوب سوراخ ایجاد کرد. در واقع می توان گفت ابزارهای دیگر برای این کار مناسب نیستند مگر دریل بریس مناسب که می‌تواند کارساز باشد.

دریل با مته کمان

مشخصات

نام دیگر این دریل، دریل آتش است. این دریل دارای یک قطعه‌ی حامل، محور، تیر و یک کمان است. این دریل راهی برای روشن کردن آتش بدون کبریت است.

 

با این ابزار می‌توان اصطکاک و گرما ایجاد کرد و گرمای تولید شده در خاک اره‌ی موجود شعله ایجاد می‌کند.

موارد استفاده

بیشتر استفاده‌ی این دریل در ایجاد آتش است. با همین قاعده می‌توان کار چوبی و حتی کار دندان‌پزشکی با آن انجام داد.

دریل دستی crank

مشخصات

این ابزار دریلی چرخشی است که می‌توان سوراخ کاری در جنس‌های سخت‌ را با آن انجام داد. زاویه‌ی مارپیچ بلندی دارد که بازدهی در عمق برش را بالا برده و توسط نوک تیز خود توانایی برش را افزایش می‌دهد.

موارد استفاده

با استفاده از این ابزار شما می‌توانید به سرعت در مواد سخت مانند فلز و آلیاژ آهن سوراخ‌کاری کنید. همچنین می‌توانید با آن سوراخ‌کاری منحنی نیز انجام دهید. اگر یک بار آن را متمرکز کنید بسیار دقیق است و از جای خود تکان نخواهد خورد.

دریل سوراخ کن یا گردبر

مشخصات

این دریل نسخه‌ی بزرگ‌تر مته‌ی آگر است. مته‌ی بلندی است که دو دسته برای چرخاندن دارد و شباهت زیادی به در باز کن‌های چوب پنبه دارد. کارکرد اصلی این دریل به اهرم آن بستگی دارد.

اگر دسته‌ی آن بلندتر شود نیروی قابل توجهی خواهیم داشت. این ابزار گاهی به جای دیلم و یا برقو کار می‌کند. گاهی اوقات این ابزار به قدری بزرگ است که کسی نمی‌تواند به راحتی دستگاه را راه اندازی کند برای همین به تجربه‌ی زیادی احتیاج دارد.

موارد استفاده

برای سوراخ‌کاری عریض و عمیق در چوب و هنگامی که نمی‌توان نتیجه‌ی دلخواه را با کمک دریل bow و دریل پمپی به دست آورد از این دریل استفاده می‌کنیم. همچنین از این ابزار برای ایجاد سوراخ در لوله کشی استفاده می‌کنند.

دریل breast

مشخصات

این دریل حدود ۳۸ سانتی متر است و بشقابی تو گود دارد. این بشقاب به نوعی تکیه‌گاهی می‌شود برای ایجاد سوراخ. این دریل اسامی متفاوتی نیز دارد. طراحی این دریل به گونه‌ای است که کاربر باید وزن خود را به هنگام کار روی آن بیندازد زیرا کارایی این دستگاه هنگامی که ایستاده کار می‌کنید بالاتر می‌رود.

موارد استفاده

این دریل برای صنعت ساختمان سازی، آهنگری و کارخانجات کاربرد دارد. همچنین از این ابزار برای ساخت ریل‌های راه آهن استفاده می‌کنند. برای ایجاد سوراخ در آهن و فولاد به دریلی با کیفیت احتیاج خواهیم داشت.

دریل فشاری

مشخصات

دریل فشاری ابزاری برقی و دستی است. این ابزار بسیار سبک بوده و در مقایسه با بسیاری از ابزارهای دیگر قدرت بیشتری دارد. دریل فشاری ابزار دستی باریک و کوچکی است که چرخی ضامن دار مارپیچی دارد که مته را می‌چرخاند.

موارد استفاده

در نجاری ابزار مکان دقیقی دارد. این ابزار به دلیل سبک بودنش نتیجه‌ی دلخواهی در اختیار ما خواهد گذاشت. دریل چکشی بسیار بزرگ است در این مواقع دریل فشاری با کیفیت دقیقاً همان نتیجه را به ما خواهد داد.

پیچ گوشتی ساعتی

مشخصات

پیچ گوشتی ساعتی اندازه‌ی بسیار کوچکی دارد. مته‌ی آن بین ۰ تا ۲.۵ میلی متر طول دارد که در مقایسه با بقیه اندازه ی متوسطی دارد. این ابزار مناسب مته با قطر کوچک است. کولت‌هایی با سایز متفاوت روی این ابزار جای می‌گیرد که قطر هر کدام با دیگری متفاوت است. پیچ گوشتی ساعتی دو قسمت دارد. سر و دهانه‌ی کولت. همچنین بالغ بر ۳ یا ۴ دهانه در آن وجود دارد.

موارد استفاده 

اولین کارکرد این دریل ایجاد سوراخ‌های کوچک است وقتی ابزار دیگری نمی‌تواند این کار را انجام دهد. این امکان در این ابزار به دلیل داشتن قطر بسیار کم آسان است. در کارهایی مانند تعمیرات ساعت و جواهر سازی، ابزاری است که به دلیل کوچک بودن بسیار کاربرد دارد.

دریل برقی

مشخصات 

دریل برقی احتیاج به یک منبع تغذیه مداوم دارد. دستگیره‌ی آن جوری طراحی شده که استفاده از آن را راحت می‌کند. در صورت نداشتن پریز به عنوان منبع تغذیه با اضافه کردن سیم کار را انجام دهید.

این دریل بسیار پر قدرت بوده و گشتاور بزرگ‌تری دارد. هنگامی که شما به یک دریل پر قدرت احتیاج دارید از دریل با آمپر (Amp) بالاتر استفاده کنید. آمپر این ابزار معمولاً بین ۳ تا ۱۰ و نیروی گشتاور آن حدود ۴۶ کیلوگرم بر سانتی متر است.

موارد استفاده 

این دستگاهبه دلیل داشتن مته دریل با سایزهای مختلف بسیار ابزار پر کاربردی است. می‌توان از این ابزار برای دریل‌کاری در چوب، فلز، پلاستیک و پشم شیشه استفاده کرد. با این دریل می‌توانید هر چیزی را تعمیر کنید پیچ را به راحتی در آورده و قطعه کار را سنباده زده و صیقل دهید.

دریل شارژی یا بی سیم

مشخصات 

ظاهر این دریل کاملاً شبیه به دریل برقی است. تنها تفاوت آن‌ها در کارکرد باتری و وزن آن است. وزن این دریل خیلی کم‌‌تر از برقی آن است و قدرت آن هم با توجه به ولتاژ، بیشتر می‌شود.

ظرفیت ولتاژ این دریل‌ها بین ۶ تا ۲۴ ولت است و همچنین ولتاژ، تعیین کننده‌ی وزن آن نیز هست. از مزیت‌های این دریل قابل حمل بودن آن است و اینکه شما می‌توانید بدون هیچ وسیله‌ی اضافی آن را روشن کنید اما باید قبل از شروع به کار حتماً آن را شارژ کنید.

باتری نیکل کادمیوم (nickle Cadmium) ارزان‌تر و ارزش بیشتری دارد در مقابل باتری‌های لیتیوم آیون (lithium-ion) گران‌تر و سبک‌تر هستند.

موارد استفاده

دریل شارژی روی چوب، پلاستیک، پشم شیشه و ورقه‌های فلز استفاده می‌کنند. تنها چیزی که احتیاج دارید دریلی شارژی با کیفیت بالا است. فقط فراموش نکنید که این دریل برای کارهای خیلی سنگین مانند استفاده در مصالح ساختمانی و بتن اصلا مناسب نیست.

دریل بادی

مشخصات

دریل بادی با استفاده از فشار هوا کار می‌کند. قدرت این دریل قوی و ثابت است. این دریل به مانند دریل چکشی و دریل شارژی محبوب نیست و مردم زیادی از آن استفاده نمی‌کنند در حالی‌که قدرت این دستگاه بسیار بیشتر از دیگر دستگاه‌ها است.

موارد استفاده

در صنعت و تبلیغات به صورت گسترده برای ایجاد قدرتی عظیم از این دریل استفاده می‌کنند مثلاً دندان‌پزشکی‌ها از دریل‌های مخصوص دندان‌پزشکی که بادی هستند استفاده می‌کنند. همچنین چکش برقی که بسیار قابل استفاده است نوعی دریل بادی است.

تخریب کن یا  بتن کن (SDS)

مشخصات

این دریل به دریل چکشی یا بتن کن نیز معروف است. این دستگاه از تلفیق دو مکانیزم مجزا تشکیل شده یکی حرکت چکشی دریل و دیگری حرکت چرخشی آن که هر کدام به صورت مجزا عمل می‌کنند.

همچنین، این ابزار می‌تواند در مقابل حرکت کوبشی مقاومت کند در همین راستا سیستم SDS و دریل کارباید ساخته شده است. بعضی از آن‌ها فقط برای دریل کاری در مصالح ساختمانی ساخته شده و ضربات چکشی ندارد.

موارد استفاده

 استفاده‌ی اصلی این ابزار در مواد اصلی مانند بتن و مصالح ساختمانی است. بعضی ابزار بدون استفاده از حرکت چکشی خیلی سریع با کار کنار می‌آیند.

دریل چکشی

مشخصات 

در دریل چکشی گاهی اوقات می‌توان فقط از حرکت چکشی استفاده کرد و گاهی هم از حرکت چکشی و  هم از حرکت چرخشی. دریل چکشی قابل استفاده در بتن، سنگ و فلز ضخیم است و همچنین عملکرد سریعی دارد.

شما می‌توانید دریل چکشی را در هر دو مدل شارژی و برقی از بازار تهیه کنید. این دریل پایه‌ای اضافه برای سهولت بیشتر در دریل کاری دارد. سعی کنید دریل با BPM بیشتر و IPM بیشتر انتخاب کنید.

موارد استفاده 

شما می‌توانید از دریل چکشی به عنوان دریل استاندارد استفاده کنید. اگر قصد دریل کاری در کاشی را دارید این ابزار بهترین گزینه است و اضافه بر همه‌ی موارد قدرت تخریب بتن ضخیم، این دریل را به ابزاری بی‌نظیر تبدیل کرده است.

دریل ستونی

مشخصات

دریل ستونی بسیار شبیه به دریل میزی است اما تفاوت آن با اره میزی در اندازه‌ی بزرگ‌تر و قابلیت بیشتر آن است. ظرفیت آن بین ۰.۵۵ تا ۱.۱ کیلو وات است.

پایه و اساس دریل ستونی از زمین است بدین معنا که روی زمین نصب می‌شود. علاوه بر همه‌ی این موضوعات، شما می‌توانید به هنگام نیاز میز را جا به جا کنید. این ابزار ستون لوله‌ای خیلی بلندی دارد که روی ابزار به صورت ایستاده است.

موارد استفاده

مزیت  دریل ستونی خوب به قیمت کم و کار عالی آن است. در کل می‌توان از این دریل برای دریل‌کاری سبک استفاده کرد. برای انجام کارهای کوچک انتخاب دریل ستونی بهترین گزینه است.

دریل میزی

مشخصات

دریل میزی زمینه‌ی استفاده‌ی خاصی ندارد. موارد استفاده از این ابزار دریل کاری به صورت عمومی است. این دریل در واقع به نوعی دریل با تنظیمات دستی است. قدرت این دستگاه از بسیاری از ابزارهای دیگر کم‌تر است زیرا هیچ منبعی برای تأمین قدرت خود ندارد. این ماشین اهرمی دارد که باید تغذیه شود. با استفاده از این ابزار می‌توانید سوراخی با قطر ۱۰ میلی متر ایجاد کنید. بنابراین ممکن است میزی برای سهولت بیشتر هنگام کار داشته باشد.

موارد استفاده

اکثر دریل کاری‎های سبک توسط دریل میزی با تنظیمات دستی انجام می‌شود. این دریل برای کار سخت طراحی نشده است. نمی‌توان با این ابزار کاری به شکل عجیب و غریب انجام داد.

دریل پرسی

مشخصات

 این دریل به صورت ثابت در بازار موجود هستند. دارای موتور و یک مته‌ی ثابت است که به آن متصل است. با استفاده از این ابزار می‌توان سوراخ‌های متعدد زد. نکته‌ی قابل توجه برای این ابزار این است که پرقدرت‌ترین دریل محسوب می‌شود. همان‌طور که یک سوراخ دقیق احتیاج به طول و عرض دقیق دارد، ابزاری را انتخاب کنید که بتوانید زاویه را برای ایجاد سوراخ تعدیل کنید.

موارد استفاده

به دلیل قدرت فراوان این دستگاه می‌توان در سخت‌ترین مواد هم سوراخ ایجاد کرد. به علاوه‌ی اینکه می‌توان روی مواد نرم نیز دریل کاری کرد.

دریل ضربه‌ای

مشخصات

دریل ضربه‌ای از دریل‌ های دیگر کمی کوچک‌ تر است. اکثر دریل‌ها دارای سه نظام هستند اما دریل ضربه‌ای به جای سه نظام حفره‌ی شش ضلعی دارند.

ممکن است دارای آداپتوری باشد که به مته متصل می‌شود. اگر به قدرت خیلی زیادی احتیاج ندارید این دریل می‌تواند مانند یک دریل شارژی عمل کند. به غیر از آن مکانیزم ویژه‌ای برای تولید نیرو دارد اما کلاچ تنظیم کننده ندارد.

موارد استفاده

وقتی می‌خواهید از پیچ و اتصال استفاده کنید بهترین گزینه این دریل است همچنین برای ایجاد سوراخ هم می‌توان از آن استفاده کرد. اگر یک دریل کاری معمولی ندارید. دریل ضربه‌ای گزینه‌ی مناسبی است.

پیچ گوشتی شارژی

مشخصات

چرخش موجود در این دستگاه مانند دریل معمولی است. دو نکته‌ حائز اهمیت این است که در واقع دریلی با قدرت بیشتر در سایز کوچک‌تر دارید و می‌توانید مته با اندازه‌های متفاوت را به سه نظام آن متصل کنید.

موارد استفاده

وقتی دریل قدیمی از پس خیلی کارهای سنگین برنیاید این پیچ گوشتی به راحتی آن را انجام می‌دهد. در واقع دریلی است که می‌توان کارهای بزرگ‌تر را نیز با آن انجام داد. برای مثال درست کردن فنس و نرده جلوی خانه با پیچ گوشتی برقی به راحتی انجام می‌شود.

آچار ضربه‌ای (بکس برقی یا شارژی)

مشخصات

این محصول گشتاور را بالا برده و انرژی زیادی را ذخیره می‌کند. این دستگاه معمولاً قدرت خود را ازفشار هوا می‌گیرد. همچنین می‌تواند نیروی الکتریکی و هیدرولیکی نیز دریافت کند.

به‌علاوه، اندازه پریز آن قابل دسترس برای آچار موجود است. مکانیزم آن به این صورت است که بعد از ضربه به صورت آزاد می‌چرخد.

موارد استفاده

به صورت گسترده در خیلی از صنایع استفاده می‌شود. برای تعمیر خودرو، نگهداری تجهیزات سنگین و پروژه‌های بزرگ ساخت و ساز از این ابزار استفاده می‌کنند.

دریل مگنت

مشخصات 

دریل مغناطیسی به دستگاه حفاری قابل حمل معروف است. دریل مغناطیسی دو نوع اصلی دارد: الکترو مغناطیس یا مغناطیس یا آهنربای دائم.

بعضی از دستگاه‌ها مته‌های مارپیچ دارند و بعضی برش های حلقوی. هردوی آن‌ها ابزارهای برش و الکترو مغناطیسی هستند که با استفاده از تکنولوژی هسته‌ی فلزی توانایی سوراخ کاری هر نوع فلزی را دارد.

موارد استفاده 

بند کشی، دیوار تراشی و خزینه کاری با استفاده از دستگاه‌های دریل الکترومغناطیسی به سرعت انجام می‌شود و قادر به سوراخ‌ کاری هر نوع فلزی است.

برای ماشین‌های دریل حفاری‌های متداول بسیار سخت است که روی فلزات سخت سوراخ ایجاد کنند در حالیکه دستگاه‌های الکترو مغناطیس این کار را به راحتی انجام می‌دهند.

پیچ گوشتی شارژی

مشخصات 

پیچ گوشتی شارژی می‌تواند گشتاور بیشتری به نسبت یک دریل معمولی تولید کند. این دستگاه چرخش کم‌تری در هر دقیقه دارد. بنابراین امکان کنترل دستگاه رابه شما می‌دهد. در ضمن بعضی از آن‌ها محدود کننده‌ی گشتاور دارد و شما می‌توانید بسته به نوع کار گشتاور را تنظیم کنید. برای این کار دریل را خاموش کنید. وقتی این کار را انجام دهید احتیاج به دریل کاری پیش از کار ندارید.

دریل آنتیک

مشخصات 

دریل آنتیک معمولاً از چوب سخت ساخته شده یا گرد است یا دسته‌ای برای نگه داشتن دارد. مته‌ی آگر در اصل نوعی اره‌ی قدیمی و آنتیک است. با در آوردن تراشه می‌توانید آن را تمیز کنید.

موارد استفاده 

موارد استفاده از این دریل قدیمی گسترده است. استفاده‌های بسیاری در صنعت مبلمان داشته و همین‌طور جراحان از این ابزار استفاده می‌کنند و گاهی اوقات ابزاری حیاتی در آشپزخانه محسوب می‌شود.

دریل رادیال

مشخصات 

در دریل رادیال یک سر بازویی وجود دارد که می‌توان در امتداد دسته آن را حرکت داد. مزیت اصلی این دستگاه مساحت زیادی است که برای کار بدون جا به جایی در نظر می‌گیرد. نکته‌ی دیگر زمان مفید شما بیشتر می‌شود زیرا تغییر ابزار صد در صد زمان بیشتری از شما می‌گیرد تا حرکت بازویی دریل. تمام مدل‌های آن میز همراه خود دارد و در بعضی از آن‌ها نیز گیره‌ای روی کار نصب است. نکته‌ی قابل توجه دیگر، در ماشین‌های بزرگ دریل رادیال، موتوری متصل دارد.

 

موارد استفاده 

این دریل ماشین چند کاره‌ای است که توانایی کار با قطعات قابل توجه بیشتری از هر ابزار را دارد. علاوه بر آن مهم‌ترین ماشین‌های دریل سوراخی با قطر حدود ۱۰ سانتی متر ایجاد می‌کنند. حتی می‌تواند روی چدن و فلز سوراخ ایجاد کند.

دریل Ratchet

مشخصات 

این ابزار دریلی مکانیکی است که دو بخش دارد، دنده و ضامن. وقتی در جای مناسب قرار گیرد ابزار در یک حرکت دایره‌ای کار کرده و فقط می‌تواند از یک سمت بچرخد و نکته‌ی مهم این است که نمی‌تواند در جهت دیگر کار کند.

Rachet drill با مکانیزم‌های متفاوتی موجود است که شما بسته به نوع کارتان آن را انتخاب می‌کنید اگر سه موقعیت را انتخاب کنید، آن وقت سه راه است اگر پنج موقعیت را انتخاب کنید در آن صورت پنج راه است.

موارد استفاده 

وقتی شما دریل دارید خیلی از سوراخ‌ ها و فضاها به اندازه‌ای نیست که بتوان از پنج راه استفاده کرد سه راه به صرفه تر و در دسترس‌تر است.

دریل عمودی

مشخصات 

دریل عمود برعکس دریل ستونی است. معمولاً اکثر دریل‌های عمودی ماشین‌های معکوسی هستند و می‌توانند در سرعت‌های متفاوتی کار کنند. میانگین سرعت آن بین ۰ تا ۲۵۰۰ دور بر دقیقه است و بدنه‌ی آن هم روی یک پایه قرار دارد.

موارد استفاده:

مغازه های تولیدی این ابزار را به دیگر ابزار ترجیح می‌دهند و در مدارس هم به علت کمبود جا از این ابزار استفاده می‌کنند.

دریل شارژی ضربه‌ای

مشخصات 

این دستگاه ابزاری با وظایف مشخص است. این ابزار کار یک دریل چکشی را انجام می‌دهد که منبع حرکات چرخشی و ضربه‌ای است. در ضمن در صورت کار با مصالح ساختمانی باید سرعت خودد را پایین بیاورید. هر جایی که گشتاور بیشتری احتیاج باشد، این دریل بهترین گزینه است.

موارد استفاده 

شما می‌توانید از این دریل برای مصارف متعددی استفاده کنید. اگر اره چکشی یا ضربه‌ای ندارید می‌توانید از این ابزار به جای  آن‌ها استفاده کنید. در ضمن این دستگاه سرعت بالایی دارد و در نتیجه به درد چوب و فلز می‌خورد.

دریل شارژی

مشخصات 

این ابزار بسیار پرقدرت است و در کارهای سنگین وحتی سبک کاربرد دارد که بستگی به ذات کار شما دارد. نکته‌ی مهم دیگری که وجود دارد نگهداری از آن است ک باعث می‌شود آن را برای مدت طولانی نگه دارد.   

موارد استفاده 

 می‌توانید روی چوب سخت و نرم سوراخ ایجاد کرده و تقریباً روی هر نوع فلزی دریل کاری کنید.

دریل ۶ ضلعی (Hex drill)

مشخصات 

همانطور که از نام این دریل مشخص است شفت دریل ۶ ضلعی است.

موارد استفاده 

این ابزار می‌تواند با پیچ گوشتی برقی رقابت کند و می‌تواند گشتاور بالایی انتقال دهد.

دریل عرشه (deck drill)

موارد استفاده 

از این دریل می‌توان برای تخته چوب‌های نرم و سخت که برای بالکن خانه خریداری می‌شود استفاده کرد. این ماده عمر طولانی دارد و دلیل آن مقاومت بالای آن در برابر خوردگی است.

دریل Autofeed

مشخصات

می‌توانید با فشردن فقط یک دکمه از این دریل استفاده کنید. این دستگاه یک خوراننده‌ی چرخشی اتوماتیک دارد که به محض تمام شدن کار آن را پس می‌زند.

برای استفاده از این دریل احتیاج به زحمت زیادی ندارید فقط باید کمی مهارت داشته باشید. همچنین انواع مختلفی از اقدامات ایمنی وجود دارد که ضمیمه‌‌ی دستگاه است که ازهر کسی که قرار است با دستگاه کار کند محافظت می‌کند.

موارد استفاده

مزیت اصلی استفاده از این ابزار انجام دادن چند کار توسط یک ضربه است. پس هنگام ایجاد سوراخ‌های زیاد دریلی پر کاربرد است.

ماشین دریل فرز

مشخصات

این ابزار دریل سبکی است که جایگزین ماشین فرز است و همراه آن دریلی است که توانایی دریل کاری در دو جهت افقی و عمودی را دارد. همچنین دارای کولت قفل شونده‌ای است که مزیت آن جلوگیری از افتادن تیغ برش از روی میز است. ماشین چندکاره‌ای است که مقرون به صرفه نیز هست اما توانایی انجام کارهای بزرگ را ندارد.

موارد استفاده

برای هر کار سبک و کوچکی می‌توانید از این دریل استفاده کنید. اگر دچار کمبود فضا هستید این دریل جایگزین خوبی برای کارهای کوچک است.

Table of Contents

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *