آموزش اتصال بیسکوییتی در چوب و محصولات چوبی

دستگاه بیسکوییت زن چیست؟

بیسکویت یکی از انواع ابزار نجاری است که از آن برای اتصال دو قطعه چوب به یکدیگر استفاده می‌شود. این دستگاه تیغه‌ دایره‌ شکل داشته که برای برش به شکل هلال به کار می‌رود.

از این دستگاه برای هرگونه اتصال چوبی مانند اتصال لبه به لبه، اتصال فارسی، اتصال تی و اتصال گوشه‌ای استفاده می‌شود. اتصال چوبی بیسکوییتی با اندازه‌ی مناسب گزینه‌ی بسیار دقیق و مستحکمی برای این کارهای نجاری هستند به خصوص اگر برای ایجاد شیارهای داخل چوب از دستگاه اتصال زن استفاده شود.

این دستگاه را هرمان استینر برای اولین بار در سال ۱۹۵۶ در سوئیس اختراع کرد و در سال‌های بعد شکل پیشرفته آن ساخته شد.

بیسکوییت و اتصال بیسکوییتی چیست؟

بیسکوییت‌ها معمولاً از چوب راش تهیه می‌شوند و در قطعه‌های باریک و بیضی شکلی تراشیده و فشرده شده‌اند. هنگامی که بیسکوییت‌ها دقیقا در بین شیارهایی که توسط دستگاه بیسکوییت زن ایجاد شده چسبانده می‌شود تورم حاصل از رطوبت چسب، اتصال را محکم می‌کند.

بیسکوییت‌ها معمولاً در سه سایز تولید می‌شوند:

بیسکوییت چوبی سایز ۰، بیسکوییت چوبی سایز ۱۰ و بیسکوییت چوبی سایز ۲۰

بیسکوییت چوبی سایز ۰

ضخامت این بیسکوییت ۴ میلی‌متر، طول ۵۰ میلی‌متر و عرض آن برابر ۱۶ میلی‌متر است. اگرچه ضخامت این بیسکوییت بسیار کم است اما با ترکیب چسب چوب می‌تواند اتصالی بسیار قوی ایجاد کند.

بیسکوییت چوبی سایز ۱۰

ضخامت این بیسکوییت ۴ میلی‌متر، طول ۵۵ میلی‌متر و عرض آن برابر ۱۹ میلی‌متر است. ضخامت این بیسکوییت از بیسکوییت ۰ بیشتر است به همین جهت اتصالی که می‌سازد محکم‌تر است.

بیسکوییت چوبی سایز ۲۰

ضخامت این بیسکوییت ۴ میلی‌متر، طول ۵۸ میلی‌متر و عرض آن برابر ۵۸ میلی‌متر است. به دلیل تحمل بیشتر بیسکوییت ۲۰، از آن برای نگه داشتن طبقات کتابخانه، ساخت انواع در و پنجره استفاده می‌شود.

نکته: تیغه بیسکوییت زن باید توانایی برش هر سه سایز را داشته باشد.

انتخاب سایز مناسب اتصال بیسکوییتی

قانون کلی این است: از بزرگ‌ترین سایز ممکن بیسکوییت زن استفاده کنید؛ زیرا هرچه سایز اتصال بزرگتر باشد استحکام اتصال چوبی بیشتر است. پیشنهاد می‌شود در بیشتر موارد از سایز بیسکوییت سایز ۲۰# استفاده کنید اما اگر پروژه شما باریک است بهتر است از بیسکوییت سایز کوچک استفاده کنید.

اتصال لبه به لبه

بالاترین میزان استفاده از اتصال‌های بیسکوییتی، اتصال لبه به لبه است؛ که اغلب برای چسباندن میز با تخته‌هایی در عرض‌های مختلف ولی با ضخامت کم و یکسان به کار می‌رود یعنی جایی که بیسکوییت‌ها با استفاده از شیارهای ایجاد شده در قسمت لبه، اتصال را برقرار می‌کند.

برای چسباندن تخته چوب‌ها با عرض‌های مختلف تخته‌ها را کنار هم بچینید و هر کدام را برخلاف محور انتهایی کنار هم بگذارید تا هنگام تکان‌، تخته‌ها ثابت باشند. هنگامی که تخته‌ها در جای خود قرار گرفت محل‌های اتصال را با مداد علامت بزنید تا بیسکوییت‌ها همه در یک خط قرار بگیرند.

تخته‌ها را از هم جدا کرده و دستگاه اتصال زن خود را برای سایز مناسب تنظیم کنید. برای اتصال لبه به لبه به بیسکوییت سایز ۲۰# احتیاج دارید. گونیای راهنما را ببه صورت عمود بر سطح روی میز قرار دهید و محل مورد نظر را با مداد علامت گذاری کنید. گونیا را تکان ندهید و شروع به اره کردن با آخرین سرعت ممکن کنید. تیغه را تا جایی که می‌توانید پیش ببرید و بعد آن را خارج کرده و این عمل را دوباره انجام دهید.

وقتی همه‌ی شیارها داخل تخته‌های چوب قرار گرفت، کمی چسب داخل شیار زده و بیسکوییت را داخل آن بچسبانید. همین کار را با تخته‌ی دیگر انجام داده و آن‌ها را به هم متصل کنید. برای تسهیل در کار می‌توانید به یکباره همه را چسب زده و در آخر کار اتصال را انجام دهید. بست‌ها را اندازه بگیرید تا تمام درز‌ها گرفته شود؛ اما مراقب فشار وارد شده به محل چسب‌ها باشید تا در اثر فشار چسب‌ها بیرون نزند و در صورت اتفاق افتادن نیز، به سرعت آن را پاک کنید تا در اتمام کار شما را دچار دردسر نکند.

انواع بیسکوییت ‌زن

در بسیاری از اتصالات می‌توان از بیسکوییت‌های چوبی استفاده کرد. بیسکوییت‌ها اصولاً برای اتصالات T شکل هم استفاده می‌شوند؛ یعنی مواردی که قرار است انتهای یک تخته به صورت عمودی به سطح صفحه‌ی دیگر وصل شود.

از بیسکوییت زن کوچک می‌توان برای اتصالات فارسی و کنجی هم استفاده کرد.

بهترین برندهای بیسکوییت زن

از بهترین برندهایی که بیسکوییت زن تولید می‌کنند می‌توان به دیوالت، ماکیتا و پرتر کابل اشاره کرد.

Table of Contents

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *