روش نصب کف‌ پوش کلیک دار

کف پوش کلیک دار چیست؟

کف پوش کلیک دار یکی از انواع کف پوش بوده که با استفاده از تکنولوژی کلیک به آسانی روی کف ساختمان‌های مسکونی ،اداری و تجاری نصب می‌شود. از مهم‌ترین مزایای این محصول می‌توان به طراحی زیبا و تنوع در نقش و رنگ، نصب آسان و بدون نیاز به چسب اشاره کرد. در ادامه با ما همراه باشید تا با روش نصب این نوع کف پوش آشنا شوید.

استفاده از کف پوش چوبی و پارکت در دهه گذشته به سرعت رشد کرده و طرفداران زیادی پیدا کرده است. از طرفی دیگر نصب کف‌ پوش ‌های چوبی برای کسانی که می‌خواهند خودشان آن را نصب ‌کنند آسان‌تر است.

کف‌ پوش کلیک دار یکی از ساده‌ترین انواع کف پوش بوده که برای نصب نیازی به چسب یا میخ ندارد. تکه‌های این کف پوش با استفاده از اتصال شیار و زبانه به راحتی کنار هم قرار می‌گیرند و این امکان را فراهم می‌کنند تا حتی کسانی که تجربه زیادی در این زمینه ندارند هم بتوانند با استفاده از ابزارهای ابتدایی و هزینه کم کف‌ پوش ‌های کلیک دار را نصب کنند.

ابزار و وسایل مورد نیاز

  • کف‌ پوش‌ کلیک دار
  • متر نواری
  • مداد
  • رطوبت‌سنج
  • عایق رطوبت
  • اره رومیزی یا اره گردبر
  • چسب چوب
  • اره عمود بر (برای برش اطراف لوله‌ها)

مرحله ۱

کف‌ پوش ‌های مهندسی شده مثل کف‌ پوش ‌های تمام چوب در مقابل رطوبت حساس هستند و با نوسان سطح رطوبت و دما به طور متناوب منقبض و منبسط می‌شوند. به همین دلیل اولین گام برای نصب کف‌ پوش ‌های کلیک دار این است که تخته‌ها را داخل خانه آورده و بسته بندی آن‌ها را باز کنید و زمان بدهید تا با موقعیت محیط خودشان را وفق بدهند. این کار به ۱ الی ۴ روز زمان نیاز دارد. این مرحله زمان کار را طولانی‌تر می‌کند اما برای این که مطمئن شوید کف‌ پوش ‌ها در گذر زمان از هم جدا نمی‌شوند یا ورم نمی‌کنند باید صبور باشید.

مرحله ۲

متریال بستر کف هر چه که باشد باید گنجایش رطوبت آن را با استفاده از رطوبت‌سنج اندازه‌گیری کرد. دقت داشته باشید که رطوبت نباید بیشتر از ۱۲ درصد باشد.

مرحله ۳

اکنون زمان برنامه‌ریزی برای نصب فرا رسیده است. باید کف‌ پوش ‌ها را به موازات بلندترین بعد اتاق نصب کنید. قبل از انجام هر کاری تمام تخته چوب‌ها را بررسی کنید تا از سالم و اندازه بودن آن‌ها مطمئن شوید.

مرحله ۴

وقتی آماده نصب کف‌ پوش شدید، یک ردیف از تخته‌ها را به ترتیب توالی تصادفی بچینید سپس اولین تخته را بردارید و آن را در گوشه قرار دهید به طوری که سمت شیاردار آن به جهت دیوار نباشد. بین دیوار و لبه تخته‌ها که به سمت دیوار است ابزار فاصله دهنده درز انبساط و انقباض را قرار دهید. این پروسه را همین‌طور ادامه دهید و قسمت انتهای کوتاه تخته‌ها را به هم متصل کنید. احتمال این که لازم باشد آخرین تخته را برش دهید زیاد است تا به اندازه فاصله خالی باقیمانده دربیاید. پس فضای خالی را اندازه بگیرید و تخته را برش بزنید.توجه داشته باشید که فاصله بین دیوار و تخته را باید به عنوان درز انبساط و انقباض رعایت کنید.

مرحله ۵

اکنون ردیف دوم را نصب کنید. برای این که نقطه اتصال بین تخته‌ها با هم تراز نباشند ردیف دوم را با تخته‌ای شروع کنید که انتهای آن حداقل ۱۵ سانتیمتر با اولین نقطه اتصال در ردیف اول فاصله داشته باشد. سپس زبانه بلند اولین تخته را در شیار نخستین ردیف کف‌ پوش قرار دهید.

مرحله ۶

نصب تخته‌ها را ادامه دهید تا به ردیف آخر برسید. ممکن است پهنای ردیف آخر با پهنای تخته‌ها هم اندازه نباشد. در چنین مواقعی فضای باقیمانده را اندازه‌گیری کنید. سپس تا جایی که نیاز دارید تخته‌ها را به اندازه دلخواه در بیاورید. چنانچه با موانعی مواجه شدید که مانع از قفل کردن تخته‌ها با شیار تخته‌های ردیف آخر شد، با استفاده از کاتر زبانه لبه تخته‌ها را صاف کنید و با استفاده از چسب چوب آن‌ها را بچسبانید.

مرحله ۷

ابزارهای فاصله دهنده درز انبساط و انقباض را بردارید و جای آن‌ها پروفیل نصب کنید. برای این کار بهتر است از قرنیزهای گرد استفاده کنید. در نهایت کف‌ پوش را مطابق راهنمای کارخانه تمیز کنید و وسایل و مبلمان را به اتاق برگردانید. برای این که کف‌ پوش دچار خراشیدگی نشود زیر پایه صندلی‌ها پد محافظ بگذارید.

اگر این کار را با برنامه‌ریزی شروع کنید می‌توانید در عرض یک هفته آن را به اتمام برسانید. البته ناگفته نماند که مدت زمان آن به اندازه اتاق بستگی دارد.

Table of Contents

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *