دکوراسیون بلژیکی چه ویژگی هایی دارد؟

نحوه‌ی دکوراسیون به روش بلژیکی را بیاموزید

دکوراسیون بلژیکی سبکی ساده و لوکس است که ترکیبی از اشیا قدیمی و جدید در آن استفاده می‌شود. ازنظر صاحب‌نظران، این سبک ویژگی‌های مشابهی با سبک شابی شیک دارد ولی تفاوت‌هایی باهم دارند. در دکوراسیون بلژیکی تمیزی و نظمی دیده می‌شود که آن را از سبک شابی شیک متمایز می‌کند.

در این سبک رنگ‌های گرم و خنثی بسیار رایج هستند و استفاده از مواد اولیه‌ی طبیعی، مبلمان بزرگ در فضا در عین راحتی حس لوکس بودن را القا می‌کند. این دکوراسیون در فضا معمولاٌ برای همه‌ی افراد دل‌نشین و جذاب است. دکوراتور‌ها می‌توانند با استفاده از لوازم قدیمی و جدید بدون از بین رفتن گرما و راحتی فضا، این سبک را خلق کنند.

زیبایی و مزیت این سبک در این است که هر فرد می‌تواند با توجه به سلیقه‌ی خود تغییراتی ایجاد کند و آن را شخصی‌سازی کند.

چه بخواهید فضا را به‌کلی با این سبک بیارایید چه بخواهید به‌صورت پراکنده از آن استفاده کنید بهتر است بیشتر با نکات این سبک آشنا شوید.

رنگ‌های گرم و خنثی

استفاده از رنگ‌های خنثی از مهم‌ترین ویژگی‌های سبک بلژیکی است که حس گرما و آرامش را در فضا ایجاد می‌کند. بااین‌حال همه‌ی رنگ‌های خنثی این قابلیت را ندارند و دکوراسیون سبک بلژیکی به دنبال رنگ‌هایی روشن، آرامش‌بخش و شفاف است. از رنگ چوب طبیعی در دکوراسیون سبک بلژیکی استفاده می‌شود و رنگ‌های بژ و خاکستری روشن، فضایی دل‌نشین و آرام را ایجاد می‌کنند.

استفاده از پارچه‌های کتان در دکوراسیون بلژیکی

پارچه‌های کتان یکی از مواد طبیعی بادوام هستند که در دکوراسیون سبک بلژیکی به‌وفور به کار می‌روند. روشی ساده برای به‌کارگیری منسوجات و پارچه‌ها در دکوراسیون داخلی، استفاده آن‌ها برای پرده‌ها است. پرده‌های کتانی بلند نور را به شکل ویژه‌ای به داخل خانه عبور می‌دهند و طراحی را خاص می‌کنند.

عناصر طبیعت در دکوراسیون به سبک بلژیکی

مواد اولیه‌ی طبیعی مثل چوب طبیعی، سرامیک و سنگ در دکوراسیون سبک بلژیکی نقش ویژه‌ای ایفا می‌کنند. بهتر است در این سبک دکوراسیون همه‌چیز حال و هوایی ارگانیک و طبیعی داشته باشد و به‌جای استفاده از چوب‌ها و سنگ‌های پولیش خورده و صیقلی، از عناصر به‌صورت بافت‌دار و با حالت خام آن‌ها استفاده شود؛ مانند چوب‌ها و سرامیک‌های گچی استفاده‌شده در تصویر.

مبلمان بزرگ

استفاده از مبلمان بزرگ و اورسایز، خصوصاٌ اگر از جنس پارچه‌های کتانی باشد، از مهم‌ترین ویژگی‌های سبک بلژیکی است. بااین‌حال نباید تمام فضای خانه را با مبلمان اشغال کرد و تنها تعدادی مبلمان بزرگ برای ایجاد این سبک کافی است. از مواردی که در این سبک موردتوجه قرار می‌گیرد آسایشی‌ است که مبلمان بزرگ به ارمغان می‌آورد که باید درعین‌حال طراحی ساده‌ای داشته باشند.

پتینه کاری

اگر تنها یک کلمه بتواند حس و حال سبک بلژیکی در دکوراسیون منزل را توصیف کند؛ آن واژه پتینه کاری است. پتینه کاری نوعی از اکسیداسیون مواد اولیه روی بافت چوب یا فلز است که حالتی کهنه و قدیمی به سطوح می‌دهد. در این دکوراسیون از اشیا کهنه و قدیمی به کار می‌رود و سبکی وینتج دارد. سال‌خوردگی از ویژگی‌های این سبک دکوراسیون است که در تمام فرش‌ها، دیوارها، مبلمان، تابلوها و مجسمه‌ها دیده می‌شود.

تلفیق اشیا قدیمی و جدید

تلفیق لوازم کهنه مانند پتینه‌ها با وسایل و عناصر جدید باعث ایجاد گویایی در این سبک دکوراسیون است. با در کنار هم قرار دادن لوازم قدیمی با سبک‌های مختلف و لوازم مدرن ازلحاظ بصری، ظاهری لایه‌لایه را به وجود می‌آید. استفاده از لوازمی که ظاهر مدرن و صنعتی دارند می‌توانند چاشنی مدرن شدن را به محیط اضافه کنند.

نور طبیعی در رکوراسیون به روش بلژیکی

استفاده از عناصر طبیعی در این سبک بسیار تأکید می‌شود به همین دلیل معمولاٌ در دکوراسیون بلژیکی نور طبیعی به‌وفور مورداستفاده قرار می‌گیرد. چراکه نور طبیعی به فضا حس و حال تازه‌ای می‌دهد و همه‌چیز را گرم‌تر، صمیمی‌تر و دل‌نشین‌تر نشان‌ می‌دهد.

نظم

وسایل بزرگ و بیهوده حتی اگر با سبک متناسب باشند ولی باعث شلوغی و به‌هم‌ریختگی فضا شوند در سبک بلژیکی جایی ندارند. سادگی مهم‌ترین ویژگی این سبک است که باعث می‌شود همه‌ی لوازم به بهترین شکل در کنار یکدیگر قرار بگیرند و فضا را دل‌نشین‌تر کنند. ازاین‌جهت سبک بلژیکی ویژگی‌هایی از سبک دکوراسیون اسکاندیناوی را نیز در خود جای‌داده است.

اگر شما هم تجربه‌ای در زمینه طراحی دکوراسیون بلژیکی دارید، تجربیات خود را در اینن زمینه با ما به اشتراک بگذارید.

Table of Contents

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *